BUITEl\LAIVDSCHE BERIGTEN. tic landbouwkundigen opmerkzaam op deze gunstige gelegenheidten einde bet uitnemendste te leeren kennen wat Engeland in landbouw-werktuigkunde oplevert en ook ten einde gedeeltelijk den Engelschen landbouw zeiven te zien. Voor de landbouw-werktuigkundigen is deze gelegenheid onwaardeer baar gunstig, door de ontelbaar groote verzameling van werktuigen voor den landbouwwelke daar is ten toon gesteldterwijl bet leerrijke nog ver meerderd zal worden door eene voorgenomen bezigtiging van den landbouw, op de plaats zelve, in de graafschappen bij Londen. De reiskosten voor een enkel persoon zijn berekend op omstreeks 200. Het vertrek van het gezel schap is bepaald op Dingsdag 9 September van Rotterdammet de stoomboot de Batavier, de terugkomst op 29 September. Aan de Gedeputeerde Staten van Zuidholland zijn van de zijde van de maatschappij van landbouw in die provincie bedenkingen medegedeeldom trent de ongelijkmatigheid in het gewigt der stukken boter, welke in de onderscheidene gemeenten ter markt worden gebragten is voorgesteldom dit gewigt in den regel op een Ned. ffi voor de geheeleen op vijf oneen voor de halve stukkente stellenen zijn de Gemeente-besturen uitgenoo- digd, om, zoo daartegen geene bezwaren bestaan, daarin, bij plaatselijke verordeningente voorzien. rezen zijn, zou leiden. De beide slagtoffers van den moord nabij Kortrijk zijn ten gevolge van 1 hunne wonden overleden, zonder dat men van hen eenige inlichtingen om- trent het gebeurde heeft kunnen ontvangen. Het derde stagtoffer, dat men reeds dood gevonden had, is gisteren begraven. -Het Nederlandsch-Belgisch letterkundig congres is den 30sten Aug. in eene der zalen van de Koninklijke Akademie geopend. In bet congres wordt ditmaal bet voorzitterschap gevoerd door een Belg, j den Heer de Brauerc van Steelandonder-voorzitters zijn de Ileeren de Jager j van Rotterdam, en Baron J. dc Saint Genois van Gent; terwijl de heeren I i Dr. de Vries van Groningen en Ruijsch van Vlissingen, benevens twee Bel gen, de Heeren Stallaert en Vandervoort, tot secretarissen waren benoemd. De Brusselsche dagbladen deelen van de werkzaamheden der eerste zitting bet volgende mede. Dr. de Jager van Rotterdam voerde bet eerste woord; bij schetste den tegenwoordigen staat der Nederlandsche orthographieen be toogde dat het niet noodig is eene eenparige spelling aan te nemen en alge meen te volgen. De Heer Heremans, van Gent, las eene verhandeling over de geslachten der zelfstandige naamwoorden volgens het taalgebruik in Nederland en in Belgie. De Heer van Lennepvan Amsterdamvoerde het woord om eenige bewe ringen van den vorigen spreker te wederleggen. Daarna werd door een der Secretarissen een vertoog voorgelezen van den Heer Delecourt over het invoeren eener eenparige spelling in beide landen. De Heer Koenen, van Amsterdam, betoogde dat er behoefte bestaat aan eene historie der taal, en schetste het plan van zoodanig werk. De Heer Dautzeubergvan Brusselsprak over de taalvormenen wilde de oude taalvormen, in proza of poëzij vroeger in gebruik, weder in zwang gebragt hebben. De Heer Vandervoortvan Brusseldrong er op aan dat men den buiten landers de beoefening der Nederlandsche en Vlaamsche taal, als in de letter kunde, de industrie en den handel onmisbaar, zou trachten aan te bevelen. De Heer Stallaert, van Brussel, wilde alle Nederlandsche letterkundigen uitgenoodigd hebben om elk het eigenaardig woord- en taalgebruik zijner woonstreek op te schrijven, ten einde de bouwstoffen voor een algemeen Nederlandsch woordenboek bijeen te brengenook het noorden van Duitsch- land, tot aan Rusland toe, zou daartoe kunnen bijdragen. De Heer Stallaert stelde verder voor, dank te betuigen aan de Hoog- duitsche schrijvers die aan de Nederlandsche letterkunde diensten bewezen hebben; en op zijn voorstel werd besloten, aan die schrijvers de in druk uitgegeven verslagen van de werkzaamheden van dit congres en van de beide vroeger gehoudene toe te zenden. De zitting van 31 Augustus was talrijker bezocht dan die van den vori gen dag. Na de voorlezing der notulen van de vorige zitting en van ont vangen kennisgeving van de Heeren Polak uit Amsterdam Buddingh van Delft en Hissink van Zutphen, dat zij verhinderd zijn de vergadering bij te wonen, werd de Heer Conscience tot tweeden Voorzitter benoemd. De Heer van Lennep doet verslag van eene aan hem opgedragene Com missie, om een blijvend fonds voor het Congres daar te stellen, ten einde de kosten te bestrijden. Het resultaat komt hierop nederdat het beginsel van het Congres behoort veranderd te worden, en dat in Zuid- en Noord-Neder land afzonderlijk eene maatschappij van letterkunde gevestigd worde, welke te zamen één Congres uitmaken. Daarover ontstond eenige discussiewelke eindigt met het uitstellen der beraadslaging over dit voorstel tot den vol genden dag. De werkzaamheden nemen nu eenen aanvang met het voorlezen door den Heer Vleeschouwervan een paar letterkundige vragen. De verbastering en verfransching der Nederlandsche taal en bet te loor gaan van vroeger alge meen gebruikte woorden. Inzonderheid dringt de spreker aan op de weder invoering van bet verouderde doe en dijn in plaats van u en uw. Na eenige woordenwisseling deswegens volgt het verslag der Commission uit Noord- en Zuid-Nederland, over zamenstelling van een Nederlandsch woorden boek uitgebragt door Prof. M. de Vrieste Groningenhetwelk zoozeer de belangstelling der vergadering gaande houdt, dat het in weerwil van eene voorlezing die van 12 tot 3 ure heeft geduurd, met onafgebrokene aandacht is aangeboord en meermalen door toejuichingen afgebroken. (De Commissie bestond uit Prof. M. de Vries, Dr. A. de Jager, Mp. II. J. Koenen voor Noord-, en Prof. J. David, Dr. F. A. Snellaert, Mr. Pb. v. Duyse voor Zuid-Neder land Prof. J. David is niet op het Congres tegenwoordig wegens eene buiten- landsche reis). Volgens de Commissie zou het woordenboek zich bepalen tot de Neder- duitscbe taal in haren tegenwoordigen door het algemeene en beschaafde ge bruik gevestigden toestand. Het aanvangspunt wordt gesteld omstreeks het jaar 1G37. Verouderde woorden worden niet opgenomen; idiotismen alleen in zoo ver zij denkbeel den uitdruktenwaarvoor de algemeeee Ned. taal geen geschikt woord bezit. Bijzonder zal de spreektaal, geraadpleegd worden, en het Zuid-Nederl. taal eigen ter verrijking aangewend worden. Voorts zal men opnemenNederl. kunstwoorden zamengestelde woorden alleen in zoo ver hunne beteekenis niet van zelf uit de deelen blijktalgemeen gangbare spreekwoorden en spreekwij zen; woorden uit vreemde talen, wanneer zij een Nederlandsch gewaad heb ben aangenomen. In een aanhangsel zuHen de meest voorkomende barba rismen dc gebruikelijke woordenuit het MaleischJavaanscb en Chineescli ontleend en in onze bezittingen gebezigd, worden opgezameld. De rangschik king der woorden zal zijn etymologisch, voor zoo ver de woorden uit oor spronkelijke, bekende stamwoorden zijn ontsproten, volgens eene der drie hoofdwetten. Van al het behandelde zal eene alphabetische lijst achter het werk worden gevoegd. Bij elk hoofd- en stamwoord zal worden opgegeven de afleidingdo verschillende beteekenissen gestaafd door voorbeeldenbij voorkeur uit de tegenwoordige eeuwbet synonymieke en het spraakkunstig onderscheidenz. In het woordenboek zal eene eenparige spelling worden gevolgd, waartoe de thans in Noord-Nederland heerschende tot grondslag zal strekkenmet die wijzigingenwelke bij nader overleg zullen worden vastgesteld. Het woordenboek zal door eene inleiding worden voorafgegaanwaarin re kenschap van het plande inrigtingen en de beginselen des werks wordt gegeven. Het toczigt over de vervaardiging van het woordenboek wordt op gedragen aan eene commissie van redactie van 3 leden, en de vervaardiging zelve aan beoefenaars der Ned. taal, daartoe door de commissie uittenoodigen. De druk zal geschieden in de stadwaar de zetel der redactie is geves tigd de uitgave te Amsterdam en te Brussel. Zoodra op last van het Con gres tot den arbeid besloten en de redactie benoemd zal zijn, zal het plan officieel in de dagbladen worden aangekondigd met de uitnoodiging aan alle belangstellenden om bijdragen tot het groote werk in te zenden. Jaarlijks zal de redactie van den slaat der werkzaamheden aan het Congres verslag doen. FRASfHRIJK. PARIJS30 Augustus. Den 25slen is de zitting geopend der Algemeene Radendiezoo als men weet, dit jaar eene staatkundige strekking zullen hebben, en de voor standers der herziening rekenen er vast op ombij de tweede beraadslaging over de herziening, die na de wederbijeenkomst der Nationale Vergadering zal plaats hebbendoor deze Raden grooten invloed op die Vergadering uit te oefenen. De eerste lijdingen uit de departementen schijnen de verwachtin gen van de voorstanders der herziening te zullen bevestigenreeds twee ENGELAND. LONDEN, 30 Augustus. H. M. doet thans met baren gemaal eene reis in Schotland en wordt overal met veel hartelijkheid ontvangen. De stedelijke Raad van Birmingham heeft besloten aan II. M, een ver zoekschrift in te dienen, om bet batig slot van de ontvangsten der Tentoon- toonstelling te bezigen voor het oprigtcn eener nijverheidsschool. Men maakte zich in andere steden gereed het voorbeeld van dien Raad te volgen. BELGIE. BRUSSEL, 1 September. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft in hare zitting van eergisteren eene met Nederland gcslotene overeenkomst, betreffende de scheepvaart op de Maas, met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is het wetsontwerp op de openbare -werken met 56 tegen 13 stemmen aangenomen. Ook heeft de Kamer het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij 1,600,000 ff. waren aangevraagd tot bet oprigtcn van schoolgebouwenen het bouwen van arbeiders woningen, die gezonder zijn, dan vele die tegenwoordig bestaan. In de zitting van den gemeenteraad alhier van eergisteren werd door een der leden voorgesteld, bij een adres aan den Senaat op de aanneming van het wetsontwerp op het successieregt aan te dringen. De Burgemeester merkte hierop aan, dat dit voorstel den gemeenteraad zou kunnen leiden tot behan deling der vraag, of de Senaat naar den geest der constitutie eene door de kamer van afgevaardigden aangenomen belastingswet mag verwerpenen of het niet raadzaam zou zijn de geheele instelling van den senaat af te schaf fen en dat de gemeenteraad alzoo zijne bevoegdheid zou overschrijden. Hierop j werd bet voorstel ingetrokken. De Burgemeester herinnerde bij deze gelegen heid dat hij in der tijd bij de beraadslaging in het congres over de Bel- gische constitutie tegen de daarbij vastgestelde inrigting van den senaat had j j gestemd, en voorspeld bad dat die tot moeijelijkhcdenals welke thans opge- j j

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2