adviseerthetwelk na hetgeen hij gezegd heeftvoor hem eene zeer gewig- tige zijde heeft en aan welks verwerping hij veel hecht. De Heer de Fremery verdedigt nog nader zijn amendement. Hij erkent dat het stelsel des Ministers voorzigtig is, maar men kan zich ook te lang daaraan vasthechten. Hij toont verder aan, dat zijne berekeningen niet over dreven waren. Nadat nu nog eenige leden het woord hebben gevoerd, zijn de beraadsla gingen gesloten. Het amendement van den Heer de Fremery wordt verwor pen met 39 tegen 24 stemmen. Het amendement van den Heer v. d. Linden verworpen met 36 tegen 27 stemmen. Eindelijk wordt de gcheele wet der middelen onveranderd aangenomen met 49 tegen 14 stemmen. Tegen, de llecrcn de Poorter, de Lom de Berg, Limpens, Westerholï, Ten Cate, Jongstra, van der Heiden, v. d. Veen, van Wylick, Engelen, Hengst, ReindersZylker en Bots. De zitting is tot Maandag opgeheven. Zitting van Maandag 15 December. O O In deze zitting is ingekomen een wetsontwerp, houdende bepalingen tot uitvoering van art. 187 der Grondwet (wegens de kosten van militaire in kwartieringen). Verzending aan de Afdfelingen. Voorts is beraadslaagd over het wetsontwerp tot goedkeuring eener over eenkomst tot wering van den sluikhandel tusschen Nederland en Pruissen. Er hebben daarover eenige beraadslagingen plaats gehad, bij welke gelegen heid door den Minister van Buitenlandsche Zaken, ten gevolge van den aandrang van vele leden, namens de Regering de stellige verzekering is ge geven, »dat de uitwisseling der ratificatien van deze overeenkomst, tot we ring van den sluikhandel, niet zal plaats hebben dan gelijktijdig met de ratificatie der overeenkomstwegens de aansluiting van den Rijnspoorweg aan de Pruissische spoorwegen." Ten slotte is het ontwerp tot bekrachtiging van de overeenkomst nopens den sluikhandel aangenomen, met 43 tegen 5 stemmen. De commissie heeft verslag gedaan op de ontwerpen van wet: 1°. Nopens de helling van provinciale belastingen; de beraadslagingen worden bepaald op aanstaanden woensdag. 2°. Op onderscheidene naturalisatie-wetten; de beraadslaging zullen daar over mede woensdag worden gehouden. 3°. Op het ontwerp tot bekrachtiging van het tractaat met België de beraadslaging wordt bepaald op donderdag aanstaande, des morgens ten 11 ure. 4°. Op het ontwerp betrekkelijk de jagt en visscherij. De Voorzitter stelt voor de beraadslaging over die voordragt nader te bepalen (alzoo na het te houden reces). De Minister van Binnenl. Zaken brengt daartegen bedenkingen in het midden en dringt op eene spoedige behandeling van het ontwerp aan. Hierover hebben eenige woordenwisselingen plaats. Ten slotte wordt beslist dat de dag der beraadslagingen nader zal worden bepaald. De zitting is daarna opgeheven. 15LITEXLAX 1)SCIIK BERIGTEN. ElVGffiLAX», LONDEN, 14 December. De Regering heeft in Ierland tot beveiliging van personen en goederen weder buitengewone maatregelen van veiligheid moeten nemen, wegens in eenige Graafschappen gepleegde moorden waarvan de daders bij de bevolking goedkeuring en bescherming vinden. Volgens een brief dd. 2 Dec.van Kapt. Embletonvoerende het En- gelsche schip Juliana, bevinden zich in de Middellandsche zee op de hoogte der Balearische eilanden rooverschepenhij werd door zoodanig verdacht vaar- tuig gepraaid, doch zijne talrijke bemanning hield hem van een bezoek der roovers bevrijd. Van de Sandwich-eilanden wordt gemeld, dat een derzelve, Kahulane genaamd, in volle vlam slaat, zoodat het schijnsel des vuurs 50 mijlen in het rond op zee is te zien. Dit eiland, waarop slechts kreupelhout groeit, is onbewoond en heeft in den laatsten tijd aan eenige roovers tot verblijfplaats verstrekt. Op 12 Sept. had eene uitbarsting van den vulkaan Mauna Loa plaats, als wanneer de lava in 24 uren tijds reeds drie mijlen ver afvloeide. Het ontzettend fraaije schouwspel zal waarschijnlijk verscheiden weken duren en heeft vele bewoners van Honolulu derwaarts gelokt. BELGIË, BRUSSEL, 16 December. Eergisteren is hier de Heer Thiers, over Frankfort en Keulen, uit Parijs aangekomen en behalve dezen nog de volgende Franschen: Victor Hugo, Bancel, Edgard Quinet en Forel, die zich, naar men verzekert, uit de kleine haven Etresat, (Normandye) in eene visscherspink hebben ingescheept, zich naar de omstreken van Breskens hebben doen vervoerenen aldaar aan land zijn gestapt. Yvan en Peletier, beide leden der ontbonden wetgevende vergadering, en ook Alexandre Dumas, zijn mede hier aangekomen. Het voornemen dezer heeren is om zich naar Engeland te begeven. Louis Blancdie zich hier in eene voorstad verborgen hieldis gevan gen genomen en naar Ostendc gebragtom van daar naar Engeland te w orden ingescheept. Hetzelfde lot wacht alle vlugtelingendie Belgie in het geheim zouden willen binnendringen om van daar de gebeurtenissen in Frankrijk gade te slaan. FRAKHRIJK. PARIJS15 December. In het besluit van den President der Republiek, waarbij de Generaals Ilarrispe en Vaillant lot Maarschalken worden verheven, straalt de strekking door, om aan laatstgenoemde al de eer der Romeinsche expeditie te geven, met voorbijzien van Generaal Oudinotdie in ongenade isomdat hij het protest van het 10dc departement heeft onderteekend. De vernedering van den Generaal Oudinotdoor de in de benoeming van den Genraal Vaillant aangevoerde beweegredenen aangedaanvindtzelfs bij het leger veel afkeuring. De Generaal Rullière laat een' brief rondgaanmet hevige beschuldi gingen tegen de Generaal Saint-Arnaudthans Minister van Oorlogwien hij, Rullière, vroeger toen Saint-Arnaud nog Kapitein was, zijne militaire loopbaan had gered. De uitdrukkingen van dien brief zijn zelfs zoodanig, dat de berigtgever zegt dat ze geene mededeeling gedoogen. De Divisie-Generaal Randon is bij besluit tot Gouverneur-Generaal van Algeric benoemd, in plaats van den Generaal Pclissier, tot bevelhebber der provincie Oran. Bij besluit van den President wordt aan de Ministers een crcdict van 369 millioen geopend, en de Minister van Financien gemagtigd om 150 mil- lioen aan schatkist-bons uit te geven, met vasten vervaldag, daaronder niet begrepen de bonsw elke bij de amortisatie-kas worden afgegevenen die welke bij de bank of de disconto-kantoren zijn gedeponeerd. Dit besluit wordt voorafgegaan door een rapport van den Minister van Financien, het welk de beweegredenen daartoe bevat. Een besluit van den President verwezentlijkt een vroeger aan de Nat. Vergadering gedaanmaar door de Commissie voor de begrooting verworpen voorstelwaarbij aan den Minister van Oorlog een crediet van 2,700,000 fr. wordt geopend, voor pensioenen aan 11,000 oude gewonde krijgslieden. Voorts is aan 16 dezer dagen gewonde militairen het kruis van het Legioen van Eer geschonken. Bij andere besluiten zijn 3 Divisie-Generaals MagnanBaraguay-d'Hilliers en d'Hautpoul benoemd tot Grootkruis van het Legioen van Eer; 1 Generaal en 6 Colonels tot Commandeurs6 Colonels en 14 Officieren tot Officieren der orde benoemd, en 80 Ridderkruisen uitgedeeld. De laatste lijdingen (zegt de Indépendance in een Telegraphisch berigt van Maandag middag) bevestigen van alle kanten het einde der oproeren en de aanhouding der schuldigen in de Departementen. De adressen van toetreding blijven in grooten getale toestroomen. Onze Gezant te Rome, de Heer de Rayneval is als zoodanig door de Kardinalen en de leden van het corps diplomatique met eene meer dan ge wone plegtigheid begroet. - De lijst der Consultative Staatscommissie is thans door den Moniteur bekend gemaakt en bevat 178 namen, onder welke 22 Generaals en 20 Oud- Ministers. Zij zal den 23sten bijeenkomenom de door het volk uitgebragte stemmen op te nemen. De President heeft magliging verleend om de indirecte staatsinkomsten gedurende de 3 eerstvolgende maanden op den gewonen voet te innen. De Constitutional bevat eene verklaring van den Heer de Montalcm- berthoudendedat de Hoer de Falloux hem heeft medegedeelddat het comité van Twaalf, gelijk men weet ingesteld om de legitimistische partij te besturen en te waken voor de belangen van den Graaf van Cbamhord, aan zijne correspondenten heeft aanbevolen, geene voor den President der Republiek ongunstige stem uit te brengen, daar de legitimistische partij besloten heeft, hare stelselmatig vijandige houding jegens den President te laten varen. De Heer Alex. Thomas, redacteur van het Journal des Débats en der revue des deux Mondesen tevens Leeraar aan het Lycce van Versailles, heeft in de laatste betrekking zijn onslag gevraagd aan den Rector van de Academie in een brief van den volgende inhoud De pas voorgevallene gebeurtenissen zijn van dien aard dat zij de eerlijke harten zelfs der geringste betrekkingen verontrusten. sik kan mijnen leerstoel niet langer bekleedcn. Het onderwijs der geschie denis beteekent nietsals de leeraar het niet aanwendt om bij de jeugd het gevoel voor regtvaardigheid en regt op te wekken en aan te kweeken. Als Leeraar van den Staatin een tijd waarin de Staat op niets anders meer be rust dan op bemagliging, leugen en geweld, ben ik niet meer gevoegelijk geplaatst om bij mijn onderwijs over regt en geregtigheid te spreken. sik verzoek u dezen brief als mijn ontslag aan te merken en den feitelij ken Minister te doen geworden." De berigtgever laat het slot weg als behelzende een personelen uitval tegen dien Minister. Al de voorname bladen die tegen de bestaande Regering gezind zijn komen uit, zonder eenige staatkundige beschouwingen. De censuur blijft gewéldig streng. Men heeft hier 11. Zaturdag avond op de straat een nieuw dagblad uit gevent. Le Public getiteld, voor 5 centimes het nommer, dat is alleen voor het zegelgeld. Naar de minst overdrevene berekeningen, den verkoop op 10,000 exemplaren schattende, zou die onderneming dagelijks 220 fr. kosten zonder de onkosten der redactie, het beheer en de huishuur.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2