genooten in het koningrijk uitgevaardigdwaarbij zij de plannen der zooge naamde verdedigings-assoeiatie nader doen kennen en hevige uitdrukkingen bezigen tegen de gevestigde kerk en de Parlements hesluiten ten aanzien der kerkelijke titels. De Aartsbisschop van Armagh geeft zich in dit adres den titel van Primaat van geheel Ierland. De Staatscommissie tot het verkoopen van met schulden bezwaarde land goederen in Ierland, heeft thans in het geheel 440 zoodanige landgoederen verkochtdie te zamen 3,054,500 hebben opgebragtvan welke som reeds 1,798,000 aan de schuldeisehers is uitgekeerd. Het aantal aanvra gen om verkoop van landgoederen, bij de Commissie ontvangen van de eige naars of van de schuldeisehers, bedraagt 1945; de landgoederen wier ver koop gevraagd werd, waren, naar de in de aanvragen bevatte opgaven, be zwaard met schulden ten gezamenlijken bedrage van 22,458,576 terwijl hunne jaarlijksche opbrengst volgens diezelfde opgaveneene som beliep van 1,141,090 De onderzeesche telegraaphische-gemeenschap tusschen Engeland en Frankrijk is thans volledig, door de toevoeging van een verlengstuk aan den tot nabij Calais uitgebragten electrischen draad. De Londensche bladen berigten dat de tijding hiervanZondag jl.des namiddagsvan Calais langs den pas gelegden draad naar de Britsche kust is overgezonden endoor een aan den telegraaph verbonden toestel in druk gebragt, onmiddellijk aan de Koningin en aan den Hertog van Wellington is bezorgd. Volgens een be- rigt uit Calais van Maandag jl.door Parijsche bladen medegedeeld is in den ochtend van dien dag een kanon op den wal van Calais afgevuurd door eene electrische stroominglangs den onderzeeschen telegraaph van de En- gelsche kust komende. De telegraaphlijn die op de Engelsche kust nog slechts tot Zuid-Foreland, 1 vier Engelsche mijlen van Dover, reikt, zal deze week tot in Dover ver- i lengd worden. Donderdag en Vrijdag 1. 1. heeft een storm gewoed, welke voor de kustvaart zeer noodlottig is geweest. Op de kusten van Yorkshire is de storm het vreeselijkst geweest. In de nabijheid van Whitby zijn er niet min der dan 6 vaartuigen op de kust geworpen. Bij Redear ondergingen 20 schepen hetzelfde lot. Bij Bridlington zijn er ook onderscheidene schepen vergaan, eveneens bij Hartlepool, in het kanaal Sb Georges en op de kust van Lancashire. Bij de Lloyd vreesde men, dat ook de onderzeesche tele graaph veel zou geleden hebben. De beroemde Amerikaansche Romanschrijver, J. F. Cooper, is den 14(lcn te Cooper's-town in den ouderdom van 62 jaren overleden. BËLfilE. BRUSSEL, 1 October. De Indépendance klagt sterk over de bemoeijingen der Geestelijken ten aanzien der verkiezingen voor den Senaat. Al wat men van de bemoeijingen der geestelijkheid met de verkiezingen verwachten kon, zegt dat blad, is geschied en nog veel meer. Noch in Frankrijk noch in België is ooit iels zoo aanstootelijks gezien; noch in de donkerste dagen der Fransche restauratie, I noch onder het bewind onzer Katholieke Ministeriën, heeft de geestelijkheid j zoo openlijk, zoo hartstogtelijk en met zoo onkiesche middelen de kiezers be werkt, terwijl de godsdienst, hun eigenlijke en eenige werkkring, door hunne handelwijze grootc afbreuk lijdt. Wij moeten evenwel erkennen dat de geestelijkheid te Brussel, Antwerpen, Luik en Gent zich volstrekt niet in den strijd gemengd heeft. FRANKKUK. PARIJS, 30 September. Het Fransche regeringsblad berigt, dat bij een besluit van den President der Republiekvan den 23slcn dezer maandop voorstel van den Minister van Marine en Koloniën, aan Kapitein .Jan Puister, bevelvoerder van het Nederlandsche galjootschip Nijverheideene gouden medaille van de tweede klasse is verleend, tot aandenken van het schoone gedrag door hem gehou den, toen hij den 27sten Augustus dezes jaars, bij eene zeer hooggaande zee, de bemanning van het in brand geraakte Fransche vaartuig de Josephine, aan boord nam, welke hij den 2den dezer te Bayonne ontscheepte, na haar belangloos van alles verzorgd te hebben. De Heer Yallée, opzigler over het kruipend gedierte in den Planten tuin, vond in het park der schildpadden zes eijeren. Hij nam er drie, en lag die den 14dcn Julij in zijne kunst-liroeijerij en had de voldoening op den 14dcn September uit een der eijeren een schildpadje zoo groot als een noot te voorschijn te zien komen de schildpad was van de soort die in de weten schap testudo mauritania wordt genoemd. In den toestand van den handel komt gecne verbetering. De fabrieken werken alleen voor inlandsch vexbruik, te Rouaan is het meeste werk. Te Chalons is een luchtbol, waaronder een bootje was vastgemaakt, waarin zich twee menschen bevondendoch die nog geen hallast genoeg had plotseling losgeraakt en in de lucht gestegen, waardoor de Heer Merle gestikt is; de Heer Auberl is later behouden ncdergekomen. Kossuth is den 26sten te Maiseille aangeland en heeft verlof ge vraagd, om aan land te mogen gaan. Het antwoord der Regering werd te gemoet gezien. Al de Russische onderdanen hebben van hunnen Keizer bevel ontvan gen om op zoodanig tijdstip Frankrijk te verlatendat zij den 15dcn Maart van het volgende jaar in hun land kunnen terug zijn, ofschoon hun langer tijd vergund mogt wezen om afwezig te blijven, PRUIISEX. BERLIJN 25 September. Prins Willem Karei, zoon van Koning Frederik II en oom van den tegen- woordigen Koning, is eergisteren nacht, in den oudei'dom van 69 jaren, onverwachts aan eene beroerte overleden. Mij laat een' zoon na, Prins Adal bert en twee dochtersvan welke de jongste met den Koning van Beijeren en de oudste met een Prins van Hessen gehuwd is. De overledene genoot de grootste populariteit. Pruissen bezit thans 5 hoogere instellingen voor het onderwijs in de landhuishoudkunde, 10 scholen voor landbouw, 7 scholen voor vlasbouw, 6 spinscholen en 45 modelpachthoeven, 300 landhuishoudkundige maatschap pijen en vereenigingen. LUXEMBURG. 27 September. Z. K. H. Prins Hendrik heeft heden de hoofdstad bezocht, den Regerings raad voorgezeten en later gehoor verleend aan de burgerlijke en militaire autoriteiten. Ook heeft Z. K. H. de Tentoonstelling van Landbouw en Nij verheid bezocht. Morgen zou hij de medailles aan de bekroonden uitreiken. B EIJEREN. Dr. J. Rustdie ten gevolge der buitensporigheden der volksregering te Spiers in 1848 zijne betiekking van Predikant en Superintendent over de kerken van Rhijn-Beijercn had moeten veilatenis door den Koning verheven tot den rang der vier Raadsheeren van staat, belast met de zaken der Evan gelische Kerken en scholen in het Koningrijk. BBSTËNRI.IK. AVEENEN28 September. Z. M. heeft den 26stcn het meer Como en de daarop geplaatste gewapende vaartuigen bezochten zich toen naar Lavino begeven om het Lago-mag- giore te bezoeken. Overal op zijnen weg werd Z. M. feestelijk ontvangen en op de meren werd de stoombootwaarop zich Z. M. bevond door eene menigte vaartuigen der kustbewoonders omgeven. Den 28sten zouden de wa penoefeningen besloten worden bij Sommawaar 60,000 man verzameld zijn. HAMBURG. 30 September. De werkzaamheden van de negende algemeene vergadering van het Gus- taaf-Adolfs-Genootscliapalhier gehouden, zijn afgeloopen. Ter bijwoning van deze vergadering hadden zich 203 deelnemers van buiten de stad aan gemeld en onder deze twee leden van het centrale of Hoofdbestuur65 Afgevaardigden van Hoofdvereenigingen en 163 gastenen onder deze laatst genoemden 6 gasten uit niet-Duitsche Staten. Door de Afgevaardigden wa ren 44 Hoofdvereenigingen vertegenwoordigd. Die van Kassei en Neu-Strelitz zijn ditmaal achtergebleven. In den loop der beraadslagingen heeft de Pruissische Landraad v. Hobe zich zeer ernstig uitgelaten over de noodzakelijkheid om van de zijde der Protestantsche gezindheden de werking der missiën van de leden van de orde der Jesuiten tegen te gaan. In dien zin hebben ook zich doen hooren de Proost Krause uit Silezië en de Predikant Polko uit Rosenberg. De Hoog leeraar Tholuck is tegenwoordig geweestdoch heeft het woord niet gevoerd. De stedelijke Regering heeft maatregelen genomen, om den luister van deze bijeenkomst zoo veel mogelijk te verhoogen. Na den afloop der werk zaamheden is een orgel-concert, ten vooi-dccle van de instelling, in de Mi chaelis-kerk gegeven geopend door den Dom-organist Bitter uit Maagden burg, met eene vrije fantasie op het koraal Ein veste Burg, en geëindigd met het Halleluja uit den Messias van Handel. RUSLAKD. Den 16dcn is Z. M. uit Moskau naar Tula vertrokken, waarheen zich reeds een paar dagen vroeger de Grootvorst Txoonopvolger en de Grootvorsten Ni- kolaas en Michael begeven hadden. TURR1E. CONSTANT1NOPEL, 15 September. De Porte blijft zich verzetten niet zoo zeer tegen den aanleg van den spoorweg over de landengte van Suez, door den Onderkoning van Egypte beraamdals wel meer daartegen dat hij voor dat wei-k geene vergunning aan de Poxte had gevraagd. In den firman die over die zaak aan den On derkoning gezonden iskomt het volgende voorAVij hopen dat Uwe Hoog heid de noodzakelijkheid zal inzien om officieel de magtiging der Porte te vragen en de verlangde waarboi'gen te geven. En het is niet bloot in het geval dat de spoorweg van Cairo naar Suez mogt worden gelegddat poli tieke redenen den aanleg zonder magtiging der Porte zouden verbiedenin welk deel ook van Egypte men dergelijke werken mogt willen ondernemen zou de magtiging onmisbaar zijn, zoo wegens politieke redenen als wegens de bepalingen van den firman waarbij aan Uwe Hoogheid het erfelijk bewind is verleend. Ten einde de dwaling, begaan door het overschrijden der erkende privi legiën hersteld wordeis beslotenofficieel aan Uwe Hoogheid te doen we ten dat alle schikkingen betreffende den bedoelden weg gemaakt alvorens daartoe de vereischte magtiging verkregen te hebben, zullen beschouwd wor den als nietig en van geene waarde.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3