LEYDSCHE COD li A N T. 1851. MAANDAG, 8 SEPTEMBER. BIMENLANDSCDE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen lil Centen afgegeven. LEYDEN6 September. De 7 broodbakkers van Woerden stonden op 29 Augustus 1. I. voor de Arrondissements-Regtbank alhier teregt, door het O. M. gedagvaard, ter zake dat zij het tarwebrood eene halve Cent boven de vastgestelde zetting verkocht en geen zwart bord, den prijs en het gewigt der broodsoorten dui delijk en van buiten af leesbaar vermeldende, in hunne winkels voorhanden handen. De Advocaat Sikkel Groos droeg hunne verdediging voor. Bij von nis van 5 dezer heeft de Regtbank de Beklaagden ontheven van alle regts- vcrvolging, op grond dat en het Kon. Besluit van 15 April 1843 Staatshl n°. 13) en de Stedel. Verordening van Woerden, dd. 30 October 1845, op den verkoop van het brood en het werk der broodzettingbeide ongeldig zijn. Wij maken, bij aanstaande verandering in de Stedelijke wetgeving, hierop opmerkzaam. Dezer dagen gaf een toeval aanleiding tot het ontdekken eener aanmer kelijke bezwangering van het regenwater met looddeelendaarmede in ver band brengende de langdurige droogte van de vorige maanden de hevige daarop gevolgde slagregens mag men gelooven dat zulks bij meer huizen zal plaats hebben. Wij meenen de aandacht van iedereen op dit punt te mogen vestigenals van wezenlijk aanbelang voor elks gezondheid. Op eene geheel onkostbare wijze, kan elk Apothecar de stellige overtuiging leveren, omtrent den zuiveren of onzuiveren staat des waters. Het ledig en schoon maken van de goten en den regenbak is het eenvoudige middel tot herstel wil men daarvan nog meer verzekerd zijn, men werpe eenige ponden Been zwart in den bak en roere dit met het op nieuw gevallen water éénmaal om. Na de bezinking zal alle vrees geweken en bet water volmaakt zuiver zijn. Vergelijkende Staat van de opbrengst der opcenten en eigene middelen ten behoeve dezer Stad geheven, gedurende de maanden Augustus van 1850 en 1851. ca s u f opcenten ■J eigen midd. - 1850. 1,804.19} 336.45 1 opcenten 8,098.94 jij eigen midd. - 206.74 Wijn s i opcenten 2,985.17 g eigen midd. - 806.66 .5 I K'O l f opeenten 18.41 1 l eigen midd. - 29.85 u O •f ts 2,140.64} 8,305.68 873.90 3,791.83 48.26 ƒ15,160.31} 1851. ƒ1,640.98 - 467.14} 7,546.61 - 193.94} 2,108.12} 1,456.81 - 1,647.40 7,740.55} 784.80 3,104.21 111.74 44.44 156.18 ƒ13,893.87 Minder in 1851 ƒ1,266.44}. De IV. Rott. Cour. berigt, dat de begrooting voor 1852 reeds gereed zon zijnen behalve de baten van vorige diensteneen overschot van 11 mil- lioen zou aanbieden. Het ontwerp van wet op het lager onderwijs zou reeds gereed liggen en de aanbieding er van aan de Kamers wachten op de regeling van het hooger en middelbaar onderwijswaarmede het een geheel zou uitmaken. Er zijn 68 Latijnsche scholen of Gymnasiën hier te lande, met 261 Onderwijzers en 1819 leerlingen. -Uit het openbaar gemaakte verslag van het Nederl. Zendeling-Genoot schap, blijkt, dat het in ecnen gunstigen toestand verkeert. De in komsten waren geklommen tot de aanmerkelijke som van 89,980.93}dus nog f 17,924.39} boven die van het vorige jaar; de uitgaven bedroegen ƒ81,625.89} en bleven ƒ14,530.09 beneden die van het vorige jaar, zoodat er een batig saldo van 8,355.04 overig bleef. Onder meerdere giften en legatenwas er een van ƒ14,000 aan het Genootschap ten deel gevallen waardoor vooral dat jaar de inkomsten zoo aanzienlijk geweest zijn. Bijna 500 plaatsen van ons vaderland leverden aan contributien en maandelijksche collecten de som van 29,392.37; terwijl de Pinkster-collecten, in vele ge meenten gehouden 6,351.15 beliepen en door de hier en daar beslaande hulpgenootschappen" 9,369.20 werd bijgedragen. Ook het Nederl. Bijbel genootschap bleef medewerken en toonde zich steeds bereid den arbeid der zendelingen door ruime toezending van Maleische en Javaansche Bijbels te ondersteunen. Het genootschap zag zich dus in staat gesteld op den ingeslagen weg voort te gaan ter verbreiding van het Christendom in de Overzeesche bezittingen van den Staat en trachtte door de verspreiding van 3476 kleine stukjesin het moederland ook iets bij te dragentot bevordering van Christelijk geloof en leven onder onze landgenooten. De Volksvriend deelt uit het zevende verslag der Ned. Afschallings- vereeniging onder anderen het volgende mede: Verre de meeste berigten uit de verschillende oorden des vaderlands, van de afdeelingen en correspondenten ingekomenstemmen daarin overeendat de opinie des publieks langzamerhand gunstiger voor onze zaak gestemd wordt dat men niet alleen het doel der Vereeniging meer en meer begint goed te keuren, maar ook minder afkeerig wordt van de middelen, die ter bereiking daarvan worden aangewend. Onder de vele bewijzen noemen wij alleen vol gende: Bij onderscheidene publieke verkoopingenverpachtingen, aanbeste dingen enz.is geen sterke drank gebruikt geworden. Hier en daar wordt hij, bij het beproeven van brandspuiten, bij het dorschen van koolzaad, bij begrafenissen, door wijn, bier of kofïij vervangen. Aan arbeiders en werk lieden worden over 't algemeen veel minder borrels als fooijen geschonken dan vroeger. Te Harlingen hebben onderscheiden houthandelaars besloten voortaan aan de houtvlotters geen sterken drank te geven, maar het geld daarvoor op te sparen en hun in den herfst turf enz. daarvoor te koopen. Bij het provinciaal Collegie van Toezigt op de kerkelijke administration der Hervormden in Noordbrabrant is beslotenaan de kerkbesturenwie de aan besteding van den bouw of herbouw van kerken en pastorijen is opgedragen aan te bevelendat zij een artikel in de bestekken opnemenwaarbij het gebruik van sterken drank bij die werken ontzegd wordt. Het gebruik van dien drank in de machinekamers der stoombooten is van wege de te 's Her togenbosch gevestigde stoomboot-maatschappij verboden. Hij wordt almede volstrekt geweerd uit het krankzinnigen-gesticht Meerenberg, welk gesticht door bijna 400 personenwaaronder 280 lijdersbewoond wordtde sterke drank mag daarin zelfs geheel niet voorhanden zijnbehalve in de apotheek. Ook van de zijde van het openbaar bestuur zijn gunstige beschikkingen opgemerkt. Te Groningen b. v, is het den agenten van policie verbodenge durende den diensttijd sterken drank te gebruiken. Te Hoorn worden de vroegere bepalingen ten aanzien van het afschaffen van dien drank bij gele genheid van brand, en de strafbepalingen ten aanzien van hen, die zich in stedelijke dienst bevinden en zich aan het bedoelde gebruik schuldig maken, goed gehandhaafd en werken zij gezegend. Te Kampen is ééne der beide kermissen afgeschaft. Als eene zeer verblijdende bijzonderheid moeten wij vermelden, dat verre weg de meeste berigten der Afdeelingen en Correspondenten er in overeenstem men, dat het gebruik van sterken drank onder de fatsoenlijke standen wer kelijk begint af te nemen. Velen voegen er bijdat die vermindering vooral in de huisgezinnen plaats vindt, en geenszins in de herbergen, kolïijhuizen en sociëteiten. Meer en meer schijnt ookte regtbij de diakonie-besturenhet begrip veld te winnendat er bij het uitreiken van liefdegiften behoort gevraagd te worden, of de behoeftigen geld aan jenever verkwisten. Wij lezen hier omtrent dat te Harlingen en te 's Hertogenbosch diakenen der Hervormde gemeente naauwkeurig opletten, of er onder de bedeelden'zijn die zich aan sterken drank overgeven. Te Zandvoort zijn alle diakenen leden der Ver eeniging, en zorgen ook in het bedeelen overeenkomstig hunne verbindtenis te werk te gaan. Te 'sGravezande is de bepaling gemaakt, dat, wie eene herberg bezocht heeft, zijne bedeeling voor die week verbeurt. Aan dezen maatregel, die zeer heilzame vruchten draagt, wordt, onder medewerking van het gemeente-bestuur, krachtig de hand gehouden. Ook te Vlissingen handelt men in gelijken zin. De bijzondere armen-bedeeling schrijft men van daar waaraan onthouding van sterken drank en getrouw kerkgaan verbonden was, heeft zich alleen tot de Hervormden bepaald, doch is, in

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1