BUITEiVLANDSCnE DEltlGTEX. 's GRAVENHAGE9 September. Het groot gala-diner, dat door Z. M. den Koning, bij gelegenheid der doopplegtigheid van den jonggeboren Prins, op het Huis in 't Bosch zal wor den gegevenzal allerprachtigst zijn. Ruim een honderdtal personen worden tot de bijwoning daarvan uitgenoodigd. Naar men verneemt is de staatsbegrooting voor 1852 dezer, dagen vast gesteld en wordt gedrukt 0111 in de aanstaande zitting, aan de Kamers te worden aangeboden. Door den Luitenant-GeneraalAdjudant en Chef van het Huis des Konings, is, namens Zijne Majesteit, aan de militaire bevelhebbers mede gedeeld dat Z. M. het schieten met een buks door de Officieren van de vloot en het leger steeds willende aanmoedigen, besloten heeft, dat er op 22 Junij 1852 op het Loo een wedstrijd zal plaats hebben in het schieten, met de Nederlandsche kernbuks naar de schijf, bij welke gelegenheid vier prijzen aan de best schietenden zullen worden vereerd; Zijne Exc. noodigt mitsdien zooveel Officieren uit tot deelneming aan voorzegden strijdals slechts gemist kunnen worden, moetende de belanghebbenden zich uiterlijk voor 15 dezer daartoe verklaren. Heden heeft de aanbesteding plaats gehad van het verlengen der Hoofd en Kruisvaarten voor den aanvoer van water naar de stoomwerktuigen Leegh- water en Cruquius, voor de droogmaking van het Haarlemmermeer. Het eerste perceel is aangenomen door den Heer N. Versteeg, te Sliedrecht, voor 12,890, en het tweede door den Heer J. Schouten, te Haarlem, voor 16.220. LEEUWARDEN, 5 September. Heden namiddag ten ruim 4 ure is de Minister van Binnenl. Zaken over de Lemmer hier gearriveerd en in het Logement de Nieuwe Doelen afgestapt, en aldaar verwelkomd door den Heer Commissaris des Konings, bij wienZ. Exc. later den avond doorhragtmede in gezelschap van den Heer Burgemeester en den Heer Griffier der Staten. Ten 9 ure werd hem eene serenade hij fakkellicht gebragt door de muziek-vereeniging Euphonia Crescendowaar van de directie later bij hem werd toegelaten. Morgen zal de Minister de steden Franeker en Ilarlingen bezoeken. ENGELAND. LONDEN, 5 September. Op de lijst der verloren goederen, die van 1°. Julij tot 31 Augustus in het gebouw der Tentoonstelling gevonden en door de policie in bewaring genomen zijn, treft men aan: 319 zakdoeken, 275 doekspelden, 16 zak boekjes, 67 braceletten, 43 wandelstokken, 168 parasols, 32 parapluies, 28 bossen sleutels, 18 brillen, een aantal beurzen met geld, enz. enz. Voorts heeft de in het gebouw dienstdoende policie niet minder dan 80 ver dwaalde kinderen in hare hoede genomen en aan hunne betrekkingen terug bezorgd. De Chetham-vereeniging heeft authentieke stukken aan het licht ge bragt, waaruit blijkt, dat de oudste dochter van Milton, Anna, niet lezen kondede tweedeMaryniet spellenterwijl de derdeDeborah genoeg zaam op dezelfde hoogte stond, ofschoon dikwijls beweerd is geworden, dat zij haren vader uit het HebrceuwschGrieksch en Latijn voorlaszonder een van die talen te kennen. OOSTENRIJK. WEENEN3 September. Den 31sten Augustus is de Koning van Pruissen te Ischl aangekomen. De Keizer was hem tot Strobel te gemoet gereden, en had hem opliet hartelijkst ontvangen. De eerste MinistersVorst von Schwarzenberg en Baron von Mauteuffel hebben hunne Vorsten naar Ischl vergezeld, waar zich mede de bij het Oostenrijksche hof geaccrediteerde gezanten van Pruissen, Hannover, SaksenBadende NederlandenMecklenburg en Rusland bevonden. Ook Z. M. de Koning van Beijeren was te Ischl aangekomen, om zich met ge noemde Vorstelijke personen te onderhouden. De Koning van Pruissen heeft den 3llen de terugreis naar zijne Staten aan genomen en onderweg een bezoek gebragt aan de Koninglijke Saksische fa milie. Hij werd den 10ien te Berlijn verwacht. Den lsten dezer is eene geldleening ten behoeve der schatkist openge steld, bestemd om het rentegevende en niet-rentegevende staats-papierengeld in te trekken en te kapitaliseren in dier voege, dat minstens 2/3 der sommen in papierengeld en zilvermunt, die uit de leening voortvloeijen, tot dat einde zullen moeten worden gebezigd, terwijl de in staats-papierengeld betaalde sommen vernietigd zullen worden. De geldleening zal hoogstens 85 millioen gulden beloopen. De daarvoor uit te geven obligatien dragen 5 pCt. rente en worden verdeeld in 2 serien; van de eerste serie wordt de rente bij de Keizerlijke kassen in Oostenrijk betaaldvan de tweede te Amsterdam Frankfort aan den MainBrussel en Parijsin de specie dier plaatsen. Voor elke ƒ100 in staats-obligatien in de eerste serie moet ƒ95, en in de tweede serie 100 voldaan worden. De inschrijving in deze geldleening wordt den 9<lcn dezer maand geopend en den 27sten daaraanvolgende gesloten, terwijl degenen die vóór den avond van 16 September inschrijven, eene vergoeding van 2 pCt.en die vóór den avond van den 23stcn September inschrijven, eene vergoeding van 1 pCt. van het nominaal bedrag hunner inschrijving ontvangen, met de verzekering dat hunne inschrijving zonder eenige vermin dering zal worden aangenomen. - Uit Verona w ordt berigt, dat het bijeen trekken van troepen plotseling was gestaakt, en zij naar hunne vorige garnizoensplaatsen waren teruggezonden. De Regering moet aan de Russische wegens de verleende hulp tot dem ping van den Hongaarschen opstand 3,683,236 zilv. roebels voldoenen heeft besloten die te betalen in 3 jaarlijksehe termijnen tegen 5 pCt.gerekend van den 31st™ Julij 1850. VEKEENir.I»E STATEM. Eene nieuwe onderneming op Cuba in de eerste helft van Augustusonder Generaal Lopezis beproefddoch weder mislukt. Die Generaal heeft met omstreeks 450 personen Nieuw-Orleans verlatende waakzaamheid der Spaan- sclie en andere oorlogsschependie op de expeditie pastenweten te verschal ken, en is te Cabanos, ongeveer 40 mijlen van Ilavannah, aan land gegaan. Spoedig ontstond er een hevig gevecht tusschcn de aanvallers en de Spaansche troepen, waarbij de eerste verslagen en een 50-tal Amerikanen gevangen ge maakt zijn. Het verlies der Spaanschen wordt op 200 man begroot. Een deel der aanvallers is naar het gebergte gedreveneen ander naar hunne booten in zeewelke laatste echter bij Bahia Iloudadoor een Spaansch stoomvaartuig achterhaald, naar de Havannah gevoerd, en aldaar terstond doodgeschoten zijn. Men rekent hun getal op 52waaronder de Kolonel Clendennin, drie Kapiteinsdrie Luitenants, meestal Amerikanen. De Ameri- kaansche bladen toonen zich daarover zeer verbitterden meldendaton danks deze nederlaag, eene nieuwe expeditie tegen Cuba zou worden gereed gemaakt; men noemt als aanvoerder daarvan den Generaal Gonzales. Dat gedeelte onder Lopezhetwelk in bet gebergte is geweken zal waar schijnlijk trachten, zich naar Principe te begeven, alwaar laatstelijk een op roer uitgebroken, doch toen gedempt is. Als bet hem gelukt, zijn doel te bereiken, en hij eensdeels versterking uit Amerika krijgt, aan den anderen kant afval van troepen op Cuba plaats grijpt, zoo als de Amerikaansche bla den berigtendat reeds zou geschied zijndan zou zijne komst nog ernstige gevolgen voor de Spanjaarden kunnen hebben. Berigten hunnerzijds verze keren, dat tot afval en den verderen doortogt van Lopez en de zijnen weinig kans bestaat, daar de bevolking op Cuba met de troepen wedijvert, om den aanval te keer te gaan. Zelfs spreekt men er van, dat het overschot der invallers, bij Arternusa, door een corps Spanjaarden over den spoorweg ver voerd, ingehaald en reeds mede gevangen genomen is, in welk geval hun geen ander lot dan de gefusilleerden te wachten stond. Er lieerscht hier groote opgewondenheid omtrent de zaken van Cuba. Er worden vele vergaderingen gehouden, er hebben uitrustingen plaats en men komt er openlijk voor uit, dat men allen spoed zal maken, om Lopez te hulp te komen. De regering der Vereenigde Staten heeft strikte bevelen ge geven om dit tegen te gaanen een kotter naar den mond der rivier afge zonden, om op alle uitgaande schepen het oog te houden, dat echter bij de opgewondenheid der bevolking te Nieuw-Orleans en elders in Vereenigde Sta ten, weinig zal baten. Te Nieuw-Vork is eene vereeniging van 18,000 per sonen gehoudenwaarin het levendigst medegevoel voor den aanval tegen Cuba is aan den dag gelegd en er zijn aankondigingen in de straten ge schied, dat het bloed van 50 Amerikanen over wraak schreeuwt!" Men heeft in de vereeniging een besluit genomen, dat het volkenregt medebrengt, dat als een volk voor goede redenen de wapenen tegen een' verdrukker op neemt, regt en edelmoedigheid eischen dat alle welgeaarde lieden hen in de verdediging hunner vrijheid te hulp komen. Het fusilleren van 50 Amerikanenzonder iemand te sparenwordt verder als eene daad van verregaande wreedheid voorgesteld, en zelfs de Amerikaan sche Consul te Havannah, de Ileer Owen, verantwoordelijk gesteld, zoodat men op diens terugroeping aandringt. S'ÏAiS BERIGT EIK. BURGEMEESTER en 4VETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een Voljaars-Kohier voor de Belasting op het Personeel, over de dienst van 1851 en 1852, welke op den 3llcn dezer is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger is verzonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM Weth. fung. Burg. Leyden, 8 September 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en 4VETIIOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennisse van de Patentpligtige Ingezetenen binnen deze Stad, dat tot de afgifte der ingevulde Patentbladen over het Dienstjaar 1851 en 1852 nog zal worden gevaceerd ter Stedelijke Secretarie, op Donderdag en Vrijdag den ll<len en 12<ien September aanstaande, des Namiddags van vijf tot zeven ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM, Leyden, 8 September 1851. Weth. fung. -Burg Ter ordonnantie van dezelve v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Staddat de rekening en verantwoor ding van den Stedelijken Ontvanger over de dienst van 1850, van heden af gedurende veertien dagen ter lezing ligt ter Secretarie dezer Stad. VAN LIMBURG STIRUM Leyden, 8 September 1851. Weth. fung. Burg. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3