LEYDSCHE COURAN N". 135. MAANDAG, 10 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSC1IE BERIGTEN. Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Dio van Maandag komt Do Prijs der Courant is I in liet jaar do afzonderlyko nommors worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN8 November. Zitting van den Stedelijken Raad van lieden. Afwezig de Ileeren Prof. J. van der Hoeven en Prof. A. II. van der Boon Mcsch. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Burgemeester brengt de stedelijke begrooling in behandeling, te begin nen met de uitgaven. Bij art. 27 komt de vraag opin hoe verre de Raad presentiegeld voor zijne leden bepalen zal. Met 13 tegen 10 stemmen wordt beslist, dat men presentiegeld zal vaststellen, ten einde daaraan later eene bepaalde bestemminghetzij tot drukken van stukken hetzij eene andere te geven. De artt. 2731 worden met algemeene stemmen aangenomen. Op voorstel van den Burgemeester wordt de 500 van art. 62 op art 31 overgebragt. Verder wordt met 22 tegen 1 stem goedgevondeningevolge voorstel van Burgemeester en Wethouders, dat artikel nog met 300 te verhoogen, ten einde een beambte meer ter Secretarie te kunnen aanstellen. De artt. 3240 worden met algemeene stemmen aangenomen. Art. 40 der begrooting wordt aangenomen, doch onder voorwaarde dat over die gelden niet zal beschikt worden dan op een nieuw besluit van den Raad. De artt. 4148 worden met algemeene stemmen aangenomen. Art. 48 wordt met 21 tegen 2 stemmen aangenomen. De artt. 49, 50 en 51 worden mede met algemeene stemmen aangenomen. De Burgemeester sluit de Vergadering, bepalende, dat heden avond ten zes ure de beraadslagingente beginnen met art. 52, zal worden voortgezet. De Heer Froscbhart zal den 18dcn dezer de Winter-Concerten openen op eene wijze, die lof en navolging verdient en den muzijkminnaren een waarlijk kunstgenot belooft. Mlle Borchardteerste Zangersen de Heer Giesen, eerste Violoncellist bij de Fransche Opera, zullen zich op dien avond laten hooren. De virtuositeit van den laatste is te bekend; Mlle Borchardt daarentegen is ons geheel nieuw. Zij is, naar het oordeel van deskundigen, eene bij uitstek voortreffelijke zangeres. Hare stem, van grooten omvang en de fijnste nuances, is te gelijk krachtig en lieffelijkhare voordragt vol smaak en gevoelhare kunstvaardigheid schier zonder weerga. Doen zulke kostbare engagementen den kunstzin onzer Ileeren Concert gevers waarlijk eerc aan, in hun finantieel belang zijn zij wel als vraagstuk ken aan te merken. Wij hopen, dat de uitslag voor den Heer Froscbhart voordeelig moge zijn en vertrouwendat zijne onderneming zal beloond en aangemoedigd worden door de talrijke opkomst van het kunstminnend publiek. Ingez Het dagblad de Indiër bevat het volgende: Wij vernemen, dat zich tegenwoordig hier te lande een jeugdige Javaan bevindt van uitstekenden aanleg en reeds tamelijk in de Ilollandsche taal ervarenafkomstig uit de Javaanschc Christengemeente te Sidokarcc, die aanvankelijk te Nijmegen on derwezen wordtmet het doel om later tot bode des Evangelies onder zijne landgenooten te worden opgeleid. Te Haarlem hadden de broodbakkers een adres aan de Gcdep. Staten aangeboden tot behoud eener broodzettingwelk adres was gesteld in handen van den Raad dier stad, die met 15 tegen 2 stemmen het verzoek heeft van de hand gewezen. Den 5den is achter Oostvoorn een sloepscheepje gestrand met rogge, van Rouaan naar Groningen; de manschappen en een passagier zijn gered. Daar het hoog op het strand zit, zal men de lading lossen. Te Vlaai-dingen zijn weder een aantal hoekers uit zee gekomen, met 1326 last haring elk. Men kan wegens het ruwe weder de vangst als geëin digd beschouwen. De prijs is ƒ20 per ton. Te Waalwijk zijn in den nacht van den 5dcn dezer 7 schapen doodgebe ten en het bloed uitgezogenhetgeen men toeschrijft aan cenig verslindend gedierte, dat men echter nog niet op het spoor is. 'sGRAVENHAGE, 8 November. De Prov. Staten van Zuid-Holland hebben heden de beraadslaging over bet gewijzigd reglement op de wegen en voetpaden in Zuid-Holland voortge zet, en zijn daarmede gevorderd tot art. 31. Maandag zal de beraadslaging hervat worden. In de zitting van Dingsdag is bepaald, dat de jaarwedde der leden van ale Gedep. Staten weder op 200j0 is gebragt. Het kleindochtertje van den Kapitein van het te Schevcningen ge strande schip, is den 4dcn overleden. Vtveede ïïiumer sier f» fa test- G en era tt l. Zitting van Vrijdag 7 November. In deze zitting zijn ingekomen een wets-onlwerp tot regeling der ont vangsten en uitgaven van het Pensioenfonds voor Burgerlijke Ambtenaren over 1852 en een wets-ontwerp tot het verleenen der hoedanigheid van Nederlan der aan J. M. Pudcr. De benoeming van een nieuwen Commies-Griffier der Kamer zal plaats hebben op Vrijdag den 14dcn November. Door de Commission van Rappor teurs voor de Hoofdstukken II, III en IV der Staatsbcgrooting voor 1852 is daaromtrent verslag uitgebragt. De aanvang der beraadslagingen over de begrootingswetlen voor 1852 is hepaald op Maandag den 17d<-n November. De Commissie voor de Verzoekschriften heeft omtrent verscheiden adressen rapport uitgebragt. UTRECHT, 6 November. Op heden heeft het Hoog Militair Geregtshof uitspraak gedaan in de zaak van Ch. L. Steylaars. Het Hof heeft hem, met vernietiging van het vonnis van den krijgsraad in Friesland, vrijgesproken van de beschuldiging van be- driegelijke opligting, doch met toepassing van art. 375 van het Code Pénal en 24 van 'tCrimineel Wetboek voor bet krijgsvolk te lande, schuldig ver klaard aan het bezigen van belecdigende uitdrukkingen die geenerlei te last- legging van eene bepaalde en omschrevene daad, maar van eene aangeduide ondeugd behelzengeplaatst in gedrukte en ongedrukte geschriftenin het openbaar verspreid, en te dier zake veroordeeld tot ééne maand militaire detentie ter vervanging van geldboete. De Heer George alhier voltooide dezer dagen zijn uitnemend fraai stand beeld van Willem IIbestemd voor een der pleinen van 's Gravcnbage. Eene commissie van deskundigen uit de hofstad afgezonden, is het werk reeds komen opnemenen heeft zich allezins voldaan getoond. Zeer groote talenten zoo als van den Berg en Krusemanhadden slechts een paar aanmerkingen van ondergeschikt belang en aan deze is aanstonds voldaan. Thans prijst een ieder den stand; de evenredigheden en de treffende gelijkenis. Over geheel de uitvoering is maar ééne stem. Deze schoone hulde aan het nationale stamhuisismet vergunning van Ileeren Curatoren der Hoogeschoolin een gedeelte van het bibliotheeks-gebouw (de voormalige kapel van Koning Lode- wijk) bewerkt, en thans te dier plaatse voor een ieder te zien. 's HERTOGENBOSCH5 November. Gisteren is door de Arrondissements-Regtbank alhier, de Heer S.Burge meester van Rosmalenveroordeeld tot ééne maand gevangenisstraf, 25 boete en vijf jaren ontzegging van de burgerschapsreglen; ter zake in de maand April dezes jaarstwee maréchausées in de uitoefening hunner dienst als opzieners der jagt en visschcrij bemoeijelijkt en tevens verregaand belee- digd te hebben. Handels hl KlV'CtüI.AlVl». LONDEN, 5 November. De Mayor van Manchester heeft den Stcdelijken Raad niet willen bijeen roepen, om te beraadslagen over een adres aan Kossuth, daar hij meende, dat dit niet tot de werkzaamheden van den Raad behoorde, die alleen gehou den is de belangen der gemeente te behartigen. Het Bulletin du monde Chretien schrijft het volgendeEene bekee ring welke meer opzien verwekt dan die van den Hertog van Norfolkis die van Dr. Pusey, welke, indien men geloof kan hechten aan een zijner laatste leerredenen, geen Puseyïst meer is. Het oogmerk van die leerrede schijnt om te bewijzen dat de Heilige Schrift, en zij alleenals de ecnige regel van geloof ons tot leidsvrouw moet verstrekken. FRAIKRUtt. PARIJS, 6 November. De Boodschap van den President der Republiek door den Minister van Rin- nenl. Zaken ingediendwaarbijter voldoening aan het voorschrift der consti tutie, aan de vergadering verslag van den staat der openbare aangelegenhe-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1