LEYDSCHE COU RANTtgï MAANDAG, 15 DECEMBER. 1851. Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt a De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. M.XXEXLAXDSCHE BERIGTÉN. LEYDEN, 13 December. Het beeft II. M. de Koningin behaagd aan de Commissie uit de Vereeniging van de H. Vincentius van Paulo alhier voor de Loterij te houden in Januarij c. k.te doen toekomen: ecne zeer fraaije porseleinen Bloemmand. -- De groote jagt zal den 31stcn dezer, en die op ganzen, eenden en watersnippen den laatsten Febrnarij 1852 gesloten worden. De R. K. gemeente te Rijswijk heefi van eenen onbekende 10,000 ont vangen ter oprigting van een gesticht voor armen en voor liet onderwijs van bebocftigen. Tc Gorinchein is tot lid der Prov. Staten van Zuidholland verkozen de Heer IV. G. M. Begram met eene meerderheid van 1G stemmen boven den Heer Mp. van Aken van Rcnessc. Uit Haarlem schrijft men van Donderdag: De spoortrein, die beden namiddag te 4-) ure van Amsterdam naar Rotterdam vertrokken was, heeft, ten gevolge van het breken der as van een beesten-wagen, zoo lang tussclien die stad en Haarlem stilgehouden, dat hij eerst over zeven ure in de laatst genoemde slad is aangekomen. Eerst toen heeft de naar Amsterdam be stemde trein van hier den togt voortgezet. Het Prov. Gcregtshof van Zuidholland heeft F. R. Frebus, laatst lakkei bij Prins Frederik, wegens moordaanslag op den hoffourier Pabstveroordeeld tot de straf des doods. - Het Provinciaal Geregtshof in Noordholland heeft de openbare teregt- zitting bevolen van Jan Slotboom, ter zake van doodslag met voorbedachten rade en verraderlijk begaan, voorafgegaan of gevolgd door diefstal op den openbaren weg (in de Kalfjeslaan bij Amsterdam), en zulks na reeds bevo rens ter zake van misdaad tot onteerende straffen veroordeeld te zijn geweest. Het Provinciaal Geregtshof van Zeeland heeft het vonnis der Arrond. Reglbank te Middelburg bekrachtigdwaarbij de Ti. K. Pastoor te Sb Janstcen S. Mertens, wegens het berispen van daden van het gemeentebestuur in eene openbare rede op den kanselveroordeeld was tot eene gevangenis van 3 maanden. Wijlen de Baron van Wyckersloot heeft, bij uitersten wil, vele be schikkingen gemaakt, welke van zijne bewonderenswaardige liefdadigheid ge tuigen. Onder deze behoort eene dotatie, welke ten doel heeft de stich ting van een weeshuis voor twaalf Katholieke kinderen van soldaten, die in 's lands dienst gestorven zijnhetzij in Indië of in het moederland. Dit huis zal te Maastricht gesticht worden en toevertrouwd aan de Broeders der Onbevlekte Ontvangenis der II. Maagd. De Wel-Eerw. Heer Ruiten is belast met de uitvoering dezer laatste wilsbeschikking van wijlen den Bisschop. De Indiër bevestigt, dat er zekere spanning bestaat tussclien den Gouverneur-Generaal van O. I. en den Hertog van Saksen-WeimarOpperbe velhebber des legers aldaar, zoodat deze het voornemen zou hebben te ken nen gegeven, om naar Europa terug te keeren. 'sGRAVENHAGE, 13 December. Mlersfe Jiames' tier Sittlen-iHenvrassl. Zitting van Vrijdag 12 December. In deze zitting heeft de Voorzitter bekend gemaakt wie tot Rapporteurs der Afdeelingen benoemd zijn. Voorts is besloten tot de verzending naar de afdeelingen van een voorstel des Voorzittersstrekkende om eenen dag te bepalen, waarop de Vergadering zal overgaan om den rooster van aftreding- der leden vast te stellen, en bij loting uit te maken, welke leden tot de eerste aftredende helft in 1852 zullen behooren. Wtveetle Saussier ties'" Utenfesz-GettetrtsaS. Zitting van Donderdag 11 December. Beraadslaging over het ontwerp tot vaststelling der middelenter bestrij ding der Staatsuitgaven over 1852. De Heer Blaupot ten Cate ontwikkelt de nadeelige zijde van het belasting en accijnstelsel op de volkswelvaart, zoowel middelijk als onmiddelijk. Mid- delijkhet voert tot smokkelarij of ontduikingen ten andere drukt het op de minvermogende klassen, zoo door belasting der eerste levensbehoeften als door ongelijkmatige verdeeling. Onmiddelijk is het belastingstelsel schadelijk voor 's volks welvaartdoor de belemmering van in-uit- en doorvoervan vrije ruilingvan de ontwikkeling van liet fabriek-wezenen door den nadeeligen invloed op de dagloonen die verhooging ondergaanen op de levens middelen die duurder gemaakt wordenkortom de accijnscn werken hoogst nadeelig terug op de nijverheid in vollen omvang, en daardoor wordt ook de druk der mindere klassen al sterker en sterker. Hij verlangt vrijdom van accijns op turf, geslagt, gemaal (niet alleen rogge, maar ook tarwe), rund en kalfvleeschgeene halve of gedeeltelijke ontheffing maar eene geheele. Spr. zegt dat volgens bestaande berekeningen er 7 a 800 millioen vreemde effecten en 2/3 van de 1200 mill. Hollandsehe schuldbrieven in handen van Nederlanders zijn; hijgevolg een kapitaal van 15 a 1600 mill.waarvan geene belasting hoegenaamd wordt betaald, en dat aan de nijverheid onttrokken is. Hij wil geen plotselinge omkeer maar trapsgewijze verbetering en hervorming en deze zijn niet te verkrijgen als men niet begint met de afschaffing der accijnsen. De Heer v. Heiden Reinestein heeft vroeger steeds aangedrongen op herstel van het evenwigt in de belastingen, vooral ook dat opgeheven wierd de druk der middenstanden. Hij heeft om daartoe te geraken, ten vorige jare de wet op de middelen afgestemd, maar zal ditmaal dien weg niet volgen; want er zijn toch reeds veranderingen in het belastingstelsel door de Regering aange boden en deze zullen zijns inziens weldra een punt van overweging bij de Kamer uitmaken. Verder onderwerpt hij enkele opmerkingen aan den Ministerals1°. bet middel der Staats-Loterij is eene opbrengst van onzedelijken aard in een be schaafd land; 2°. zou er niet tot wering van den smokkelhandel ook met Hanover, gelijk onlangs met Pruissen, een verdrag dienen gesloten te wor den vermits de sluikerij ook aan die grenzen zeer uitgebreid wordt gedreven. 3°. wenschte hij art. 1GG der algem. wet van 2G Aug. 1322 dat het vrije vervoer van accijns-subjecte voorwerpen tot zekere hoeveelheden vrijlaat, ver anderd als wei-kende de sluikerij zeer in de hand. De Minister van Financiën beantwoordt de beide laatste vragen toestem mend; met Hanover zal waarschijnlijk een gelijk verdrag tot stand komen; de herziening van het bedoelde artikel der algemeene wet zal nog in dit zit ting-jaar worden aangeboden. De lieer Hengst deelt de meeste bezwaren van vorige sprekens tecen het belastingstelsel. De Heer van der Ileyde zal tegen de middelen stemmen; niettegenstaande de voordragten tol wijziging van het belastingstelsel, welke hem niet vol doende voorkomen. Ons belastingstelsel acht hij onregtvaardigomnenschelijk anti-sociaal, en verderfelijk; eene bloote wijziging kan hem niet bevredigen. De Heer de Poorter stemt insgelijks tegen de middelen. Zijne bedenkingen komen grootendeels overeen met die der vorige bestrijders van ons belastingstelsel. De Heer van der Yen acht de toeneming van het pauperisnms een gevolg van het bestaande belastingstelsel. Hij toont aan welke nadeelige gevolgen dat stelsel opleverten hoezeer het door de bevordering van den sluikhandel tot onzedelijkheid bijdraagt. De Heer Zylker acht het belastingstelsel dubbel verderfelijk omdat het drukt de voortbrengselen van de nijverheid, van den landbouw, hij zou de schaalreglen op de granen willen hersteld hebben. De Heer van Akerlaken deelt niet in de gevoelens van de vorige sprekers over het bestaande belastingstelselwel erkent hij dat het bestaande accijns stelsel zijne nadoelen oplevert, maar dat doet iedere belasting. Zij, die het tegenwoordige stelsel zoo afkeurenbehooren ook andere middelen aan te wij zen. Tot het doen dier opgave zijn zij in gebreke gebleven. Wel is waar, door hen is eene belasting op de effecten genoemd, die, dan 8 of 9 millioen zou moeten bedragen. Zoodanige belasting zou naar zijne meening zijn, eene krenking van de goede trouw, maar vooral eene schending der Grondwet; hij zal echter gaarne medewerken tot grondige verbetering van het belastingstelsel hij verlangt dat men er zich op toelegge lastige formaliteiten op te heffendat ook het registratie-regt worde verbeterd. Indien de middelen het eenigzins toela ten dan zou hij ook de opheffing van het middel der Staats-Loterij verlangen waarvan bij in de gelegenheid geweest is de ontzettende rampen ,gade te slaan. Verder zal hij later op de verschillende punten terugkomen. De Heer van Nispen wil gaarne medewerken tot eene verbetering van het belastingstelsel. Dat stelsel heeft toch een groot gebrek, dat is: dat een aanzienlijk deel van het inkomen der ingezetenen dat milliocnen schals be draagt, door geene belasting nog wordt getroffen. Dergelijke toestand is dubbel onregtvaardigwanneer men aan den anderen kant belastingen heft op de eerste levensbehoeften, liet is eene onbillijkheid dat aanzienlijke for-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1