tusschen fort Beaufort en Grahamstown door oproerige Hottenlotten onveilig gemaaktzij hadden er eenige Engelschen aangevallen en 5 van hen gedood. De Majoor Warden was in de zoogenaamde Noordoostelijke Souvereiniteit ver slagen geworden, en de Kaffers waren dien ten gevolge slechts 5 mijlen van Uitenhage verwijderdzoodat de oorlog tot in het hart der kolonie was doorge drongen. Het Kaffer Opperhoofd Kreili wasnaar de laatste heriglentot vrede ge stemdhij verklaarde dat hij in dwaling gebragt, maar daarvan teruggeko men was. Sandilli was, naar gezegd werd, ontmoedigd en voornemens om tot achter de Keyrivier terug te trekken. Pato eindelijk bleef aan het Brit- sche gezag toegedaan. Er waren nog geene verslerkingstroepen weder uit het moederland aange komen; maar de aan de Kaap ontvangen depêches van het Ministerie van Koloniën waren naar de grenzen gezonden met eene rijks-stoombootdie ge noegzaam van brandstof voorzien was om het eiland Mauritius te hereiken alwaar troepen beschikbaar waren; en men had aan de Kaap berigt dat drie schepen met troepen voor de kolonie, onderweg gepraaid waren. STABS ÏJJEIS.ECi'irEM. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen hij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Staddat de rekening en verantwoor ding van den Sledelijken Ontvanger over de dienst van 1850, van heden af gedurende veertien dagen ter lezing ligt ter Secretarie dezer Stad. VAN LIMBURG ST1RUM, Leyden, 8 September 1851. Weth. fung. Burg. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. RROODZETTIWG. Ingaande Maandag den 15den September 1851. Maximum van den prijswaar niet bovenmaar wel heneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25stcn Januarij 1826, [Staatsblad N». 5) en de dispositie van II. II. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, van den 5,lcn December 1828, [Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nederlandschc ponden, op33 Cents. Een pond vijf oneenop16£ Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 28 Vijf oneen, op14 Het Franscbbrood van een Nederl. pond, op28 Vijf oneen, op14 Het Huisbakwegende een Nederl. pond op25 Vijf oneen, op12] Het minste soort of zoogenaamd krop uit de zakvan een Nederl. pondop20 Vijf oneen, op10 Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op liet hakken en verkoopen van brood, gearresteerd den 5!,cn September 1846. Burgemeester en Wethouders der stad Lep den VAN LIMBURG STIRUM, Weth. fung. Burg. Ter ordonnantie van dezelve Ley den11 September 1851. v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. een concordaat te sluiten, hetgeen ten spoedigste bekrachtigd zou worden. Ondertusschen beslaat er onder de Kardinalen eene partij, welke onverzette lijk blijft vasthouden aan de oude regten der R. K. kerk, en nimmer de ver koop der kerkelijke goederen in Spanje zal goed keuren. Aan onderscheiden kerken waren dezer dagen gedrukte stukken aange plakt, waarbij de Paus en al de geestelijken met den dood worden bedreigd. De spoorweg tusschen Rome en Bologna zal volgens een dezer dagen verleende concessie een zijtak naar Ancona hebben en binnen 10 jaren gereed moeten zijn. NAPELS. De Giornale deelt berigten mede omtrent de verwoestingendie de aard beving van den 14(Jcn Augustus aangerigt heeft. Op vele plaatsen heeft deze gebeurtenis groote schade veroorzaakt. Te Canosa werden 376 buizen en de kerk met bet daaraan grenzende klooster veel beschadigd. Te Vulture duurde de schok ongeveer eene minuutvele huizen vielen in en verscheidene menschen kwamen om. De stad Venosa is bijna half vernield. Rapolla, eene gemeente van 3,500 zielenbetreurt ook bet verlies van vele buizen en van de hoofdkerk. Te Rionero zijn ook vele gebouwen ingestort en den 16del> had men reeds 52 lijken opgegraven, terwijl omstreeks 100 personen waren ge kwetst. Melfi is in een puinhoop veranderd; de inwoners, ongeveer 10,000 in getalbeweenen 700 dooden en 200 gewonden. Genoemd blad deelt een antwoord mede op den bekenden brief van Lord Gladstone nopens de misslagen der Regering. Door den krijgsraad zijn 46 staatkundige gevangenen ter dood veroordeeld. PRtTISSEN. BERXIJN 11 September. Eergisteren is de Koning uit Ischl hier teruggekomen. In de volgende maand zal het derde deel van A. v. Humboldts beroemd werk Kosmoshet licht zien. Men verzekertdat er ook nog een vierde deel zal bijgevoegd worden. Aanstaanden Zondag treedt deze Nestor der ge leerden met nog altijd jeugdige krachten in zijn 82ste jaar. Men meldt uit Bromberg, dat de aldaar gevestigde afdeeling der Gus- taaf-Adolfs-verecnigingaan wier hoofd de Minister-President, Vrijheer von Schleinitzstaatdezer dagen eene oproeping aan alle naburige gemeenten heeft gedaan, tol ondersteuning en bevordering van den bouw eener kerk voor de Evangelische gemeente van Mogilno. Deze gemeente is in 1834 ge sticht, en in 1840 trof haar het ongeluk, dat de kerk instortte. Sedert be hielp zij zich met een school-locaal. Maar ook dit begint bouwvallig te wor den. Het centraal-bestuur der afdeeling te Leipzig heeft zich beijverd in dezen nood te voorziendoor oproepingen aan alle hoofd-afdeelingenen men ziet een gunstig resultaat te gemoet op de groote vergadering der vereeni- gingdie in bet laatst van September in Hamburg zal gehouden worden. Er zijn bereids gelden uit verschillende plaatsen ontvangen. R U S1L A N E». De Keizer en Keizerin hebben zich den 31stcn Augustus van Petersburg naar Moskou begeven langs den thans voltooiden ijzeren spoorweg, welke af stand, 607 wersten (ruim 150 uren) bedragende, eenig oponthoud op ver schillende plaatsen medegerekendter bezigtiging van belangrijke kunstwer ken in ruim 19 uren is afgelegd. SWE1EN. STOCKHOLM, 5 September. Men stelt zich bier voor, dat de aanzienlijke aankoop van Landerijen door Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden meerdere vreemde kapitalisten de oogen naar ons land zal doen slaanwaar de renten hooger en de plaatsin gen zekerder zijn dan ergens elders. Men is in den vreemde nog niet ge noeg overtuigddat het zuiden van ons land dezelfde voortbrengselen ople vert als het noorden van Duitscblanden dat de luchtstreek er veel zachter is, 'tgeen men aan den kalkachtigen bodem toeschrijft. Om zich een denk beeld te vormen van het ruime velddat zich hier voor de liefhebbers opent zal 't genoeg zijn, dat de uitgestrektheid van woeste gronden er grooter is dan de oppervlakte van gansch Nederland. Men kan over den snellen voort gang van den landbouw onder een verlichte regering oordeelenals men denkt dat Zweden twintig jaren geleden nog vele granen moest invoeren en thans belangrijke uitvoeren van dit artikel oplevert. Ter opening van ruimere uitwegen voor den delfstoffelijken rijkdom van AVermland en Nerecië, alsmede voor de voortbrengselen van den landbouw, hebben de staten groote opofferingen gedaan en aan eene maatschappij vier ten honderd rente gedurende 40 jaren gewaarborgd, voor een spoorweg die de meeren van Waner en Maelar zal verbinden. WEST-INDIE. SURINAME, 7 Augustus. Volgens ontvangen berigten was de aldaar onder het garnizoen en de be manning der oorlogs- en koopvaardijschepen sedert eenigen tijd uitgebroken gele koorts, merkelijk aan het afnemen, en had haar karakter een minder hevig aanzien verkregen; zoodat men de hoop koesterde van weldra van die ziekte bevrijd te zullen zijn. KAAP »E GOEDE HOOP. 1 Augustus. De berigten van den oorlog luiden vrij ongunstig de troepen hebben geene voorwaartsche beweging gemaakt, maar de Kaffers en Hottentotten versprei den zich al meer en meer in de Kolonie. Onder anderen werd de streek Tot Predikant der Hervormde gemeente te Bekerke in Zeeland is beroepen de Heer P. A. M. Faassen de Heer thans Hulpprediker te Bussum. Voor de ongelukkige Gereformeerde gemeente van Haaksbergenwelke door den brand van baar bedehuis beroofd is geworden, en voor welke door Ds. Berkhout en Ds. Inckel liefdegiften verzameld wordenontvangengecol lecteerd in de Walsche kerk ƒ2.50, van N. N. ƒ1.van S. 3.van N. N. ƒ10.van L. L. een muntbiljet a ƒ10.N°. 182195 voor den op bouw der Kerk, en een dito N°. 192968 voor de ongelukkige ingezetenen van Haaksbergen. ABYEUÏES 1TEN Heden beviel voorspoedig van eene welgeschapen DOCHTER, M. van den BERGgeliefde Echtgenoote van Leyden, 13 September 1851. R. van BAAK. Algemeene en bijzondere Kennisgeving. Heden overleed tot innige droefheid zijner eenige Dochter, Schoon- en Kleinkinderen en vele Vrienden, de AVel-Eerwaardige zeer geleerde Heer JOHANNES EUSEBIUS VOET van CAMPEN, rustend Predikant der Her vormde Gemeente alhier, in den ouderdom van 73 jaren. Leyden, 10 September 1851. Eenige Kennisgeving. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij gelegenheid van ons Huwelijk ondervonden, betuigen wij, ook namens onze wederzijdscbe betrekkingen, onzen opregten dank. A. 4V. SYTHOFF. Leyden, 12 September 1851. J. P. SYTHOFF, van Ameyden.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3