LEYDSCHE COURAN MAANDAG, 27 OCTOBER. BIMENLANDSCHE BERIfiTEM. Dc Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN25 October. Zitting van den Stedelijken Raad van lieden. Afwezig zijn clc Hoeren Prof. J. Bake, Mr. J. C. Bucaillc en B. F. Krantz. De notulen tier vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. Dc Heer 'facts van Amerongen, in tic vorige vergadering toegelaten, legt de hij dc wet gevorderde eetlen af, en wordt door den Burgemeester als lid der vergadering begroet. Dc Burgemeester doet medcdccling eener resolutie van Gedeputeerde Staten van 15 October 11., houdende goedkeuring van bet raadsbesluit van 27 Sep tember 11., tot af- en overschrijving van eenen post van 1000.— van art. G8 op art. 47 der begrooting van 1851. Aangenomen voor kennisgeving. De Burgemeester laat door den Secretaris voorlezen 1°. eenc missive van den lieer A. Hartevclt Jz. van 18 October 11., houdende kennisgeving dat bij de hem opgedragen betrekking van Wethouder aanneemt 2°. eene mis sive van den Heer Mr. II. Gevers van denzelfdcn dag, houdende kennisgeving dat ook hij de betrekking van Wethouder aanneemt, indien de Koning hem dispensatie van art. 8 der Wet op de regtcrlijke organisatie wil verlcenen. Beiden worden voor kennisgeving aangenomen. De Burgemeester deelt mede, dat dc geloofsbrieven en stukken van den lieer Mr. N. Sikkel Groos zijn ingekomen en benoemt om die te onderzoeken eene Commissie, bestaande uit dc Heeren Prof. J. van der Hoeven, Dr. C. W. II. van Kaatboven en Mr. D. Tiebocl Siegenbeek. Na zich eenige oogenblikken verwijderd te hebben, brengt deze Commissie, bij monde van den Heer Dr. C. W. II. van Ivaathoven, rapport uit, dat alle stukken in behoorlijke orde bevonden zijn, weshalve gemelde Heer als lid wordt toegelaten. Dc Burgemeester stelt voor eenc Commissie te benoemen tot onderzoek van den Staat van Begrooting voor 1852 en wijst daartoe aan de Heeren A. Harte vclt Jz.Prof. Bake, A. Librecht Lezwyn en Mr. N. Olivier. Dc Burgemeester legt ingevolge art. 181 der gemeentewet aan den Raad bet proces-verbaal der drie maandelijksche opneming van de boeken en de kas van den ontvanger over. De Heer Prof. J. van der Hoeven stelt voor, dat eene commissie uit den Raad bij den Koning gehoor zal vragen ten einde bet door den afgetreden Raad gedaan verzoek, tot vernietiging der door Gedeputeerde Staten geweigerde goedkeuringvan de schikking in de zaak van bet Iluiszittenhuisbij zijne Majesteit te ondersteunen. Met 12 tegen 9 stemmen wordt bepaald daarom trent nog beden een besluit te neinen. Hierop wordt bet voorstel van den beer van der Hoeven met 16 tegen 5 stemmen aangenomen en bij meerder heid van stemmen tot die commissie benoemd de heeren Prof. J. van der lloeven, Prof. II. Cock, A. Ilartevelt Jz., Prof. A. II. van der Boon Mescli en P. II. Taets van Amerongen. Uit bet verslag der Koninklijke commissie voor de Tentoonstelling te Londen, blijkt nog dat Eervolle vermelding is te beurt gevallen aan de Heeren J. Zuurdeeg en Zoon alhier voor Dekens. Heden namiddag beeft II. K. H. Prinses Fredcrik der Nederlanden met bare Dochter bot Museum van Natuurlijke Historie bezocht, en de verschil lende afdcelingcn van hetzelve gedurende bijna twee uren met veel belang stelling, onder geleide van den Conservateur Dr. II. Sehlegcl, bezigtigd. Donderdag 1, 1. bield bet alhier gevestigde Departement der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, eene ook door Dames zeer talrijk bezochte Vergaderingwaarin de Secretaris Dr. 11. R. de BreukVerslag deed van den Staat en de Vcriigtingen des Departements over het afgeloopen jaar. Het bleek daaruit dat de bloei dezer Afdceling meer en meer toenam en bet aanzienlijk vermeerderde aantal Leden thans 250 bedraagt. Vervolgens werden met gepaste toesprakendoor den Voorzitter D. N. Roskcs voor ltet redden van drenkelmgen aan verschillende personeneerbewijzen en belooningen uitgedeeld, als: aan J. Timp een zilveren medaille en getuig schrift, aan J. J. Poelejoc een bronzen dito en aan H. Neutenboom, B. L. Logger en D. van der Mee verschillende sommen gelds. Daarna droeg de Wel-Ecrw. Zeer Gel. Heer Ds. C. W. van der Pot een uitmuntend dichtstuk voor, getiteld: Lucas de Evangelistterwijl de Ver gadering geopend, afgewisseld en besloten werd door Zang-oefeningen, uitge voerd door de leerlingen der Volkszang-schoolwelke van hunne groole vorderingen getuigden. Het door ons uit den Noord-Brabanter overgenomen berigtdat de kerkelijke organisatie der Katholieken in Nederland gereed en aan de goedkeu ring des Konings was onderworpen, wordt door den Tijd als geheel onjuist tegengesproken. Uit Gcnemuiden wordt gemelddat de opgerigte Calicotweverij aldaar van de Gebr. Bottenheim te Amsterdam en Kampenden 23sten begonnen is. Reeds waren 50 getouwen in de huizen der arbeiders geplaatst. 'sGRAVENHAGE, 25 October. Z. M. heeft uit bet Hem aangeboden drietaltot Lid der Al gemeen e Reken kamer benoemd den Ileer II. L. FievezHoofdambtenaar bij die Kamermet den titel van Referendaris. - Ter Algemeene Rekenkamer is weder voor eene som van 200,000 aan ingetrokken muntbilletten van 5 overgebragl; zoodat thans, met.inbe grip der vroeger vermelde som van 29,572,860, voor een bedrag van - 29.772,860 aan muntbiljetten, krachtens de wet van December 1845 uit gegeven, is ingetrokken. Voorts is weder voor een bedrag van 140,070 aan ingetrokken muntbil jetten van 1000, f 500, 100 en 10 ter Algemeene Rekenkamer over- gebragtzoodat thansmet inbegrip der vroeger opgegeven som van 15,367,570 voor een bedrag van f 15,507,640 aan muntbiljetten, krachtens de wet van September 1849 uitgegeven, is ingetrokken. Uit den toelichtenden Staat, gevoegd bij de bcgrooling van bet Depart, van Binncnl. Zaken voor 1852, ontleenen wij dc volgende toelichting op art. 119 van dat hoofdstuk: Art. 119. Het Gouvernement is er, in bet belang der gest ledenis en oudheidkundeop bedachtaan bet archiefwezen in ons Vaderland meerder leven te geven. Bij de memorie van beantwoordingter gelegenheid der voorgaande bcgroolingbeeft het reeds zijn voornemen kenbaar gemaaktom een volledig overzigt omtrent den toestand der arebiven bier te lande open baar te maken. Het Gouvernement wenscht een en ander van bet rijks archief te doen uitgaan en deze instelling met de provinciale en gemeente- archiven in naauwe betrekking te stellen. Hiertoe is evenwel vermeerdering van personeel bij bet rijks archief noodig. Met bet oog op de behoefte en op hetgeen in andere landenbijv. in Belgie, plaats beeft, waar het vaste personeel der ambtenaren bij 's Rijks archieven negen beloopt, zou bet Gouvernement het getal van drie, bij ons archief geplaatstmet nog eenige vermeerderd hebbenmaargebonden door de noodzakelijkheid, om, zoo veel mogelijk, ook bier spaarzaamheid te be trachten, beeft bet gemeend zich aanvankelijk te moeten bepalen tot bet tijdelijk aanstellen van een enkel beambte, op 1000 'sjaars, met bet voor nemen ook aan den Klerkdie thans 500 geniet en wiens werkzaamheden zullen vermeerderen, eene verbooging van 200 toe te kennen. Tot bestrijding van deze meerdere uitgaven, is bet art., vergeleken met de som voor 1851 toegestaan, met 1200 verhoogd. Binnenkort zal de luchtreiziger Poitevin ook dit land en deze residentie bezoeken, om eenige luchtreizen te ondernemen. Wiveeile Simmer tier BHtaten-tTAesieraal. Zitting van Vrijdag 24 October. In deze zitting is eene commissie benoemd tot onderzoek van de geloofs brieven van bet nieuw benoemde Lid der Kamer, den Heer Blaupot ten Kate, waaromtrent in de eerstvolgende Zitting verslag zal worden uitgchragt. Er zijn twee wets-ontwerpen ingekomen, bet eene tot amortisatie van schuld over 1851, het andere tot regeling van bet fonds, voortspruitende uit koop prijzen van domeinen over betzelfde jaar. Door den Minister van Finantien zijn ingezonden de vroeger gevraagde opgaven van ontvangsten en uitgaven van bet opgeheven fonds voor de nijverheid. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft inlichtingen gegeven ten aanzien van twee door de Kamer aan hem verzonden stukken te w eten 1°. Het adres van de Gedeputeerde Staten van Noordbollandhoudende aandrang op de vaststelling eener wet, straffen vaststellende legen overtredin gen van keuren of policie-verordeningen van waterschappenen 2°. bet raji- port omtrent het verslag betreffende den staat van het hoogermiddelbaai en lager onderwijs over 1349-1850. Door de Commission van Rapporteurs is verslag uitgchragt omtrent bet

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1