Thans zijn gedrukt de twee wetsontwerpentot regeling van het muntstelsel in Nederl. Indië, en lot aanwijzing der middelen voor het her stel daarvan. Bij art. 1 van het eerste wetsontwerp wordt hepaald dat, op een nader door den Koning te hepalen tijdstip en uiterlijk op den istea Januarij 1854, hel nieuwe muntstelsel in werking wordt gehragt. Bij de verdere artikelen wordt onderanderen het volgende voorgedragen: de standpenningen zijn de volgende zilveren muntstukken: de Nederl. gulden, zijnde ook de eenheid van het muntstelsel voor Nederl. Indië; de rijksdaalder en de halve gulden. Zilveren pasmunt zijn: de stukken van vijf en twintig, tien en vijf cents. Koperen pasmunt zijn: de cent en de halve cent. Negotiepenningende gouden Willem; de gouden ducaat; van beide deze stukken kunnen dub bele geslagen worden en van het eerste stuk ook halve. Vervolgens worden het gewigt, de gehalte, de heeldenaar en de middellijn van de verschillende genoemde muntspeciën hepaald. Het tweede, tot aanwijzing der middelen, benoodigd voor het herstel, behelst een eenig artikelwaarhij voor de inwisseling der dubbele en halve duiten en der recepissenalsmede ter bestrijding der verdere kostenworden beschikbaar gesteld 1°. De in Nederlandsch Indië reeds aanwezige en voor uitgegeven rece pissen gedeponeerde zilveren specien. 2°. De opbrengst van het kopergeld, dat, na de verwisseling zal over blijven, en, na te zijn ongangbaar gemaakt, zal worden verkocht of be nuttigd. 3°. De opbrengst van het koper, hetwelk het uitslaan van gaten in de weder uit te geven duiten zal opleveren, en dat op dezelfde wijze als het kopergeld vermeld sub 2zal worden verkocht of benuttigd. 4°. Eene som van hoogstens vijf millioen guldens te storten in 's Lands kas in Indiëin zilveren specien of recepissenen waarvoor door den Gouv. Generaal zullen worden afgegeven obligatien van 1000 tot 4 pCt. aflos baar bij uitlotingen; renten en aflossingen ook in Nederland betaalbaar en waarvoor jaarlijks beschikbaar gesteld wordt eene som van 400,000. 5°. Hetgeen de veilingen van gouvernements-producten in Nederland, in 1850, zal blijken meer te bedragen dan de voor koloniale uitgaven in Nederland bepaalde som en hetgeen reeds als koloniale bijdrage in 's Rijks schatkist is gestort. 6°. Hetgeen de veilingen van gouvernements-producten in Nederland in 1851 en volgende jaren meer bedraagt, dan de som, benoodigd voor kolo niale uitgaven in Nederland en voor eene bijdrage aan 's Rijks schatkist ten beloope van 14,500,000. 7°. Hetgeen zal blijken van het thans voor Nederl. Indië bepaalde admi nistratief kapitaal te kunnen worden afgenomen, zonder stremming van de publieke dienst aldaar. AMSTERDAM, 6 October. Door het Provinciaal Gcrcgtshof van Noordholland is onlangs beslist, dat iemand die, na bevorens eene misdaad begaan te hebben, deswege, om ver zachtende omstandigheden, correctioneel gestraft is geworden, bij het plegen van een wanbedrijf, niet wegens herhaling van misdaad kan veroordeeld wor den, omdat art. 209 Wetb. v. Strafv. aan eene correctionele straf, wegens verzachtende omstandigheden, ter zake van eene misdaad, het regtsgevolg cener correctionele veroordeeling toekent. Dit vonnis was in strijd met dat van de Regtbank van Alkmaar, op 31 Mei 1. 1. gewezen. CULEMBORG, 25 September. Heden heeft de nieuwe stoomboot de Stad Culemborg, met de stedelijke regering en vele aanzienlijke ingezetenen, ook uit Vianen, Vreeswijk, Yssel- slein en uit andere naburige plaatsen, een vaartogtje naar Schoonhoven ge maakt, hetwelk tot groot genoegen van alle aanwezigen is afgeloopen, die zoo wel den goeden gang als de schoonc inrigting van dat groote fraaije stoomvaartuig hebben bewonderd, hetwelk hijzonder is ingerigt om een aan zienlijk getal rund- en ander vee te vervoeren en daarmede in eene werkelijke behoefte voorziet, hetgeen de veehouders en veehandelaars in de nabuurschap zeker met belangstelling zullen vernemen. GRONINGEN, 7 October. Gisteren overleed alhier de Heer S., Student aan onze Hoogeschool. Zijn dood moet vermoedelijk aan onvoorzigligheid worden toegeschreven waarvan de bijzonderheden hierop nederkomen. Voor ongeveer 3 weken waren eenige jongelieden vrij vrolijk in een koflijhuis te zamenonder deze bevond zich de Heer S.die toen door eene hevige hoofdpijn gekweld werd weshalvcn hij zich met eau de cologne waschte en wel zóó, dat er bijna eene groote flesch over hem werd uitgestort. Alstoen kwam een van de andere jongelieden, een kundig en beschaafd jongeling, die als zoodanig hier ook algemeen geacht wordtop het ongelukkig denkbeeldom die eau de cologne met een lucifer in brand te stekenhetwelk dan ook geschieddemaar ten gevolge had, dat de Heer S. zijn gelaat en de regterhand deerlijk brandde en, zoo als wij boven opgaven, heden is overleden. N,Rott.) BUITENLANDSCHE BERIGTEX. ENGELAND. LONDEN, 7 October. Gisteren namiddag ten 2 ure was het getal der bezoekers van den Ten toonstelling reeds tot bij de 98,000 geklommen, en nog nam dit toe, zoodat het gebouw een uur daarna is moeten gesloten worden, omdat er reeds over de 100,000 personen in waren. De Globe meldt dat hij de sluiting der Wereldtentoonstelling eeae aanspraak door een der leden des hestuurs tot Z. K. II. Prins Albert zal gehouden en door den Prins beantwoord worden, en dat daarmede de geheele plegtigheid zal afloopen. Het berekent dat het zuiver overschot van de ont vangsten der Tentoonstelling niet minder dan 240,000 zal bedragen. Wat daarmede en met het gebouw zal gedaan worden, is nog niet bepaald. Zaturdag is op de Tentoonstelling behendig een diefstal gepleegd; uit een kastje namelijk zijn verscheiden kostbare voorwerpen ontvreemd. Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden heeft 1. 1. Zondag met den Baron Bentinck, den Baron Stratenus, den Graaf v. d. Düyn en den Heer v. Otterloo, de godsdienst-oefening in de Hollandsche Gereformeerde kerk bij gewoond onder het gehoor van den Predikant Dr. Gehlewelke predikte over Ps. CXIX: 14. »Ik ben vrolijker in den weg uwer getuigenissen dan over allen rijkdom." Als eene belangrijke gebeurtenis kan gemeld worden, dat de Heer d'Is- raeli, hoofd van de torypartij en lid van het Parlement, en tot dus verre een der hevigste kampvechters voor het beschermende stelselop eenigzins plegtige wijze deze laatste geloofsbelijdenis heeft afgezworen. Onderscheidene andere bekwame staathuishoudkundigen, tot dezelfde partij behoorende, heb ben zijn voorbeeld gevolgd, en aan de pachters der Graafschappen, welke zij vertegenwoordigen, brieven gerigt, waarin zij hen uitnoodigen, om alle hoop tot terugkeering tot het beschermende stelsel te laten varen. De tegenstan ders van het vrijzinnige stelsel in Engeland, door Sir Robert Peel ingevoerd, zullen er dus meer dan ooit van moeten afzien om het werk van dien groo- ten staatsman te vernietigen. De Cork Examiner deelt eenige opgaven mede omtrent de pogingen, door den lieer Keunelly, agent van het Peruaansche gouvernement, in het werk gesteld om de Iloomsch-Kalholieken uit Ierland tot landverhuizing naar Peru te bewegenwaar zijvolgens hemmet open armen zullen ontvangen worden. Landbouwers, tuin- en handwerkslieden, zegt dit blad, zijn vooral gewild, en ook dienstboden. De laatsten kunnen gemakkelijk 24 tot 40 'sjaars verdienen. Het Peruaansche gouvernement wenscht alleen R. Kath. landverhuizers, omdat hunne godsdienst die des lands is, waardoor men spoediger met elkander zou overeenstemmen en zich gewennen. Een Iersch Priester, die reeds naar Peru gereisd is, zal de belangen der landverhuizers bevorderlijk zijn. De telegraphische gemeenschap tusschen Parijs en Londen is thans, onder de zee doorzoo volkomen tot stand gehragtdat de maatschappij waaraan men haar te danken heeft, aan de Fransche regering verlof gevraagd heeft om, bij wijs van proefneming, een der stukken geschut, in den tuin van het Invalidenhótel te Parijs, te doen lossen op bevel, uit Parijs naar Londen gezonden en te Londen uitgevoerd. BELG1E. BRUSSEL, 7 October. Gisteren is het Koninklijk Athenaeum alhier, ingevolge de wet van 1850 op het middelbaar onderwijs nieuw ingerigtplegtig geopend. De Gouver neur der provincie, de Heer Liedts, hield daarbij eene aanspraak. aVolks- onderrigt zeide hij is eene heilige schuld, in onze staatsregeling inge schreven ten laste van den Staat. Vrijheid van onderwijs is eene behoefte onzes tijdsmaar verlangt men die, dan moeten nevens de dikwijls kortston dige particuliere inrigtingen van onderwijsopenbare bestaanals meer duurzame bronnen van lichtzonder welke buitendien ook de eenheid der declen van het onderwijs zou verloren gaan." Hij herinnerde vervolgensdat de nieuwe wet op het middelbaar onderwijs hevig was aangevallen, dat men zelfs zoover gegaan was van aan den Staat de geschiktheid en de bevoegdheid zelfs tot het geven van onderwijs te be twisten. Verder zeide hij Deze aanvallen zullen een goed gevolg hebben, namelijk de onderwijzers aan de staatsscholen en het staatstoezigt steeds wakker te houden. De Staat heeft er oneindig groot belang bijin deze worsteling niet te worden over wonnen, en daarom vergt hij veel van de onderwijzers, die niet alleen met de gaven huns verstands maar door geheel hun zedelijk bestaan het werk der Regering moeten ondersteunenveel ook van de leerlingendie door leer zaamheid maar ook door goede zeden en vroomheid de school in de oogen des lands tot cere behooren te strekken." Den 2<len heeft de Heer Poitevindes middags 4 nremet 6 reizigers weder eene luchtreis ondernomen. De ballon is tot 4500 voeten opgestegen, zonder dat de warmte der lucht merkelijk scheen te verminderen. De op stijging was zoo zacht, dat men niets voelde, en dat de aarde met hare be woners scheen weg te zinken. De wind dreef den ballon in de rigting van Mechelenen boven die stad had hij zijne grootste hoogte bereikt. Men kon geheel VlaanderenAntwerpenBrabant overzien. In de verte bespeurde men aan de eene zijde de bergen van Luik, aan de andere Vlissingen en dc zee. Ten 5 ure is de luchtballon te Hoylaarl, boven Luik, nedergekomen in tegenwoordigheid van meer dan vijftienhonderd landlieden. De prijs voor eiken luchtreiziger is 150 frs. De Heer Poitevin wil den gden eene reis doen met een schuitje, waarin 35 menschen plaats kunnen hebbenals er minstens 20 reizigers zich daartoe aanmelden. FRANKRIJK. PARIJS, 7 October. De gendarmerie bestaat thans uit 23,154 manwaarvan 13.249 ge- mcenen. Hare sterkte ligt niet zoozeer in het aantal, als in de uitmuntende keuze van geoefende en krachtige soldaten, waaruit zij zamengesteld is. Zij

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2