traliehok vastgehecht, vervolgens werd ook de kop in bedwang gebonden en eindelijk hem eene hoeveelheid chloroform toegediend. Toen men echter de operatie had volbragt, was de arme beer dood. Reeds vroeger had onze beesten- tuin eene kolossale schildpad, twee struisvogels en een Afrikaanschen leeuw verloren. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 September. Z. M. is den 14den te Venetie aangekomen en van daar naar Verona ver trokken en is op beide plaatsen met veel geestdrift ontvangen. De Aartshertog Albreclit is benoemd tot burgerlijk en militair Gou verneur van Hongarije. In alle wijnbouwende provinciën van dit land heerscht eene ziekte onder de druiven; op sommige plaatsen is dit zoo erg, dat men alle boop op eenen goeden oogst heeft opgegeven. Alle wijnen hebben dien ten gevolge eene prijsverhooging ondergaan. GRIEKENLAND. ATHENE, 9 September. Er is eene demokratische zamenzwering ontdekt. Het personeel der staats beambten heeft dien ten gevolge eene bijna geheele verandering ondergaan. De redacteurs van het dagblad Minerva zijn in hechtenis genomen. OOST-INDIE. BATAVIA, 23 Julij. Bij publicatie van den Gouverneur-Generaal van den 16dcn Julij is bepaald, dat: aangezien bij de publicatie van 4 Febr. 1846 is bepaald, dat recepissen zullen worden uitgegeven tegen intrekking van 120 duiten voor eiken recepis- guldenals waarborg voor de daarvoor verleende recepissen af te zonderen Aangezien ten gevolge der uitzendingen uit Nederland, het geval zich heeft voorgedaandat meer zilveren en gouden muntspeciën in 's lands kassen voorhanden zijn, dan voor dagelijksch gebruik vereischt worden; En aangezien hetonder de tegenwoordige omstandighedenniet raadzaam kan worden geacht, dat meerdere in natura in wandeling te brengenis bepaald dat die recepissen mede uitgeefbaar zijn tegen afzondering, voor waarborg, van Nederl. zilveren munt, of wigtige gouden Nederl. vijf- en tiengulden-stukken, berokkend tegen vijf en tien Nederl. guldens; en dat de afzondering dezer zilveren of gouden munt zal geschieden naar de rede van eenen Nederl. gulden voor eiken uitgegeven recepis-guldenen dat maandelijks 't bedrag daarvan zal worden bekend gemaakt." Bij Besluit van den Gouverneur-Generaal van den 24stcn Junij 11. is de Ambtenaar M. J. Sen van Basel, vroeger Consul te Canton, thans Ontvanger te Samarang, die met voorbijgang van den Gouv.-Generaalin aan den Koning ingediende schrifturen, de in Nederl. Indië werkende regelen van belasting, kuituur enz. heeft afgekeurd, op eene wijze, in gevolgtrekking soms beleedigend voor het Gouvernement van Nederl. Indië, en met blijkbaar doel om aan den Koning wantrouwen in te boezemen in hetgeen in Nederl. Indië en meer bepaaldelijk op Java geschiedtuit 's Lands dienst ontsla- genmet behoud van regt op pensioen bijaldien hij dit mogt kunnen doen gelden. Door 's Lands stoomschip Etna is een togt gedaan naar Banka en Bil- liton, tot den overvoer naar laatstgenoemd eiland, van den Ingenieur voor het mijnwezen C. de Groot, belast met een onderzoek naar den mineralo- gischen rijkdom van hetzelve. Gemelde Ingenieur is, behalve door de aan zijne Commissie toegevoegde ambtenaren Huguenin en van Bloemen Waan- ders, vergezeld door de Heeren J. F. Loudon, als gemagtigde van Prins Hen drik der Nederlanden, en den Baron Vincent van Tuyll van Serooskerken verzoekers om vergunning tot ontginning van tinmijnen aldaar. Het benoo- digde werkvolk en materieel is mede naar Billiton overgebragt. Den 30sten Junij is de Etna alhier teruggekeerd. Volgens latere berigten werd reeds op den dag der aankomst te Billiton door een inlander het kerkhof van den kampong, die ten N. O. van het fort ligt, aangewezen als tingrond te bevallen; een ingesteld onderzoek be vestigde dit bcrigt en daags na de ontscheping had men reeds tin-erts. Se dert is de Heer de Groot bezig om de vallei der Tjeroetjoep te onderzoeken waartoe bereids eene menigte putten en boorgaten zijn gemaakt, in allen van welke tin gevonden is. Op weinige palen beoosten het fort is dc eerste ontginbare plaats gevonden, en zijn de Heeren van Tuyll en Loudon voornemens bet Gouvernement te verzoeken te dier plaatse op eigene kosten eene proef-inijn te ontginnen. Tot dusverre is de loop van het onderzoek als zeer gunstig te beschouwencn schijnt aan de mogelijkheid van het wèl slagen eener tinmijn-ontginning op Billiton niet langer te worden getwijfeld. Met het barkschip Joan, Kapt. C. T. van Assendelft de Coningh, zijn den 6den Julij van Batavia naar Japan vertrokken de Heeren P. J. Lange, A. J. J. de Wolff, A. L. van Harpen en 1'. J. van Maanen. In het begin van Junijzijn in de residentie Bezoekie zulke zware regens gevallen, als sedert 1843 niet zijn waargenomen. Omstreeks 2/3 gedeelten van 54,000 met cochenille bevolkte, niet over dekte nopalplantenzijn ten gevolge van die regens afgespoeld en voor een groot gedeelte verloren gegaan. Den 19den dezer heeft zich alhier eene afdeeling der Maatschappij tot Nut van 'tAlgemeen gevestigd, zijnde reeds 105 personen als oprigters toe getreden. Men beeft den Gouv.-Generaal bij adres verzocht hel bescherm heerschap der afdeeling op zich te willen nemenhetwelk door dezen is aanvaard, terwijl hij tevens uit eigen fondsen ter beschikking van het voor- loopig bestuur heeft gesteld eene som van 1000 in eens, en jaarlijks, tot wederopzeggens toef 500. Z. H. den Hertog van Saksen-Weimar-Ei senach heeft men het honorair lidmaatschap aangeboden. De openbare examina op 's gouvernements lste en 2de lagere school te AVeltevredenen van de leerlingen der stadsschool hebben onder voorzitting van haren Loco-Presidentden Heer P. van Reesresident van Batavia plaats gehad op Vrijdagen den 27stcn Junij 4den en lld«< Julij 1851tel kens des voormiddags ten half 9 ure. De dringende uitnoodiging aan ouders en voorstanders van het onderwijs om zichvan de vorderingen der leerlingen te komen overtuigenwas al weder meest vruchteloosslechts enkelen toondendoor hunne tegenwoor digheid belangstelling in de zaakalgemeen werd even als vroegereene voor het onderwijs hoogst nadeelige onverschilligheid bespeurd. Uit het onderzoek in de verschillende vakkenbestaande in het lezen schrijvende taal- en rekenkundealsmede aardrijks- en geschiedkunde bleek dat het gouvernemenls-onderwijsop de bevattelijkste wijzegrondig' wordt medegedeelden dat verstandsontwikkeling uitsluitend tot grondslag wordt gelegd. Aan de ijverigste en meest gevorderde leerlingen werden door de Hoofd commissie, doelmatige blijken van tevredenheid verleend. Den 2dcn Julij jl. is te Tagal, in den ouderdom van 70 jaren overle den Pangeran Radhen Aria Reksa Negaragepensionneerde Regent van Ta- gal vader van de Regenten te Tagal en Palinalang. 42 jaren heeft hij den lande gediend en zich bijzonder onderscheiden ge durende den oorlog op Javamet opoffering zijner naaste bloedverwanten en geldmiddelen. Als Regent heeft hij zich steeds doen kennen als een verdienstelijkaan Nederlandsch regering verknocht inlandschen Hoofd-ambtc- naar. Zijne diensten en trouw zijn op hoogen prijs gesteld en beloonddoor hem tot Pangeran te verheffen en hem in 1842 een pensioen toe te kennen van f 1000 's maands, toen hij besefte, door zijn ouderdom niet meer in staat te zijn tot active dienst. Den 10dcn Maart dezes jaars werd bij, ten gevolge eener beroerte, aan het ziekbed gekluislerd, tot aan zijnen dood. Den 3den Julij jl. is liet lijkovereenkomstig den rang en hooge geboorte van den overledenete Tagal-Aroem begraven. Op Maandag den 14dcn Julij, des avonds ten 7 ure, heeft in het ge bouw van het Parapattan-weezen-gesticht op Rijswijk het jaarlijksch open baar examen der weezenbenevens de gewone algemeene vergadering van deelhebbers plaats gehad. Onderscheidene weezen die in dit gesticht hunne opvoeding genoten zijn reeds nuttige burgers. Het gunstig verslag werd door een vrij talrijk pu bliek aangeboord. Bij een dezer dagen door het gouvernement genomen besluit is magtiging verleendzoowel tot voortzetting van een doorgraving van een bogt in de rivier Serang bij Samarang, ten einde de overstroomingen te voorkomen, die deze bogt veroorzaakteeen werk reeds in 1847 begonnenmaar toen blij ven steken als tot beschikbaarstelling van de noodige gelden onder anderen tot belooning van de bevolkingdoor welke hetzelve zal moeten worden tot stand gebragt. De tijdingen omtrent den stand van zaken op Banka zijn voortdurend bevredigend. Het is evenwel tot dusver niet mogen gelukken de muitelin gen Boedjang Sinekip en Alnoer in handen te krijgenen twee volgelingen van eerstgenoemde hebben middel gevonden om naar Billiton over te steken. Den 14den Julij werd te Buitenzorgvoor het eersthet openbaar examen van de leerlingen der, sedert 1 September 1850 in werking ge- bragte gouvernements lagere schoolin het kerkgebouwgehouden. Op den 27stcn Junij werd te Serang, in het kerkgebouw, het openbaar examen van het 36-tal leerlingen der gouvernements lagere school gehouden. Bij de examina gaven de leerlingen vele bewijzen hunner vorderingen in het lezen, de Nederl. taal, de rekenkunde, de beginselen der geschiedenis en aardrijkskunde en de schrijfkunst. NI EU W-HOLLAND. De onlangs ingekomene berigten van de ontdekking van goudmijnen in Nieuw-Zuid-Walliszijn bevestigd door depêches bij het Ministerie van Kolo niën van den Gouverneur ontvangen. De Regering behoort nu te zorgen dat hetgeen een zegen kan zijn, niet een vloek worde, en er stilstand van land bouw en veeteelt te weeg brenge. De goudmijnen zijn een nieuwe bron van welvaart voor die reeds zoo rijke koloniën. Maar om zegen aan te brengenmoet de nieuw ontdekte rijkdom met oordeel worden beheerd. Voorts zal cfe Minister van Koloniën moeten beslissen of Nieuw-Zuid-Wales zal handelen als een beschonken doorbrenger, of wel van den opgedolven schat gebruik maken tot het opleggen van duur- zamen rijkdom. VERGADERING van den Raad der stad Leydenop Maandag den 22s,en September 1851des namiddags ten 2 ure. ADVERTENT1EN. Ondertrouwd: W. P. J. van der CHIJS, met Leyden, 19 September 1851. A. S. van der CHIJS. Mijn geliefde Echtgenoot II. M. C. POTTUMbeviel beden van een' ZOON. Rotterdam, 17 September 1851. S. van REYN SNOF.Ck. Benige Kennisgeving,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3