BUITENLANDSCIIE BERIGTEiV. Ill'1'' AM. Traclement, soldijentoelaag eu fourragiegeldeu en verdere kosten van de verschillende wa- pencorpsenalsmede gratificatiën te vcrleenen aan de met ligchaamsgebreken ontslagen wordende onderofficieren en manschappen. 6,613,876.86 IV<le 87,000.00 yde 32,600.00 Vide 24,000.00 VUde Geneeskundige dienst- 445,000.00 VIII»* Vuur en licht in de wachten- 28,000.00 IXde Scheeps- en wagenvrachten en overvaargelden. - 46,000.00 Xde 365,000.00 Xlde 545,000.00 Xllde 115,616.20 Xllïdo Traclemenlen en soldijen van het corps maré- 183.000.00 XlVde Overcomplete Officierenpensioenen gagemen- 1,502,000.00 Wde Onvoorziene uitgaven. - 79,821.34 10,400,000.00 Welke som bij vergelijking met die van 1851 eene vermeerdering aanbiedt van 104,646.67. Het XIde Hoofdstuk (Departement van Koloniën) bevat de volgende drie nfdeelingen jste AfdKosten van het Departement98,583.40 li11® Pensioenen en wachtgelden- 16,302.00 lllde Onvoorziene uitgaven- 3,000.00 117,88.40 Tweede Biamer der Staten-Generaat. Zitting van Maandag 29 September. In deze zitting zijn ingekomen eenige in de overige zitting onafgedaan ge bleven wetsontwerpenalseen omtrent de gevolgen van door den militairen strafregter uitgesproken veroordeelingen bij herhaling of wanbedrijf; een hou dende de begrooting wegens den arbeid der gevangenen over 1852een om trent het bouwen binnen zekeren afstand van vestingwerken. Nog zijn in gekomen twee wetsontwerpen tot naturalisatie van even zooveel personenen requesten ten einde bij de voordragt voor de vacature in de Algemeene Re kenkamer in aanmerking te komen van de Heeren Mr. E. J. Lewe van Mid- delstumte Aliddelstum F. E. W. Baron van Ittersumte 's HageA. van Tonderen, te Deventer; H. Hofman van Hove, te Rotterdam, en Jhr. Mr. W. G. Hovy, te Zwolle. Nadat de wetsontwerpen tot wijziging der wetten betreffende de pensioenen bij de zee- en landmagt met algemeene stemmen waren aangenomen is de vergadering overgegaan tot bet vaststellen bij loting van den tijd van aftre ding van die ledenvoor wie die tijd niet is aangewezen bij de kieswet. De uitslag van die loting is geweest, dat in 1852 zullen aftreden de Hee ren Westerhoff, van der Veen, Ypeij, Iluguenin, Groen van Prinsterer, van Hoëvellvan Zuylcn van NyeveltMackay, Dommer van PoldersveldtEn gelen, van Goltsteinvan Hasselt, Smit, Godefroi, Stol te, van Hall, Ge vers van Endegeestvan der LindenPoortmanHoffmanBoreel van Hoge- landen, Blussé, Slicher van Domburg, L. D. StormGouverneur, Bots, Borret, de Lom de Berg en de Poorter; in 1854 zullen aftreden de Heeren Zylker, van Heiden Reinestein Dirks, Jongstra, Sloet tot Oldhuis, de Man Dullert, van Lynden, van Nispen van Sevenaer, van Walchren, van Doorn, van Akerlaken, de Moraaz, Provó Kluit, Heemskerk, Taets van Amerongen, Mclman, WintgensBaud, Schooneveld, Lotsy, van Eek, MeeussenJes- pers, van der Heyde, de Limpensvan Wylick en Luyben. AMSTERDAM29 September. Een jaar geleden, zegt het Handelsblad bestond er een waterplas, van 200 bunders bij den Uilhoorn. Op den 5den October des vorigen jaars be gonnen de watermolens dien plas uit te malen. Den 23sten September leekende de peilschaal in de droogmakerij 3 cl 44 duim onder A. P., en zag men de eerste ploeg met groen en vlaggen versierdde droogmakerij inrijden. Zoo verre het gezigt reiktesneed het kouter den bodemterwijl het grootste gedeelte des polders reeds met krachtige koolz.aadplanten prijkt. Bij het uit diepen van een der togten, is een stukje goud gevonden met het randschrift, Albertus et Isab. D. G. Arch. Due. Aust. Burg et Brab. en het jaartal 1600, hebbende 4 innerlijke waarde. Het schijnt munt te zijn van Albertus, Aartshertog van Oostenrijkzoon van Keizer Maximiliaan den tweededie eerst Gouverneur en daarna Souverein der Oostenrijksche Nederlanden en Franchc comtó was, hem door zijne gemalin Isabella Clare Eugenia van Spanje, dochter van Koning Philips II in 1598 ten huwelijk aangebragt. Op de ducatons staat heider beeldtenis. ENGELAND. LONDEN, 27 September. De Regering heeft bepaald, dat de Bisschoppen elk halfjaar eene gespe cificeerde opgave moeten doen van al de gelden, die zij uit de inkomsten van hun Bisdom ontvangen. Deze maatregel is genomen, omdat onderschei den hnuner achterlijk waren om het meerdere der inkomsten dan volgens de wet nun was toegelegd, aan den Staat uit te keeren, en de bedoeling dier bepalingen wisten te ontduiken. De Wetgevende Raad van Nieuw-Zuid-Walles heeft tegen de staatsrege ling onlangs van de Regering des moederlands ontvangen, opentlijk geprotes teerd, alsmede tegen de daarbij aan de kolonie verleende beperkte mate van zelfstandigheid. Sedert een tijdsverloop van twee jaren, is in brieven aan het postkan toor bezorgddoch wier adressen niet konden uitgevonden wordenvoor eene geldswaarde van 18,870 en voor 1,226,282 aan wissels, order-briefjes enz. gevonden. Den 25stcn Julij is een groote Oost-Indievaarderthe Randolf, van het huis Dunbar en C°. alhier, vergaan. Het schip verongelukte op de vaart naar Calcuttaop de noordoostelijke klippenkust van Mauritius. Het onheil gebeurde des nachtsen is voornamelijk te wijlen aan het gebrek van een lichttoren op het eiland. Van de 300 passagiers, matrozen en soldaten verdronken er 30. Het verlies aan de lading is zeer groot. In eene dezer dagen bij de Admiraliteit gehoudene conferentie, is een stemming de meening uitgedrukt, dat sir John Franklin zich uit Wellington kanaal noord-westwaarts heeft begeven en dat derhalve verdere expeditien om hem op te zoekennaar dien kant gerigt moeten wordendat dergelijke poging nog met eenige hoop op eenen goeden uitslag gedaan zou kunnen wordenmaar dat het tegenwoordige jaar daartoe reeds te ver verloopen is. Eene officiële opgaaf wegens de landsinkomsten en uitgaven gedurende de laatste 3 jaren, doet zien, dat in het met 5 Jan. 1849 geeindigde jaar het totaal der ontvangsten heeft bedragen 58,990,734 in 1850, 57,647,392 en in 1851 57,431,796 de uitgaven bedroegen in 1849 58,990,734 in 1850 55,480,656 en in 1851 54,938,534 zoodat het jaar 1850 een batig slot van 2,166,736 en 1851 van 2,493,262 heeft opge leverd. BELGIE. BRUSSEL, 29 September. Op uitnoodiging der Regering is hier eene vergadering van deskundiger» gehouden om te beraadslagenonder de leiding van den Oppersten Gezond heidsraad, over de middelen, om de algemeene gezondheid bijzonder onder de arme en arbeidende klassen te bevorderen. Er waren 150 personen tot die vergadering opgekomen. Er werden vier hoofdpunten vastgesteld, 1°. de zin delijkheid en de verwijdering der oorzaken die smetstoffen kunnen doen ont staan of gevaar voor de gezondheid kunnen medebrengen2°. de vrije toe gang der lucht en der zonnestralen3". de wegneming van vochtigheid en de afloop van het regenwater en van het water dat voor huishoudelijk ge bruik gediend heeft4°. de verschaffing eener genoegzame hoeveelheid goed drinkwater. De geldmiddelen voor werken ter bevordering der algemeene gezondheid moesten naar het oordeel van het Congreshoofdzakelijk door de gemeenla worden verschaft, des noods met behulp van geldleeningenen met toelagen van wege het rijkde provincie en de liefdadige gestichten. Men oordeelde dat het noodig zou kunnen zijngemeentebesturen tot uit gaven en werken voor de algemeene gezondheid te dwingenen als middel daartoe werd aanbevolen de weigering of onttrekking van alle gunsten der Regeringvan alle toelagen uit de schatkistvan garnizoenen enz.en vooral eene speciale wetwelke tevens de verpligtingen van grondeigenaren en eigenaren en verhuurders van huizen uit het oogpunt der algemeene ge zondheid zou moeten bepalen. De Minister van Binnenl. Zaken die door het Congres tot Honorair Presi dent was benoemdzeide in eene toespraakdat de Regering bijzonder de verbetering van de woningen der armen en der arbeidende volksklasse ter harte namhij hoopte dat op dit punt door vereenigde pogingen binnen 20 jaren tijds allerwege in België eene geheele verandering zou tot stand ge- bragt zijn. De verkiezingen voor den Senaat hebben dezen uitslag opgeleverd, dat er 5 leden der liberale partij zijn uitgevallen, maar 7 zijn bij gekomen, zoodat het Ministerie twee stemmen wint. De September feesten zijn onder begunstiging van zeer fraai weder en eenen grooten toevloed van vreemdelingen, in de beste orde afgeloopcn. Men berekent echter, dat er 10 a 12,000 fr. te kort zullen komen, om de ge maakte kosten te dekken. FRANKRIJK. PARIJS, 26 September. Volgens een officielen slaat van den algemeenen handel in Frankrijk over het jaar 1850, blijkt, dat de in- en uitvoer heeft bedragen eene waarde van 2,705,000,000 fr.zijnde 140 millioen meer dan in het vorige jaar. De uitvoer overtrof den invoer met ruim 400 millioen. De Heer Montheulin heeft een legaat van 10,000 fr. nagelaten, als prijs voor hem, die er in slagen zal, een luchtbol in eene regtc lijn te besturen. ITALIË, De Kardinaal Antonelli heeft eenen rondgaanden brief aan de Bisschoppen in Toscane gezonden, waarin hun wordt aangezegd, om in de beperkingen, welke bij het Concordaat tusschcn den II. Stoel en de Regering van Toscane zijn gevoegd genoegen te nemenomdat eenige geestelijken zich met poli-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2