LEYDSCHE COURANT, CP. 'ih; N". 14 1831. BIXXEXLAXDSCHE RERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt «7/Y17NTC Fk i r< OP lV/WI^T*» I> 1> uit Zaterdag Avond. OENSDAG, 26 NOVEMBER. k. i--■ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 25 November. Zitting van den Stedelijken Raad van gisteren. Afwezig de Heeren M. G. ten Sande, P. H. Taets van Amerongen en A. C. Leembruggen. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De beraadslagingen over bet reglement van orde worden voortgezet en ten einde gebragt. De Commissie tot bet ontwerpen van bet reglement van orde wordt ver zocht de redactie na te gaan en orde in de artikelen te brengen. Heden ochtend was in de R. K. S'. Pieterskerk alhier, een groot getal van Leydens Roomsche Ingezetenen zamengekomenter viering van ecne plegtige Uitvaart, voor wijlen den Hoogw. Bisschop van Curium in part. injid. De Eerw. Heer Quant, was zeker èn als Deken, èn als gewezen Pastoor van Oegstgeest, en daardoor veeljarig vriendschappelijk nabuur van den doorluch- tigcn overledene, de naaste om der nagedachtenis van den waardigen Prelaat ecne hulde te brengen, welke niet weinig verhoogd werd door het groot aantal Eerw. Geestelijken, die het altaar bedienden, als door de verhevene treur- tooncn van CherubinPs beroemd Requiemdoor een wel bezet zangkoor, met diep gevoel ten uitvoer gebragt. Zulk eene treffende Godsdienstplegtigbeid moest de treurig gestemde harten der aanwezigen te meer roeren, daar zij niet alleen den waardigen Bisschop goldmaar ook den voortreffelijken mensch en Christen. [Ingezonden.) Sedert vele jaren mogt onze Hoogeschool zich beroemen op Kweekelin- gendie uitmuntten in de beoefening der geschiedenis van ons Vaderlanden door het schrijven eener Academische Verhandeling over eenig vermaard Staatsman of belangrijke staatsaangelegenheiddie geschiedenis op zulk een punt nieuw licht hebben bijgezet en menige wetenswaardige bijzonderheid uit oude bescheiden opgedolven. Onder de geschriften van dien aard bekleedt de Academische Verhandeling van den Heer Mr. J. II. de Stoppelaar, de Zelandica gente de Huybertin de vorige week door hem verdedigdeen loffelijke plaatsals een stuk dat de opmerking van beoefenaren van de geschiedeuis des Vaderlands overwaardig is; waarom wij het een gelukkig denkbeeld achten, dat die Verhandeling ook als boekwerk bij den Uitgever Jac. Hazenberg Cz. verkrijg baar is gesteld. Het werk beslaat 171 bladzijden met kleine letter naauw ineengedrukt en nog een Aanhangsel van 28 bladzijden, bevattende eenige geschiedkundige be wijsstukken, besloten door eene uitvoerige geslachtlijst der de Huyberls van 14441780 in de Nederl. Taal. Het werk is in twee deelen verdeeld. In het eerste wordt gehandeld over bet Zeeuwsche geslacht de Huybertgevestigd te Zicrikzee, en zijne ver diensten zoo in het Staat- als Letterkundige. Het tweede gedeelte handelt over het aandeel dat Pieler de Huybert, eerste edele van Zeeland, in de be handeling der builenlandsche zaken van ons land, in de hoogstmerkwaardige jaren van 16521660 beeft gehad, waarin velerlei merkwaardigs voor komt; terwijl in het aanhangsel zes belangrijke onuitgegevene staatsstuk ken worden gevonden, onder anderen een rapport door Pieter de Huybert aan de Staten-Generaal, na zijne terugkomst van de Zweedsche, Poolsche en Brandenburgsche Hoven gedaan. Dit verdienstelijk werk doet ons het beroemde Zeeuwsche geslacht der de Huyberls en met name den Staatsman Pieter de Huybert in vele bijzonderhe den kennenen getuigt van niet minder groote naauwkeurigheid, dan wel wikkend oordeel en loffelijken ijver in 't verzamelen en tot een geschikt ge heel brengen van al wat den Schrijver bij zijn wijd uitgestrekt onderzoek voor de hand kwamal hetwelk op zulk eene wijze in de Latijnsche taal is ge schreven dat we niet twijfelen of bevoegde beoordeelaren zullen ook in dit <opzigt des Schrijvers kennis en ervarenheid niet gering achten. Wij kunnen hier omtrent dit geschrift niet verder uitweiden, en bepalen •••ons ten slotte van deze korte bekendmaking, bij de overneming van een ;stuk uit den uitersten wil van Pieter de Huybert, op hl. 72 door den Schrij- wcr medegedeeld. y> Toen Pieter de Huybert," zegt de S., in zijnen door openbare betrekkingen mog werkzamen ouderdommet een kalm gemoed op zijnen levensweg terug zag, heeft hij om zijne zonen lot deugd op te wekkende aanteekeningen der verschillende bedieningen die hij in zijn leven had waargenomen tot een ge heel vergaderd, met bijvoeging dezer plegtige vermaning: »Ick Pieter de Huybert hebbe dit tot een memorie en geheugenisse voor mijne kinderen en vordere nakomelingen, oock voor alle die van de familie van de Huyberts zvn byeengesteldt, om haer te dienen tot een aenpricke- linge van Eere en Deugt, en om getrouw en onbesmet aen het gemeene Beste te zyn, en boven al om den God der Goden, den oorsprong van alle geluck en beyl, met een nedrigh en geresigneert hert te dienen ende aen die hoogste Majesteylalle Eere en Heerlijckheyt te geven." Omnia prospera eveniunt colentibus Deumadversa spernentihiis. [Alles komt voorspoedig uit voor degenen die God vreezen; maar tegenspoed wedervaart Zijne versmaders.J »Weerde kinderenneemt dit aen voor een testament van affectie en liefde tol u welwescn gemaeckt, alwaer by ick u niet alleene aenwysinghe doe van de Eere en Verdiensten van uwe voor-ouders, maer oock van het beste en hooghste Goed, daar uyt alle Eere, Ryekdom ende Gelucksaligheydt komt te vloeyen. Daertoe ick u te samen mijn vaderlycke en geaffectioneerden zegen geve, die ick hope en van herten wensche, dat door den zegen uyt den He mel mach bevestight worden." Gisteren is de eerste stoomtrein van Amsterdam bij halfweg uit het spoor geraakt, waardoor de treinen ongeregeld zijn aangekomen. Bij een dezer dagen genomen Koninklijk besluit is de vrijstelling van zegel- en registratie-regten vastgesteld der stukken, die door de Gemeenteraden moeten overgelegd worden tot staving hunner geloofsbrieven. Omtrent het voor Zandvoort gestrande Engelsche schip Beaver, Kapt. Farrow van Sunderland, verneemt men, dat het den vorigen dag nog een Egmonder loods en zeeman had aan boord genomen, die ook hunnen dood in de golven gevonden hebben. De Deventersche Courant maakt melding van een plan tot inrigting eener wekelijksche geregelde stoombootvaart, tusscben Overijssel en bet langs den IJssel gelegene gedeelte van Gelderland met Londen. De verbinding lus- schcn de aan den IJssel gelegene steden, voor zoo ver die niet door een voor de Noord-zee geëigend vaartuig kunnen worden bereikt, zoude door de stoom- booten der Rijn- en IJssel-stoomboot-maatschappij plaats vinden. De aankoop van een voor de Noord-zee geschikt stoomschip enz. zoude met ruim ƒ50,000 kunnen worden bestreden. De onderneming zoude bij wijze van reederij in- gerigt en in aandeelen van ƒ500 en onderdeelen van ƒ100 verdeeld worden. De gelegenheid tot deelneming is bij agenten der Rijn- en IJssel stoomboot maatschappij opengesteld, waarna de inteekenaren zullen worden bijeengeroe pen, om uit hun midden een bestuur te kiezen en het contract van reederij vast te stellen. Het plan wordt aangedrongen door het opmerken, der steeds toenemende ontwikkeling van landbouw en veeteelt en van den uitvoer der veelvuldige voortbrengselen van onzen grond, waarin Overijssel en een gedeelte van Gelderland, dat langs den IJssel gelegen is, nu slechts op ecne indirecte en onvolkomene wijze deelt, daar de producten, ten gevolge van het gemis aan regtstreeksche gelegenheid, hetzij over Harlingen, hetzij over Rotterdam naar Londen worden verzonden, waardoor deze streken voor andere provinciën moeten achterslaan. Door de hier bedoelde inrigting, zouden zij met Fries- iland, Groningen en Holland kunnen wedijveren, terwijl de ondervinding leert, dat Overijssel en Gelderland niet alleen dezelfde, maar zelfs nog meer door Engeland gewilde producten opleveren. 's GRAVENIIAGE25 November. Z. M. heeft den kunstschilder D. Dies alhier benoemd tot Ridder der Orde van de Eikenkroon. Op aanstaanden Woensdag zal de Minister van Koloniën, op Donderdag de Minister van Financiën en op Vrijdag de Minister van Marine geen ge hoor verleanen. De Commissie, uit liet Prov. Geregtshof in Zuidholland, zamengeslëld uit de Raadslieeren Schmolck en Crans en den Proc.-Gener. henevens de Ileeren Notaris:en de Bas en Bervoets, heiast met liet afnemen van het exa men voor Notarissenheeft zich van hare taak gekweten. Er hadden zich tien adspiranten aangemeldwaarvan aan acht eene akte als Candidaat-Notaris is uitgereikt.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1