LEYDSCHE COURANT De Courant wordt MaandagWoensdag en lu%LlSsSZZ. MAANDAG 22 SEPTEMBER. it- >- r De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 1(1 Centen afgegeven BI1YYE1YLANDSCIIE BERIGTEiY. LEYDEN, 20 September. Een ons onbekende Bezoeker en Bewonderaar der Londonsche Tentoon- I stellingheeft der redactie een naamlooze Brochure toegezondeninhoudende I eene ongunstige beoordeeling der Ned. Commissie voor de Tentoonstelling. Daargelaten of die Commissie zich al dan niet gelukkig en met eere van I die taak heeft gekweten, zien wij er geen nut in, om nu nog uit die, blij- I kens de menigte taal- en spelfoutenin Engeland gedrukte beoordeelingI bier iets over te nemen. Gedane dingen bobben geen keer. Wij besluiten I liever met den wensch, dat zoo er ooit weder dergelijke Commissie mogt, te I pas komenalles moge medewerken om die beter te doen slagen dan bet I baar mogt gebeuren. Wij vernemen met belangstelling, zegt het Handelsblad dat in den Anna I Paulowna Polder, en wel in het 61ste der onlangs publiek verkochte Per- I celensporen zouden aanwezig zijnvan ccne staddie in vroegere eeuwen bij de uitbreiding van het meer Flevo, welligt door den Allerheiligen-vloed, I zoude verzwolgen geworden zijnen toenmaals den naam van Verona beeft I gedragen. Er zijn nadere onderzoekingen deswege in bet werk gesteld, die, I zoo wij voor oudheidkenners en liefhebbers wenscbcnmet eenen gunstigen uitslag mogen bekroond worden. De Prov. Gron. Cour. meldt vernomen te hebbendat de Heer Mr. B. Wicbers voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer bedankt heeft. Er zijn dezer dagen wederom 9 haringhoekers te Vlaardingen aangeko- men, medebrengende van 1421 last. Er is wel veel haring op zee, doch de vangst wordt belemmerd door de haaijen. De prijs is van 10.50 tot ƒ17 per ton. BEIDE KATWIJKEN, 20 September. Tot I.cden van de Gemeente-Baad alhier zijn gekozen Mr. G. A. Salomon Huygens, F. E. Meerburg, D. Guyt, G. v. StaverenJ. Schardèr van Doorn, T. van Duynen, M. J. Burgersdijk en Dr. II. Polyn Buchner, en na herstem ming, J. Varkevisscr en J. Parlevliet. 's GRAVENHAGE20 September. Z. K. II. Prins Hendrik vertrekt heden naar Luxemburg, ter opening van de vergadering der Stenden en om zich vervolgens naar Arlon te begeven alwaar de Prins den Koning der Belgen zal begroeten. Bij besluit van den 16ll«n heeft de Minister van Binnenl. Zaken tot Leeraar in de Franscbe en Hoogduitscbe talen bij bet Nassau-Veluwsch Gym nasium te Harderwijk benoemd den Heer M. J. de Lange, Hulponderwijzer aan bet Instituut der Evangelische Broedergemeente te Zeist. Uit 's Hage wordt ons door eene geachte hand het volgende geschre ven Er is dezer dagen in de dagbladen gemeld dat Z. K. H. Prins Fre- derik der Nederlandeneen daarbij genoemd landgoed in Zwedenvoor eene insgelijks daarbij opgegeven zeer aanzienlijke som zou gekocht hebben. Ik geloof in staat te zijn dit berigt te kunnen tegenspreken en de verzekering «r bij te voegen dat Z. K. II. geen landgoed hoegenaamd beeft aangekocht. AmstCour.) De Baron F. W. L. G. van BorsseleKamerheer van Z. M. den Koning is in den ouderdom van 57 jaren te Heidelberg overleden. De Heer Penning Nieuwland schrijft in een brief, geplaatst in het jongste nummer van den Indiërdat Java bij de aankomst van elke land- maal overstroomd wordt met brochurestijdschriften en dagbladen wier in houd somtijds gebiedend vordertdat daartegen in het belang van de Rege ringvan personen en van de waarheid, de pen wordt opgenomen. HSerste Iiamer tier Staten-deneraal. Zitting van Donderdag 18 September. In deze zitting is bet ontwerp-adres van antwoord op de Troonrede, goed gekeurd. Het luidt als volgt: Sire! 1. De Eerste Kamer der Statcn-Generaal verblijdt zich over de gunstige mededeelingen, welke van Uwe Majesteit bij bet openen der zitting zijn verno men. De waardering van bet vele goede, aangewezen in den toestand van het Vaderland, wordt bij haar zeer verhoogd door den bijzonderen zegen onlangs aan het Koninklijk Huis geschonken. 2. Moge de goede verstandhouding tusschen Nederland en de vreemde Mogendheden onafgebroken voortduren en een gunstige uitslag der geopende onderhandelingen tot bevordering van de belangen des bandels en tot ver betering van het onderling verkeer, daarvan spoedig bet gevolg zijn. 3. AVij verblijden ons in de verzekering dat de zee- en landmagt steeds redenen van tevredenheid gevenen dat bijzonder in de demping der onlus ten op Borneo hare goede diensten hebben uitgeblonken. Aangenaam was het ons gunstige berigten te vernemenzoowel omtrent de rust en den ge zondheids-toestand in de koloniën als omtrent den oogstvooral der voe dingsmiddelenop Java. 4. Van veel gewigt achten wij Uwer Majesteils verzekering, dat de wet ten tot regeling van de vertegenwoordiging des volks in bet Rijkde gewes ten en de gemeentenaanvankelijk eene nuttige werking hebben. 5. De gezegende afloop des winters en de gunstige verwachting die ook van den oogst van dit jaar mag worden gekoesterd leveren voorzeker stof tot dankbaarheid op. AVij hopen, dat de krachtsinspanning, aan de verbe tering van den loop der rivieren gewijdbet beoogde doel zal bereiken. 6. Het deed ons genoegen te vernemendat in landbouwnijverheid scheepvaart en handel, die zoo gewigtige takken van ons volksbestaan, geen achteruitgang maar veeleer voorspoed en ontwikkeling wordt bespeurd. AVel mogen wij den wensch uiten dat de reeds genomen en verder te nemen maatregelenaan de bevordering van deze nationale belangen voortdurend dienstbaar zullen zijn, en dat de vermeerdering der middelen van vervoer daarop eenen heilzamen invloed moge uitoefenen. 7. AVij hebben, Sire! de mededeelingen omtrent de gesteldheid der geld middelen met veel belangstelling ontvangenen wij hopenin verband met de voordeelige uitkomst, die ook van het tegenwoordig jaar mag worden te gemoet gezienonze medewerking tot maatregelen van schuldvermindering te kunnen verleenen. 8. Door Uwe Majesteit is de vernieuwde aanbieding toegezegd van hoogst belangrijke wels-ontwerpenreeds vroeger ingediend. AVij vertrouwen dat tevens aan de vertegenwoording zullen worden voorgelegd die waarvan de Grondwet de aanbieding verlangten dat bet ontwerp van wet op bet onder wijs, waarmede de zedelijke belangen der natie in bet naauwste verband staan, in deze zitting niet achterwege zal blijven. 9. De Eerste Kamer, Sire! verwacht met innige belangstelling dat bet gemeen overleg der vertegenwoordiging met de Kroon, bij de behandeling van nog zoo vele gewigtige onderwerpendie al dadelijk den arbeid en de zorg der wetgevende magt vereischenmoge strekken tot heil van het dier- I baar Vaderland en tot luister van Uwer Majesteits regering. De Allerhoogste besture en zegene ten dien einde onze eendraglige pogingen. De beraadslagingen over dit ontwerp-adres zijn bepaald op morgen. Zitting van Vrijdag 19 September. In deze zitting is dit adres overanderd aangenomen. Hel zal aan Z. M. I worden aangeboden door eene commissiebestaande uit den Voorzitteren I de leden der commissie voor het ontwerpen van bet adres. De commissie zal I morgen Zondag te half vijf bij Z. M. worden toegelaten. Tweede Hamer der Staten-deneraat. Zitting van Donderdag 18 September. In deze zitting beeft de Heer Boreel van Hogelanden bet Voorzitterschap I met de volgende aanspraak aanvaard Mijne IIeeren! Door uwe voordragt en door de gunstige beschikking des Konings bij her- I nieuwing tot de eervolle betrekking van Voorzitter dezer aanzienlijke Arer- I gadering geroepenis bet eene behoefte voor mijn hart u mijne erkentelijk- I beid te beluigen voor dit uitstekend blijk van uw vertrouwen en van uwe I welwillendheid. Ik waardeer bet te meer, omdat ik meen daarin te mogen I zien een bewijs van uwe goedkeuring mijner handelingen in die betrekking I in de afgeloopene zitting. Menigvuldig en gewigtig waren alstoen onze werkzaamheden. A'eel werd door deze Vergadering tot stand gebragt en indien door tijdsgebrek niet alles I werd afgedaan, ook de niet ten einde gebragtc arbeid zal zijne vruchten I dragen, door eene spoedige beslissing in deze zitting voor te bereiden. I Maar nog meerder werkzaamheden wachten ons thansde troonrede I heeft er vele aangekondigd en de bepalingen der Grondwet er vele andere i] voorgeschreven. Met ijvermet naauwgezetbeid zullen wij ons geheel aan dien

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1