LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 29 SEPTEMBER. N*. 117. fL BIi\NENLAIVDSCHE BERIGTEi\. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt vit Zaturdag Avond .üe Prijs der Courant ia f 13 tm het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 27 September. Zitting van den Stedelijken Raad van heden. Afwezig de Ileeren M. A. A. Dillié P. du Rieu, J. A. de Fremery, Mr. I P. G. HubrecbtT. W. J. van den AardweghA. C. Leembruggen en I Mr. D. Tieboel Siegenlieek. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Burgemeester doet mededeeling a) van twee dispositiën van II (I. Gede- I puteerde Staten van Zuidbolland een van 16 dezer, goedkeurendede reke- I ning der Schutterij over 1850en h) eene van 23 dezer waarbij zij aan I de overeenkomst door de Commissie uit den Raad in overleg met eene Com- I missie uit den Breeden Kerkeraad der Nederd. Ilerv. gemeenteontworpen geene goedkeuring meenen te mogen verleenen, als zijnde die overeenkomst in I strijd zoo met art. 147 der Gemeentewet als met art. 1889 Burg. Wetb. I Met 15 tegen 3 stemmen wordt beslotendie dispositie in handen eener I commissie te stellen ten einde daarop de Raad ten spoedigste van consideration I en advies over hetgeen ten deze te doen valtte dienen. De Voorzitter I benoemt tot leden dier commissie, de Heeren Prof. H. Cock, Mr. G. P. van I Outeren en Mr. D. Tieboel Siegenbeek. De Burgemeester brengt in behandeling 1°. Eene voordragt om Burgemeester en Wethouders te magtigen tot be- I taling van 147.51 wegens kosten van hypotheekregt en salaris bij de over- I schrijving der titels van aankomst van zakelijke regten aan de stad toeko- I mende en welke posten betaald zullen moeten wordenuit den post voor I onvoorziene uitgaven ter beschikking van het plaatselijk bestuur op de begrooting voorkomende. Met algemeene stemmen aangenomen. 2°. Eene voordragt om van art. 68 op art. 47 der begrooting van 1851 eenen post van 1000 voor herstellingen aan het verw ulf van de Hooigracht te mogen af- en overschrijven. Z. M. heeft bij besluit van den 24sten dezer tot Burgemeester onzer stad benoemd den Heer Mr. A. O. E. Graaf van Limburg Stirum, thans Weihouderin plaats van den Heer P. du Rieu vroeger eervol ontslagen. Wij vernemen dat het Studenten-corps voor het aanstaande Volksfeest op den 3llcn October, de aanzienlijke gift van 200 heeft geschonken. In de jaarlijksche Algemeene Vergadering der Hollandsche Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen den 21stcn dezer te 's Gravenhage gehouden, sprak de Heer Mr. A. G. C. Alsche, als algemeen Voorzitter, eene rede uit over de Taal der Wetwelke, op verzoek der vergadering, gedrukt en in de werken der Maatschappij opgenomen zal worden. Het bleek dat op de in 1849 uitgeschrevene prijsstoffen geene antwoorden waren ingekomen maar wel een toevallig te laat ontvangen antwoord over de in 1848 uitgeschrevene prijsvraag over den Gothischen bouwstijlwaar omtrent besloten werd die alsnog in handen van beoordeelaars te stellen. Als nieuwe prijsstoffen werden gekozenuit het vak der wijsbegeerte Wat moet men verstaan door den geest des tijds In hoe verre is het geoorloofd en pligtmatig dien geest in GodsdienstWetenschap Kunst en Leven te volgen Uit het vak der taalkundeVerzame ling Geschiedenis en taalkundige opheldering van onze Vaderlandsche Volksliederenzooveel mogelijk met opgave der zangwijzenen voor eene proeve van poëzij De Christen-ZendelingBovendien werd op voorstel van een lid der afdeeling Amsterdam, nog, met uitloving van den gewonen eereprijsals buitengewone prijsvraag uit het vak der taalkunde uitgeschrevenWelke zijn de voordeelen van eenparigheid in de spel ling onzer moedertaal Wegen zij niet verre tegen de nadeelen op Behoort het bevorderen dezer eenparigheid een voorwerp van Staats zorg te zijn Tot Algemeen Voorzitteruit de afdeeling Amsterdamals hebbende de beurt van voorzitting voor bet volgend jaar, werd gekozen de Ileer Mr. J. A. Jollesen tot Algemeen Secretaris de Heer A. J. de Buil. 's GRAVENHAGE27 September. Heden is de Tentoonstelling der Ilollandsche Maatschappij van Land bouw alhier geopend. Te 9 ure begaven er zich Z. M. en Prins Fredcrik heenen werden door het hoofdbestuur ontvangenbij welke gelegenheid de Voorzitter Mr. F. A. van Hall eene aanspraak hield. Te half elf ure werd de Tentoonstelling voor het publiek opengesteld. Er zijn 761 voorwerpen ingezonden. II. M. de Koningin heeft den Kunstschilder J. Pelgrom te Zutphen, die Haar een landschap had aangebodeneen zilveren theeservies en twee kristal len vazen met zilver gemonteerdgeschonken. Z. M. de Koning van Wurtemberg is met gevolg hier aangekomen, ten einde aan zijne dochter, H. M. de Koningin, een bezoek te brengen. In de bij het wetsontwerp voor kosten van het Muntwezen gevoegde Memorie van Toelichtingwordt onder anderen medegedeelddat van de 157,637,340 aan gouden tien- en ƒ14,946,615 aan gouden vijf-gulden stukken, van de jaren 1819 tot 1843 aan 's Rijks munten te Utrecht en Brussel geslagen, ter inwisseling zijn aangeboden voor 49,790,970betgeen dus nog geen derde gedeelte van de hierboven vermelde, te Utrecht en Brus sel vervaardigde tien- en vijf-guldenstukken uitmaakthiervan is verkocht een bedrag van ƒ21,836,000, hetgeen tot de prijzen van 13; 13;, 13J. en 12J agio is afgezet. Het verlies voor 's Rijks schatkist bedroeg 244,446.10. Het overige is in den loop dezes jaars verkocht, doch daarbij is de prijs gedaald tot ll^ agio, en de slotsom van dien verkoop heeft op dat gedeelte een verlies van ƒ816,678 opgeleverd. Uit eene mededeeling van den Minister van Financiën aan de Tweede Kamer blijkt, dat van Mei tot Aug. 1850, onder de oude postinrigting waren verzonden 1,424,857 binnenl. en 342,771 buitenl. brieven, terwijl van Mei tot Aug. 1851 onder de nieuwe postinrigting zijn verzonden 2,919,260 bin nenl. en 368,552 buitenl. brieven, door welke vermeerderde verzending de ontvangst die onder het oude tarief over het bovenopgegeven getal brieven ƒ893,157 bedroeg, nu in weerwil van het met ruim de helft verminderde tarief ƒ898,779 heeft bedragen. Welke gunstige uitkomst in geen ander land, zooveel bekend, is verkregen. In Engeland is zelfs nu na ruim elf ja ren het evenwigt tusschen de bruto opbrengst, voor en na den maatregel, nog niet hersteld. Voorts zijn er 26 nieuwe postkantoren opgerigt. Vóór de invoering det wet waren er 253 dusgenoemde distributeurenwaarvan slechts 10 van de schat kist trokken. Thans zijn er reeds 396 hulpkantoren en worden al de brie vengaarders door het rijk betaald. De uitbreiding der dienst heeft het getal der ondergeschikte ambtenaren van 424 op 1183 doen klimmen, zonder eenige verhooging van het personeel van lioogere klassen. Het postwezen dat in 1849 kostte 208,890kost na al die uitbreiding en verbetering 317,800 dus 108,910 meerder; waarvoor thans het vervoer door postrilten, boden, wagens, spoorwegen, stoombooten enz. thans over 12700 Ned. mijlen geschiedt, dat te voren slechts over 6247 Ned. mijlen plaats hadzijnde alzoo de gele genheid tot briefwisseling verdubbeld terwijl de kosten slechts met de helft zijn verhoogd. jTtveeele Büumer tiet* Stuten-Generaal. Zitting van Donderdag 25 September. In deze zitting zijn de volgende wets-ontwerpenwelke in de vorige zit ting onafgedaan zijn gebleven, op nieuw ingekomen, als: de wets-ontwerpen tot herziening van bet belastingstelselhet wets-ontwerp betrekkelijk de wees- en momboir-kamersde wets-ontwerpen betreffende de rijks-comptabi liteit; het wets-ontwerp omtrent den waarborg van de gouden en zilveren werkenen dat betreffende de graanregten. Nog zijn ingekomen twee wets-ontwerpenhet eene tot verhooging der begrooting voor de Landsdrukkerij over 1851het andere tot vaststelling der begrooting voor de Landsdrukkerij over 1852. Er zijn onderscheidene adressen ingekomenten einde bij de voordragt der Kamer ter vervulling van de vacature in de Rekenkamer in aanmerking te komen, als van: II. M. van Eyk, II. J. de Meyier, D. R. Wyckerheld Bis dom L. A. II. CrommelinH. L. FievezD. P. van Hoogenhuyze en Mr. N. van Heioma. Over de wets-ontwerpen tot wijziging der wetten regelende de pensioenen bij de zee- en landmagt, zal op Maandag aanstaande beraadslaagd worden. Na afloop daarvan zal de Vergadering overgaan tot het vaststellen bij loting van den rooster voor de aftreding der leden van de Kamer.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1