dan nadat eene proef door den Prefect is gezien. De Zwitsersche dagbladen worden geweerd. Bestendig worden er van Regeringswege aan cle hoeken der straten nieuwstijdingen aangeplakt. De stemming des legers, zoover zij door de berigten der Regering bekend is, heeft tot nog toe de volgende uitkomst opgeleverd: van 65,289 slem- menden hebben 61,456 vóór en 3749 tegen het bekende volksbesluit ge stemd, terwijl 84 zich buiten stemming hielden. Aan de beurs houdt de ongemeen groole rijzing der laatstvorige dagen zich vrij wel staande. Ten behoeve der lagere klassen zullen al de beraamde spoorwegen vol tooid worden. De maatschappijenwier kapitaal niet toereikend iszullen onder waarborg van den Staat, obligatiën mogen uitgeven. De Prefect van bet Depart, der Seine heeft bevolen om niemand die deze maand in de betaling der belastingen achterlijk mogt zijn, vóór 1°. Januarij in regten te vervolgen. Uit onderscheiden plaatsen komen nog berigten in van verregaande bui tensporigheden door het graauw bedreven, op aanstoken van Socialisten, welke echter, volgens Regerings berigtenalle door de gewapende magt be dwongen zijn. ITALIË, ROME12 November. De Prelaat door den Paus naar Jeruzalem gezonden, was voornemens eene reis te doen in den omtrek der stadhij heeft strenge bevelen om de kloosters te hervormen. De Vesuvius braakt weder stroomen vuur en lava uit. ZWEDEN. Men schrijft uit Stokholm van den 30sten 11.dat een groot aantal hon den ten gevolge der buitengewone koude door dolheid aangetast waren en vele menschen hadden gebetenzoodat men algemeen jagt op die dieren maakte. Eere hebbe Leydens Burgerijdie in deze dagen van Collecten tegen het naderen van den winter, door hare milde bijdragen wederom ge toond heeft in den nood harer talrijke arme medeburgers te willen hel pen voorzien. Yan haar mag men zich overtuigd houden, dat zij ook nog op eene anderemaar veel krachtigerewijzeaan het stoffelijk en geestelijk welzijn dier ongclukkigcn zal willen medearbeiden. Deze overtuiging geeft de Ondergeteekenden vrijmoedigheid, om nogmaals de algemeene aandacht te vestigen op de hier gevestigde Afdeeling van de Nederlandsche F'ereeniging tot Afschaffing van ster hen dranh. De redenenweshalve hare bemoeijing tot hiertoe in onze stad zoo weinig bijval gevonden heeftwillen wij niet veroordeelen en sommige bedenkingendoor achtenswaardige mannen daartegen ingebragtkunnen wij zelfs eerbiedigengelijk wij er ook zeiven wel eens in gedeeld hebben. Des te meer achten wij 't echter nu van onzen pligt openlijk ter kennis te brengen, dat, naar onze mee ning, de geopperde bezwaren grootendeels zijn weggenomen door de besluiten der beide Algemeene Vergaderingendie in dit jaar te Amsterdam en te 's Hage gehouden zijnen onder anderen de be langrijke uitkomst hebben opgeleverd, dat het Amsterdamsche Matig heidsgenootschap zich aan onze Yereeniging zusterlijk heeft aange sloten. Mag dit op zich zelf reeds eene proeve heeten van den onbekrompen geest, die geene uitsluiting wil van zulken, die met ons hetzelfde groote doel beoogen, al is 't ook langs een' eenigzins anderen wegheerlijker nog straalt die geest doorin de bepaling van dat doel zelf in het 1 Art. van ons nieuw ontworpen en gear resteerd Beglementhetwelk dus luidt //De Nederlandsche Yereeniging tot afschaffing van sterken drank .stelt zich ten doel de aansluiting van alle personen uit de onder scheidene standen der maatschappijdie (zij het ook op verschillen den grond) één zijn in de overtuigingdat de gewoonte om sterken drank als volksdrank te drinken en te schenken behoort te worden afgeschaft, en behoefte gevoelen, om niet alleen ieder voor zich zeiven, maar ook met vereenigde magt, alle geoorloofde middelen aan te wenden, om dat even diep geworteld als verderfelijk misbruik tegen te gaanen zoo mogelijk uit te roeijen." Wat wij dus willen, is niet meer zoo onbepaald afschaffing van sterhen drankmaar afschaffing van de gewoonte om sterhen dranh als volksdrank te drinken en te schenken; terwijl het middel, dat wij ter bereiking van dit groote doel aanwenden, eenvoudig gelegen is in de onderteekening van een formuliereen formulierwaarin echter nu ook niet meer, zooals vroeger, het beginsel van wettische verbindtenismaar dat van protest tegen het gebruik van sterken drank op den voorgrond staat. Voorzekerwanneer vele invloedrijke personen, vooral uit den aanzienlijken en burgerstand, zich in zulk een openbaar en krachtig protest vereenigen en daarenboven nog als tegenstanders van dien schadelijken volksdrank openbaar worden door van alle geoorloofde middelen er tegen in hunnen kring ge bruik te makendan meenen wijdat het, niet missen kanof de publieke opiniewelke zich bij de massa des volks nog steeds voor de jenever en brandewijn blijft verklaren, zal van lieverlede omgezet worden en het gebruik daarvan als een schandelijk en verderfelijk kwaad beginnen te veroordeelen. Van de publieke opinie hangt in dezen alles af en op haar meenen wij niet beter te kunnen werken, dan door openlijk protest en genootschappelijke vereeniging. Gij danwien menschcnlieil ter harte gaat en die met ons betreurt dat in ons kleine vaderland jaarlijks 17 millioenen scliats voor drank uitgegeven wordenwaardoor duizende huisgezinnen letterlijk te gronde gaan en aan armoedezedeloosheid en dierlijke verwaarloozing ter prooi gegeven worden gij allendie het met ons geene onver schillige zaak rekent, dat in onze stad, jaarlijks meer aan sterken drank wordt verteerd, dan alle uwe aalmoezen te zamen bedragen gij zult gewis de zwakke pogingdie wijdoor Christelijke liefde ge drongen, onder opzien tot God, aanwenden, niet langer wraken. Och mogt het zijn, dat ge ook met ons wildet medewerken! Wij vra gen niet zoozeer uwe giften, maar nog iets meer, uwe namen, uwe personen, uwe toetreding tot het lidmaatschap, al was 'took maar tot proeve voor één jaar. Bescheiden is onze bede, omdat het eene zaak geldt, die aan ieders geweten moet worden overgelatenmaar niettemin bidden wij te ernstiger en dringender, naarmate we ons overtuigd houden, dat ettelijke honderdtallen van leden, die eenigen maatschappelijken en zedelijken invloed hebben, in eene stad als de onze binnen korten tijd wonderen zouden kunnen verrigten in het beteu gelen en verdrijven van den ergsten vijand, dien zij ooit gehad heeft. Leyden, 8 December 1851. Het Bestuur der Leydsche Afdeeling van het Nederlandsche Afschaffings-genootschap. C# W. van der Pot, Voorzitter. J. G. La Lau. G. Aalsbersberg. C. Krabbe. A. Kütgers van der Loeff. Jhr. J. L. C. v. d. Berch v. Heemstede Thes. C. ter Laag, Secret. §TAD§ IIERIGT. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Woensdag den 17den December 1851des namiddags ten 1 ure. Onderwerpen 1°. Aanmerkingen van Gedeputeerde Staten op de begrooting voor 1852. 2°. Voorzetting van de deliberation over de instructie van den Secretaris. 3°. Request van Commissarissen voor de Onderwijzerskweekschool. 4°. M. van der Ark. 5°. N. Leget. 6°. J. A. Wetrens er. II. van Dorsten. 7°. Onderhandsche aanbesteding van het schoonhouden der Haarlemmer Trek vaart en van de vaart tot Zwammerdamalsmede van het onderhoud der bruggen en van het puinpad tot Bodegraven. 8°. Verordening omtrent de afkondiging der plaatselijke verordeningen. 9°. Benoeming van twee leden om met den Burgememeester de Commissie voor het tcekenen en afgeven der Certificaten voor de Nationale Militie uit te maken. KEltliWIEEWS. Door de Broederschap-der Doopsgezinde gemeente te Rotterdam is, ter ver vulling der vacatureveroorzaakt door het vertrek van Ds. P. van der Goot Pz. naar Amsterdam, in hare vergadering van den llden dezer, gemaakt het na volgende zestal: DD. Hoekstra Bz.te Akkrum; Harting, Th. Dr., te Enk huizen; Brouwer, te Gorredijk; van der Ploeg, te Enschede; Ilaga, te Olde- boornen Leendertzte Kleef. AKAEEMEE-iSfSEUWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE IIOOGESCIIOOL. Den 13dcn December de Heer P. II. Verbeekvan Amsterdamin de Reg ten, na Openbare verdediging zijner Disputatio: de Cessione Bonorum. PROMOTIE AAN DE UTRECUTSCIIE HOOGESCHOOL. Den ll<l<m December de Heer Jhr. O. W. J. Berg van Middelburghvan Amsterdam, in de Regten, na Openbare verdediging van zijn Specimen: de Quaestione an bonae fidei eintor cogatur locatori reddere ohjecta ejus privilegiitempore utili ah illo vindicata. AlBVEI&'ffEKirSElM. Voor de menigvuldige bewijzen van belangstelling bij hun Huwelijk onder vonden, betuigen de Ondergeteekenden hunnen dank. II. P. van der POST, Leiden, 13 December 1851. E. G. P. van der POST, Gcb. Didié Zaalberg.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3