BUITENLANDSCBE BERIUTEN. ten zeer dringende gevallen daartoe zijn overgegaan, hetgeen voor de zoo even genoemde provinciën door onsvoor de andere door Gedep. Staten wordt verklaardkomt de schadeloosstelling ten laste der gemeentekas. In elke provincie worden door Gedep. Staten zooveel Veeinspectenrs aange- „steld, als, ter behooorlijke uitvoering dezer wet, blijken noodig te zijn. Zij zijn, vergezeld van een dienaar der poiicie, bevoegd, ter uitoefening hunner functie, alle stallen, weiden of andere verblijfplaatsen van vee binnen te treden. De bezoldigingen der Veeinspecteursdoor Gedep. Staten te bepalenkomen ten laste der provincie, de overige kosten van uitvoering dezer wet, ten laste der gemeente. De overtredingen worden met gevangenisstraf van 7 dagen tot 2 maanden en geldboete van 25 tot 200 guldente zamen of afzonderlijkgestraften gelden ook hendie de merkteekenen hebben weggenomenvernietigd of onkenbaar gemaakt, die beenderen of andere overblijfselen van begraven vee hebben opgedolven, verkocht of verbruikt, of de Veeinspecteurs in hunne ambtsverriglingen belemmerd. In de Memorie van Toelichtingwordt onder anderen gezegddat rijpe overweging van bet gewigtig onderwerp eindelijk de Regering geleid beeft tot bet tegenwoordig voorstel van wet, waarvan bet hoofddoel is, verspreiding der smetstof, bij alle besmettelijke veeziekten door gestrenge afzondering van besmet en verdacht vee, tegen ie gaan. Het waarmerken van besmet cn verdacht vee is bet eenig middelwaar door de naleving van bet gebod tot afzondering kan worden verzekerd, en bet openlijk aanduiden der besmette plaatsen, zal het best het middellijk voortplanten der smetstof beletten terwijl ook bet hersteld veedoor een afzonderlijk waarmerk, kenbaar zij, opdat de eigenaar daarmede, zonder eenige belemmering, kunne bandelen naar goeddunken. De verpligting om bet gestorven vee te begravenbehoeft wel geene ver dediging. De noodzakelijkheid der toepassing van dit gebod op afgemaakt vee scheen meer betwistbaar. Er zijn er immersdie beweren dat het vleesch van longzieke runderen aan de gezondheid van den mensch niet schadelijk is. Het schijnt een erkend feitdat zoodanig vleesch tot dusverreals voedsel dikwijls is en nog wordt verbruikt en dat stellige bewijzen van na deel daardoor toegebragtontbreken. Het Gouvernement acht dezen grond slag, waarop alléén bet genoemd beweren steunt, niet hecht genoeg om, daarop voortbouwendehet bedoelde vleesch ter beschikking van den eigenaar te laten, terwijl de beste schrijvers over gezondheidspolicie het verbruik van vleesch van ziek vee, in bet algemeen, ontraden. De verspreiding der be smetting door middel der uiterlijke bekleedselen schijnt, na enkele ziekten, met inachtneming van de noodige voorzorg, niet te duchten. De bepaling dat onder toelating van den Inspecteur de huid aan den eigenaar kan gela ten worden komt wenschelijk voorten einde nietzonder noodzaakeene niet onbeduidende waarde te vernietigen. AMSTERDAM, 31 December. In de vergadering van bet committé van het Kon. Nederl. Instituut van AVelenschappenLetterkunde en Sclioone Kunstenden 22sten dezer alhier gehouden, is vastgesteld bet volgende adres aan Z. M. den Koning: Sire De leden en correspondenten van bet Koninklijk Nederlandsche Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten, voor de laatste maal vergaderdhebben de Eer Uwe Majesteit biernevens het verslag aan te bieden hunner werkzaamheid sedert de 34ste algemeene vergadering, gehouden den 3ien April 1850. Elk hunner ontving, onder dagteekening van 27 October 1851, met be geleidende missive van den Minister van Binnenl. Zakeneen afschrift van het Kon. besluit, waarvan het eerste artikel luidt: liet Koninklijk Nederlandsch In stituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunslen wordt ojigeheven. Zij hebben van dit besluit kennis genomen, en onderwerpen zich daar aan met betamenden eerbied. «Heeft Uwer Majesteits Regering de voorkeur gegeven aan eene slooping van het Instituut boven eene reorganisatie, door baar toegezegd, en door bet Instituut verlangd maar niet verkregen, zoo blijft bun niets over dan daarin te berusten. «Aan zich zelve echter zoowel, als aan bunnen Koninklijken Bescherm heer, aan de Natie, aan de geleerde Wereld, en meer bijzonder aan hunne buitenlandscbe medeleden meenden zij verschuldigd te zijn, door eene eenvou dige optelling van feiten te doen blijkendat de vier Klassen van bet Insti tuut eendragtig en zonder wankelen de rigting hebben gevolgd, door de han delingen van 6 December 1848 aangewezen, en hunne bereidwilligheid heb ben getoond, om mede te werken tot eene ook door de Regering gewensebte en herhaaldelijk toegezegde hervorming dezer rijks-instellingwaartoe sommi gen hunner zelfs den leiddraad hebben aangegeven. Zij bragten deze feiten in nevensgaande memorie bijeen. «Uwe Majesteit gelieve baar met bet verslag der werkzaamheden goed- gunstiglijk aan te nemen. «Terwijl de leden en correspondenten des Instiluuts met innig leedgevoel, ook voor den glans Uwer Majesteits regering, betreuren, dat hunne pogingen slechts geleid hebben lot den val eener instelling, die gedurende bijna de helft eener eeuw den storm der omwentelingen had verduurd cn waaraan de beroemdste geleerden en kunstenaars in bet buitenland bet zich tot hooge eer rekenden verbonden tc zijn, eindigen zij met den wenscli dat, zoo al de band tusschen Wetenschap en Kunst moge verbroken zijn in de vertegenwoor diging, welke bet Instituut daarvan aanbood, het behoud echter daarvan elders, en de zorg bierdoor voor de verstandelijke krachten des Volks, daarom niet mogen ophouden een deel te zijn van de Staatszorg der Nederlandsche Regering." Eene bij dit adres gevoegde Memorie bevat eene uitvoerige opgaaf van het geen sedert November 1848 tusschen het gouvernement en het Instituut is voorgevallenmet betrekking tot de vermindering van liet Rijkssubsidie en ten aanzien van eene hervorming der instelling. Van deze memorie zal eene vertaling in bet Fransch vervaardigd en daar van een afdruk aan de buitenlandscbe Geassocieerden en Correspondenten toe gezonden worden. Voorts blijkt uit een verslag der laatste handelingen van het Instituut, dat in de buitengewone vergadering van 15 December jl. eene Commissie benoemd is, om te zijner tijd de eigendommen des Instituuts af te geven met de ver klaring, «dat men een Koninklijk besluit eerbiedigende, dit doet zonder krenking der regten van ben, die later mogten blijken billijke aanspraak te kunnen maken op eenig van die eigendommen." In 1851 zijn alhier uit zee aangekomen 1877 schepen teven 1962 in 1850. Alhier zijn thans de hoofdpoortendes avond en des nachts, alsmede bet hek bij de Nieuwe Stadsherberg open; de andere poorten worden met middernacht gesloten. SOEST, 29 December. In de afgeloopene week beeft de commissie van weldadigheid dezer ge meente namens II. M. de Koningin-weduwe der Nederlandenwederom de zeer aanzienlijke uitdceling gedaan van 150 mannen- en vrouwen-hemden benevens een gelijk getal jongens- en meisjes-hemdenen even zooveel paren koussen en klompen voor de behoeftige kinderendie voor rekening van II. M. onderwezen worden. Twaalf ouden en armoedigen ontvingen bovendien ieder een deken. BELGIË. BRUSSEL, 31 December. Tusschen onzen Gezant en den Minister van Buitenl. Zaken te Berlijn is een nieuw handelsverdrag tot stand gebragtdat morgen in werking zal komen. Het besluit van de Eerste-Kamer der Staten-Generaal in Nederland om bare beraadslagingen over het handelslractaat met Belgie vooreerst te schorsen heeft bier nog al indruk gemaakt. Tewijl de Afgevaardigden reeds hunne zitting tot het laatst van .Januarij hadden verdaagdis deze aangele genheid gisteren al dadelijk in de zitting van den Senaat ter sprake gebragt. Omdat de beraadslaging van de Nederlandsche Eerste Kamer met geslotene deuren heeft plaats gehadmeende de Minister van Buitenl. Zaken nader te moeten afwachten op welken grond het genomen besluit tot schorsing ge vestigd wras; maar bij dacht niettemin, dat dit besluit geene reden hoege naamd kon opleveren aan den Belgischen Senaatom de zijne niet voort te zetten. De Senaat beeft daarop het besluit genomen omzonder zich verder te verbinden, bet verdrag naar de commissie voor de buitenlandsche aangele genbeden te verzenden. Daar echter reeds morgen het verdrag in werking zoude hebben moeten komen en het ook alhier van belang wordt gerekend dat er geene belemmering in bet wederzijdsch verkeer plaats hebbeheeft men deswegens inlichting gevraagd cn beeft de Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarddat het kabinet van 's Gravenhage zich genegen bad be toond om den termijn tot den eersten Februarij te verlengenen dat in middels te vereischte instructien aan de grens-kantoren zouden worden gege ven opdat de handel zoude weten, waaraan bij zich te houden beeft. Er komen hier nog gedurig personen uit Frankrijk overwelke er vóór den 2dcn Dec. hoog geplaatst warenzij zullen zich bier vooreerst op een' zeer burgerlijken voet vestigen. Victor Hugo, die ouder den naam van Ganvin bier zijn verblijf hield, is door de poiicie gevangen genomen en voor den Procurer des Konings ge bragt, bij wien hij beweerde, met eenen valschen pas te hebben moeten vlugten, omdat hij als lid van bet Comité van verzet te Parijs, zeker ge vangen zou zijn genomen. FRAWÏiltfjrïi. PARIJS, 30 December. De President tracht bet Keizerlijk bewind na te volgenbetreffende de concentratie van de hoofddirectiëndaar alles wat jaarlijks in de schatkist wordt gestort, slechts door éénen ambtenaar zal bestuurd worden. De Presi dent heeft door bet vereenigen van twee hoofddirectiën een blijk gegeven van zijne zucht, om een stelsel van belasting, hetgeen in bet naauwste verband staat met de welvaart en den voorspoed des lands, standvastig te blijven handhaven. Op de receptie van 1. 1. Maandag beeft men vele Republikeinen opge merkt, die plotseling Bonapartisten zijn geworden. Die receptiën zullen ondertusschen zoodanig worden gewijzigddat er regtens alleen leden van het Corps Diplomatique en hooggeplaatste ambtenaren zullen worden toegelaten. De stad Parijs zal aan den President den 4deu Jannarij op bet Raad huis een groot feest geven.

Leydse Courant | 1852 | | pagina 2