LEYDSCHE COURANTS 1851. VRIJDAG, 5 DECEMBER. M ïs N14É%; BIXXEXLAXDSCHE BERIGTEX. BUITEXLAXDSCIIE BERIGTEX. Do Courant wordt Maandag9 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. \1§L (5C A i V. '<V O i A k?v5' Z>c Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 December. Naar men verneemthoudt zich de Commissie voor de Onderwijzers-Kweek school, wier oprigting door het Leydsehe Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is beraamd geworden, sedert eenigen tijd bezig met het bijeenbrengen der fondsen, welke voor die school vereischt worden. Hoe wel nog niet alle anders weldadige ingezetenen liet liooge belang van het bezit van zulk eene inrigting schijnen te beseffen, hebben aanvankelijk eenige weldenkende ingezetenen hunne bijdragen toegezegd, waaronder de Loge van Broederen Vrijmetselaren La Vertu eene inschrijving op het Grootboek, 1) pCt.groot Honderd Guldensvoor dit doel aan de Commissie heeft toege zonden. Het zou allezins wenschelijk zijndat dit verstandige en edele voor beeld bij meer gegoeden bijval en navolging vondaangezien de geraamde uitgaven veel hooger stijgen, dan de middelen die der Commissie tot nog toe zijn toegezegd. - De Heer Mr. L. Ph. C, van den Berghalhier, bedankt hebbende als lid der, redactie van het ontworpen Nederl. Woordenboekwaartoe hij door het onlangs te Brussel gehouden Nederl. Letterkundig Congres benoemd was, is de Heer L. A. te Winkel, Leeraar der Nederl. taal aan het Gymna sium alhier, thans in zijne plaats benoemd. Op den Hollandschen Spoorweg zijn in November vervoerd 55,228 reizi gers en is ontvangen 62,331op den Rhijnspoorweg vervoerd 23,284 per sonen en ontvangen 39,367. Uit Rotterdam is aan de 's Grav. Nieuwsb. geschreven, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, dezer dagen zich bij request tot het hooger bestuur heeft gewend, ten einde de directie van de Nederlandsclie Rijnspoorweg-Maatschappij te verpligten, tot het spoedig voltooijen van den zijtak van die stad op Utrecht, welke werkzaamheden, ingevolge de in der tijd gemaakte overeenkomst al sedert lang hadden behooren te zijn tot stand gebragt. In eene den lsten dezer gehouden bijeenkomst van leden der 2de, 3de en 4dc klasse van het Koninkl. Ned. Instituut, is een voorstel lot onderlinge vereeniging als vrije Akademie van Letteren en Kunsten bij meerderheid van stemmen verworpen. Uit Enschede schrijft men het volgende van den 2<Icr>door de fabrij- kanten blaanwverwers hier ter stede, is aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal ingediend een adres, daartoe strekkende, dat de blaauwkuipen waarvoor volgens de bestaande patentwetten regt is verschuldigd daarvan worden vrijgesteld. De Heer J. van der Scheer te Assen, lid van het Physisch Genootschap aldaar, heeft den 25stc" 11. eene proef genomen met het zoogenaamd bladgoud, dat tot versiering van het St. Nicolaas-goed gebruikt wordt, waardoor werd bewezen, dat dit bladgoud geen goud, maar koper is, hetgeen, zelfs in de geringste hoeveelheideen zeer schadelijken invloed op de gezondheid uitoefent. Mogten, dus eindigt het berigl uit Assen, de bakkers hierdoor afgeschrikt worden, om, ter wille van een bloot sieraad, de gezondheid van zoovele menschen te benadeelen. 'sGRAVENIIAGE, 4 December. Z. Mi heeft onderanderen bevorderd bij het corps Zee-Officieren tot Schou- ten-bij-nachtde Kapiteins ter Zee H. Ferguson en J-. F. D. Bouricius, en dezen laatste tevens benoemd tot Directeur Commandant der Marine te Wil lemsoord. Z. M. heeft pensioen verleend aan de R. K. Pastoors A. Bruuns, te Vecnliuizen, B. van der Spank, te Hurwenen, J; van Deysen, te Zijpe en aan den Kapellaan P. J. Celen, te Ketbel. JEerste Kamer der Staten'fweneraal, Zitting van Woensdag 3 December. In deze Zitting zijn ingekomen de verschillende door de Tweede Kamer onlangs aangenomen Wets-Ontwerpenonder anderen de Hoofdstukken I, II, III en IV der Staalsbegrooting van 1852. De Vergadering heeft besloten al die Ontwerpen naar de Afdeelingen te verzenden. Daarna is de Kamer overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Na den afloop daarvan hebben de leden zich naar hunne afdeelingen be geven ten einde zich met de benoeming van Voorzitters en Onder-Voorzitters bezig te houden. 'IHsveede Kamer der Staten-fieneraal Zitting van Dingsdag avond en Woensdag. In de eerste Zitting is het Vde Hoofdstuk der Staalsbegrooting voor 1852 B innenlandsche Zakenmet 57 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de Hoeren: Groen van Prinslerer, Mackay en van Lynden. In de Zitting van Woensdag ochtend is helVIdc Hoofdstuk der Staatsbegroo- ting Hervormde en andere Eeredienstenaangenomen met 54 tegen 6 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Reinders, Hengst, Sloct tot Oldhuis, Westerhoff, de Moraaz en L. D. Storm. Het VIIde Hoofdstuk der Staatsbegrooting Roomscli-Katholieke Eeredienst is aangenomen met 59 tegen 2 stemmendie van de HeerenL. D. Storm en Hengst. Zitting van Woensdag avond 3 December. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehouden over het VIII Hoofdstuk [Marine). Van onderscheidene kanten is aangedrongen op de vermeerdering der active zeemagt in O. Indië, tot meer krachtdadige beteugeling der zec- rooverij en tot handhaving van ons zedelijk overwigt in O. I. De Minister heeft als zijne meening te kennen gegeven, dat hij een of meer groote schepen in O. I. noodig acht. Vervolgens zijn de bijzondere artt, van het Hoofdstuk aangenomen Bij het art. voor de bijdrage voor de militaire akademie te Breda, heeft de Minister op de vraag of die inrigting aldaar bij voortduring zal gevestigd blijven, te kennen gegeven, dat men de genomen proef zal laten voortduren, maar dat wanneer zij tegenvalt, bij geneigd, zou zijn voor de verplaatsing. Ten slotte is het geheele Hoofdstuk aangenomen met 52 tegen 2 stemmen. Tegen de Heeren Taets van Amerongen en Hoffman. Donderdag beraadslaging over Hoofdstuk IX A. AMSTERDAM, 3 December. Z. M. heeft zijne goedkeuring verleend aan de ontworpen statuten der Koninklijke Rhijn-Waterleiding-Maatschappij. Z. M. heeft aan de Commissie der Prov. Staten van N. Holland, belast met het onderzoek betreffende de uitbreiding van het gesticht Meerenberg, magtiging verleend om, na het sluiten der Vergadering, hare werkzaamheden voort te zetten. Den 27sten November waren alhier 130 winkeliers voor de Regtbank gedagvaard, wegens gebruik van oude malen en gewigten. FKANHKU K. PARIJS, 2 December. In de laatste dagen zag men door de straten der hoofdstad sterkere troepen-afdeelingen dan gewoonlijk optrekkenzij namen herhaaldelijk haren weg langs of rondom het Paleis der Wetgevende Vergadering. Ook in de zitting van eergisteren werd inet eenige ongerustheidde nabijheid van ver scheidene bataillons opgemerkt. Dingsdag morgen heeft een nieuwe ommekeer van zaken een aanvang ge nomen. Juist was in de laatste dagen van een coup d'état niet zooveel ge sproken. Daarentegen hoorde men al meer en al dringender onder het publiek de klagte over het lager en lager zinken der Wetgevende Vergadering en den wcnsch naar een duurzaam en krachtig oppergezag. Heden morgen dan is het Paleis der Wetgevende Vergadering door de ge wapende magt bezet, en de vergadering door den President ontbonden ver klaard. Bij heeft tevens het algemeen stemregt hersteld en het volk opge roepen om tusschen den 14den en den 21sten December bijeen te komen en zijne stem uit te brengen. Parijs is in slaat van beleg gesteld. De Repu bliek zal in stand gehouden worden. Tevens heeft de President ook den Staatsraad ontbonden verklaard [die in de ministeriele bladen in den laatsten, tijd beschuldigd werd van vijandige gezindheid legen het uitvoerend gezagblijkbaar, vooral in de door. hem op gestelde en na maanden dralens, plotseling juist thans aan de Wetgevende Vergadering ingezonden voordragt ter regeling der verantwoordelijkheid; van,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1