Den 5lIea December aanstaande zal voor het Prov. Geregtshof in Zuid- bolland, Kamer van Strafzaken behandeld worden de zaalc van F. R. Frc- bus, vroeger lakkey bij Z. K. II. Prins Frcderik. Men zal zich herinneren, dat die persoon eenigen tijd geleden wegens wangedrag uit zijne betrekking werd ontslagen; dat hij zich daarover wilde wreken op den Iloffourier, den Heerc Pabstdat Frebus tot dat einde dezen op zekeren morgen toen bij zich naar liet paleis wilde begeven, des ochtends ten ongeveer 8^ uur beeft afge wacht, en dat Frebus toen den Heer Pabst onverhoeds heeft aangevallen en hem cene belangrijke wonde over den arm en de borst heeft toegebragt, waaraan die Heer nog is lijdende. De functien van bet Op. Min. zullen m deze zaak worden waargenomen door den Adv.-Gen. Gefltenterwijl aan den besch. als verdediger ambtshalve is toegevoegd den Heer Mr. Vaillant. Ge noemde Frebus wordt mitsdien beschuldigd van poging tot moord met voor bedachten rade, die tot begin van uitvoering was overgeslagen, en niet vol voerd door van den wil des daders onafhankelijke omstandigheden. ITiveefZe Biamev ctca* tgifsSen-tficnesraal. Zitting van Maandag 24 November. In deze zitting zijn de beraadslagingen gehouden over Hoofdstuk IV Jus titie) der Staatsbegrooling voor 1852. De lieer Wintgens klaagt over den stilstand bij dat departement ten op- zigte der regeling van verschillende belangrijke punten in bet regtswezen. Vervolgens voeren de IIII. Mecuwssen, de Moraaz, Iluguenin, Zylker, Ypcy, van Akerlaken, Metman, v. Hasselt, Jongstra en v. Dam het woord. De Minister van Justitie zegt, dat hij wist dat een Minister aan cene strenge bcoordccling van den kant der vertegenwoordiging is onderworpen maar vindt het onbillijk, dat men van hem onverwijld cene reeks van wets ontwerpen vordert, die elk de geheelc inspanning van een mensch vorderen. Zoo wenscht men de aanbieding van een nieuw wetboek van strafregt, van eene nieuwe militaire wetgeving, van een nieuw wetboek van strafvordering en van burgerlijke regtsvorderingeene algemeene policie-wet, en wat niet al meer. Diezelfde grond van onbillijke beoordeeling vindt hij in het aan gemerkte nopens de wet betrekkelijk de Regterlijke organisatie. In het eerst heeft de Minister gemeend geen ontwerp te kunnen opstellen en aanbieden dan nadat bij door eene behoorlijke statistiek volledig bekend was met den gang van zaken bij de grootc regtscollegiënzoodra bij op de hoogte daarvan wasis het ontwerp door hem opgesteldaan den Raad van State onderwor pen en weldra in deze Kamer ter tafel gebragt, doch toen in de behandeling vertraagd door de gemeentewet. Eerst den 28slcn Junij heeft de Commissie van Rapporteurs hare nota ingezonden, die eene ontwikkeling van hoofdpun ten behelsdeten eenenmale verschillend van het voorstel der Regering wier beantwoording gereed wastoen in den Ministerraad werd besloten de ont werpen die in de vorige zitting niet waren afgedaan op nieuw onveranderd aan te bieden. Men heeft in de derde plaats beweerd, dat ons regtswezen in cenen toestand van verminking en uitputting verkeert. Ook dat verwijt is onbillijk. Hij is geen voorstander der wet van 1849 omtrent de inkrim ping van het personeel der Regterlijke magt, maar juist daarom acht hij zich te meer verpligt voor eene getrouwe naleving en uitvoering dier wet zorg te dragen. Die wet is aangesteld om een punt van overgang te heb ben tot de nieuwe Regterlijke organisatie en ten einde daarin door geen noo- deloos personeel belemmerd te worden. Ingevolge die wet meent bij geene vacatures te moeten aanvullen, dan wanneer bij de regterlijke collegiënon vermijdelijke noodzakelijkheid daartoe mogt beslaan. De Heer Metman heeft den Minister beantwoord en is inzonderheid opgeko men tegen het verwijt van onbillijke beoordecling. De lieer Jongstra heeft zich voor het grootste gedeelte met de gevoelens van den vorigen spreker vereenigd. De Heer Godefroi zal voor het hoofdstuk stemmen, doch komt met nadruk terug op de noodzakelijkheid die er bestaat tot herziening van onze straf wetgeving, die in ons land gezonken is tot cenen trap die beneden de waar digheid van een beschaafd land is, zoodat het onverantwoordelijk is den toe stand der strafwetgeving te doen voortduren. Nadat de Minister nog eenige opheldering omtrent de vertraging van een strafwetboek had gegevenworden de algemeene beraadslagingen over Hoofd stuk IV gesloten. De beraadslagingen over de artikelen worden bepaaldop morgen Dingsdag ten 12 ure. ROTTERDAM, 25 November. Men verneemt, dat in den avond van gisteren, door den Commissaris van Policie Janssensaangehouden en heden namiddag naar het huis van arrest overgebragt zijn, de persoon van II. v. E., diens bijzit en de moeder van deze laatste, alle verdacht van het vervaardigen van valsche Ncderlandsche muntspeciën en van het desbewust uitgeven derzeive, en wel, naar men meent, de sedert eenigen tijd hier en elders in omloop gebragte valsche gul dens. De persoon van II. v. E. is vroeger reeds voor dezelfde misdaad ver oordeeld geweest. AMSTERDAM23 November. Zekere rleer R. begaf zich dezer dagen met zijn zoon in eene schuit op het Haarlemmermeer om te visschen. Door den opkomenden wind oostwaarts gedreven, raakte de schuit op eene ondiepte. Beiden verlieten het vaartuig en trachtten den vasten wal te bereiken. Ilunne pogingen waren echter vruchteloos. De zoon werd door een visscher, die zijne noodkreten had ge hoord, gered; de vader echter was gevallen en in den modder gestikt. {HM.) TIEL 21 November. Men verneemt dat door de Arr.-Regthank alhier, op de aanbevelingslijst voor de betrekking van Kantonregter te Culcnborg, geplaatst zijn de IIII. Mrs. J. Rink, J. G. Kist en J. II. van Gennep, Advocaten te Tiel, Leyden en Arnhem. 's HERTOGENBOSCII22 November. Gisteren is door de Ileeren Gedep. Staten van Noordbrabant aanbesteed: Het gereedmaken der aarden baan en het bestraten met mopklinkers en ge deeltelijk begrinden van den beslaanden weg van Erp naar Gemerteene lengte uitmakende van 73G5 ellen, welk Werk is aangenomen door den neer Jan van de Griendt, aannemer alhier, voor eene som van ƒ36,800. MAASTRICHT, 23 November. Gisteren is door besluit van Ileeren Burgemeester en Wethoudersde Adjunct-Commissaris Nuss ontslagen van de hem toevertrouwde betrekking. Heden is door besluit des Konings, de Commissaris van Policie Willich ont slagen en in zijne plaats benoemd de Heer N. Nyst, Advocaat alhier practisc- rende. Door de zorg des Kantonregtersbijgestaan door den Griffier, zijn onmiddelijk alle stukken der Policie onder zegel gesteld. Men spreekt van regterlijke vervolgingen, ingesteld tegen den Commissaris van Policie en diens Adjunct. Men beweert zelfs, dat de Adjunct-Commissaris reeds voortvlugtig zoude zijn. BUÏTENLANDSCHE BERIGTEN. LONDEN, 22 November. De overleden Koning van Hanover ontving van het Engelsche gouverne ment 21,000 E jaarlijksch inkomen. De Hertogin van Gloucester is thans de eenig overgebleven telg die George III en eene familie van 15 personen over leeft; zij ontvangt een jaargeld van 13,000 Bijzondere melding verdient de som aan den Koning der Belgen toegekend: een wet van George III ver zekert hem een jaarlijksche toelage van 50,000 met een residentie op Claremont. De hertogin van Kent geniet 30,000 per jaar, even als Prins Albert, die bovendien kolonel van een regement is, welke betrekking met eenige bijkomende kleinigheden hem nog 3,000 opbrengt. De Hertog van Cambridge ontvangt aan verschillende sommen 15,000 Luitenant Pimaan wien de Kapitein Bobbins door de Regering is toe gevoegd heeft gisteren zijne reis naar Petersburg en verder op aanvaard ter opsporing van Sir John Franklin. Er wordt hier eene bijzondere maatschappij opgerigt, om eene volkplan ting van Iersche landverhuizers te stichten in de thans onbewoonde maar vruchtbare streek van Spanje, tusschen Cordova en Sevilla, waarmede de Spaansche Regering zeer ingenomen schijnt, en hetgeen de Engelsche ook goedkeurt, doch waarin zij zich niet wil mengen, omdat de werkzaamheden dier maatschappij op een vreemd land gerigt zijn. Er zijn in de hoofdstad onderscheiden nieuwe maatschappijen opgerigt voor den handel op Californië. Daar deze sedert bijna drie jaren zoo goed als stil stond, meent men dat er gunstige berigten moeten ontvangen zijn, die den handelsgeest aanmoedigen. Kossuth is den 20sten onder eenen ontzettenden volkstoeloop te Sout hampton aangekomen en onder het lossen van 21 kanonschoten met een stoomschip naar Cowes vertrokken, waar hij op de postsloomboot Humboldt is aan boord gegaan en met zijn echtgenoot en eenige vrienden de reis naar Amerika heeft aanvaard. De Britsche onderdanen, 23 in getal, die deel hadden uitgemaakt der expeditie van Lopez tegen Cuba, hebben van de Koningin van Spanje genade verkregen. Op de Noord-Oostkust heeft dezer dagen een hevige sneeuwstorm ge- woedr De Vesta, varende tusschen Sunderland en Hamburg, is verloren ge gaan doch de schepelingen zijn met veel ijver van de zijde des Kapiteins Leitham door de Norfolk, stoomboot van Rotterdam op IIull, gered. Nog is een schip, van Newfoundland naar Liverpool, niet ver van die stad, op strand geraakt en verbrijzeld, waardoor 11 schepelingen hunnen dood in de golven vonden. De walvischvaarder Ann Alexandre van New-Bedford is onlangs vernield geworden door een walvischdien de equipage op het punt was in hare magt te krijgen. Nadat twee der booten door het zeemonster onderst boven waren geworpen begon het schip zelf het dier te vervolgen en werd het door een harpoen aan het hoofd getroffen. Alstoen rigtte de walvisch zijne woede te gen het schip en trof het met zoodanige kracht op de hoogte van den bezaans mast, dat er een groot lek ontstond, hetwelk zooveel water inliet, dat de Kapitein, na vruehtelooze pogingen om het vaartuig vlot te houden, genood zaakt was het te verlaten. Na gedurende twee dagen in hunne sloepen te hebben rondgezworven, werd de equipage door het schip Nantucket opgenomen en naar Païta gebragt. Het bewind van Britsch-Indie beeft aangedrongen om den zetel van het Rijk in Indië van Calcutta naar Lahore te verplaatsen, en Simlahwaar de Gouverneur thans reeds zijn vast verblijf heeft, ook tot residentie voor den Raad aan te wijzen, zoowel om staatkundige redenenals omdat die streken, welke 1200 mijlen verder dan Calcutta leggen, veel gezonder zijn. Het van Hongkong den 13dcn September naar Londen afgevaren schip Memnon, bevracht met 12,000 kisten thee, is, niet ver van de plaats van zijn vertrek, door een geweldigen storm op strand geworpen en verbrijzeld.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2