Radendie van de departementen Seiiie-en-Marne en I.ot-en-Garonnenaau- welijks bijeengekomen, hebben zich gunstig voor de herziening verklaard. Van een groot aantal der overige Raden weet men dat zij het president schap aan een kandidaat van de partij der orde hebben opgedragen, terwijl deze bijna overal een voorstander der herziening is. Nadat de Advocaten in de zaak der Lyonsche aangeklaagden geweigerd haddenzooals men meldtook met goedkeuring der aangeklaagdende ver dediging op zich te nemen, heeft de Regtbank hun vonnis uitgesproken en zijn van de 38 beschuldigden, 26 veroordeeld, deels tot deportatio en deels tot gevangenisstraf en de overigen vrijgesproken. TOSCANE. De Heer Walker die in hechtenis was genomen met nog 4 personenomdat zij ten zijnen huize den Bijbel lazen, is op vrije voeten gesteld, en de zonen van Lord Aldborougli zijn naar de gewone Regtbank van Livorno verzon den ter zake van hunne verspreiding van oproerige proclamatien. De Engelsche zaakgelastigde te Florence had geprotesteerd tegen het besluit, om deze jonge lieden voor den krijgsraad te doen teregt staan en zelfs had een Engelsch oorlogsfregat in de haven van Livorno dit protest kracht bijgezet. NAPEES. Barile een stadje van 3000 inwonersis den 20sten Augustus door een geweldige aardbeving geheel verwoest; er waren meer dan 700 menschen onder de puinhoopen begraven. PKVIiSEK. De meeste stemgeregtigden weigeren op vele plaatsen deel te nemen aan de benoeming van kiezersdie de leden der provinciale Landdagenwelke door zoo velen als niet wettig bestaande worden beschouwd, moeten benoe men. Nergens schijnt echter de tegenstand sterker te zijndan in de Rijn provincie. In Aken zijn van 580 stemgeregtigdendie 60 kiezers moesten benoemen16 opgekomen. In Andernach zijn van 150 stemgeregtigden 5 verschenen. Deze laatsten hebben 5 kiezers benoemd, doch deze hebben ge weigerd de betrekking te aanvaarden. De programma's der gymnasiën en andere leerscholendie sedert Maart 1843 van de censuur waren vrijgesteld, moeten thans weder ter goedkeuring aan de bevoegde autoriteiten gezonden worden. SAKSEN. De in Dresden beraamde en door de Bondsvergadering goedgekeurde maat regelen betreffende het in marschvaardigen toestand houden van een deel van het aan eiken Duitschen Staat aangewezen contingent van Bondstroepen worden in eenige dezer Staten reeds ten uitvoer gelegden ook de militaire Bondscommissie is dagelijks werkzaam. Welke dezer strijdkrachten bestemd zouden worden om, des gevorderd, het corps Bondstroepen uit te maken hetwelk aan den Main zou moeten bijeentrekkenis nog onzeker. OOSTENRIJK. WEENEN28 Augustus. De Keizer heeft gisteren de reis naar Ischl en Verona ondernomen. De Koning van Wurtemberg is in laatstgenoemde stad reeds aangekomen. De eerste Geneesheer van het Keizerlijk hospitaal heeft zich door cloro- form van het leven beroofd. De Muziekkundige Karl Czerny heeft thans zijn 815de werk over de muziek voltooidzijnde ecne algemeene geschiedenis der muziekwaarbij eene korte levensschets van de voornaamste toonkunstenaars wordt gegeven. Het eerste deeldat thans uitgegeven isloopt van de kindschheid der toonkunst in Griekenland tot het jaar 1800 van onze tijdrekening. Men merkt hier met genoegen opdat het gebruik van geestrijke dranken sterk af- en dat van het bier zeer toeneemt. Te Szilvas in Hongarije werd bij de jongste overstrooming het geheele schoolgebouw met den schoolmeester en 30 jongens er in weggerukt. Alle vonden den dood in de golven. Van Gejalu tot Szamos Ugvar werd alles verwoestwaarbij vele menschen en dieren den dood vonden. FRANKFORT. 30 Augustus. Ten gevolge van hevige slagregens en wolkbreuken, welke sedert eenige dagen hier en in de hooger gelegen streken plaats hebben, is de Mein weder sterk aan het wassen. Op onze mis, die sedert eergisteren geopend is, oefent dit regenachtig weder een zeer nadeeligen invloed uit. Over het geheel is het handelsverkeer, zoowel hier als in geheel Zuid-Duitschlandzeer gedrukt. Men bemerkt tevens, dat de onroerende goederen en zelfs de grondeigendom men zeer in prijs dalen, hetgeen des te in het oogloopender is, naar mate die der producten rijst. Er hebben uit Hessen thans vele landverhuizingen, vooral van goud werkers naar Amerika plaats. Op den 22stcn dezer heeft te Bredalarin de omstreken van Bremen een hoogst betreurenswaardig voorval plaats gehad. Bij gelegenheid van de opening eener nieuwe fabriekhad de eigenaar zijn werkvolk een klein feest bereid. Algemeen heerschte gepaste vrolijkheid, toen in den namiddag eenige jonge lieden hunne kameraden door het losbranden van een oud, tot ver smelting bestemd stuk geschut wilden verrassen. Het kanon werd overmatig geladen en sprong bij het afschieten met zulke kracht, dat het achtergedeelte in de lucht werd opgenomenhoog over een bosch heenvloogbij het neder- komen den straatweg omwroette en 200 schreden verder in het water viel. Door de overige rondvliegende stukken werden 4 menschen deerlijk verminkt de een verloor een beende tweede de heide armenden derden werd een gedeelte van het hoofd weggerukt en de vierde ontving kneuzingen aan arm en borst. TURK YE. CONSTANT1NOPEL, 16 Augustus. De Porte heeft ter verbetering van den ongunstigen toestand van het finantiewezeneen besluit uitgevaardigdvolgens hetwelk alle ambtenaren die met de Nizam-orde vereerd zijn, (welke orde uit eene gouden met dia manten versierde decoratie bestaat)verpligt zijndie decoratie terug te zen den en in plaats er van een eereteeken van brons te dragen. Alleen de Ministers behouden de kostbare decoratie, welke zij aan hunne opvolgers moeten overgeven. De Ministers zullen van een derde gedeelte van hunne bezoldiging moeten afstand doen, en eene maand soldij aan de staatskas be talen. Door het terug ontvangen van die decoratiën zal de Turksche schat kist 5 k 6 millioen fr. bekomen. YEREENIGDE STATEN. Uit de Ilollandsche kolonie Sheboygan berigt men van 25 JulijVerleden Dingsdag avond werd alhier de derde vergadering gehouden ten opzigte van het oprigten eener universiteit te Sheboygan. Eene constitutie werd aan genomen onder welke het Sheboygan-opvoedkundig-genootschap georgani seerd werd. De natuur-onderzoekende en reizende Prins Paul van AVurtembergdie zich eenige weken in dezen staat heeft opgehouden heeft in de nabijheid van Cedar LakeWashington County, 50 akkers land gekochtwaar hij zich, na eene reis door China en Australië gedaan te hebben, denkt neder te zetten. Handelsbl Omtrent de reeds vermelde geopende gemeenschap door Nicaragua tus- schen de beide Oceanen wordt door de Londensche Times het volgende ge zegd Zoo is binnen dertig maanden nadat het vraagstuk der gemeenschap door Nicaragua een onderwerp van ernstige behandeling is gewordendoor de Amerikaansche maatschappij eene overeenkomst met dien Staat gesloten. Zij heeft zich bij een tractaat tusschen Engeland en de Vereenigde Staten be scherming verzekerd. Zij heeft eene linie van de snelste stoombooten op de Stille Zuidzee en op den Oceaan in werking gebragt. Zij heeft opnemingen bewerkstelligd, uit welke bleek dat de hinderpalen die 300 jaren lang de wereld afschrikten van pogingen tot verbinding der beide Oceanenlouter sprookjes waren. Zij heeft in weinige uren 200 passagiers langs eene rivier vervoerddie gezegd werd door ondiepten en snellen stroom zelfs voor In dische kano's schier onbevaarbaar te zijn. Zij heeft al de onzekerheden en schrikbeelden die de landengte tot den grooten hinderpaal van een veilig en goedkoop verkeer met Australië maaktendoen verdwijnen. Zij heeft Cali- fornië 8 tot 10 dagen nader bij New-York gebragt. Zij beeft eindelijk zich zelve het uitsluitend genot verzekerd van een handelsverkeerzoo belangrijk als er zelden ergens was en de beschikking over vruchtbare gronden over handelsplaatsen en natuurlijke dokken, waarvan met der tijd de wereldhan del zal gebruik maken. En dit alles is in zoo korten tijd gedaan door eene kleine verceniging van ondernemerszonder dat zij voor zoover wij weten een enkel prospectus verspreid of een enkel aandeel op de beurs ter plaatsing aangeboden hebben. Het is eene treffende les voor onze kapitalisten. - Op de Sandwichs eilanden zijn thans 441 Protestantsche en 102 R. K. scholen; de eerste met 12,949 de laatste met 4359 leerlingen. §TA@§ BERUSTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen hij deze ingevolge art. 203 der Gemeentewet ter kennisse van de Ingezetenendat de BEGROOTING der Plaatselijke Inkomsten en Uitgaven over de dienst van 1852 op heden aan den Raad aangebodenter Secretarie dezer Stad voor een ieder ter lezing nedergelegd, en in druk tegen betaling van tien Cents met den 3den September aanstaande verkrijgbaar is gesteld. VAN LIMBURG STIRUM, leyden, 30 Augustus 1851. Weth. fung. Burg. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennisse van de belanghebbenden, dat van den Heer Controleur der Directe Belastingen is ontvangen een Volj aars-Kohier voor de Belasting op de Patentenbevattende de Wijken VII en VIII over de dienst van 1851 en 1852, welke op den 15den dezer is executoir verklaard, en op heden aan den Heer Ontvanger is verzonden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN LIMBURG STIRUM, Weth. fung. Burg. Leyden 1 September 1851. Ter ordonnantie van dezelve v. PUTTKAMMER. De Voorzitter van den Raad der Gemeente Leyclen noodigt bij deze de Kiesgeregtigden uit, om tot bevordering der orde bij de aanstaande keuze van Leden voor den Gemeenteraadop Dingsdag den O'1™ dezer maand van 's morgens negen tot 's namiddags vijf urehunne Stembiljetten in eene Alphahetische orde in te vullen en dezelve bij het Hoofdbureau en de drie Onderbureaux te willen inleveren op de volgende wijze als

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3