BUITENLANDSCUE BER1GTEN. arbeid toewijden. Met vasten treil voortgaande op dien weg van gematigden vooruitgang, dien de Grondwet gewild beeft, die Nederland eigen is, en dien Regering en volksvertegenwoordiging sedert de herziening onzer Grond wet standvastig volgtkan die arbeidonder den zegen des Allerhoogsten rijk in uitkomsten voor het Vaderland zijnhet zijne bijdragen om welvaart en volksgeluk te vermeerderende natie meer en meer aan onze grondwet tige instellingen te hechtenmeer en meer den hand van liefde en eerbied te versterken, die steeds Nederland aan Oranje hecht. Mij valt de eervolle taak te beurt uwe belangrijke beraadslagingen te lei den. Ik zal trachten steeds onpartijdigheid te betrachten met klem de orde te handhavendie in Nederland 's Lands vergaderzalen steeds zoo eervol onderscheidt, die onze nieuwe wijze van beraadslagen meer nog dan vroeger vordert en die gijMijne Heerengij gaaft er mij door uwe ondersteuning herhaaldelijk bewijzen vanzeiven verlangt. Ik ontveins het mij nietde taak, die ik op mij neem, is inoeijelijk, zij zal soms boven mijne krachten zijnen echterneem ik die zonder schroom opna zoo aanhoudend in de afgeloopene zitting bij de Vergadering, ja bij elk lid dezer Vergadering, zoo veel medewerking, zooveel ondersteuning, zooveel welwillendheid te hebben ondervonden. Die roep ik dan thans weder bij hernieuwing met aandrangdoch ook met vertrouwen in en verklaar het voorzitterschap te aanvaarden. Zitting van Vrijdag 19 September. Men heeft lieden gecne zitting kunnen houden daar er geen genoegzaam getal leden is opgekomen. Door den Minister van Finantien is, van 'sKo- nings wege, de slaatsbcgrooting voor het jaar 1852 aangeboden. Ook is door de commissie voor het opstellen van een adres van antwoord op de troonrede een ontwerp ter tafel gebragt en onmiddelijk onderzocht bij de afdeelingen. De beraadslagingen zijn heden Zaturdag, bepaald op aanstaanden Maandag. Bij het aanbieden der begrooting van 1852 heeft de Minister van Finan tien hoofdzakelijk het volgende aangemerkt: liet tekort van 1848 is op 1°. Januarij 1850 versmolten tot 328,000in 1850 is bezuinigd eene som van ruim 1,632.000en de middelen hebben de raming ver overtroffen, zoodat een batig slot bestaat van ƒ3,784,809. Zoo is het ook met de loo- pende dienst. De ontvangsten op 1°. September zijn nog veel ruimer dan over de 8 maanden van 1850bepaaldelijk voor zooveel betreft de directe belas tingen, zegel, registratie, sommige accijnsen, enz. Men heeft daarom schat- kistbistbiljetten buiten omloop kunnen brengen, en met 1°. Julij 1852 zul len zij geheel buiten omloop gebragt zijn, waardoor eene aanzienlijke rente besparing zal ontstaan. Tot dien gunstigen toestand hebben de aanzienlijke Oost-Indische middelen bijgedragen. Maar ook voor een zeer aanmerkelijk deel is de oorzaak daarvan geweest het streven der Regeringom op de uit gaven zooveel mogelijk te bezuinigen. Z. Exc. treedt in eene vergelijking der uitgaven van het jaar 1847 en 1850, en geeft als resultaat op, dat, na af trek der buitengewone uitgaven in beide jaren, in 1850 ruim 3 millioenen minder is uitgegeven. De Minister zeidc voorts dat de poslwet beantwoordt aan de verwachting. Over een vol jaar is het getal der brieven meer dan verdubbeld. De gelde lijke opbrengst is ruim ƒ5000 hooger geweest dan de vorige. De werking der scheepvaart-wetten kan nog niet in cijfers aangetoond wordenmaar aan- aanvankelijk blijkt reeds, dat de scheepsbouw sterk vooruitgaat en de handel uitgebreid is. Ook het herstel van het muntwezen en de amortisatie van schuld zijn geregeld afgeloopen. De bcgrooting voor 1852 wordt geraamd op eene inkomst van 71,473,823 en op eene uitgaaf van ƒ09,801,230, opleverende een vermoedelijk batig slot van ƒ1,071,587. Onder do uitgaven komt voor een millioen voor de aan sluiting van den Rijn-spoorweg aan de Duitsche spoorwegen. Bij dezen allezins gunstigen toestand zal het Indisch muntstelsel nog geldelijke opoffe ring vorderenmaar als dit bezwaar eenmaal te boven gekomen iszal men met te meer kracht de hand kunnen slaan aan uitdelging van openbare schuld. De aanhangig geblevenc belastings-wetten zullen op nieuw aan de j Kamer worden voorgedragenen indien zij mogten worden aangenomenzoude daardoor nog eenige verandering in de inrigting der hegrooting gemaakt worden. UTRECHT, 16 September. In den avond van 15 dezer kwamen twee personen de ambtenaren der stedelijke belasting aan de AVaardbarrière waarschuwendat er iemand met een zak met vlcesch zou doorkomen. Eindelijk kwam iemanddie er veel tegen had om zijn zak te openen voorgevendedat er zich niets in bevond dat belastingschuldig was. Echter maakte een der beambten den zak open en tastte in denzelven om hel vleesch te krijgenmaar hij greep in het hoofdhaar van een jongen, die daarop een duchtig geschreeuw aanhief. Binnen weinige oogenblikken was er eene groote menigte menschen te zamen gevloeid, terwijl de ware smokkelaars, zoo men zegt, onder deze bedrijven met hunne waren de poort zonder verhindering zijn doorgegaan. (IV. Rott. Cour.) VLISSINGEN, 17 September. De Spaansche brik Nucvo Cid, van Antwerpen naar Havannah, welke den lOden April 11. door het aandrijven of aanzeilen van een Russisch kofschip, een lek bekwam en zonk is eindelijk in de vorige weekbij gunstig weer door middel van vier schepenals ligterszoover geligtdat men hij laag water een aanvang heeft kunnen maken met het ontschepen der lading, welke voor het grootste gedeelte uit zijdelinnen katoen en andere manufacturen bestaat. Het schip zit op eenigen afstand van den dijk met den boeg in de hoogte en met den spiegel onder water, tegen den steilen oeverkant, zoodat het lossen zeer bezwaarlijk gaat; waarschijnlijk zal het schip, nadat de la ding zal zijn gelostgeheel kunnen worden geligt en op den oever gesleept. De lading is zeer beschadigd. ENGELAND. LONDEN, 17 September. Een servies, bestaande uit theeketel, theepot, melkkan en suikerpot, ge heel uit Californisch goud vervaardigd, ter waarde van 1000 en door de ingezetenen van New-York aan den Heer Collins, grondlegger van de Ameri- kaansche stoomboot-linie ten geschenk gegeven, is hier aangebragt, om op de Tentoonstelling te worden geplaatst. In een logement te Rolherham is 11. Zondag bij een hevigen brand, eene vrouw van 82 en een kind van 2) jaar omgekomen; onderscheiden an deren zijn gewond. In de groote zaal van een gewezen papierfabriek te Ballyclarein het noorden van Ierlandwaar ongeveer 500 personen vergaderd warenom eene voorlezing over de clectriciteit aan te hooren, stortte eensklaps de zoldering in, waardoor 3 personen gedood en 26 zwaar gewond werden. 1IELG1E. Den 16J«> is een Amerikaansch fregat met 250 landverhuizers van Antwerpen naar New-York vertrokken. Eerdaags zullen nog 4 schepen met gelijk doel vertrekken, waaronder een Belgisch schip met 242 landverhuizers. ITALIË, ROME10 September. De Paus heeft den 8stcn dezer een besluit ten opzigte der staatkundig» gevangenen genomen, waarin hij zegt: Dat hij op voordragt der Ministers van Justitie en van Oorlog, heeft bepaald1°. De criminele processen welke vóór den dag van beden aanhangig of uitgesproken zijn, en wiens veroordeeling niet meer dan 6 maanden gevangenis bedragen, zijn vernietigd. 2". Aan alle gevangenen is een geheel jaar van hunnen straftijd geschonken. Deze genade zal aan niemand ten deele vallendie wegens grove bedriegerij grove diefstalvervalschingen en .Majesteitsschennis gevangen zijn. De Paus heeft 4000 scudi naar Napels gezonden voor de ongclukki- gen, die door de aardbeving geleden hebben. Ter bestrijding van de behoeften der schatkist, is eene buitengewon» belasting van 1 millioen scudi (2} millioen Ned.) uitgeschreven. PR CISSEN. BERLIJN 18 September. De Londensche Times ziet in het tusschen Hanover en Pruissen aangegaan verdrag tot aaneensluiting van het Tolverbond en den Steuervereineene ge beurtenis van niet weinig gewigt voor de handels-staatkunde van het Tolver bond en ook voor de algemeene politieke belangen van Noord-Duitschland. Het blad hoopt, echter zonder vast vertrouwen, dat het Pruissens bedoeling is, in de toetredende Noord-Duitsche Staten een tegenwigt te vinden tegen den invloed der voor beschermende regten gestemde Zuid-Duitsche leden van het Tolverbond, en in deze veronderstelling acht de Times het aangegane ver drag bevorderlijk voor de uitbreiding der handelsvrijheid en ook voor de na tionale en politieke belangen van Pruissen, zonder in eenig opzigt nadeelig voor de algemeene belangen van Enropa te zijn. »Een landman in Tyrol zoo vervolgt de Times zeide onlangs bij de opheffing der Oostenrijkschc constitutie: zoo de Keizer ons voor oorlog kan behoeden, en onze grenzen openstellen, inzonderheid naar den kant van Duitschland, zal bij ons iets beters dan de constitutie hebben gegeven." Dit denkbeeldhoewel niet zeer streelend voor de voorstanders der politieke vrij heid, heerscht ook elders in Duitschland hij de middenklasse. Pruissen heeft door de oprigling van het Tolverhond meer voor de ware belangen van Duitsch land en voor zijn vruchtbare eenheid gedaan, dan door de politieke ver- cenigingsproeven. Hierom zien wij met blijdschap en hoop de aaneensluiting- der handelsbelangen van Noord-Duitschland, welke met de ware en rctma- tige stelling van Pruissen in het Europesche statenstelsel zeer goed kan za- mengaanzoo zij naar de door ons veronderstelde beginsels plaats heeft. Een van de meest geliefkoosde wenschen der Duilschers in de laatste ja ren was de uitbreiding der zeemagt van Duitschlanden men meende dat wijEngelschen de pogingen tot verwezenlijking van dien wcnsch met doode- lijke afgunst aanschouwden. Maar het is onze meening, dat al wat strekt tot vermeerdering van het handelsverkeer in de Duitsche havens door open stelling eener meer vrije gemeenschap met het binnenland, ook ten voordeele van Engeland en van alle andere handeldrijvende natiën moet uitloopen. Het belang, hetwelk ons land heeft hij eene stad als Hamburg, is niet minder groot dan het belang der Duitschers zeivenen hoewel het deels aan de be trekking van Hanover tot Engeland toe te schrijven is, dat dit land hij de oprigting van het Tolverbond er buiten bleef, twijfelen wij niet dat de toe treding van Hanover voor alle partijen voordeelig zal zijn." Bij Koninklijk rescript aan den Minister van Finantiën, is goedgekeurd het door dezen gedane voorstel ter verwisseling van de 5 pCt. leening van 1848. Dien ten gevolge zullen al de schuldbrieven dier leening opgezegd worden, om den l5ten April 1852 te worden afgelost, voor zoover de houders geen genoegen nemen met eene vermindering der rente van 5 pCt. lot 4} pCt. Dezer dagen zou aan een beer die aan de graauwc star leedin onzen zoölogischen tuin eene operatie verrigt worden, waarvan nog geen voorbeeld bestond en welke dan ook door vele geleerden en geneeskundigen werd bijge woond. Tot dit einde werden hem op behendige wijze de pooten tegen het

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2