LEYDSGHE COURANfT. n". m 1851. YRIJDAG, 10 OCTOBER. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag Avond. i? Zte Prijs der Courant is f 12 aw het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Yan het Proces-Verbaal 't welk al de namen bevat dergenen die bij de eerste stemming meer dan eene stem hebben beko men, zijn ter Courant Drukkerij nog exemplaren a vijf centen te bekomen. BIXXEXLAXBSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 9 October. De nieuwe Gemeenteraad, hield gisteren zijne eerste bijeenkomst alleen strekkende tot het onderzoek der geloofsbrieven zijner leden. Afwezig zijn de Heeren Mr. G. P. v. Ouleren en P. II. Baron Taets van Amerongen. De Burgemeester doet door den Secretaris eene resolutie van Gedeputeerde Staten voorlezen, bij welke de eerste bijeenkomst van den Gemeenteraad op heden is vastgesteld. De Burgemeester stelt voor dat de vergadering drie Commissien zal benoe men welke elk de geloofsbrieven van acht leden zal onderzoeken. Op voor stel van den lieer Ysselsteyn, door den lieer Bake ondersteund, wordt de Voorzitter verzocht die Commissien te benoemen. Dien ten gevolge benoemt hij eene Commissie bestaande uit de Heeren Hartevelt, Gevers en Le Poole tot onderzoek der geloofsbrieven en verdere stukken van de Ileeren: van Limburg Stirum, van Outeren, Krantz, Librecht LezwynCock, Taets van Amerongen, Ysselsteyn en Adriaans; eene tweede bestaande uit de Heeren Cock, van Laat hoven en Siegenbeek tot onderzoek der stukken van de Heeren Hartevelt, Bake, Gevers, ten Sande, Bucaille, Le Poole, Luzac en Olivier; eene derde Commissie bestaande uit de Heeren Luzac, Olivier en ten Sande zal de stuk ken onderzoeken der Heeren van der Hoevenvan Laathovenvan der Boon MeschLismanSiegenbeekStoffelsLeembruggen en de Moen. Na verloop van eenigen tijd en nadat de acht Heeren wier stukken door de eerste Commissie onderzocht zijn, zich verwijderd hebben, ten gevolge waar van de Voorzitterstoel door den Heer Bake als oudste lid in jaren bezet wordt, brengt de eerste Commissie bij monde van den Heer Hartevelt rapport uit strekkende tot toelating van al de ledenwier stukken zij onderzocht heeft met uitzondering van den Heer Taets van Amerongen, als zijnde diens stuk ken niet in orde bevonden. Zij adviseert, aan dezen daarvan kennis te ge ven ten einde hem in de gelegenheid te stellen betere stukken in te leveren. Goedgekeurd met 14 tegen 2 stemmen, welke dien Heer terstond wilden toe laten mits nieuwe stukken inleverende. De Heer Burgemeester neemt weder den Voorzitterstoel in. De beide andere Commissien brengen bij monde der Heeren Cock en Lnzac haar rapport uit, strekkende tot toelating der Ledenwier stukken door haar onderzocht zijn. Zonder hoofdelijke omvraag goedgekeurd. De Burgemeester doet voorloopig mededeeling der onderwerpenwelke in de eerste vergadering van den Gemeenteraadop Vrijdag 17 October te hou den aan de orde zullen zijnzoo als 1°. De bepaling of er 3 of 4 Wethouders zullen zijn. 2°. Benoeming van deze. 3°. Benoeming van en of meer leden van het bestuur tot ambtenaren van den burgerlijken stand. 4°. Benoeming eener Commissie lot het ontwerpen van een reglement van orde. 5°. Benoeming eener Commissie tot het ontwerpen van eene instructie voor den Secretaris. 6°. Benoeming eener Commissie tot het ontwerpen eener instructie voor den Ontvanger. 7°. Benoeming eener Commissie tot het ontwerpen eener plaatselijke ver ordening overeenkomstig art. 168 en 172 der Gemeentewet. Z. M. heeft benoemd tot Burgemeester te Woubruggein plaats van wijlen den Heer C. Lempenaar, Mr. J. II. Verboom Baron van Reede van Oudtshoorn, Burgemeester te Oudshoorn, en zulks met vergunning om die beide betrekkingen gelijktijdig waar te nemen. Nog heeft Z. M. tot hunne tegenwoordige functiën herbenoemd en aan gesteldin het Lanton Alphentot Lantonregter Mr. A. A. J. Clant en in het Lanton Noordwijktot Plaatsvervangend LantonregterMr. C. C. van der Schalk. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van het Haarlemmermeer zal, den 21st™te Halfweg Haarlem en Amsterdam ver- koopen: eenige vakken ballast of dijksteen en puin, liggende voor onnoodig geworden steenoeverwerk, inden omtrek van het drooggemaakt wordende Meer. De Heer Mr. .J. C. G. Boot zal den 20stcn als Hoogleeraar in de geschie denis aan liet Athenaeum te Amsterdam zijne inwijdingsrede houden. Naar men verneemtis de Commissie van redactie voor het opmaken der ontwerpen van wet voor de op te rigten vereeniging van de fabriek- en handwerks-nijverheid, te 's Gravenhage, met dit werk zoo verre gevorderd, dat binnen eenige dagen de rondzending daarvan aan de belanghebbenden kan worden te gemoet gezien. Den 8sten is onder Zandvoort het Lofschip Gecrlruida JohannaLapt. II. J. Scholtens, van Londen naar Rotterdam, gestrand, doch de bemanning uit vier personen beslaande, benevens een vrouw en kind, is gered. Te Rotterdam is, volgens het Handelskladeen persoon aan het ge bruik van mosselen overleden. 's GRAVENHAGE9 October. Z. M. heeft den Ileer C. A. Bol'es benoemd tot Burgemeester te Schiedam, in plaats van den Heer S. Rynbendevroeger eervol ontslagen. Z. M. is gisteren in den vroegen morgen van hier naar het Loo ver trokken om er eenige dagen te vertoeven. - Daar Mr. II. Vollenhoven alhier, en Dr. G. D. J. Schotel te Tilburg, voornemens zijn, de brieven van Maria van Reigersbergh in het licht te ge ven, zoo noodigen zij allen, die in het bezit van zoodanige geschriften zijn, beleefdelijk uit ze hun ten gebruike af te staan. Naauwelijks had zich alhier de treurige mare verspreid, dat een vis- scherspink van Scheveningen op de Engelsche kust was vergaanof Mevrouw de Prinses Wiasemsky, gemalin van den Secretaris van het Russische gezant schap, zond een liarer bedienden te paard naar Scheveningen, ten einde be- rigten omtrent den toestand der nagelaten betrekkingen van de verongelukte visschers in te winnen. Met de omstandigheden bekend gewordenzond de Prinses onmiddelijk aan een der leden van de commissie tot inzameling van liefdegiften, ten behoeve der ongelukkige gezinnen, eene som van ƒ56 en een pak kleedingstukkendie met het geld terstond, volgens haar verlangen, aan de ongelukkigen moesten worden uitgereikt. Moge dit edel voorbeeld van deze vreemdelinge bij velen in ons vaderland navolging vinden. De Minister van Financien heeft den Heer Voorzitter der Tweede Lamer bij missive van den 7llcn dezer medegedeeld dat de uitgaaf ten behoeve van den arbeid der gevangenen, waarvoor 127,841.53 is benoodigd geweest, welke kosten voor 1850 nog onder de algemeene uitgaven van het Departe ment van Justitie waren opgenomendoch van 1851 af bij eene afzonder lijke bcgrootiugswet zijn vastgesteld, daardoor in den recapitulativen staat der uitgaven over 1850 achterwege waren gelatenen dat alzoo het cijfer van de besparingen in 1850 ad 1,632,089.06, en waaronder het Departe ment van Justitie voor 204,97!.445 was begrepen, met gemelde som van 127,841.53 verminderd en alzoo moet worden teruggebragt tot een over schot van ƒ1.504,247.53en dat aldus de bate over 1850 geen ƒ3,784,809.64', maar 3,656,968.11' beloopt. Tteeecle Si tuner tier Staten-fSeneraal. Zitting van Dings dag 7 October. In deze zitting heeft de Voorzitter kennis gegevendat door de afdeelin- gen tot rapporteurs zijn benoemd voor het IVde Hoofdstuk der Staatsbcgroo- ting voor 1852 de Heeren Heemskerk, Metman, Dullert, Schooneveld en Godefroivoor het Yde Hoofdstuk de Heeren van GoltsteinMeimanDul lertSchiffer en Godefroi; voor het Vide Hoofdstuk de Heeren van der Veen Metman, Dullert, Schiffer en Groen van Prinsterer; voor het VIIdc Hoofd stuk de Ileeren Luyben, Metman, Dullert, Dommer van Poldersveldt en van Nispen van Sevenaer. Bij de voordragt, betreffende bet batig slot der koloniale remisses over 1849, wordt voorgesteld, om dit bedrag, 't welk bijna 11 millioen guldens belooptbepaaldelijk te bestemmen tot dekking van de uitgavenbegrepen in de staatsbegrooling van dat jaar. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat behalve dit batige slot van ƒ10,951,394, uit de koloniale geldmiddelen van dat jaar in 's Rijks schatkist is gestort het bedrag van 9,800,000 voor de renten der O. Indische schuld. - De verkochte producten hebben voor dat jaar opgebragt 39,073,377.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1