LEYDSCHE COURANT. 1851. MAANDAG, 22 DECEMBER. a De Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegeven vit Zat ar dug Avond. Die van Maandag komt Do Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers Centen afgegeven. worden tegen 11) BIl\i\ENLANDSCïIE BERIGTEN. LEYDEN, 20 December. Ten gevolge van de niet stand gebragte schikking, is door den Procureur, den Heer P. J. van der Burgh op beden bij den Iloogen Kaad aangedrongen op bet nemen eener beslissing door dat collcgic, in zake van Meesteren Re- genten van bet Huiszittenhuis en Diaconie-Armen alhier, tegen den Minister van Financiën en tegen C. C. van der Hoek c. s. Dientengevolge is de con clusie van het O. M. in deze zaak bepaald op Vrijdag 2 Januarij 1852 wanneer door partijen hunne conclusion moeten worden herhaald. Bij den Boekhandelaar J. H. Zitman is uitgekomen een Woord van WaarheidErnst en Liefde aan het einde van het jaar, waarin een voorstel wordt ontwikkeld en ter overweging aanbevolen om alsnog de zaak van het Huiszittenhuis in der minne bij schikking te regelen. Bij Koninklijk besluit van den 17dcn dezer, wordt liet beheer en beleid der algemeene of Rijks-policie op nieuwe grondslagen bevestigd, en de dienst van dezen nieuwen tak van bestuur over alle deelen des Bijks op eenparigen voet geregelden in overeenstemming gebragt met de beginselen voor de gemeente-policievastgesteld bij de wet van den 29sten Junij 1817. Dit besluit bevat 20 artikelen. Het gezag over de algemeene of Rijks-policie berust bij den Minister van Justitie. Voor bet beheer daarvan wordt bet Rijk in vijf districten ver deeld bet eerste omvat Noordbrabant en Limburg het tweede Gelderland cn Overijssel het derde Zuidholland en Zeeland; het vierde Noordholland en Utrecht; het vijfde Friesland, Groningen en Drenthe. Voor ieder district benoemt de Koningzoodra liet belang van 's Rijks dienst dit vorderteen Directeur van Policie, wijst de standplaats aan, en verandert die naar om standigheden. Zij genieten eene bezoldiging van minstens 2,000, en hoogstens 3,000en bovendien voor bureaukostenmede van Staatswege minstens 300 en hoogstens 1,000. Zij zijn belast met het beheer en beleid der genoemde policie, in den dienstkring, waarover zij zijn aange steld, wakende voor de handhaving van de wetten, reglementen van alge meen bestuur cn besluiten, voor de rust en veiligheid van den Staat, de bescherming van personen en goederenenz. Alle ambtenaren van Rijks- policie staan onder de bevelen des Directeurs van Policie van bet district. Deze treden voortdurend in overleg met de Burgemeesters, ten aanzien van de dienstregeling der commissarissen, inspecteurs, dienaren, veldwachters en andere beambten van plaatselijke policie, enz. Zij wijzen den Burgemeester de verbeteringen aan, welke de aangelegenheden der policie in hunne ge meente schijnen te vorderen, en doen, zoo dikwerf bun dit noodzakelijk toe schijnt, gemotiveerde voorstellen aan den Minister van Justitie, wien zij ook een uitvoerig verslag zenden van hunne bevinding bij rondreis en inspectie. Bij noodzakelijke verwijdering van hunne standplaats, voorzien zij in de tij delijke waarneming van hun ambt, met kennisgeving van de daaromtrent gemaakte schikkingen aan genoemden Minister en de Commissarissen des Ko- nings in de Provinciën van bun districtw elke Commissarissen steeds aan de Directeuren van Policie zulke lasten kunnen opdragen, inlichtingen en opga ven vragen, als zij vermecnen met bet belang van 'sKonings dienst overeen te komen. De beide volgende artikelen regelen den ambtseed der Directeu ren, enz. Art. 18 bepaalt, dat de Minister van Justitie de noodige bepa lingen en instructien op de waarneming van de dienst vaststelt. Art. 19 vermeldt, welke vroegere besluiten en instructien door dit besluit vervallen, en art. 20 zegt, dat dit besluit met den lstcn Januarij 1852 in werking komt. Nog behelst het besluit de overgangsbepalingdat de Koning zich voorbe houdt, in die Provinciën, waar het algemeen belang de dadelijke aanstelling van Directeuren van Policie niet vordert, met de bovengemelde verrigtingen tijdelijk zoodanige regtelijke of policie-ambtenaren te belasten, als bevonden zal worden te behooren, zoo mede om op zoodanige punten, waar de dienst zulks mogt behoeven, van 'sRijks wege bijzondere policieambtenaren aan te stellen. 's GRAVENHAGE18 December. Z. M. heeft aan Mr. II. van SonsbeekMinister van Buitenl. Zakenen Mr. P. P. van BosseMinister van Finantiën toegestaan aan te nemen en te dragen «de ondcrscheiding6teekencn van Ridder-Grootkruis der Orde van Sb Mauritius en Sb Lazarus, hun door den Koning van Sardinië geschonken; en aan den Minister van Buitenl. Zaken het Grootkruis der Orde van den Verlosserhem door den Koning van Griekenland geschonken. Als ook aan den Heer F. Cor- ten, te Maastricht, lid der Gedep. Staten van Limburg, om aan te nemen cn te dragen de Ridderorde van den Roodcn Adelaar 4de klassehem door den Koning van Pruissen geschonken. Nog beeft Z. M. die vergunning verleend aan Mb G. de Clercq, Referenda ris bij bet departement van Financiën, die de Ridderorde van Sb Mauritius en Sb Lazarus, van den Koning van Sardinië ontvangen had. Bij besluit van den 17<icrl dezer heeft Z. M. benoemd tot Burgemeester van LochcmL. Leen. Bij besluit van den 17den dezer heeft Z. M. aan den Heer II. van der Sluis, eervol ontslag verleend als Militie-Commissaris in Overijssel, met vrij lating om zijne aanspraken op pensioen te doen gelden; en tot Militie-Com missaris in Overijssel benoemd, den gepensionncerden Majoor der Artillerie Jhb C. II. C. Flugi van Aspermont. Bij Koninkl. besluit van den li*1™ dezer, wordt de commissie tot de behandeling van 'sRijks muntmateriaalingesteld hij besluit van 17 Maart 1845, ontbonden en aan de leden M. H. Beeckman en P. Trooster, onder dankbetui ging voor de veelvuldige diensten den lande bewezen, een eervol ontslag ver leend, en aan Mb J. C. P. Baron van Heeekeren van Brandsenburg een eervol ontslag als Bureau-Ambtenaar bij die zelfde commissie. Bij Koninkl. besluit van den 16den dezer, is benoemd tot Ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Kralingen c. a.de Hqgr C. Spiers thans Ontvanger te Aalsmeer en I-eimuiden. Den 17den is door den Minister van Financiën en den Belgischen Ge zant, eene overeenkomst tot regeling der brievenpost gesloten. De Regering heeft besloten de miliciens, na eenmaal in den wapenhan del te zijn geoefend, in gewone tijden niet weder op te roepen. Als de be zuinigingen bij het departement van Oorlog eene som beschikbaar stellen, zal die welligt worden aangewend, om eenige bataillons Infanterie te doen kam peren, voor het oefenen van het leger in het groot, daar bet zamentrekken van een gedeelte daarvan in een exercitie-kamp, een punt van ernstige over weging bij het depart, van Oorlog uitmaakt. De Regering heeft besloten de vestingen Coevorden, Bourtange en Lang- akkerscbans geheel te verlaten. De vestingen BredaBergen op ZoomMaas tricht en Venlo zullen in staat van verdediging blijvennaarmate bel belang des lands dit vereisebt, en met inachtneming van mogelijke bezuinigingen. Ook ten aanzien der vestingen aan den IJssel heerscht verschil van meening. Den Uien dezer had te Bourtange de verkooping plaats van de rijks poorten en bruggen. De zoogenoemde Friesche poort werd voor 400, de Munster- sclie voor 3,65 en de vier bruggen voor 580 verkocht. De koopers der bruggen zullen verpligt zijn tegen 1 Maart dezelve door aarden dauimeü te doen vervangen. De lleer L. J. A. van der Kun, Inspecteur van den waterstaat, is naar Brussel vertrokken. Indien ik wel onderrigt ben, (zegt dc Correspondent van de Amst. Cour.) dan zal hij aldaar met den Heer Mazen onderhandelen, over de voorbereidende maatregelen tot aansluiting van Nederland en België, door middel van den electromagnetischen telegraaph. De Heer van Vliet, gemagtigde van de Nederlandsche houders der uit gestelde Spaansche schuld, die zich sinls eenigen tijd te Madrid bevindt, heeft aldaar een geschrift over de verantwoordelijkheid der Ministers uitgege ven vooral naar aanleiding van de voordragt deswege bij de Nederlandsche vertegenwoordiging aanhangig, welke de schrijver allczins aan de Spaansche Cortes aanbeveelt, als over het geheel de beste regeling van een onderwerp, dat in de meeste constitutionele Staten nog zonder beslissing is gebleven. Eerste Kamer tier Staten-Generaal. Zitting van Donderdag 18 December. In deze zitting zijn ingekomen de door de Tweede Kamer aangenomen wets-ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen en tot natura lisatie van verschillende personen. Door de Commissie van rapporteurs over het voorstel van den Voorzitter betreffende de loting ter bepaling van den tijd van aftreding der leden is een verslag ter tafel gebragt. De beraadslaging over dat voorstel is bepaald op Zaturdag aanslaande, des voormiddags ten elf ure. I.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1