LEYDSCHE fp. lil COURANTf j»P 1851. VRIJDAG, 12 DECEMBER. Jp T E BIMENLANDSCÏIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond Z?e Prijs der Courant is f 12 het jaar; do afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 11 December. Zitting van den Gemeenteraad van heden. Afwezig de HII. P. H. Baron Taets van Amerongen en A. C. Leembruggen. De Notulen van de vorige vergadering zijn gelezen en goedgekeurd. De Burgemeester legt onderscheidene stukken over waaromtrent besloten wordt dezelve ter inzage van de leden der leeskamer neder te leggen. De Burgemeester stelt voor lot de benoeming van den Ontvanger over te gaan en worden om met den Burgemeester bet stembureau uil te maken aangewezen de Hoeren Sikkel GroosSiegcnbeek en Lismanwaarna met 22 stemmen bij bet openen der billetten bleek benoemd te zijn de Heer Isaac llcnkcs zijnde één billet van onwaarde verklaard. De Burgemeester brengt voorts in rondvraag bet reglement van orde zoo danig als hetzelve met enkele wijzigingen onder aanwijzing van de volgorde der artikelen door de Commissie is voorgedragen. En is dit alzoo vastgesteld. De Burgemeester draagt voor de verordening op de invordering der plaatse lijke belastingen ter fine van praeadvies te stellenin handen cener Commissie van drie leden en dit aangenomen zijnde, worden tot deze Commissie be noemd de Heercn Luzac, Siegenbcek en Olivier. De Burgemeester brengt in behandeling de Concept-instructie voor den Secretaris welke met enkele wijzigingen tot art. 24 wordt vastgesteldzul lende de overige artt. uit hoofde bet thans te ver gevorderde uur in eene volgende vergadering worden behandeld. Eindelijk stelt de Burgemeester voor eene Commissie te benoemen tot bet onderzoek van voorzieningen ter wering der bedelarij en worden bij meer derheid van stemmen daartoe benoemd de HII. Krantz, Cock en Stoffels. De Raad der gemeente Alkemade c. a.heeft beslotendat eenmaal 's jaars in elk dorp of gehucht dier gemeente eene zoogenaamde Kermis of Jaarmarkt zal plaats hebben, gedurende 5 dagen, van des Maandags tot en met Vrijdag, en wel Oude Wetering: op den tweeden Maandag na 15 Au gustus, doch als 15 Augustus op eenen Maandag invalt, dan den eersten Maandag na 15 Augustus; Roclofarendsveen: op den eersten Maandag na 1 Augustus, doch zoo 1 Augustus op een Zondag invalt, dan den tweeden Maandag na 1 Augustus; Nieuwe Wetering: op den eersten Maandag na 15 Junij en wanneer 15 Junij op eenen Maandag invalt, dan dienzelfden dag of 15 Junij; Ilijpweteringop den eersten Maandag na 8 September, doch als 8 September op eenen Zondag invalt, dan den tweeden Maandag na 8 September, en de Kaag: op den eersten Maandag na 18 Julij, doch zoo 18 Julij op eenen Zondag invalt, dan den tweeden Maandag na 18 Julij. De Haarl. Cour. vermeldende, dat een zeker letterzetter D. Roovers, een veelbelovend jongen man van de Boekdrukkerij van de Ileeren Enschedé en Zonen, in 23-jarigen ouderdom dezer dagen overleed, voegt er de bijzonder heid bijdat zijn vadergrootvader en overgrootvaderelk gedurende meer dan een halve eeuwzich als meesterknechts ter genoemde drukkerijde achting en bet vertrouwen hunner meesters hadden waardig gemaakt. Te Amsterdam is in het eerste hoofdkiesdistrict tot lid der Provinciale Staten verkozen Dr. S. Sarphati met 163 stemmen; de Heer R. D. Wolter- beek bekwam 128 stemmen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders is door den Gemeenteraad der stad Assenden 3d™ dezer met algemeene stemmen beslotenom de Broodzetting af te schaffen. De Schoolonderwijzer P. Otjes te Purmcrland bad dezer dagen bet voor- regt, op 82 jarigen ouderdom, ruim'60 jaren als Onderwijzer werkzaam te zijn geweest; hij gaat nog voort met ijver aan de jeugd onderwijs te geven. Curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Kampen hebben belangheb benden opgeroepen, om voor den 31sten dezer te staan naar de opengevallen betrekking van Leeraar in de Engelscbe taal, waarhij tevens de kennis en geschiktheid om de Iloogduitsche ofNederlandscbe talen, en ook de Aardrijks kunde te kunnen onderwijzen, in a;yimerking zullen komen. De bezoldiging is ƒ1,200. De Paus beeft bij een rondgaanden brief van 21 November, aan alle PatriarchenPrimaten Aartsbisschoppen en Bisschoppen geschrevenwaarbij gebeden verordend worden en een nieuw Jubilé wordt aangekondigd. Hij betuigt eerst zijne blijdschap over de goede vruchten van bekcering die 't vorig Jubilé bad gedragen. Vervolgens schetst bij in zeer sprekende trek ken, de genen die zich tegen de Kerk verzetten en beklaagt zich over de slechte geschriften, over het ongeloof en den oproergeest. Daarna vermaant bij om tot God weder te keeren die rijk is in barmhar tigheid en Hem met vertrouwen in bet gebed te naderen, ter afwending van rampen en ter zuivering van de wereld van dwalingen, en zegt dan, volgens bet dagblad de lijd: En opdat God toegankelijker zij, het oor leene aan onze smeekingen en onze wcnschen verhoore, zoo laten wij onze handen en onze blikken opheffen tot Zijne Allerheiligste Moeder, de onbevlekte Maagd Maria; wij kunnen geen vermogender, noch zekerder bescherming bij God vinden; zij is voor ons de teederste der Moeders, ons krachtigst vertrouwen, en zelfs de geheele beweegreden onzer verwachtingenvermits zij alles ver krijgt wat zij verzoekten baar gebed niet kan verstooten worden." Verder beveelt bij nog afsmeking der voorbede van de Apostelen Petrus en Paulus, verwijst ten slotte naar een anderen brief waarbij bet Jubilé wordt voorgeschrevenen eindigt met bet geven van den Apostolischen zegen. 's GRAVENHAGE11 December. Z. M. beeft den Heer J. P. Schoubergeersten stempelsnijder bij 's Rijks Munt te Utrecht, vergund aan te nemen en te dragen de Wasa-Ridderordo hem door den Koning van Zweden geschonken. In de beden door den Gemeenteraad alhier gehouden zitting is met algemeene stemmen tot Secretaris dezer stad benoemd de Ileer J. F. Burnier, tot nu Secretaris der stad. Eergisteren namiddag is, in ruim 55 jarigen leeftijd, alhier overleden Mr. J. M. Hartman, Kantonregter te dezer slede. Eerste BCamer der Staten-Generaal. Zitting van Woensdag 10 December. In deze zitting zijn van de Tweede Kamer ontvangen de ontwerpen XI en XII (Depart, van Koloniën en onvoorziene uitgaven) der staatsbegrooting voor 1852. Verzending aan de afdcelingen. De commissie voor de verzoekschriften beeft verslag gedaan: I. op een adres van de Staten van Gelderlandhoudende aanmerkingen over eenige punten der provinciale begrooting, voor zoo ver bet Rijks bestuur betreft; II. op een adres vay Gedep. Staten van Limburg, hunne bezwaren mededeelende over de administratie van de accijnsen op bet gemaalbet geslagt en de brand stoffen III. 1°. op een adres van eene provinciale vergadering van de Christe lijke afgescheiden gemeente in Overijssel, over de belangen dier gezindheid, en waarbij te kennen gegeven wordtdat zij in der tijd geene erkenning en toelating noodig bad, daar de vrijheid van godsdienst door de Grondwet was gewaarborgd; en 2°. op dat van J. Mouton en Zoonen, houdende bedenkingen tegen de voordragt der belasting-wettenbepaaldelijk wat den accijns op het binnenlandsch gedistilleerd aangaatIV. 1°. op dat van de Stalen der Provincie Zeeland die afschriften overleggen van twee verzoekschriften aan den Koning gerigtstrekkende dat de beffing der tienden met behoorlijke eerbiediging van ieders regten en tegen behoorlijke schadevergoeding, worde opgeheven; en 2°. op dat van 25 ingezetenen van Grijpskerke, in Groningen, die hunne be zwaren mededeelen legen de aanhangige wet nopens de graanreglcn. V. van belanghebbenden in de visscherij te Middelbandsdie hunne bezwaren ken baar maken tegen het tractaat met Belgie gesloten. Zij dringen aanop het houden eener enquête ten aanzien van bunnen belangrijken tak van volks bestaan. Overeenkomstig bet voorstel der commissie zijn alle deze adressen ter griffie nedergelegd waarom de zitting wordt opgeheven. 'iVtveede BCamer der Staten-Generaal. Zitting van Dingsdag 9 December. In deze zitting zijn de algemeene beraadslagingen, en ook die over de arti kelen zelve, over het hoofdstuk Koloniën ten einde gebragt. Bij de behandeling van het hoofdstuk is, na veelvuldige deliberatien, afge stemd een amendement van de meerderheid der commissie van rapporteurs, om de subsidicn aan Suriname, Curacao en de Kust, op de begrooting voor memorie uit te trekken. De gevoelens daarover waren verdeeld; wèl gaven velen toe, dat die subsidien op de Staatsbegrooting behoorden, maar, met het oog op de nog in dit jaar toegezegde wets-voordragt, omtrent het beheer

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1