LEYS) SC HE COURAN N°. 126. MAANDAG, 20 OCTOBER. KIXXEXLAXDSCIIE BERIGTEX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond De Prijs der Courant is f\2> in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. A* LEYDEN, 18 October. Zitting van den Stedelijken Raad van gisteren. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De burgemeester geeft kennis dat de geloofsbrieven van den Heer Taets van Amcrongen, die zelf uithoofde van ambtsbezigheden niet tegenwoordig kan zijningekomen zijn en stelt die ten fine van onderzoek in banden eener Com missie bestaande uit de Ileeren A. Hartevelt Jz.Mr. H. Gevers en S. A. Ie Poole. Dezje doet, na zich eenige oogenblikken verwijderd te hebben, bij monde van den lieer HarteveltversW dat die stukken in orde bevonden zijn, waarop tot de toelating van dien Heer besloten wordt. Vervolgens legt de Burgemeester in banden van den Heer Mr. J. C. Bucaille en de overige leden in banden van den Burgemeester de bij art. 39 der ge meentewet voorgeschrevene verklaring en den daarbij bepaalden eed af, waarna de Burgemeester met cene korte toespraak den Raad geïnstalleerd verklaart. Met 22 tegen 1 stem wordt besloten drie Wethouders te benoemen. Men gaat tot de stemming over. Voor elk dier drie plaatsen is slechts ééne stem ming noodig. Eerst wordt benoemd de Heer A. Hartevelt met 12 van de 22 stemmen, als zijnde één briefje van onwaarde verklaard. De Heer Mr. J. C. Bucaille bad er 8, de Ileeren Mr. G. P. van Ouleren en S. A. Ie Poole elk ééne stem op zicli vereenigd. De Heer Hartevelt, dank zeggende voor bet in hem gestelde vertrouwen, verklaart gebruik te maken van den in art. 85 der gemeentewet gelaten tijd van beraad. Bij de stemming voor den tweeden AVet- houderzijn op den Heer AIP. J. C. Bucaille 21op elk der Ileeren Mr. G. P. van Outcren en S. A. Ie Poole ééne stem uitgebragt. De Heer Bucailledankbaar voor de gunstige gezindheid der vergadering, verklaart de hem opgedragen betrekking te aanvaarden. Voor de derde plaats wordt de Heer Mr. II. Gevers met 12 stemmen benoemd. Op de Ileeren Mr. N. Olivier zijn 7op Mr. G. P. van Outeren 2, op elk der Heeren A. Librecht Lezwyn en S. A. Ie Poole ééne stem uitgebragt. De Heer Gevers, mede dank zeggende voor bet hem bewe zen vertrouwen, verklaart, daar bij eene met bet AVethoudcrschap onvereenig- bare betrekking bekleedt, gebruik te willen maken van den lijd van beraad, bij art. 85 der gemeentewet gegeven. [Bij bet ter perse gaan dezer, vernemen wij dat men het stelliger voor mag houdendat beide Heeren de benoeming hebben aangenomen Tot ambtenaren van den burgerlijken stand worden voorloopig benoemd de Burgemeester en AIp. J. C. Bucaille. De Vcrgaderir^j laat aan den Burgemeester de benoeming der volgende com- missien over, die dientengevolge benoemt tot Leden der commissie 1°. tot bet ontwerpen van een reglement van orde benoemt de Heeren Prof. J. Bake, Prof. II. CockAIp. II. GeversMr. C. J. Luzac en Mr. D. Tieboel Sicgenbeek. 2". Tot het ontwerpen der instruction van den Secretaris en den Ontvanger de Heeren A. Hartevelt, Jz.A. Librecht Lezwijn, Mr. N. Olivier, S. A. Ie Poole en M. G. ten Sande. 3°. Tot bet ontwerpen eener plaatselijke verorde ning ter voldoening aan de artt. 168 en 172 der Gemeentewet, de Ileeren Mr. J. C. BucailleProf. J. van der HoevenB. F. Krantz en Mr. G. P. van Outeren. De Burgemeester geeft kennis dat voor den Raad een adres is ingekomen van Commissarissen voor de Onderwijzers-Kweekschool. Gisteren namiddag beeft de Edel Achtb. Heer Burgemeester, ter gele genheid zijner benoeming een luisterrijken maaltijd gegeven, waar op de Le den van den Raad, verscheidene autoriteiten en bijzondere personen waren genoodigd. Er waren 53 personen tegenwoordig. De hiertoe ingerigte Stads- zaal was smaakvol versierd en aan den maaltijd beeft bet aan gcene toepasse lijke feestdronken ontbroken. Er heerschte eene opgeruimde stemming en alles is ten algemeenen genoegen afgcloopen. De avond van 1.1. Donderdag was een ware feestavond voor de bewoners van bet Walsche AVeesbuishebbende de nieuw benoemde Burgemeester, de Graaf van Limburg Stirum, zijn verlangen te kennen gegeven, om ook deze, even als de bewoners der overige Godshuizen alhier, te onthalen. Ten 8 uur verscheen Z. E. A. vergezeld van zijne Echtgenoote en twee hunner kinderen in bet Gestichten werdna door de Regenten en hunne Ecbtgenooten ont vangen te zijn, naar de Regentenkamer geleid, die door eene eenvoudige maar smaakvolle decoratie voor die gelegenheid was ingerigt, en waar bereids de bewoners verzameld waren. Z. E. A. onderhield zich eenige oogenblikken minzaam met verscheidene hunner, gaf zijne belangstelling in den bloei dezer inrigting in hartelijke woorden te kennen en verliet bet gesticht omstreeks 9 urewaarna de feestvreugdeonder bet genot der aangebodene versnape ringen, nog een geruimen tijd werd voortgezet. AVij twijfelen niet of deze avond zal nog lang bij allen die daarbij tegenwoordig wareneene aangename herinnering nalaten. Bij Koninklijk besluit van den lG'lcn zijn benoemd: tot Adjutor Inter- pretis Lcgati A\rarneriani aan de Hoogeschool alhier, de Heer A. Kuenen, Theol. Doet.en tot Ontvanger der registratie en domeinen alhierde Heer L. R. van Ouwenaller, thans Ontvanger der registratie en domeinen te Nijmegen. - De Overlandpost uit Oost-Indie, met berigten uit Batavia tot 25 Au gustus 1. 1., is 13 dezer, met de stoomboot Italia, van Alexandrie, te Triest aangekomen. Uit Java waren troepen afgezonden naar Palembang, omdat op eenige punten van dat gedeelte van Sumatra onlusten waren uitge broken. De gewezen Gouverneur-Generaal de Heer Rochussen, had den 14den Augustus zijne echtgenoot door den dood verloren. - Volgens een telegraphisch berigt uit Triest, is aldaar met den landpost de tijding aangebragtdat Dr. Gutzlaff den 8st™ Augustus te Hong-Kong was overleden. In eene der jongste afleveringen van de Revue des deux Mondes komt een artikel voor over bet Bataviaasch genootschap van kunsten en wetenschap pen, waarin met veel lof gewaagd wordt van de lot nog toe verschenen ver handelingen des genootscbaps. 'sGRAVENHAGE, 18 October. Z. M. beeft aan den Baron de Geer, laatst Resident van Soerakarta verlof verleend om de Ridderorde van de Poolster aan tc nemen en te dragen, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen gegeven. Z. M. heeft tot 1st™ Luitenant en militairen Commandant ter kuste van Guinea benoemd den 2den Luitenant A. Munnikbuizen. Tweede BCamer der /Staten-Oteneraat. Zitting van Vrijdag 17 October. In deze zitting zijn op de voordrag! voor de Algemeene Rekenkamer geplaatst de Heeren: II. L. Fievez, IIoofd-Ambtenaar bij die Kamer; H. AI. van Eyk, Koopman te Amsterdamgewezen Boekhouder bij de Handel-Alaatschappij en AIP. T. AV. Baron van Zuylen van Nyevelt, Ontvanger der Domeinen te Sas van Gent. Daarna heeft de Vergadering beraadslaagd over de mededeclingenbetref fende de Orerzeesclie Bezittingen, en is besloten: 1°. Dathoewel de mededeelingen betreffende de Koloniënnoch wat de Oost-, noch wat de AVest-Indicn aangaat, kunnen aangemerkt worden als bet bij art. 60 der Grondwet gevorderde jaarlijksch verslag, thans geene termen meer schijnen te bestaan, om op de voldoening daarvan aan te dringen. 2°. Datvoor zooverre op de onderscheidenmet name aangewezen punten geene inlichting eu opheldering moglen zijn te vinden in het op 3 October jl. aan de Kamer ingediend verslag, die iidichting en opheldering alsnog zullen worden gevraagd, en 3°. Dat afschrift van het verslag der Commissie zal worden gezonden aan den Alinister van Koloniën. AMSTERDAAI, 17 October. In een lieden gehouden vergadering van bet Koninklijk Nedcrlandsch Insti tuut is besloten aan Z. Al. een adres in te dienen tot opheffing van die inrigting. GRONINGEN, 13 October. Uit bet dezer dagen aan de leden van bet Instituut voor Doofstommen al hier gezonden algemeen jaarlijksch verslag, wegens deze weldadige inrigting over bet afgeloopen schooljaar, dcelen wij de navolgende bijzonderheden aan onze lezers mede. Het getal der departementen is niet verminderd. Uit het vorig verslag was geblekendat het getal der leden toen 2927 bedroeg. Dit getal is in 31 departementen met 150 verminderd, en in 13 departementen met 97 vermeer derd, zoodat bet Instituut alweder uit 53 leden minder dan vroeger bestaat. Deze voortdurende vermindering van het getal dezer leden dat gedurende de laatste acht jaren, blijkens de verslagen, 1180 beeft bedragen, is gewis zorgwekkend, en bet is uit dien hoofde, dat Hoofddirecteuren de Departe mentsdirecteuren bij vernieuwing op de meest ernstige wijze hebben uitge-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1