vond men een decreet, waarbij een Generaal (de naam was in blanco) tot Opperbevelhebber benoemd wordt en een ander decreet, waarbij de troepen en natiouale garde in de lste militaire divisie gelast worden dien Generaal of Opperbevelhebber in alles te gehoorzamen. Bovendien vond men onder de in beslag genomen stukkeneen aantal op gaven en staten die bij de quaestoren niet te huis behoorden en alleen tot het ten uitvoer hrengen van geheime plannen konden dienen. Lodewijk Napoleon zou dus den 2dcn December niets gedaan hebben dan zijne vijanden te voorkomen. Hij handelde niet aanvallender wijzemaar verdedigde zich slechts en redde daardoor Frankrijk. Zondag werd de Fransche 5 pCt. rente tegen pari verhandeld. Handel en nijverheid herleven. De opbrengst der tolregten hebben in de hoofdstad in de 10 eerste dagen dezer maand even veel als anders opgebragtniette genstaande de zaken drie dagen stil stonden. De Heer J. J. Fischer van Straatsburg, die sedert 30 jaren te Barr woonde, is er kinderloos overleden. Hij heeft bij uitersten wil aan het bur gergasthuis van Straatsburg een goed nagelatenonder Vandenheim op 150,000 fr. geschat. Voorts aan ieder der twee Protestantsche kerken van Sb Pierrc-le-Vieux en Sb Nicolaas te Straatsburg 100,000 fr.en aan de stad Barr zijn woonhuis met al de meubelenom in moederzalen voor de gemeen ten te worden veranderd. L.ÏTXEMBÏTS&G. Aan de Deutsche Volkshalle wordt uit Luxemburg van den 3dcn dezer geschreven, dat de 13 Landdekens met den Eerw. Prov. Vikaris Adames en den President van het Seminarie aan het hoofd, een gehoor bij den Prins Stadhouder gehad hebben, betreffende de zaak van den Bisschop Laurent, wiens terugkeerin weerwil der zeer ernstige aanvrage van den Pausvan Gouvernements zijde nog steeds belemmerd wordtdaar de geestelijkheid zelve den terugkeer niet algemeen zou wenschen. Zij stelden hem een eenparig geteekend adres ter hand, waarin zij wezen op de noodzakelijkheid van den terugkeer des Bisschops en van de regeling der kerkelijke zaken door een con cordaat, en deden daarbij eene aanspraak om den inhoud van het adres aan- tedringen. De Stadhouder verklaardedat het zoude zijn eene schaduw werpen op de gedachtenis zijns Vaders, indien hij toestemde in den terugkeer des Bisschops en beklaagde zich over de handelwijze van den Paus, dat deze thans geheel anders gezind was dan in het jaar 1848toenmaals had hij niet slechts in de verwijdering van den Bisschop toegestemd, maar hij had ook beloofd al het verdere slechts in overeenstemming met den Koning te zullen regelen thans bleef de Paus onwrikbaar staan op zijnen eisch van den terugkeer des Bisschops, als conditio sine qua non van alle verdere onderhandeling. De audiëntieduurde bijna twee uren en eindigde met de vriendelijke ver zekering van den Stadhouder, dat ook hij zelf zich veel liet gelegen zijn aan de allerspoedigste opheffing van het verschil. SAKSEN. Er is eene prachtuitgave van Bunjans Christenreize naar de Eeuwigheid te Leipzig verschenen in twee deelen met platen. Dit werk is in alle talen overgezet. De schrijver was een Engelschman, en de zoon van arme ouders, geboren te Elston bij Bedford, in 1628, en diende in zijn jeugd als soldaat in het parlementsleger. Daarna werd hij ketellapper. In 1655 sloot hij zich aan bij de gemeente der Baptisten en legde zooveel vroomheid en verstand aan den dag, dat hij onder de predikanten werd opgenomen. Zijne leerre denen lokten altijd een buitengewoon groot gehoor, waaronder de hoogste geestelijken. Intusschen vond hij in de geestelijken der heerschende kerk eene geduchte en gevaarlijke tegenpartijdie het zoo ver wist te brengen dat hij in den jare 1660 in naam des Konings gevangen gezet werd; 12 jaren bleef hij in den kerker, omdat hij zijn geestelijke bediening niet wilde laten varen. Hij stierf eindelijk in 1688, in den ouderdom van 60 jaren. Zijn bovengenoemd werk was reeds 100 jaren een lievelingsboek der Engel- sche natie geweest, eer de kritiek zich er over hooren liet. Het wordt thans algemeen onder de klassieke Engelsche werken gerangschikt. De nieuwe Duitsche vertaling is naar de kritisch bewerkte Londensche editie van George lloutledge, 1846 verschenen, vervaardigd, en de uitvoering allerprachtigst. OOST-IHniE. BATAVIA, 29 October. De beriglen omtrent de cholera te Batavia en Soerabaya luiden niet on gunstig, van Macassar wordt van den 17d,!n September gemeld, dat er geene sporen der ziekte meer zijn aangetroffen in de gouvernements-landen van Ce lebes, en dat zij ook grootendeels uit het gebied der Vorsten zou zijn gewe ken. Bima was ook nagenoeg van den ramp verlosthet getal slagtoffere aldaar werd op 2000 begroot. De Resident van de Zuid- en Oost-afdeelingen van Borneo berigltedat de ziekte algemeen in de residentie verspreid was. In de Lampongs was de ziekte van een zeer zachten aard; ook heerschten al daar koortsen, voornamelijk van rheumatisehen aard, gepaard met huikziekte. In den nacht van 7 op 8 September 11. is een hevige brand ontstaan in de Chinesche kamp te Pontianak, op Borneo's westkust, waardoor 124hui zen en de Chinesche tempel zijn vernield. Als oorzaak wordt opgegeven de onvoorzigtigheid van eenen Chineesdie door eene vonk van zijn sigaar eenen voorraad buskruid deed ontvlammen. Als eene zeldzaamheid berigt men, dat in Sapoeran, afdeeling Ledok, residentie Bagelen twee grootc tijgers, mannetje en wijfje, in hetzelfde hok gelijktijdig zijn gevangende pogingen ter uitroeijing van vernielend wild in die streken worden bij voortduring met een goeden uitslag bekroond. STAÏ9S KIM® 1' IS W, Vervolg en Slot van het Reglement van Ordezie ons vorig Nommer. Art. 21. Elke Commissie eindigt haar rapport voor zoover het tot een be sluit aanleiding kan geven, met eene bepaalde conclusie. De Voorzitter doet, ten zij de vergadering anders beslist, alleen de conclu sie van het rapport voorlezen. Art. 22. Wanneer de Raad besluit tot het indienen van een adres aan den Koning, de Staten-Generaal of de Provinciale Staten, benoemt hij tot het ontwerpen daarvan eene commissie. Art. 23. De geloofsbrieven der nieuw gekozen leden worden door den Voorzitter in handen gesteld eener Commissie van drie leden, die, na onder zoek daarvan, en van de verdere bij art. 17 der Gemeentewet vercischte be scheiden staande de vergadering verslag uitbrengt. Art. 24. Bijaldien aan eene Commissie meer dan rapporteren en advise ren wordt opgedragen, zal die last in een bij Raadsbesluit geformuleerd mandaat worden opgegeven. Art. 25. Iedere Commissie benoemt haren rapporteur. Bij de behandeling van haar rapport of advies, kunnen ook de overige leden der Commissie het toelichten en verdedigen. Art. 26. Met uitzondering van den Voorzitter, mag niemand meer dan tweemalen over hetzelfde onderwerp het woord voerentenzij met verlof der vergadering. Deze bepaling is niet toepasselijk op rapporteurs en leden van Commissiën noch op hen die een voorstel gedaan hebben; deze hebben altijd het regt, op iedere bedenking te antwoorden. Art. 27. Niemand mag in zijne rede gestoord worden. Zoo de Spreker van het onderwerp in behandeling afwijkt, roept de Voorzitter hem daartoe, en zoo hij zulks om andere redenen raadzaam achttot de orde terugen ontneemt hem het woord bijaldien hij hieraan niet voldoet. Art. 28. Wanneer de beraadslaging door den Voorzitter gesloten is, gaat de vergadering op de wijze bij art. 16 bepaald, tot de stemming over en brengt ieder lid zijne stem uit, met de woorden vóór of tegen, zonder eenigc bijvoeging. De Voorzitter brengt het laatst zijne stem uit. Bij hencemingcn geschiedt de stemming bij besloten en ongeteekende briefjes. Art. 29. Geene benoeming van eenig persoon, bedoeld bij art. 145 en 147 der Gemeentewet, heeft plaats dan acht dagen, nadat van de voorgeno men benoeming aan den Raad is kennis gegeven. Art. 30. Het gevallen besluit is van kracht zonder resumtie der notulen. De Voorzitter geeft van de uitvoering, zoo zij heeft plaats gehad, kennis in de eerstvolgende vergadering, met mededeeling van de door hem uitge vaardigde stukken. Art. 31. Het stembureau, bij het doen van alle benoemingen of voordrag- ten van personen, bestaat uit den Voorzitter en drie door hem benoemde stemopnemers. Art. 32. Ieder stembriefje wordt door den Voorzitter overluid voorgelezen, door één der stemopnemers nagezien en door de heide overigen opgeteekend. Art. 33. Er hebben zoovele stemmingen plaats, als er personen te benoe men of voor te dragen zijn. Art. 34. Niet of niet behoorlijk ingevulde slembriefjes worden ter bepa ling der meerderheid afgetrokken van het getal der tegenwoordige leden. Ingeval van twijfel over den inhoud van een briefje beslist de vergadering. Art. 35. De stemming is nietig, indien het getal behoorlijk ingevulde briefjes, niet grooter is dan de helft van dat der tegenwoordige leden. Art. 36. Wanneer niemand bij de eerste stemming de volstrekte meerder heid heeft verkregen wordt tot eene tweede vrije stemming overgegaan en wordt ook bij deze geene volstrekte meerderheid verkregenrlan wordt eene derde stemming bepaald tot de twee personen, die bij de tweede stemming, de meeste stemmen verkregen, of zijn de meeste stemmen tusschen meerdere personen verdeeld, tot allen, die alsdan de meeste stemmen hebben erlangd. Indien hij eene tusschen of vierde stemming, de stemmen staken, beslist hel lot. Art. 37. De bepalingen der arlt. 33 tot 36 zijn niet toepasselijk op de benoeming van Voorzitters of op die van leden van stembureaus bij verkie zingen noch op de benoeming van Raadsleden voor bijzondere Commissiën betreffende de militie en schutterij. Deze worden hij betrekkelijke meerderheid van stemmen benoemd. Art. 38. Den Secretaris wordt opgedragen een relaas van den inhoud der voorstellen en daarop genomen besluiten zoodra mogelijk ter beschikking van den Uitgever van een der ter dezer Stede uitkomende dagbladen, te stellen. Art. 39. Indien een lid ten aanzien van een onderwerp, hetwelk vreemd is aan de orde van den daginlichtingen van den Voorzitter of de Wethou ders verlangt, heeft hij tot het doen der vragen, verlof van de vergadering noodig. AVordt dit verleend, zoo geeft de Burgemeester of een der Wethou ders aanstonds of in eene volgende vergadering, de verlangde inlichtingen. Art. 40. Indien dringende omstandigheden het ter handhaving van de orde noodzakelijk maken, schorst de Voorzitter de vergadering. Art. 41. Ten opzigte van de handhaving der orde in de vergadering, ge draagt zich de Voorzitter naar de bepalingen van art. 66 der Gemeentewet, en belet teekenen van goed of afkeuring. Art. 42. Van de punten in besloten vergadering behandeldworden af zonderlijke notulen gehouden, en worden deze vastgesteld in eene beslotene vergadering, die de eerstvolgende openbare zal voorafgaan. Vóór het einde eener beslotene vergaderingwordt de vraag beslist of om trent het daarin behandelde geheimhouding zal worden opgelegd. Deze wordt in aclrt genomen tot dat de Raad haar opheft. Art. 43. Bij afwezigheidongesteldheid of ontstentenis van den Secretaris wordt hij vervangen door eenen der Wethouders. Art. 44. De presentiegelden bij art. 58 der Gemeentewet bedoeldzoo de Raad tot derzelvcr toekenning besluit, worden jaarlijks in de maand Januarij uitgekeerd, naarmate van het getal zittingen, welke de leden in het vorige jaar hebben bijgewoond. Art. 45. De uitlegging van het Reglement van Orde verblijft bij twijfel aan den Raad. Voorstellen tot verandering van dit reglement mogen niet anders dan schriftelijk worden gedaanzij worden niet in behandeling genomen dan wanneer zij ten minsten door drie leden gedaan worden. Art. 46. Dit Reglement wordt in -Januarij 1854 aan eene algemeene herziening onderworpen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3