tuinen niet worden getroffen en de mindere standen onevenredig bijdragen. Hij verheugt zich dan ook over de voordragt der Regering, strekkende om die onbillijkheid te doen ophouden. Hij hoopt dat die voordragt zal worden aangenomen, daar hij anders in hel vervolg legen de wet op de middelen zal moeten stemmen. De Heer Reinders acht bet niet noodig bij deze gelegenheid terug te komen op liet reeds meermalen door hem ontwikkelde gevoelendat het bestaande belastingstelsel ecue geheele verandering behoeft. Hij kan zijne goedkeuring niet geven aan de wet op de middelen, omdat daardoor dat stelsel zou wor den bestendigd. Hij doet opmerken, dat van de 30 millioen die voor renten op de Staatsbcgrooting voorkomenniets betaald wordt aan de schatkist. Hij geeft zijn leedwezen te kennendat de belastings-wettendie reeds sedert een' zoo geruimen tijd aanbangig zijn, nog niet in behandeling zijn gekomen. Hij beroept zich tot staving van zijn gevoelen op de woorden van den Heer van Dam van Isselt, die voor de invoering van een income-tax voor een ze ker bedrag, gestemd was; die de meer gegoeden wenschte te treffen en daar toe cenc herziening der wet op het personeel verlangde, die op deze wijze eene meer juiste evenredigheid in het heffen der lasten wenschte gebragt te zien en die meende dat op de meer gegoeden de verpligting rusteom de Regering te ondersteunen in hare pogingen tot bereiking van dat doel. Die woorden hebben op den Spr. eenen diepen indruk gemaakt. Hij kan dan ook niet bestendigen hel onregt dat in ons belastingstelsel gelegen is. Het vervolg dezer beraadslagingen wordt bepaald op morgenochtend ten 11 ure. De Commissie van Rapporteurs brengt haar verslag uit: over het ontwerp van wet tot bekrachtiging van bet tractaat met Pruisscn, tot wering van de sluikhandel. De beraadslagingen over dat ontwerp worden bepaald op aan staanden Maandag morgen. Nog doet die Commissse verslag over het ontwerp van wet wegens de amor tisatie van schuld. De Voorzitter stelt voor, Maandag ook over dit ontwerp te beraadslagen. Op voorstel van den Heer Bachiene wordt, boewei de Minister van Financiën opmerkt dat iedere dag uitstel de schatkist verlies veroor zaakt met 31 tegen 26 stemmen beslist dat het ontwerp vooreerst niet zal worden behandeld. Daarna wordt de zitting opgeheven. Zitting van Vrijdag 12 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het aanhangige onderwerp voortgezetbij welke nog de Heeren v. DoornLuybenHngenholtzDirks v. Lynden, Hoffmann, v. Dam v. Isselt, v. Eek, de Man, Jongstra, Zylker, Gevers, Maekay, van der Linden, Borret, AVestcrhoff en de Lom de Berg het woord voerensommigen met sterken aandrang en geheele afkeuring van 'tbeslaande; anderen zich bepalende tot het verlangen dat de belastingen, zoo veel mogelijk, gelijk mogten drukken. De Minister van Financiën de beschouwing van het belastingstelsel daar latende tot de voordragt van nieuwe ontwerpenacht dat eene verwerping der wet op de middelen een nieuw oponthoud zou te weeg brengen, nadeelig voor den gercgelden gang van zaken, gelijk reeds door onderscheidene Spr. is aangevoerd, waaraan de Minister zich gcrustelijk refereert. Voorts zegt de Minister dat als het waar zou zijn, dat de geschetste ellende en kommer der bevolking toe te schrijven ware aan het belastingstelsel, het dan tevens waar moest zijn, dat in andere landen, waar die belastingen niet bestaandie ellende ook niet bespeurbaar moest zijn. Belgie en Ierland hebben j geene accijnsen op de eerste levensbehoeften en is daar, en vooral in het laatste landhet pauperisme onbekend of niet veeleer tot eene schrikbarende mate geklommen? Genoeg ten betooge dat het denkbeeld ongegrond is alsof de maatschappelijke kwalen van den tegenwoordigen tijdaan het belasting stelsel zouden te wijten zijn. Men heeft dat stelsel ook bestreden uit een oogpunt van zedelijkheidde accijnsen vooral gaven aanleiding tot sluikerij enz. Maar, vraagt de Min., hebben zij dat. niet met alle belastingen gemeen Men beeft, de ellende der mindere klassen in gloeijende kleuren geschetst, en daarnaast de voordeelcn eener afschaffing van de accijnsen gesteldmaar ook hierin bestond tegenstrijdigheid tussclicn de sprekers. De lieer Zylker toch hing het sterk gekleurd tafereel van de ellende des mindere klassen op; een ander spr. berekende dat de man die slechts 200 's jaars verdiende waarvan hij in het onderhoud van zijn gezin moest voorzien, ƒ30 in de be lastingen betaalde. Welnu als die man die 30 niet meer zal behoeven te betalen, zal hij dan tot welvaart geraken, of zal dan niet veeleer het geval kunnen plaats hebbendat door den meerderen druk daardoor op meer ver- mogeriden gelegdhet arbeidsloon zal kunnen afnemen Inderdaad de Min. ziet in de afschaffing der accijnssen geen gelukstaat voor de mindere klassen. Grooleli jks heeft hem ook getroffen de redenering van den Heer Zylker, die, sterk aandringende op de afschaffing van den accijns op het gemaal en het geslagt, tevens de verbooging der regten op de granen, de wederinvoering der schaalwet wenschte. Hoe dit met elkander te rijmen? Of zou men ge- looven dat het den arbeider aangenamer zou zijn duurder brood te eten ten behoeve van den landbouw of ten behoeve van het Rijk? Verder wedcrlcgt de Minister nog de overige redeneringen van den Ileqr Zylker over meer bijzondere punten en zegt dat als hij in zijne voordragten volhardt, bet dan is, omdat Lij ze nuttig, regtvaardig en billijk acht. Voorts verdedigt de Min. nog bet beheer der belastingen tegen de be schuldiging van overdreven fiscaliteit; bij verlangt gelijkheid voor de wet voor allen Ter herzienining der wetten op de patenten en der registratie worden reeds voorloopige onderzoekingen in het werk gesteld. Na nog eenige woordenwisseling worden de algcrnecnc beraadslagingen ge sloten en nadat die over art. 1 waren aangevangenvan wege het ver ver streken uur de voortzetting bepaald op morgen ten 12 ure. BREDA 10 December, lieden morgen heeft er zich weder een dolle hond vertoond in de omstre ken dezer stad, doch nu onder de gemeente Ginneken en Bavel; hij heeft vele honden gebeten, doch is gelukkig in den namiddag, digt bij onze stad door een geweerschot gedood. EINDHOVEN, 10 December. In ons naburig dorp Heeze, is in den nacht, tussclicn den 7den en 8stcn dezer, een aanzienlijke diefstal in de kerk gepleegd. Men heeft het beeld van Onze Lieve Vrouw van alles beroofd, hetwelk juist daags te voren rijk was opgekleed en met veel goud en zilver omhangen, zoodat men de ont roofde waardebehalve nog eenige andere kleinigheden op eenige honderden guldens begroot. Men heeft geen inbraak kunnen bespeurenmaar de kerk 's morgens open gevondenwaaruit men afleidtdat de dieven zich in de kerk hebben laten sluiten, die men van binnen, zonder sleutel, schijnt te kunnen openen; tot lieden is men de dieven nog niet op het spoor. BUITENLANDSCHE I5ERIGTE.Y. ENGELAND, LONDEN, 10 December. De Lord Primaat van Ierland, de Engelsche Aartsbisschop van Armagh is tot Kanselier der Universiteit te Dublin benoemdin plaats van den over leden Koning van Hanover. Ilij had als Vice-President langen tijd het Voor zitterschap waargenomen. Naar het schijnt heeft de veroordeeling der vrijmetselarijonlangs door den eerwaarden li1'. Cullen uitgesprokenniet het verwachte gevolg gehad. Bij de laatste vergadering der groole loge in Ierland, bleef niet één R. K. afwezig, en de dagbladen spreken van een aantal nieuw aangenomen leden. Zoo verzekert de Limerick Chronicledat meer dan 300 personen in Ier land, na gemelde veroordeel in g, tot de loge zijn toegetreden, mccrcndeels tot gegoede standen behoorende. Onlangs werd te Karlsruhe zekere Dp. Marryot wegens het uitgeven van een heftig schimpschrift tegen de Jezuïtenorde in hechtenis gesteld. Het bestuur van het alhier gevestigde genootschap tot verdediging der belangen van het protestantismushet Protestantsch Verbond wendde zich dadelijk tot den Britschen Minister van Buitenl. Zakenmet verzoek om zich de zaak van den Heer Marryot aan te trekken. Thans heeft het gemelde bestuur be kend gemaakt, dat Dr. Marryot uit de gevangenis ontslagen is; het voegt daarbij eene openlijke dankbetuiging aan Lord Palmerston voor zijne spoedige en afdoende tusschenkomst in deze zaak. Twee schroefstoomschepenwelke vroeger onder Kapitein Austin voor den togt naar den Noordpool gebezigd warenworden weder gereed gemaakt om in het aanstaande voorjaar het onderzoek naar Sir J. Franklin voort te zetten. B EVASIE- BRUSSEL, 10 December. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft met 54 tegen 23 stemmen beslo ten een voorstel van den Heer Dumortier niet in overweging te nemenhet welk ten doel had, om Burgemeesters en Schepenen niet meer door de Regering maar door de Gemeenteraden te doen verkiezen. Hierdoor zou aan de partij der Geestelijkheid allen invloed in de gemeentezaken bezorgd wor den. Een van de voornaamste leden der Katholieke partij, de Heer de Me- rode, heeft zich ook tegen het voorstel verklaard, omdat, hij zeide een vijand te zijn van overdreven uitbreiding der gemeentelijke vrijheden. l'KANHHUE. PARIJS, 11 December. Ter bevestiging der rust in de hoofdstad beeft de President een besluit genomen waarbij bepaald wordtdat al wie onder het toezigt der hooge policie is geplaatst en zijne hem aangewezen woonplaats verlaatvoor mins tens 5 jaren naar Cayenne of Algerië zal worden overgebragt. De President beeft aan den Paus geschrevendat hij de R. K. Gods dienst en hare dienaren wilde beschermen, maar hem dan ook verzocht, de Fransche geestelijkheid aan te manen hem niet vijandig te zijn. De President heeft Dingsdag een der militaire hospitalen alhier be zocht en de aldaar verpleegd wordende gewonde militairen, ten getale van 37, met 100 fr. elk, en 10 hunner met het ridderkruis begiftigd. De Heer Thiers, die uit de gevangenis ontslagen en in zijn eigen woning onder toezigt der policie geplaatst was, ontving den 9dcn dezer, door eenen Policie-Commissaris aanzegging, om onverwijld Frankrijk te verlaten, en te kiezen naar welk land hij zich wilde begeven. Hij weigerde het een en het ander, en verklaarde alleen voor geweld te zullen onderdoen. Eenige uren later werd hij door eenen Policie-Commissaris naar het spoorwegstation geleid en vertrok naar Straatsburg. Volgens particuliere berigten zou de reden van dezen maatregel gelegen zijn in de talrijke bezoeken die de Heer Thiers ten zijnent ontvingop laatstleden Zondag alleen zouden meer dan 2500 bezoe kers zich bij hem persoonlijk of schriftelijk aangemeld hebben. De letterzetters van de Nationalhet orgaan der heethoofdige republi keinen zijn in hechtenis genomenwegens het drukken van oproerige pu blicatie!). De dagbladen in de departementen komen niet in het licht

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2