LEYDSCHE COURANT. 1851. p.S' BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. M W IX. De Prijs der Courant is f\2> in het jaar De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt «VOUACnAP OJt ni?r<ï?TVmi?I2 do afzonderlijke nornmers worden tegen 10 vit Zaterdag Avond. >>ULNbUA(«, Z'L IJJbCLMli LUCenten afgegeven. Helens liet KERSFEEST zal de Vtrijdagsche Cou rant niet worden uitgegeven. LEYDEN, 23 December. Zitting van den Gemeenteraad van gisteren. De Notulen van de vorige Vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester lieeft medegedeeld eene dispositie van Gedep. Staten van Zuidbollandvan den 10den dezer "maand, waarbij magtiging is verleend tot hel doen van betalingen uit den post van onvoorziene uitgaven over 1851 toegestaan. En is deze aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester heeft overgelegd eenige requesten houdende verzoeken om benoemd te worden tot de openstaande betrekkingen van Agent van Kazer nering of Commissaris van het Delfsche en Haagsche volksschuitenveer. En is besloten deze in de Leeskamer neder te leggen. De Burgemeester brengt in behandeling. 1°. De plaatselijke verordening regelende de wijze van afkondiging dei- verordeningen in deze gemeente. En is deze eerst artikelsgewijze in behandeling gebragt en daarna gewij zigd overeenkomstig de ten gevolge dier deliberatien daarin gebragte wijzigin gen, met algemeene stemmen in haar geheel aangenomen. 2». Eene voordragt omtrent de kosten van verpleging van personen in de stichtingen der Maatschappij van AVeldadigheid. En heeft de vergadering zich na deliberatie met deze niet kunnen vereeni gen, zoodat zij met 20 tegen 5 stemmen is verworpen. Yoor hebben gestemd de HH. Olivier, Hartevelt, Bucaille, Lezwyn en de Voorzitter. De Hoogleeraar J. v. d. Hoeven, is tot correspondent benoemd van de Societé de Biologie te Parijs. In ons vorig nommer hadden wij een berigt overgenomen uit de N. Rott. Cour. omtrent de ontdekking van een moord die vroeger te Harderwijk zou zijn gepleegd thans berigt het Handelsbl. dat dit berigt bezijden de waarheid is. De onlangs hier te landen ontvangen berigten van eenige uit Overijssel naar N.-Amerika vertrokken personen, zegt de Amst. Cour., luiden on gunstig; de laatst vertrokkenen in Julij dezes jaars, vonden na eene zeer moeijelijke reis een aantal hunner verwanten en bekenden, vroeger derwaarts vertrokkenin zeer ongunstige omstandighedenten gevolge van misgewassen heerschende ziekte als anderzins. Dit moge hen lot nadenken brengen, die nog voornemens mogten zijn hun vaderland te verlaten. Het Handelsblad meldt, dat het comité, laatstelijk te Londen benoemd door eene vergadering van Spaansche Fondsenhouders, welke zich aan de vastgestelde conversie der Spaansche coupons niet willen onderwerpen, den Heer L. Druckervan Amsterdamverzocht heeftzich naar Madrid te be geven, ten einde daar de reclamatien der Fondsenhouders bij de Spaansche Regering te ondersteunen. In Belgie zijn de miliciens van 1850die met verlof warenwederom onder de wapenen geroepen. Te Milaan hebben de Jesuiten hun locaal wederom betrokken. Men verwacht dat die Orde eerlang naar Gallicic teruggeroepen en in haren vori- gen toestand zal worden hersteld. Het standbeeld van Gustaaf Adolph, dat met een schip bij Helgoland was gezonkenis bijna onbeschadigd weder opgehaald. 's GRAVENHAGE23 December. «ij besluit van den 21stcn dezer heeft Z. M. aan C. van Dongen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burgemeester der gemeente Heusden, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten en benoemd: tot Burgemeester dier gemeente C. J. Bax van Dongen, en verder tot Burgemeesters der gemeenten Maassluis, Nieuwe Tonge en Wijk de heeren: W. Overvoorde, P. N. J. Lette Anemaet en J. L. Nysingh, met vergunning aan dezen laatste, om tevens de betrekking van Burgemeester te Zuidwolle waar te nemen. De Minister van Financiën heeft ter kennis van de daarbij belang heb benden gebragt: dat de postzegels op alle postkantoren en hulpkantoren der brievenposterij voor een ieder op de gewone kantooruren zullen verkrijgbaar zijn te begiunen met den 27sten December aanstaande; doch dat van die ze gels geen gebruik tot het frankeren van brieven kan worden gemaakt dan te rekenen van 1 Januarij dat bij de Gebroeders Giunta d'Albani, Boekdruk kers te 's Gravenhage, op last van dit departement gedrukt, en op alle post en hulpkantoren der brievenposterij voor een ieder verkrijgbaar gesteld is eene Beknopte handleiding omtrent de bestemming en het gebruik der post- zegels tegen betaling van 10 cents; dat bovendien op alle post- en hulp kantoren, invoege als voren, verkrijgbaar zijn, of door hunne tusschenkomst kunnen worden ontboden volledige stellen portlijsten van alle postkanto ren des Rijks voor den prijs als 25 cents, alsmede de afzonderlijke portlijst i ieder kantoor tegen betaling van 1 cent; dat hij elk exemplaar van de handleiding de afzonderlijke portlijst van het postkantoor om niet wordt afgegeven. Een bij de Tweede Kamer ingekomen Ontwerp van Wet betreffende de regeling der gemeenschap door Electromagnetische Telegraaphenbevat hoofd zakelijk de volgende bepalingen: Van Staatswege worden electro-magnetische telegraphen aangelegd en on derhouden, tusschen 's Gravenhage en de voornaamste steden, vestingen en havens van het Rijk. De rigtingen worden zoo genomen, dat zij zich aan die van het buitenland kunnen aansluiten. Bijzondere personen of maatschappijen die telegraphen wenschen aan te leg gen, behoeven daartoe 's Konings magtiging, en zijn daarbij aan zekere voor waarden verbonden. Wanneer, tot het ontwerpen van eene telegraphische verbinding, werk zaamheden op iemands grond noodig worden geacht, moeten de bruikers dier goederen dit gedoogen, mits hun daarvan twee maal vier en twintig uren te voren door het hoofd van het gemeentebestuur schriftelijk zij kennisgegeven. De eigenaars van gronden zijn, zonder dat daartoe onteigening wordt ver- eischt, gehouden het plaatsen van al het vereischte, zoo boven als onder den grond te dulden, en voor de ambtenaren toegankelijk te laten. De schade, welke uit de toepassing der bepalingen van de twee voorgaande artikelen mogt voortvloeijenwordt door den Kantonregter begroot, en door den Slaat vergoed. Deze verhaalt die kosten op hen, ten wier name het werk wordt ontworpen of uitgevoerd. De eerstaanwezende ambtenaar aan het station, zal het overbrengen van bijzondere berigten weigeren, wanneer hij oordeelt, dat de inhoud daarvan in strijd is met de wettende goede zedende publieke orde of de veiligheid van den Staat. Van deze weigering geeft hij onmiddelijk kennis aan den hoogstcn ter plaatse aanwezigen burgerlijken overheidspersoonwelke tusschen dien ambtenaar en de belanghebbenden beslist. Van die beslissing is beroep op den Minister van Binnen]. Zaken. Ten slotte wordt er een tarief voor de betaling bijgevoegd. In de Memorie van Toelichtingwordt onder anderen het volgende gezegd Het lijdt geen twijfel of er bestaat thans dringende behoefte aan verdere uitbreiding der versnelde correspondentie over het geheele Land. Daarbij doet zich dan in de eerste plaats de vraag voorof de aanleg van telegraphen tot de taak der Regering behoortdan of de zorg daarvoor aan bijzondere personen of vereenigingen kan worden overgelaten. Slaat men den laatsten weg in, zoo is het te verwachten dat vooreerst alleen de meest winstgevende lijnen zullen worden doorloopen en dat het Gouvernement later zoude kunnen genoodzaakt worden met verlies de minder voordeelige verbindingen tot stand te brengen. In dit opzigt bestaat er veel overeenkomst tusschen de dienst der telegraphen en die van het brievenvervoer. Beide kunnen, om dezelfde redenen, het best van Staatswege worden ingerigtzoodat daardoor het publiek de meeste waar borgen voor eene geregelde en goedkoope gemeenschap verkrijgt. Het voor beeld van Noord-Amerika en Engeland, waar de telegraphen door bijzondere ondernemingen zijn tot stand gebragt, schijnt alzoo voor Nederland geene navolging te verdienen; te minder daar de vasthechting aan de lijnen der aangrenzende Staten het best door de Regering zal kunnen verkregen en geregeld worden. De gewigtige diensten die een welingerigt telegraphenstelsel kan bewijzen, maken het mede noodzakelijk, het beheer daarvan aan de Regering te laten. In tijd van oorlog, bij watersnood, en in het algemeen wanneer het noodig is op onderscheidene punten van het Rijk met snelheid berigten iu te win-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1