Ofschoon or geruchten in omloop waren dat de Prinsen de Joinville en d'Aumale hun fortuin in Frankrijk gingen beproeven blijkt het dat zij zich als nog te Clarendon in Engeland ophouden. De aanschrijving van den Minister van Binnen!. Zaken aan de Prefecten, om al de ambtenaren af te zetten, van welker medewerking zij niet zijn verzekerdis ten aanzien van de Vrederegters ingetrokken. De Consulative commissie zal AVoensdag of Donderdag, onder het Voor zitterschap van Lodewijk Napoleon, hare eerste zitting houden. Zij zal het eerst tot hare regeling overgaan en daarna de zamenstelling der nieuwe staatsregeling aanvangen. Het schijnt, dat daarbij die van 13 Decem ber 1799 ten grondslag strekken zal. Er zullen twee Kamers zijn. De eerste die den naam van Senaat of Kamer van Pairs zal dragenzal uit 80 leden zijn zamengesteld. De volstrekte meerderheid en dus 11 benoemt de President der Republiekde overige 39 worden uit zekere categorien door de gemeenteraden gekozen, doch daarna aan de goedkeuring van den Presi dent onderworpen. Men had het tractcment dier Senatoren of Pairs op 25,000 fr. willen stel len het zal echter niet hooger zijn dan dat der Staatsraden en dus 15,000 fr. De Staatsraad wordt door den President der Republiek benoemd. De AVelgevende A'ergadering zal uit niet meer dan 300 leden bestaan, te verkiezen in twee trappen. De kiezers worden door middel van het algemeen kiesregt benoemdde Afgevaardigden of Volksvertegenwoordigers worden door de kiezers benoemd. De duur van liet zittingjaar wordt bepaald, terwijl de beraadslagingen over wetten altijd in geheim committé plaats hebben. Alleen dan zijn de zittin gen openhaarwanneer al de geheime committés zich vereenigenom over het geheel der wetten te stemmen. De Constitutionnel deelt mede dat er 1 Hoofdofficier en 15 soldaten gedood, en 3 Officieren en 104 soldaten gewond zijn, van welke vele doode- lijk. Het getal dooden en gekwetsten aan de zijde der burgerij wordt opge geven 1100 te zijn, doch ieder weet dat het meer is. Verscheiden Fransche Volksvertegenwoordigers zijn in België aangeko men. LI. Donderdag zijn op ecne groote Drukkerij te Brussel meer dan 10,000 exemplaren gedrukt van het besluit der Volksvertegenwoordigers, waarhij Louis Napoleon vervallen wordt verklaarddeze exemplaren zijn Frankrijk binnengevoerd. De Heer Carlier, de gewezen prefect van policie, is benoemd tot bui tengewoon commissaris der Regering in de departementen der Allier, der Cher en der Nièvrede Heer Maurice Dcuval is in gelijke betrekking in acht andere departementen aangesteld. Verder heeft de President een aantal prefecten en onder-prefecten benoemd. In de laatste dagen was gemeld, dat de gewezen Minister van Finan cien Casabianca eene som van 25 millioen uit de bank zou hebben geligt, kort voor de omwenteling begon. Hij heeft thans eenen brief aan den Di recteur van de bank geschreven waarin bet volgende voorkomt »U is het bekend, dat dit berigt geheel ongegrond is en dat ik u alleen, bij eene missive dd. 27 November, kennis heb gegeven van het voornemen der Fingering, om van die som, krachtens de overeenkomst van 30 Junij 1848, gebruik te maken, en dat ik als Minister aftrad, zonder over die 25 millioen beschikt te hebben welke ik in reserve wilde houden voor de be hoeften der dienst." Daarop heeft de Directeur hem het volgende geantwoord Gij hebt mij geschreven over de valsche geruchten, welke in omloop ge- bragt zijn, ten opzigte uwer betrekkingen tot de bank, in uwe hoedanigheid van Minister van Financiendie lastcrrijke geruchten zijn reeds in de Patrie en in de Constitutionnel tegengesproken, en ik geloof, dat er geen spoor meer van over is. Niettemin verklaar ik, dat ik den 27stcn November eene missive van u i ontvangen heb, waarin gij mij van uw voornemen kennis geeft om voor de schatkist eene som van 25 millioen te vorderenzijnde bet overschot eener lecning van 150 millioen, welke de bink op zich genomen had te effectue ren, krachtens de overeenkomst van 30 Junij 1848, goedgekeurd bij be sluit van 25 Julij daaropvolgende, en tot 75 millioen teruggebragt krachtens de wet van 6 Augustus 1850, van welke som nog niet meer dan 50 mil lioen in de schatkist gestort was. Dc algemeene raad der bankwelke den zelfden dag over de aanvrage beraadslaagde, erkende dat zij op de bepa lingen der overeenkomst gegrond was, zijnde de laatste termijn van invor derbaarheid achtereenvolgens verschoven van 30 December 1850 tot 31 December 1851. De schatkist heeft tot dusverre (6 December) haar regt ten deze niet doen geldenen ten haren behoeve is er nog geen gedeelte hoegenaamd der 25 millioen uilgekeerd. Het vijfde legioen der burgerwacht, zal van wege de lafhartige afgifte van wapenen worden ontbonden. Ook de Departementen l'Hérault en du Gard, in het zuiden zijn van wege den invloed der geheimen genootschappen in staat van beleg gesteld. De dagbladen van Lyon berigtcn dat den O'1™ met het aanbreken van den dag het geheele garnizoen aldaar op de been en geschut op de openbare pleinen geplaatst was. Ecne sterke troep cavalerie rukte uitom den weg af te snijden aan eene op de stad aanrukkende bende, bestaande uit 500 Republikeinen, welke in den nacht uit Lyon waren getrokken om zich bij een duizendtal politieke uitgewekenen te voegendie over de grenzen geko men en in het departement van de Ain gevallen waren. De stad Lyon zelve was nog rustigde militaire bevelhebber bad evenwel noodig geachtden 6den een verbod van zamenscholingen uit te vaardigen en elk die mogt hel pen versperringen bouwen of verdedigen met bestraffing naar de krijgswet te bedreigen. Te Poligny een stad van 5000 inwoners Dept. Jura, is den 3dcn Dec. door bet landvolk uit den omtrek bezet dat er de straten opnam en versper ringen maakle; doch geen bijval vindende, zich op de aankomst van troepen verstrooid heeft. Evenwel gewaagt de Independence in een naschrift dat er in den nacht van den 4dcn op den 5(len ernstige "wanorden zouden hebben plaats gehad, waarop dat blad in een volg. nommer zal terugkomen. Volgens de laatste berigtcn bleef de rust te Parijs voortduren en ont ving men uit de departementen nog altijd tijdingen van voldoenden aard boewei het hier en daar tot bloedige botsingen tusschen de oproerlingen en de troepen is gekomen; de laatsteu behielden daarbij steeds de bovenhand. De stad Clamecy, depart, der Nièvre, met 5000 inwoners, bevond zich in banden der oproerlingen, meer dan 6000 man sterk. Eene aanzienlijke krijgsmagt, die de stad bijna geheel had ingesloten en voortdurend met artil lerie versterkt werdbeeft hen de vlugt doen nemenmet den Maire aan bun hoofdde stad geheel verwoest en uitgeplunderd achter zich latende bevorens hadden zij alle gevangenissen opengebroken en de gevangenen op vrije voeten gesteld. De Procureur der Republiek, de Commissaris van Poli cie en nog een ander Hoofdambtenaar, zijn ter naauwernood den dood ont komen, door zich op een dak te verbergen, waar zij meer dan 24 uren, zonder cenig voedsel te gebruikendoorbraglen. In de Zuid-Oostelijke tegen Sardinië grenzende Departementen hebben zich oproerige benden in beweging gesteld; men begroot baar getal op 5 a 6000. A'ersclieidene kleinere steden, drie tot vijfduizend inwoners bevattende, zijn door ben gewelddadig bezet, als Brignolles, St.-MaximinLuc Manos- que en Pertuis. In het stadje Forcalquier is de Onder-Prefect vermoord. De Schout-bij-nacht Dubourdien heeft twee Marokkaansche zeeplaatsen doen beschieten. Vergeefs schadeloosstelling gevraagd hebbende voor de vernieling van Fransch eigendomis hij tot het beschieten van Rabat en Salee overge gaan hetgeen 8 uren aanhield. Laatstgenoemde plaats werd nagenoeg plat geschotende Mooren moeten intusscben ook nog al scherp gevuurd hebben men leest althans van 7 dooden op het Admiraalschip en meer gevaarlijk ge wonden. Nopens de andere schepen ontbraken de berigtcn. Na het bombar dement is het smaldeel naar Cadix gezeild. De Keizer van Marokko heeft daarna de geeischte voldoening gegeven. Te A'enne in Savoye ging zekere Heer Cottarel op een paar mijlen af- stands naar eene bruiloft van een zijner vreindenmen wachtte hem den volgenden morgen terug. Drie dagen liepen voorbij zijn gezin dacht dat hij van daar naar Chambéry was gegaan voor een proces dat hem betrof. Doch den vierden dag kwamen zijne twee jagthonden met zwart bebloede bekken terug. Een zijner zonen gaat met een knecht nasporingen doenen nu bleek bet dat de Heer Cottarel aan een boer een geweer had gevraagd om een haas te schieten, dien hij voor de bruiloft wilde mede brengen. Zij volgen nu verder de hondenen vinden een half uur verderhunnen vader en meester, wiens gelaat nog ongeschonden was, doch overigens was 't ligebaam nog maar een geraamte. Het geweeroud en gebrekkigwas gesprongen en bad hem waarschijnlijk doodelijk getroffen. Merkwaardig is hetdat de bondendie naar 't schijnt lang bij hem zijn gebleven hoewel door den hon- I gcr en den reuk van 'tbloed aangelokt om zich met bet lijk te voeden, zijn gelaat niet hebben aangeroerd. BEWFJSEIV. Men heeft in de hoofdstad met goed gevolg de verlichting met hout-gaz ingevoerd50 Ned. 15 droog hout leveren ongeveer 600 oude Ned. kubiek voeten gaz op, terwijl het onverschillig is welke soort van bout men gebruikt. Deze gaz geeft even zoo goed licht als die uit steenkolen, en is daarenboven goedkooper. OOSTENRIJK. AVEENEN, 7 December. Men spreekt hier in de diplomatieke kringen van eene vertrouwelijke depêche van Lodewijk Napoleon aan onze Regering, waarin hij verklaart, dat zijne daad onvermijdelijk was, maar hij waarschijnlijk de rust zal kun nen bewarendaar hij kan rekenen op het legerde geestelijkheid en de massa des volks. TI1RKÏE. CONSTANT1NOPEL22 November. De Sultan heeft onlangs een' firman uitgevaardigdwaarbij bij ver klaart dat de hier te lande zich Jjevindende Protestanten tot dus verre vele onaangenaamheden hebben moeten verduren, omdat er voor ben noch Pa triarch noch Primas bestondten einde hunne belangen voor te staan. Dat bet met zijn gevoel strijdig is, te zien, dat een gedeelte zijner onderdanen door hunne godsdienstige belijdenis in hunne vrijheden verkort zijn en dat bij daarom beveeltdat er eene keuze van opzigters over de Prolestantsche gemeenten zou plaats hebben, die belast zouden worden met bet houden van de registers der gemeenteder lijsten van geborenen en overledenen en die zich daaromtrent in verbinding moeten stellen met de hoofden der policie. Uit Smyrna wordt van den 17<len gemeld Den 4dcu dezer is alhier van Livorno aangekomen en naar Amsterdam bevrachtde Nederlandschc kof Geertruida. Onlangs arriveerde hier van Salonica de Nederlandsche schoener kof Jonge Duyf, met 100 vaten geraffineerde suiker. Ofschoon te Tschesme en elders vele producten en voornamelijk vruchten zijn aangekochtwelke

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3