mi tijd heeft geleerd, dat de besturen zich op allerlei wijze aan de wette lijke bepalingen die steeds hier te lande hebben bestaan pogen te onttrekken. Verder -wordt voorgedragen, dat het domicilie van onderstand van een behoeftige is de burgerlijke gemeente, waarin hij tijdens het ontstaan der behoefte en sedert zijne meerderjarigwording, het laatst vier achtereen volgende jaren heeft gewoond, zonder genot van onderstand uit fondsen tot ondersteuning van behoeftigen bestemd; of indien deze niet te vinden is, de gemeente waartoebij dat ontslaan de plaats behoortwaar hij geboren is. Verder stelt de wet regelen voor ten aanzien van de kerkelijke gemeente waar de behoefige onderstand zal kunnen ontvangen; over de wijze van be deeling en de teruggave door het domicilie van onderstand. De behoeftige die behoort tot eene godsdienstige gezindteis armlastig bij de diaconie van zijn domicilie van onderstand, of waar burgerlijke of gecom bineerde armbesturen bestaan. Daarbij de behoeftige, die niet behoort tot eene godsdienstige gezindte, of die behoort tot eene gezindte, waarvan geen kerkelijk armbestuur bestaat, in welks kring zijn domicilie van onderstand is beslotenis armlastig bij het burgerlijk armbestuur in dat domicilie. Bij ontstentenis van een afzonderlijk burgerlijk armbestuur, wordt het gemeente bestuur daarvoor gehouden. Indien en zoolang er geschil bestaat over het bestuur, waarbij een be hoeftige in zijn domicilie van onderstand armlastig is, wordt hij, daartoe in de termen verkeerendeondersteund door het burgerlijk armbestuurof bij ontstentenisdoor het gemeente-bestuur. De subsidien aan diaconien en gecombineerde besturenvoor de onder steuning van huiszittende armenmogen te zamen niet meer beloopendan de helft van het bepaalde maximum voor de huiszittendein de gemeente domicilie van onderstand hebbendeen bij deze besturen gezamenlijk arm lastig. Indien voldoende wordt aangetoond, dat de toegekende subsidie onge noegzaam is, wordt verder uit de fondsen der burgerlijke gemeente, geen subsidie verstrektmaar bij besluit van den gemeenteraadbepaaldwelke behoeftigen bij elke diaconiekerkelijk of gecombineerd armbestuur armlastig blijvenen van welke de armlastigheid overgaat tot het burgerlijk armbe stuur en wordt een zoodanig bestuur ingerigt- wordt de armlastigheid bij diaconienof kerkelijke en gecombineerde armbesturen beperkt tot de ledematen der gezindtenhunne gezinnen en nagelaten weezenen zoo die middelen dan nog tekort schieten, tot de weezen en onder de ledematen tot de weduwen, of hare gezinnen, ouden en gebrekkigen, die niet kunnen arbeiden. HAARLEM, 14 October. Bij de heden plaats gehad hebbende opneming der stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad dezer stad, zijn in de stembussen gevon den 932 briefjes, dat is één meer dan het getal der kiezers, die gisteren ge stemd hadden. Van onwaarde zijn verklaard 5 briefjesals zijnde 4 in blanco en 1 zonder het stads zegel. Het getal der geldige stemmen is dus geweest 927. Daarvan zijn uitgebragt op de HoerenC. J. de Bruyn Kops 515 J. IV. Elsensohn 364; de overigen waren verdeeld. AMSTERDAM, 15 October. H. M. de Koningin van Spanje heeft den Heer J. W. Aikema, Lid en Se cretaris van het Ned. Comité van Spaansche fondsenhoudersalhierbenoemd tot Commandeur der Orde van Isabella la Catolica. Ook aan andere leden van het Comité zijn Ridderorden verleend. Heden nacht zijn per stoomboot naar Londen overgevoerd: 720 schapen, 16 kalveren en 112 Ned. mudden peren. Alhier is ontdekt een valsch 25 centstuk met het jaartal 1849, dat wel net isdoch loodkleurig. liUITENLAIVDSClIE BEIUGTEN. ENGELAND. LONDEN, 13 October. II. M. is met haren gemaal en hare kinderen den lldpn op het Kasteel van Windsor teruggekeerdvan hare reis naar het noordelijk gedeelte des lands. Z. K. H. Prins Frederik heeft Zondag 11. wederom de godsdienstoefening in de Hollandsche kerk bijgewoond. Het tjians voor goed gesloten gebouw der Tentoonstelling is Zaturdag nog door 53,061 personen bezocht. FRANKRIJK. PARIJS, 14 October. In een Kabinetsraad te St. Cloud heeft de Voorzitter der Republiek zich on verzettelijk getoond in zijn besluit om de kieswet van 31 Mei geheel af te schaffenen zijne Ministers niet tot zijne meening hebbende kunnen overha len, heeft hij hun ontslag aangenomen, met verzoek dat zij tot de benoe mingen hunner opvolgers de zaken zouden gaande houden. Ook de Prefect van Policie de Heer Carlier verlangt zijn ontslag, en men beschouwt dit als reeds verleend. Ook de Heer Berger, Prefect van het Dept. van de Seine heeft gisteren zijn ontslag ingezondenalsmede de Generaal Carreletwiens bevel over de eerste afdeeling bij dat van den Generaal Magnan, Opperbevelhebber van het leger te Parijs zal worden gevoegd. Omtrent de opvolgers is nog niets bekend. Een der zonen van den Sultan van Turkije, oud 9 jaren, zal hier heenkomen om zijne opvoeding te erlangen; hij al zich voornamelijk met krijgskundige studiën moeten bezig honden. ITALIË, ROME4 October. Een Engelsch Kabinets-koeriernaar Napels bestemd, heeft Civita-Vecchia aangedaanom de stad te bezigtigenterwijl de stoomboot in de haven bleef liggen. Toen hij zich weder wilde inschepen, heeft het Pauselijk bestuur zulks geweigerd, en hem alleen toegestaan te land naar Napels te reizen. Hierover zijn reeds vinnige nota's gewisseld, alzoo Lord Palmerston zich hier door beleedigd beschouwt en genoegdoening vordert. Door het criminele Geregtshof te Napels zijn 44 personendie deel hebben gehad in den opstand van 1848, veroordeeld tot gevangenisstraf in de boeijen voor 7, 19, 20, 24 cn 25 jaren. PRÜISSEN'. BERLIJN 13 October. De Koning die verzocht was, om als scheidsman op te treden in bet zoo ingewikkelde geschil over de Deensche troonopvolging en over de regeling der staatsregterlijke betrekkingen der Hertogdommenheeft zich verklaard voor de opdragt van de Deensche Kroon, aan den jongen Hertog van Glücksburg, die thans den ouderdom van 8 jaren heeft bereikt, onder voorwaarde dat hij eene geldelijke schadeloosstelling aan den Hertog van Augustenburg van 70 a 80,000 th. 's jaars zou geven. Tot dusverre, echter is dergelijke afkoop volstandig geweigerd. Ook andere groote Mogendheden moeten eene zoodanige schikking als zeer wenschclijk hebben voorgedragen. De zucht tot landverhuizing in den Beijerschen Rhijn-Paltz Baden en Wurtemberg neemt meer en meer toe. Dagelijks trekken karavanen hon derden sterknaar de nieuwe werelden in den laatsten tijd ook vele gegoe den. Onlangs overnachten nog 1500 landverhuizers te Keulenop hunne reis naar Rotterdam. IIANOTER. Bij gelegenheiddat in de vorige maand het seminarium in de hoofdstad zijn jubilé vierde, gaf Z. M. de Koning zijn wcnsch te kennen, om eene deputatie uil de schoolonderwijzerstoen in de hoofdstad aanwezigte ont vangen. De geestelijke Bödekcr voerde het woord en dankte Z. M. voor zijne zorgen voor een ruimer bestaan der onderwijzers en voor dat. hunner we duwen. De Koning antwoordde daarop het volgende: het doet mij genoe gen dat de onderwijzers mijne zorgen erkennen ik doe wat ik kan ik doe mijn pligt; aller wcnschen vervullen kan ik niet; dat alleen staat in Gods magt. Het is ook niet de wil der Voorzienigheiddat de menschen eene algemeene gelijkheid zoeken daar te stellen. Hij schiep den eenen voor hoogeren den anderen voor lageren standen dit bewijstdat Hij onder scheid in stand wil. Als ik echter mijn pligt doedan behooren ook de onderwijzers den hunnen te doen. Intusschen is het onloochenbaar, dat zij veel tot 's volks bederf hebben bijgedragen. De godsdienst is de grondsteen aller welvaart onder de menschen en juist in de aanprijzing dier leer zijn de onderwijzers het meest ontrouw geweest. Er zijn zelfs die tot de eenvou dige kinderen zeidendat Jezus Christus Gods Zoon niet isGebrek aan godsdienstzin baarde de zedeloosheid dezer dagen. Dat moet anders worden. Het beginsel mijner Regering was en zal steeds zijnSlaat en school moeten niet van de kerk gescheiden zijn. Ik hoop dat de onderwijzers erkentelijk voor mijne genegenheid jegens henbeter hunne pligten zullen vervullen tot daarstelling van een ordelijken en gezegenden toestand des lands." OOSTENRIJK, WEENEN, 12 October. Z. M. heeft eergisteren nacht zijne reis naar Gallicië aanvaard. Al de Ministers hebben voor des Keizers vertrek den eed in handen van Z. M. afgelegd. De leening is reeds meer dan volteekendbedragende de ingeteekende sommen ƒ87,166,300, terwijl slechts ruim 85,000,000 was aangevraagd. Het geheel der inschrijvingen zal zoo men meent, tot amortisatie der be staande schuld worden aangewend. STADS BERICTEN. NOTIFICATIE. Oproeping van de Verlofgangers voor de Nationale Militietot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, roepen bij de zen opingevolge eene aanschrijving van Hen Heer Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland, alle de Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen, en mitsdien ook de zoodanigen, die bereids met het korps hebben afgerekend, om te compareren op de Plaats van het Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolge Art. 181 der Wet op de Nationale Militie van 8 Januari) 1817, in verhand gebragt met Art, 10 der Wet van 28 November 1818, door den Heer Colonel Militie-Commis saris te worden geïnspecteerd, behoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen equipement-stukkenbenevens hunne zakboekjes en recus der verlofpassenen zulks op Donderdag 23 October aanstaandedes mor gens ten 10 ure. En geven Burgemeester en Wethouders wijders bij deze kennis, dat bijal dien zich binnen deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschre ven plaatse en tijd te compareren met vermaning aan alle Verlofgangers van de Nationale Militie, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoen, en te zorgen dat hunne kleeding en equipement-stukken in goeden staat worden voorgesteld als zullende de zoodanigen welke dezelve mogten hebben ver waarloosd, het aan zich hebben te wijlen, dat zij voor zekeren tijd onder de wapenen worden opgeroepen; terwijl aan diegenen, welke zonder wettige en door Burgemeester en Wethouders aangenomen redenen, van de Inspectie mog ten wegblijven, door den Heer Kolonel Militie Commissaris een arrest van twee

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3