COURANT. LEYDSCHE n°. mm 1851. WOENSDAG, 15 OCTOBER. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de af'zonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt BINMNLANDSCIIE BERIGTEiV. LEYDEN, 13 Oclober. Wij vernemen dat de E. A. Heer Burgemeester dezer stad aan de bewoners der verschillende Godshuizen een feestelijken avond beeft toegezegd, op den tijd, door Regenten naar goedvinden te bepalen. Reeds 1. 1. Zondag had zulks plaats in bet Evang, Luthersch Wees- en Oude Liedenbuis. In den morgen was de gang en eetzaal smaakvol versierd's avonds ten 8 uur verscheen Z, E. A. met zijne Echtgenootc en twee zoontjes, als een Vader onder een talrijk gezinontving de welkomst van Regenten en Regentessen en de begroeting der Weczenen vertoefde ongeveer een uur in bun midden, zicb met do bewoners onderhoudende, en zijnen kinderen op ben wijzende, als voorbeeld boe men ook in minderen stand bet voorregt van weltevredenheid kan bezitten. Zoo bij de komst als bet vertrekwerd hun de regtmatige hulde bewezen; terwijl het feest lot na middernacht met ge paste vreugde voortduurde, zoodat die avond bij Regenten, Regentessen, Weezen en Oudelieden, steeds met genoegen zal worden herdacht, en, zoo noodig, de band tusschen Burgervader en Burger vaster worden gehecht. Te Groningen is in plaats van den Heer Wichers tot lid der Staten- Generaal gekozen, de Heer S. Blaupot ten Cate, met 35G van de 552 stemmen. liet Belgisch Regeringsblad bevat eene oproeping aan de Vlaamsche Letterkundigen, waarin door de Maatschappij van Belgische Letterkunde 500 fr. of eene medaille van die waarde wordt uitgeloofd voor het beste nieuwe tooncelstuk, in te zenden vóór 1° Mei 1852. In de vorige week zijn te Nieuwesluis 9 sloepen uit zee van de kabel- jaauwvisscherij terug gekomen; de aanbrengst is zeer gering; een derzeive, echter heeft eene goede vangst en wel 175 ton kabeljaauw aangebragtde andere van 36 tot 120 tonnen; de prijs van den visch is door deze geringe aanbrengst hoog en wel ƒ19.75 per ton. De berigten aangaande de haring vangst luiden gunstig; voorleden week kwam te Vlaardingen de aldaar te buis behoorende boeker Welkomschipper P. Strybos aan, die voor zijne 2<>e reis 29last haring aanbragt. De prijs van den baring is ruim ƒ16 per ton. 'sGRAVENHAGE, 13 October. Z. M. de Koning is gisteren avond ten ruim 6 ure, van het Loo in deze Residentie teruggekeerd. Z. M. beeft benoemd tot Secretaris der Ncderl. Handelmaatschappij den Heer Mr. G. de Clercq; en tot lid in den Raad van Nederlandsch Indië Mr. P. Myer, thans Procureur-Generaal bij bet Ilooggereglshof aldaar. Z. M. beeft benoemd tot Commissaris van Policie te DelfsbavenJ. N. Pie- terseInspecteur van Policie te Rotterdam. II. M. de Koningin beeft gisteren morgen aan bet Heilig Avondmaal in de AVaalsche kerk deelgenomen, onder bet gehoor van den AVel-Eerw. Heer Boucher. II. M. de Koningin beeft ƒ100 gegeven voor de nagelaten betrekkingen van de verongelukte Scheveningsche piidc. De Minister van Binnenl. Zaken heeft benoemd tot Rector der Latijn- sche school te Boxmeer, den Heer F. B. Trosee, thans Conrector-aldaaren in zijne plaats den Heer P. J. II. Tbisscn, gewezen regent bij bet collegie te Roermond. AVij gelooven met zekerheid te kunnen berigten, dat de Schout-bij- Nacht Ensiie de portefeuille van Marine nog niet beeft aangenomenen dal de onderhandelingen, deswege nog niet geëindigd zijn. Eenige dagen geleden hadden twee personen, in een publiek buis, grove verteringen gemaakt en betaald met Russische coupons. Een dezer cou pons in betaling gegeven zijnde, bleek valsch te zijn. AAreinige dagen daarna kwamen die personen weder in dat buis, doch dadelijk werd van hunne te genwoordigheid kennis gegeven aan den. Commissaris van Policiedie terstond dezer verdachte lieden in hechtenis deed nemenonderzocht zijndebleek dat een hunner niet minder dan ongeveer 40 valsche Russische coupons van ƒ50 in den zak van zijn jas geborgen bad. Ondervraagd naar de herkomst van bet papier, waren de antwoorden zoo zeer ongerijmd en verward, dat er voor de policie geen twijfel meer overbleef, of zij had voor zicb twee perso nen, die zicb met bet in omloop brengen en uitgeven van valsch papier be zig bielden. Zeker staat met deze daadzaak bet berigt uit Amsterdam in verband, dat er valsche Russische coupons in omloop zijn cn reeds verschei dene door bet kantoor van de Heeren Hope cn Comp. geweigerd waren. Bo vengenoemde twee personen zijn uit Amsterdam afkomstig. Verder wordt nog uit Amsterdam gemelddat er ook valsche coupons Nationale AYerkelijke Schuld, betaalbaar met 12.37 Jgeteekend J. C. Barbe, alle van 1° Julij 1851, aldaar en ook te 's Gravenbage, Rotterdam en Ley- den en misschien ook in Haarlem in omloop waren gebragt, die evenals de valsche Russische, alle van 1° Januarij 1851, zeer moeijelijk van de echte konden onderscheiden worden. Nog een der schuldigen is te Amsterdam ge vangen genomen, en bij huiszoeking aldaar op drie plaatsen, is een menigte horologiën en ringen in beslag genomen, vermoedelijk betaald met valsche coupons, alsmede een groot paket dier coupons gedeeltelijk nog niet afgesne den cn waarin geen nommer was ingevuld. Op den 10dcn dezer zijn te Scbeveningen nog twee en gisteren een ha ringschuit aangekomen, de een aanbrengende 30,000, de tweede 98,000 en de derde 20,000 stuks steurbaring. De vangst van de beide eerstgenoem- den was van een' nacht. Vtveede Hamer der Sfafen-fSetieratil. Zitting van Dings dag 14 Octoler. Tot rapporteurs over het wets-onlwerp betrekkelijk de belasting op de rente zijn door de afdeelingen benoemd, de Heeren Blussé, Storm van 's Graven- sande, van Zuylen, van Ilall en Dirks. Het wels-ontwerp tot verbooging der begrooting van de Landsdrukkerij over 1851is zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen. Op onderscheiden adressen is verslag gedaan. Daarna is de zitting opgeheven. GOES 9 October. Den 2den dezer werd voor de Correctionnele Regtbank alhier behandeld, de zaak van bet Openbaar Ministerie, tegen den AA'el-Eerw. Heer Hendrik Mer- tens, Roomsch-Katkolijk Pastoor te Sb Jansteen, beklaagd van in eene open bare reden, op den kansel, de daden van bet gemeente-bestuur te hebben berispt. Op den 9dcn dezer beeft de Regtbank uitspraak gedaan, en den be klaagde schuldig verklaard aan bet feit, hem bij dagvaarding ten laste ge legd, en hem veroordeeld tot eene gevangenisstraf van drie maanden, alsmede in de kosten van het geding. BUITENLANDSCIIE BERJGTEi^ JEIMC EL A. N LONDEN, 11 October. De Rijksinkomsten hebben in bel laatste vicrendeeljaars ruim 83,000 meer opgebragt, dan in bet gelijke tijdperk in bet vorige jaar. Men is nu bezig met de uitvoering van bet reeds sedert vele jaren aanhangige plan om eene nieuwe bewaarplaats te bouwen voor de Rijksarchi- ven die thans op onderscheiden en zeer onveilige plaatsen verstrooid zijn. Daarvoor wordt in bet westelijk gedeelte van Londen een gebouw, geheel van onbrandbare bouwstoffen, opgetrokken; de deuren zullen van leisteen zijn, bet dak van ijzer. De steenen muren zullen aan de binnenzijde geverwd maar niet gepleisterd worden. Het thans in aanbouw zijnde gedeelte zal binnen den tijd van een jaar gereed zijn, en 40,000 kosten. Het gebouw der Tentoonstelling zal beden namiddag worden gesloten bij welke gelegenheid op al de tentoongestelde orgels, het volkslied zal wor den aangeheven, waarmede de aanwezige bezoekers zullen instemmen. Het getal der bezoekers was beden nog bijna 35,000. Het totaal der ontvangsten wordt nu geschat op bijna 500,000 M en de uitgaven op 250,000 De Londensche bladen berigten thansdat er reeds stappen ge daan worden om in bet volgende jaar eene dergelijke Tentoonstelling al is het dan ook op kleiner schaal, in de Vereenigde Stalen te houden. Een rijk ingezeten van New-l"ork beeft aan de ontwerpers van dit plan eene plaats in het midden dier stad aangebodenom aldaar een gebouw naar bet model van bet Londenschete stichten. Het bestuur der onderneming zou zelf de voor de Tentoonstelling bestemde goederen van Londen naar New- York overbrengen. De Regeringen van bet vasteland zouden aan dat plan hunne goedkeuring gegeven en medewerking tot de uitvoering toegezegd hebben. -Uit de officiële opgaven van bet aantal geboorten, kuw-elijkeii enz. gedurende 1850, blijkt, dat er 141,883 huwelijken gesloten zijn, en dolt

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1