HE I. «3 E, BRUSSEL, 24 November. De Heer Spitaels heeft in den Belgischen Senaatwaarbij de beraadslagin gen aanhangig waren over de wet ter betaling van successie in de rcgte lijn een amendement voorgedragen strekkende om het verschil tusschen de Rege ring en de Kamer van Volksvertegenwoordigers aan den eenen en den Senaat aan den anderen kantdoor eene schikking te vereffenen. Do waarde der voorgestelde nieuwe belasting zeide hij - laat ik hier in het midden. Wij moeten thans alleen eenen weg zoeken om met cere uit de moeijelijke gesteldheid, waarin wij ons bevinden, te geraken, en aan eene oneenigheid, die ons allen evenzeer bedroeft, een eind te maken. Die oneenigheid op een tijdstip dat de politieke toestand van Europa bekommerend isheeft onge rustheid en een gevoel van onwelzijn in den lande verspreidhet is niet de vraag omtrent de aanneming of verwerping der nieuwe belasting, welke die ongerustheid te weeg brengt, maar eene tegenwoordig veel gewigtiger en ernstiger redende vrees namelijk voor verdeeldheid tusschen de Staatsmag- ten. In andere omstandighedenen zoo de springveren der constitutie vrije lijk konden gespannen en herhaaldelijk gespannen worden zonder gevaar van le breken, zou ik aan de bestaande oneenigheid niet zooveel gewigt hechten, als thans bij den onzekeren toestand van Europa, waaruit elk oogenblik be denkelijke verwikkelingen kunnen voortkomen. Wanneer men van verzoening spreekt, bedoelt men eene voor beide par tijen eervolle schikking, en moet men niet vergen dat eene van beide haren wensch geheel opgeve. liet amendement dat ik zal voorstellenbeantwoordt aan dat doelhet stelt de regten des Senaats veiligen het krenkt de Re gering niethet kan door allen worden aangenomen. Door het aan te ne men, zult gij uwe overtuiging niet laten varen, evenmin als ik zelf over de grondendie mij in de vorige maand September het wetsontwerp deden ver werpen, 'tot ander inzigt gekomen ben. Ik blijf hij mijne denkwijze; maar er zijn tijdstippen waarop staatslieden een gedeelte hunner overtuiging voor 's lands rust en welzijn moeten welen op le olïeren. Zoodanig een tijdstip is het thans. De vaderlandsliefde van u allen inroependestel ik u voor in plaats van de eerste artikelen der regerings-voordragt de volgende bepalingen aan te nemen Art. 1. Op de grondslagen en met de uitzonderingen in deze wel be paald zal een overgangsregt geheven worden van de erfgenamen geen aan genomen kinderen zijnde, die in de opklimmende of nederdalende lijn van een ingezeten des rijks ervenalsmede van den langstlevenden echtgenoot in de gevallen voorzien bij 2 en 3 der wet van 27 December 1817. Art. 2. De belasting zal uitsluitend geheven worden van de waarde der in bet rijk gelegen onroerende goederen, en van de renten en schulden ge waarborgd door onroerend goed in België gelegenna aftrek der schulden waarmede de aan de belasting onderworpen bezittingen bezwaard zijn. Art. 3. De belasting zal bedragen: een per cent van hetgeen in regte lijn geërfd wordt; insgelijks een per cent van hetgeen de langstlevende echt genoot erften de helft daarvan voor hetgeen alleen in vruchtgebruik ver- kresen wordt. o Op voorstel van den Minister van Financiën is het amendement naar de Commissie van voorloopig onderzoek verzonden ten einde daarop in de zit ting van den volgenden dag rapport uit te brengen. De Regering heeft nog niet verklaard dat zij zich met het voorstel zal vereenigen. Maar de taal van de Brusselsche Ind&pendancehet orgaan van het Ministerie, doet dat stellig verwachten. »Het amendement zegt dat blad -is inderdaad eene transactie, maar eene voor beide partijen voeg zame en eervolle. Het vergt van de warme voorstanders van het wets-onl- werp, dus van de Regeeing, inschikkelijkheid, maar ook van degene die elke heffing van eene erfenis in do regte lijn afkeuren; eene inschikkelijkheid echter, die van weerszijden kan, en in 's lands belang moet betoond worden. De hoofdvraag is thans niet de meerdere of mindere doelmatigheid der nieuwe belasting, maar de eensgezindheid der staatsinagten. y,Wij gaan nog verder: wij erkennen ronduit, dat de voordragt der Rege ring door het amendement verbeterd wordt, vooral dewijl het alle vrees voor hatelijkheden bij de heffing der nieuwe belasting wegneemt. Volgens het amendement zullen alleen bezittingenwaarvan het bezit door openlijke be wijsmiddelen kan blijkenaan het regt onderworpen zijn. De Heer Spitaels heeft de Regering en al zijne ambtgenooten dringend ver maand tot onderlinge toenadering. De gematigdheid door de Regering in den gclieelen loop der discussien over het aanhangige vraagstuk betoond, is ons een waarborg dat althans van hare zijde die vermaning gehoor zal vinden." Dit amendement is in de zitting van den Senaat van eergisteren met de groote meerderheid van 46 tegen 6 stemmen aangenomen; alle leden waren tegenwoordig. Men had zulk eene meerderheid niet verwacht. De Ingenieurs te Antwerpen houden zich bezig met het nivelleren van het begin van de aardenbaan voor den spoorweg, die Nederland met de Belgische spoorwegen zal verbinden. Die weg zou loopen van het Antwerpsche station, tot aan de Roode Poort, voorts dwars door de polders heen, latende Eckeren links liggen en vervolgens tusschen Brasschaet en Cappelen door, om de Ilollandsche grenzen te bereiken en in de rigting van Rozendaal met een zijtak op Breda. fKAiaauK. PARIJS, 23 November. Er zijn twee nieuwe Ministeriële benoemingen geschiednamelijk van den Heer Casabianca tot Minister van Financiënen van den Heer Lefebvre-Duruflé tot Minister van Koophandelin plaats van den eerstgenoemde. Eergisteren deed een Afgevaardigde in de Wetgevende Vergadering in vol len ernst liet voorstel om het kiesregt ook tot de vrouwen uit te strekken hetgeen een algemeen en aanhoudend gelach verwekte, dat den voorsteller zeer toornig maakte. De Minister van Openbare Werken heeft verbodendat arbeidersin dienst van den Staat, op Zon- en Feestdagen werken. De President der Republiek heeft van den Sultan van Turkije 6 Ara bische paarden en 2 zeer kostbare schabrakken ten geschenk ontvangen welke laatste op 150,000 piasters geschat worden (de piaster is 65 centen Ned.) De bemiddeling door Engeland aangeboden in het geschil met Marokko is door onze Regering van de hand gewezen. - Eene der pakketbootenwelke tusschen Marseille en de Italiaansche kusten dienst doen, La Ville de Grasse genaamd, is door de stoomboot La Ville de Marseille, aangezeild, met het gevolg, dat zij onmiddellijk zonk, waardoor een tiental mensehen het leven verloren. De oorzaak van het on geluk wordt aan eene valsche manoeuvre toegeschreven. Onder de omgeko menen bevindt zich eene Russische familie, die zich tot uitspanning naar Italië hegaf. Onder de geredden bevinden zich twee leden van het Lon- densche bankiershuis Barinc. o SI1 A lil 15, ROME12 November. Te Bologne werd onlangs op klaar lichten dag een huis door roovers aan gevallen en geplunderd en wel op hetzelfde oogenblik dat eenigen van de bende van Passatore doodgeschoten werden. De roovers hadden den tijd om al het kostbare mede te nemen en ongehinderd af te trekken. PKUISSBK. BERLIJN22 November. Met de Gebr. Rothschild zou eene leening van 21 millioen thl. gesloten zijn. Buitengewoon zware sneeuwbuijen belemmerden dezer dagen het ver keer op alle straat- en spoorwegen dezelfde berigten ontvangt men ook uit Oostenrijk. De Westfal. Mere, meldt, dat tusschen Pruissen en Hanover een ver drag is gesloten, ten doel hebbende den aanleg van een spoorweg van Osna- bruck en van Emden naar den Rijn en de Nederlandsche grenzen. -Te Crefeld, waar in den laatsten tijd weinig vertier in de fabrieken was, komt thans meer levendigheid door aanzienlijke bestellingen, zoo men meent ten gevolge dat vele fabriekaten op de Londensche Tentoonstelling de aandacht hebben getrokken. FRA1VRFOST. 21 November. Naar men verneemtheeft de Nederlandsche Regering aan den Bondsdag het verlangen te kennen gegeven om de bevolking van Luxemburg en Lim burg, te zamen in het bondsregister begroot op 253,583 zielen, voortaan afzonderlijk te berekenen, en wel Luxemburg op 131,907 en Limburg op 121,676 inwoners, zonder dat echter door deze scheiding eenige verandering ontstain zoo verre betreft de bondgenootschappelijke verpligtingen lasten en regten dier beide gewesten. ©©lï-IIilE. Wij ontvangen, zegt de Amst. Courantuit een particulieren brief, in dd. 30 September 11. aan een geacht handelshuis alhier gerigt, de mededee- ling, dat de onlusten op Sumatra zich op dat oogenblik nog slechts tot de Z. O. kust bepaaldenmaar een meer en meer ernstig aanzien begonnen le krijgen, zoodat de handel gegronde vrees begon te koesleren voor den invloed daarvan op de producten van het eilandvooral op de Cassia Vera. En ver der, dat de I.ampongs, zoo nabij de Palemb. districten gelegen, moeijelijk rustig zouden kunnen blijvennaar men meende. Dit zou van invloed zijn op den aanvoer van zwarte, witte en lange peper, waarvan ook de Noord- Oost kust van Sumatra scheen ontbloot te zijnen de Amerikaansche sche pen waarmee de grootste uitvoer regtstreeks van daar geschiedtzijn genood zaakt zonder lading naar elders te vertrekken zoodat een rijzing in gemeld product niet onwaarschijnlijk is. Sl5ie Staats-ïioterij. Trekking der Vijfde Klasse. 134e Trekking. Nos. 17128 en 18677 ieder een prijs van ƒ1,000. 14llc Geene. A V E151'E W TT IE W Heden beviel voorspoedig van eene DOCHTER, P. M. JESSEgeliefde Echtgenoot van Letden, 23 November 1851. A. A. COCKUYT, Apotheker en Drogist. Voor de zoo vele bewijzen van belangstelling door mijbij het overlijden mijns waarden Echtgenoots, van Familie, Vrienden en Bekenden ontvangen, betuig ik bij deze aan hen allenmijnen opreglcn en welgemeenden dank. De Wed. M. J. THYSSENS, Leiden 26 November 1851. Gcb. La Motte.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3