LEYDSCHE COURANT mi. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG 5 NOVEMBER ni.t Znttjrdn.or /itvvnrl. De Prijs der Courant is 12 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 4 November. Zitting van den Stedelijken Raad van gisteren. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Heer Prof. J. Bake vraagt het woord ten einde aan den Raad kennis B te gevendat drukte van bezigheden hem hebben belet deel te nemen aan j de Commissie tot onderzoek der begrooting, tot welker lid hij benoemd was. I De lieer Mr. N. Sikkel Groos legt de bij de wet voorgeschrevene ceden af en wordt door den Burgemeester met zijne benoeming geluk gcwenscht. Do Burgemeester stelt voor over te gaan tot de benoeming van den Secre taris. Met algemeene stemmen wordt Jhr. Mr. J. N. van Puttkammer daartoe benoemd. De Heer van Puttkammer legt de bij de wet gevorderde eeden af, waarna hij met de eenstemmige keus der vergadering door den Voorzitter wordt geluk gewenscht, hetgeen hij met eenige korte woorden beantwoordt. De Heer Prof. H. Cock wenscht de eigenlijke begrooting met de daarbij behoorende memorie van toelichting te doen drukken, alzoo het aan de leden rondgezonden stuk slechts eene extract-begrooting is. Na eenige beraadslaging verklaart de Heer Cock, zonder zijn voorstel in te trekken, er niet op te staan dat dit in rondvraag gebragt worde. De Burgemeester doet eenen brief van Mr. II. Gevers voorlezen, waarin dezedank zeggende voor de hem te beurt gevallen eervolle onderscheiding verklaart de betrekking van Weihouder niet te kunnen aannemen, daar de Koning zijn verzoek tot dispensatie had gewezen van de hand. De Burgemeester stelt voor over te gaan tot de benoeming van den der den Wethouder. Bij de eerste stemming worden uitgebragt op de Ileeren A. Librecht Lezwyn 12, Mr. N. Olivier 11, Mr. G. P. van Outeren 1 stem, zijnde een blanco-billet in de bus gevonden. Bij de herstemming hebben zich 12 stemmen op den Heer A. Librecht Lezwyn, 11 op den Heer Mr. N. Olivier vereenigd, welke met twee blanco-billetten het getal van 25 stem men- uilmaken. De Heer A. Librecht Lezwyn is derhalve tot Wethouder gekozendie verklaart deze betrekking aan te nemen en alle pogingen te zul len aanwenden ter bevordering van de belangen zijner geboortestad. De Voorzitter doet mededeeling van verscheidene ingekomen stukken die voor de leden van den Raad ter lezing zullen worden nedergelegd. Hij geeft voorloopig kennisdat het zijn voornemen is den Gemeenteraad tegen Zatur- dag 8 November des namiddags ten één ure bijeen te roepen tot de behande ling der begrooting voor 1852. L. 1. Vrijdag morgen omstreeks 11 urehad de bleekersknecht J. van der Linde, met een vlot over de Haarlemmervaart moetende stekenhet onge luk van op het midden der wijde vaart, daarvan af te vallen. Verscheidene personen kwamen op het angstgeschrci toesnellen, maar daar het hard regende cn woei en alle redmiddelen ontbraken, stonden de aanwezigen elkander ver schrikt aan te staren zonder vooruitzigt op redding. Een timmermans- jongeling A. de Munnik, 18 jaar oud, op een tegenover gelegen tuin werk zaam verlaat op het aanhoudend gerucht zijn werkbank, bemerkt het onheil stort zich zonder aarzelen in het water, cn heeft het geluk den reeds bewus- leloozen en zinkenden drenkeling te bereiken en met onbegrijpelijke inspan ning tot groote blijdschapdoor verder behulp der aanwezigen met den drenkeling den wal te bereiken, en door deze edelmoedige daad, met Gods hulp, hem aan een gewissen dood te ontrukken. Ingez. Door de Hooge Regering zal aan de aanzoeken der gewestelijke Autori teiten voldaan wordenomdaar de uitbreiding van het corps Marechaussee nog niet heeft plaats gehad, ook voor dezen winter detachementen ruiterij ten platten lande te verstrekken tot handhaving der orde en tot beveiliging van personen en eigendommen. Den 31sten October werd te Houtrijk en Polanen de eerste steen gelegd voor het te stichten kerkgebouw der Hervormden. De bijeengebragte giften voor stichting van dat gebouwbedragen 9,931waaronder eene gift van 6000, ontvangen bij Ds. C. C. Iluydecoper te 's Gravenhage. Het Munt-Collegie te Utrecht zal den 17dcn aanbesteden de levering van 3,845 Ned. ponden aan koperen plaatjes voor halve cents. De Gemeenteraad van Leeuwarden heeft tot Rector van het Gymna sium benoemd Dr. C. M. Francke, Rector te Amersfoort. - Te Assen was den 28stcn October voor bijna 5000 aan honig aange voerd en geleverd, een bewijs, dat de bijenhandelaars dit jaar een voordeelig jaar hebben. Het berigt uit Oldenzaal uit het Handelshl. overgenomen, als zou daar een klooster voor mannen en vrouwen worden gebouwdmoetvolgens de N. Rott. Cour., aldus verbeterd worden, dat bet alleen voor vrouwen be stemd is. - Vervolg en Slot van het Verslag van de reis der 14 werklieden en bazen naar de Tentoonstelling te Londen. Vraagt men of elk der werklieden en bazen van zijn verblijf in Londen evenveel nut getrokken heeft voor de kennis voor zijn bedrijf, van nieuwe werktuigen of nieuwe methodendan is liet antwoord ontkennend. Het was niet te verwachten dat elk der werklieden evenveel vatbaarheid en kennis van zijn vak zoude medebrengen. Daarenboven, alle takken van nijverheid waren niet even volledig vertegenwoordigd. Wat physische instrumenten betreft, moetwanneer men twee of drie zaken afzondertwaaronder de magneten door den Heer Logeman, de Tentoonstelling achterstaan bij die van Parijs in 1849. Voor katoendrukkerij-maehines bepaalde zich alles tot twee of drie werktuigen. Ook was het velen Tentoonstellers meer te doen om van hunne werktuigen te verkoopen. Zoo was er door den Ileer G. E. Donistorpe te Leeds eene zoogenaamde dubbele wolkam-machine ten toon gestelddie hoogst merkwaar dig was. Zij was wel in werking, doch een belangrijk gedeelte bleef steeds zorgvuldig bedekt. Ondertusschen zal dit werktuig op al hetgeen tot de wol industrie betrekking heeftstellig in het vervolg een zeer grootcn invloed uitoefenen. Nog om eene andere reden kon iedereen hier niet evenveel reglstreeksch nut trekken. Bij weinig verschil van eeuig vak van nijverheid met dat in Neder land was er voor den werkman minder, bij veel, meer te leeren. Van daar dat de landbouwers of vervaardigers van landbouwkundige werktuigen van hunne reis het meest voldaan zijn. Echter is er niemand onder de overigen die niet in zijn vak is vooruitgegaandie niet iets nieuws heeft geleerden der Regering niet dankbaar is daartoe door haar in de gelegenheid te zijn gesteld. Somtijds hoorde Prof. Rijke: »dit werktuig bezitten wij ook"; zelfs enkele malen: daarvoor hebben wij t'huis betere toestellen." Dat klinkt vreemd bij al hetgeen men soms hoort beweren omtrent onze achterlijkheid in alle takken van nijverheid. Dat is gelukkig niet juist, in de laatste jaren is onze nijverheid stellig vooruitgegaan, ja in sommige deelen hebben wij de Engclsche producten geheel van onze markt verdrongen. Ondertusschen zijn, in het algemeende Engclschen ons vooruiten het zal misschien nog lang duren voor wij hen hebben ingehaald. Het moge met regt voor een gedeelte worden toegeschreven aan hunne grootere kapitalenaan de lagere renten voor welke de fabrikanten ze kunnen verkrijgenaan de uitgebreidheid hunner inrigtingen, waardoor de administratie-kosten zooveel geringer worden in de eerste plaats nogtans moet het, volgens ons, (zeggen de Verslaggevers) geweten worden aan die zucht naar vooruilgang welke in Engeland al degenen bezieltdie tot de nijverheid in eenige betrekking staan. Aan dit onophou delijk streven naar iets beters, het kan niet genoeg herhaald worden, hebben zij bet te danken dat hunne werktuigen telkens verbeterd wordenof dat zij ze door meer doeltreffende kunnen vervangen. Wij weten wel dat de ver vaardiging van werktuigen ia Engeland een afzonderlijken tak van nijverheid daarsteltdat zij die er zich aan wijdenalle moeite in het werk stellen om hunne voortbrengsels buiten 's lands te plaatsenen dat dus de fabrikant van het vasteland later van die verbeteringen partij zal trekken. Doch hel is juist in dat laterdat de oorzaak van het verschijnsel gezocht moet wor den. Het tijdsverloop dat verstrijkt tusschen het tijdstip waarop men in En- I geland met het nieuwe werktuig begint te werken, en dat, waarop het op 1 het vasteland wordt bekend en ingevoerd, duurt lang genoeg om den Engcl- I schen die groote winsten te doen behalenwelke bet hun mogelijk maakt I later dezelfde producten voor zoo veel lagere prijzen af te leveren. Wij meenen I ons te mogen vleijen dat de werklieden en bazen, die met ons te Londen de I Tentoonstelling hebben bezochtteruggekomen zijn met bet levendige besef, dat in die zucht naar vooruitgang de voorname oorzaak van Engelands groot- li beid moet gezocht worden, en dat zij die overtuiging aan anderen zullen j| mededeelen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1