LEYDSCHE f851. VRIJDAG, 14 NOVEMBER. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. Do Courant wordt Maandag,3 Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven 'LEYDEN, 13 November. Heden ontvingen wij het volgend bcrigt van II. II. Regenten omtrent de feestviering in het Gereformeerde Oude Mannen- en Vrouwenhuis, op de Heerengracht alhier, die de rij der feestvieringen in de zes Godshuizen be sluit, gelijk wij vroeger de van II. II. Regenten der overige Godshuizen ©ntvangene herigten hebben geplaatst. L. 1. Dingsdag avond had in ons gesticht de door den Heer Burgemeester beloofde feestviering plaats, die uit hoofde van herstellingen in eenc der zalen tot nog toe was uitgesteld. Ten half acht ure begaf de Heer Burgemeester met zijne echtgenoot en twee zijner kinderen, door Regenten ontvangen, zich in de gewone eetzaal, tot dat einde sierlijk ingcrigt, waar de oude lieden het 10Jc vers van Ps. 08 aanhieven. Vervolgens werd de Burgemeester met de zijnen door den lijdelijken Voor zitter verwelkomd en hielden zij zich een geruimen tijd met de oude lieden bezig. Na verder een en ander te hebben hezigtigdkeerden zijwel voldaan over de inrigling van het gesticht, in de eetzaal terug en werden van wegc de beweldadigden door een hunner op cene hartelijke wijze bedankt, en zongen deze ten slotte het 3llc vers van Ps. 134. Daarna vertoefden de Burgemeester met de zijnen nog eenigen tijd in de regentenkamer, en hragten de oude lieden verder den avond in gepaste vro lijkheid door. Eergisteren was een werkman in de goot der Militaire strafgevangenis buiten deze stad aan het werk, toen ongelukkiger wijze een venster werd opengestootendat hem zoo raakte, dat hij er uit viel en bijna onmiddelijk stierf. Hij laat eene vrouw na en een kind van 3 weken. Heden morgen stortte buiten de Wittepoort aan het paardewed, eene ongehuwde vrouw, Maria André genoemd, omstreeks 30 jaren oud, terwijl zij de wascht spoelde in het water; daar niemand dit ongeluk bemerkt had, is zij later levenloos er uitgehaald. - L. 1. Maandag overleed te Ocgstgeest de Hoog-Eerw. Heer Cornelius Lu- doviensBaron van WykersloothHeer van SchalkwijkBisschop van Curium in part. infid.Commandeur van de Orde van den Ned. Leeuw en van die van Gregorius den Groote, enz. enz. na een langdurige en smartelijke ziekte, Ilij was den 25stel1 Mei 1786 te Haarlem geboren en bereikte alzoo den ou derdom van ruim 65 jaren. In het jaar 1811 ontving hij de Priesterwijding en werd nog in datzelfde jaar Hoogloeraar aan het Seminarie te AVarmond. Paus Gregorius XVI be noemde hem in 1832 tot Bisschop van Curium tot welke waardigheid hij het volgend jaar te Munster werd gewijd. In 1840 bij gelegenheid dat hij Rome bezocht, schonk diezelfde Paus hem de titels van Huisprelaat en Adsis- tcnt-Bisschop bij den Pauselijken Stoelen de thans regerende Paus beschonk hem met het bovengemelde Commandeurschap der Orde van Gregorius den Groote. Hij was een man die uitblonk door Christelijke deugden. Noch zijn hooge kerkelijke betrekking, noch zijn aanzienlijk vermogen, deden hem ooit afwij ken van dien eenvoud en die nedrigheid die met zijne oribekrompene liefdadig heidzijne schoonste Christelijke sieraden warenwelke hem bij Roomsch en Onroomsch eene lioogc mate van liefde en achting hadden verworven. Zacht moedig en verdraagzaam, eene verdraagzaamheid die hier althans bij niemand zal gelaakt worden als sproot zij uit onverschilligheid voort, vermeed hij den omgang niet met Protestanten, onder welken hij vele vrienden had, en wier behoefligen hij ook van het zijne mededeelde en liefderijk ondersteunde. «ij is henen gegaan in vrede, verlangende met de woorden van den Apostel Paulus (Phil. I: 23) «ontbonden te worden en met Christus te zijn," ter wijl zijne nagedachtenis hij de Roomseh-Katholijken in Nederland en niet alleen bij deze, maar ook bij Piptestanten die hem meer van nabij kenden in eere en zegening zal blijven. Wij vernemen dat bet lijk dat heden met de teekenen zijner waardigheid versierd in des Bisschops kapel is ten toon gesteld, waarschijnlijk morgen na middag te een ure naar het familiegraf te Schalkwijk zal worden vervoerd. Tot de zeldzame voorbeelden van Geleerden, die, bij een voortdu rend werkzam leven, een hoogen ouderdom bereiken, behoort ongetwijfeld «de Ilooglceraar AV. A. van Hengelalhier. Op heden bereikt die Godgeleerde den ouderdom van 72 jaren, en terwijl voor weinige dagen van zijne hand een Commentarius Perpetuus in I Cor. XV verscheen, lezen wij uit den brief aan den beroemden AVinerdie dat boek voorafgaatdat Z. Hoogel. eerlang ter perse denkt te geven een Commentarius op den Brief van Pau lus aan de Romeinendie, vergissen wij ons niet, niet minder dan 3 deelen zal bevatten. Voorwaar een zeldzaam voorregt op zoo gevorderden leeftijd. Hhl. - Den 1 l(lcn zijn de werkzaamheden van de Duinwater-Maatschappij, ten behoeve van Amsterdambegonnen in tegenwoordigheid van Z. K. II. den Prins van Oranje, die de eerste spade in den grond heeft gesloken, de Bur gemeesters van Amsterdam en Haarlemen vele genoodigden. De Heer Mr. J. van I.ennep heeft hij die gelegenheid eene aanspraak gehouden. Op den 6tIen November heeft de Heer J. Ch. Labouehère Consul van Z. M. den Koning der Nederlanden te Havreop eene plegtige wijze aan Kapt. Maressal de Marsillivereerd de groote zilveren medaille en loffelijk getuig schrift, liem ter hand gesteld, door de te Rotterdam gevestigde ZuidholldRd- sche Maatschappij tol Redding van Schipbreukelingen, als een blijk barer welverdiende erkentelijkheid voor zijne op den 5l'cn October bewezene diensten en hulpvaardigheid aan de Nederl. stoomboot Fijcnoord, bij het uitloopcn van den Biiel. Bij de Boekh. Gebr. Muller, te 's Hertogedsboschis verschenenDe Abdy van Rijnsburgdoor Dr. G. D. J. SchotelPredikant te Tilburg. Er bestond vroeger cene beschrijving dier abdymaar zij verdiende naauwelijks dien naam. Zij was slechts cene dorreverwarde opsomming van allerlei min of meer belangrijke bijzonderheden. Van hier dat onze eerste lelterkun-' digen herhaalde malen hun verlangen openbaarden, eene andere, meer op de hoogte der tegenwoordige historische wetenschap en meer met de eischen dezer eeuw overstemmende beschrijving te bezitten. Niemand vatte de pen op om er aan te voldoen. Eindelijk kwam Dr. Schotel in het lijdelijk bezit van de voornaamste charters uit het archief der aloude stichting. Hij onderzoekt in zijn werk de oorzaken van de stichting der abdyschetst hare lotge vallen de betrekking tussehen haar en de Paussende Bisschoppende Abten van Egmond en Middelburg, de Graven en de Edelen; beschrijft hare kerkhare voorregtenhare inkomstengeeft de geschiedenis barer orde en werpt een blik in het openbaar en kloosterleven der Abdissen en Nonnen. Bovendien hebben ccnige voorname Nederlandsche dichters alsAlberdingk Thijm, Beets, van den Bcrgli, van Groningen, Hofdijk, ter Haar, Hasebroek, Potgieter en Tollenssommige romantische episoden in poëzy behandeld. Het werk verdient eene plaats in de bibliotheken der geleerden, in het vertrek der beschaafde vrouwen; gelezen te worden door den ernstigen navorscher der geschiedenis en den eenvoudigen beoefenaar en beminnaar der fraaije lette ren. Het bevat een schat voor hen die zieh op de heraldic, en voor hen die zich op het nasporen van oude zeden en gewoonten toeleggen. Bbl 'sGRAVENHAGE, 11 November. IIH. KK. 1IH. Prins en Prinses Frederik hebben aan de Commissie lot in zameling van liefdegiften voor de nagelatene betrekkingen van de veronge lukte visschers op de Pink Schevenings welvaren, cene som van 100 doen toekomen. Bcrigtcn uit Stokholm van den 5lIcn melden dat de Kroonprinses en de jonggeborene zich bijzonder welvarende bevonden; de laatste zou bij den 11. Doop de namen ontvangen van Louisa Josephine Eugenia. De Minister van Marine zal A'rijdag den 14,len geen gehoor verlcencn. Uit het A'erslag der Commissie van Rapporteurs voor Hoofdstuk III der Staats-hegrooting voor het dienstjaar 1852, Depart, van Buitenl. Zaken, ont- leenen wij het volgende ten opzigte van de handelsbetrekkingen met vreemde en overzeesche landen Op eenige vragen der Commissie omtrent de gevolgen van het vrijgevig stelsel omtrent de scheepvaart-wetgeving aangenomenheeft de Minister onder anderen geantwoord: De voornaamste uitkomsten van de officiële handels-statistiek over het loopend jaar zullen, zoodra mogelijk, in den aanvang van het volgende ter kennisse der A'olksverlegenwoordiging gehragt worden. De Regering moet echter doen opmerken, dat bij de beoordeeling van de gevolgen cener wetge ving, die niet beoogd heeft het handelsverkeer plotseling en kunstmatig op te drijven, maar alleen die hinderpalen heeft willen wegnemen, waardoor de

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1