LEYDSCHE COURAN 1851. N\ 128. VRIJDAG, 24 OCTOBER. BIMENLANDSCIIE BERIGTEN, Do Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag kont vit Zaterdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN23 October. Eergisteren werden de Oude Lieden in liet Minnehuis alhier, ten getale van driehonderddoor de goedheid van den Heer Burgemeester mildelijk I onthaald. Ten half acht ure met drie zijner kinderen aan het geslicht geko- I men (zijne Echtgenoote werd tot leedwezen van allen door ongesteldheid ver- I liinderd hem te vergezellen) begaf hij zich na door Regenten in hunne kamer verwelkomd te zijn met deze naar de fraai versierde zalen. Hier werd hij J met toepasselijk Godsdienstig gezang ontvangen en vervolgens door eene der I vrouwelijke hestedelingen in de vrouwen- en eenen der mannelijke in de I mans-zaal aangesproken en voor zijne weldadigheid bedankt. Groot was de vreugde der feestvierenden bij het ruime hun geschonken onthaalen hunne I vrolijke opgewondenheid werd niet weinig vermeerderd door den minzamen en I gullen toon, op welken de Burgemeester zich met velen der oude lieden onder- I hield. Na zich gcruimen tijd in de zalen opgehouden en het geheele gesticht I bezigtigd te hebben, vertrok hij onder het gejuichzoo der feestvierenden I als van het volk buiten het gebouw. Lang zal de herinnering aan dien avond in het gesticht leven en de naam van den nieuwen Burgemeester, I wiens eerste gedachte hij het optreden aan het hoofd dezer gemeente eene I gedachte van weldadigheid jegens verarmde natuurgenooten was, zal er zeker j lang met dankbaarheid herdacht worden. Het Provinciaal Geregtshof in Zuidholland (kamer van correctionele I tippellen) heeft gisteren uitspraak gedaan in zake Martinus v. Mourik, Joh. I Ilendricus Clausman, Arie v. Assum en Jan v. Mourik, allen broodbakkers I te Woerden. Deze geïntimeerden waren door de Arrondissemcnts-Regthank I alhier ontslagen van alle rcgtsvcrvolgïngdoch zijn door het Hof schuldig j verklaard aan het verkoopen van brood boven den vastgestelden zetting-prijs cn aan het niet in hunne winkels voorhanden hebben van het vereischte zwarte bord, cn te dier zake veroordeeld tot twee geldboeten, ieder van ƒ10, alsmede in de kosten. Als eene bijzonderheid wordt uit 's Gravenhage gemelddat de Heer de Jongh van Arkel, Emeritus-Predikant, aldaar den 17dcn zijne veertigjarige huwelijks-vereeniging heeft gevierdmet zijne Echtgenoote, vrouwe M. H. van Luttcrveltuit welken echt geboren waren negen zonen en acht dochters. De feestvierenden hadden het zeldzaam voorregt van gedurende dit veertigjarig tijdsverloop geen dezer zeventien kinderen door den dood te verliezen. Uit Amsterdam wordt gemelddat de drie personenter zake van de valsehc coupons gevangen genomen, reeds hunne schuld hadden bekend, als vervaardigers cn uitgevers. Uit Zwolle wordt gemeld dat aldaar na hevige ongesteldheid, plotseling was overleden de Predikant van SendenTheol, Dr.Ridder der Orde van den Ned. Leeuw, Lid van onderscheidene geleerde genootschappen, onder anderen van de Maatschappij van Ncd. Letterkunde alhier, algemeen bekend door de reis in gezelschap van II. K. II. de Prinses Marianne der Nederlanden in de jaren 184950 naar het Oosten gedaan, en van welke reis hij in den aan vang dezes jaars het eerste deel der beschrijving uitgaf. Bijzonder ervaren in de geographic van Palestinawaarvan hij vroeger een Atlas in het'licht zond, paarde hij bij die wetenschap, vele andere voortreffe lijke gaven en veelzijdige kennis, waarvan zijne geschriften en niet het minst, de vermelde reisbeschrijving menigvuldige onweersprekelijke getuigenissen op leveren. Tot eene bijdrage aan zijne nagedachtenis, declcn wij hier de volgende merkwaardige woorden mede, die hij op het punt van zijne reis te aanvaar den, 2 Julij 1849, aan een1 zijner vrienden schreef: Wij beiden zijn reeds oud genoeg om te weten dat het bij eene afdecling van de groote reis door dit leven niet anders is, dan bij die levensreis zelve. Niet alle verwachtingen worden verwezentlijkt. Doch om de vorwezentlijkin- gen zweeft evenwel als om de teleurstellingen eene hoogerc Hand. Die heeft dezen schakel in de keten van mijne dagen gelegd en in dat geloof ben ik dankbaar, kalm en vol moed." Wij hopen, dat ten opzigte der uitgave van liet overige van dit belangrijk werk, het publiek niet zal ondervinden, dat, gelijk de thans overledene bo ven schreef, »niet alle verwachtingen worden verwezentlijkt," maar dat de ■uitgever in staat zal worden gesteld, om ook het vervolg te kunnen aanbie den ecner rcize, die uit hoofde harer wetenschappelijke bewerking, te midden van vele reizen naar het Oosten, eene bijzondere blijvende waarde bezit. De IIoog-Eerw. Heer J. ZwysenBisschop van Gerraheeft bij een her derlijken brief te Tilburgbekend gemaaktdat hij het bestuur van het Apostoliek Vicariaat van 's Hertogenbosch aanvaard heeft, in stede van den dezer dagen overleden Bisschop van Ernaus, de II. Eerw. Heer den Dubbelden. Op de voordragt van drie personen voor de vacerende betrekking van Rector aan het Gymnasium te Leeuwarden zijn door Curatoren geplaatst de heeren Plcyte, te Zalt-BommelFrancke, te Amersfoort, en Engclbrechts te Doesburg. Men berigt nader uit Leeuwarden dat niet al de gestolen goud- en zil verwerken waren gevondenmaar slechts ongeveer een derde; en dat een der twee gevangen genomen broeders zich in de gevangenis van het leven had beroofd door zich aan zijn zakdoek op te hangen. 'sGRAVENHAGE, 23 October. De Minister van Finantiën heeft bepaald dat voortaan geen vrijdom van accijns op binnenlandsch gedistelleerd kan worden genoten lot het vervaardi gen van Spiritus simplex cn van Spiritus compositus of compositionis variac. De funderingswerken voor een oude mannen- en vrouwenhuisbenevens een kapelachter het R, K. weeshuis alhieris aangenomen door Q. Wene- kers, voor ƒ14,888. De Afdecling van de Tweede-Kamer hebben heden het onderzoek voort gezet, wegens den waarborg der gouden en zilveren werken, de Russische Schuld en de Weeskamers. AMSTERDAM, 22 Oetobcr. Door den Raad dezer stad is tot Onderwijzer in de Nederduilsche taal, stijl en letterkundealsmede in de geschiedenis des Vaderlandsin plaats van den Heer J. P. Arendeervol ontslagende Heer W. Hofdijk Jbzn. benoemd. Met betrekking tot den verschrikkelijken moord, op den 17d™ Augus tus jl.in de Kalfjeslaan gepleegd, vernemen wij, dat, na een uitgebreid onderzoekliclwelk velerlei bezwaren van schuld tegen den verdachte heeft opgeleverd, op gisteren door den Heer Regter-Commissaris eene belangrijke ontdekking is gedaan. Die ontdekking betreft de plaats, waar de goederen, aan de vermoorde ontvreemdzijn verborgen geworden. Al die goederen zijn in beslag genomen. De verdachte, die gedurende twee maanden volgehouden had onschuldig te zijn, is voor de kracht van dit nieuwe bezwaar bezweken, cn is er weinige uren na die ontdekking toe overgegaanvan te belijden dat hij werkelijk de dader van het misdrijf is. Volgens die bekentenis zou, hoe ongehoord het ook mogt schijnen, de moord op verlangen van de vrouw zelve geschied zijn. ZWOLLE, 20 October. Alhier is aangenomen het graven van een kanaal van de Linthorsterbcrg tot aan de Regge, en het maken van 3 sluisen cn 3 sluiswachterswoningen, voor ƒ180,600 door II. P. Mourus te Lent. Uit Steenwijk wordt aan de Zwolsche Courant van den 16llen dezer I geschreven: Gisteren nacht zijn er in de gemeente Steenwijkerwold 24 sclia- I pen dood gebetenen 4 verwond. Hetzelfde heeft daags te voren plaats gehad met een grooter aantal onder Noordwolde, provincie Vriesland. De beesten I zijn alle in den hals gebeten, cn een dcrzelve is aan cn rondom den hals I geheel afgekloven en zelfs de tong verslonden. Daar men op de Kadijk in j de gemeente Steenwijkerwold een spoor van een vreemd dier meent ontwaard I te hebben, en het geheel onwaarschijnlijk is, dat een of meer honden, eerst J in de gemeente Nordwolde en daarna in de 2 uren van dezelve verwijderde I gemeente Steenwijkerwold, de schapen zouden dood geheten hebben, schijnt het gevoelen der zoodanigen niet zonder grond, die deze slagtirlg, onder zoo I vele schapen aangcrigt, aan eencn wolf, of aan een of ander wild dier loe- I schrijven, hetwelk welligt uit een dierenspel ontsnapt is. DW1NGELOO, 14 October. 9 Onze gemeente zal weldra eene groote verandering ondergaan in het per- j soneel van onderwijzende personen. Niet alleen gaan de Onderwijzers Zoer en Ij Kleinenberg vertrekken naar de Kaap in Zuid-Afrika; maar ook onze I'rci Li - Ijl kant van Schaïck gnat ons verlaten. Z. W. F.w. heeft onlangs eene benoc- 'W))$

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1