LEYDSCHE COURANT. m Nfl 1851. WOENSDAG, 3 SEPTEMBER. BIiYJlVENLAlVDSCnE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. v>> w Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 2 September. Zitting van den Stedelijken Raad van heden. Afwezig de HH. du Rieu, Cock, de Fremery, v. Kaatboven, IJsselsteyn, Olivier, Bake en van der Hoeven. Tegenwoordig zeventien leden. De Voorzitter deelt den inhoud mede eener missive van den Breeden Ker kenraad der Nederd. Herv. Gemeente, waarbij opgave gedaan wordt van de Commissie, benoemd tot regeling der zaken van het Huisziltenhuisaangeno- nomen voor kennisgeving. Overgegaan zijnde tol de benoeming der Voorzitters en Leden van de drie onder-burauxen van twee leden voor het hoofd-bureauzijn daartoe ver kozen alsVoorzitters de HH. Mrs. A. A. DilleeJ. C. Bucaille en C. J. Luzac, en tot leden de HH. Mr. N. Olivier, W. C. Baert, Prof. A. H. van der Boon MeschG. II. IJsselsleinT. W. J. van den AardweghA. C. LeembruggenMp. J. Bake en Mr. M. II. A. Lismanterwijl nog de HH. Mr. II. Gevers, Mr. G. P. van Outeren, S. J. Ie Poole, YV. P. Kluit, zijn benoemd, om bij ziekte of verhindering in de verschillende bureaux op te treden. In deliberatie gebragt zijnde een dispositie van HII. Gcdep. Statenhoudende uitnoodiging tot dadelijke afschaffing van de heffing der poortgelden, is met algemeene stemmen beslotenuithoofde de meeste pachtcontracten met 1852 zijn geëxpireerd, de heffing over 1852 nog te laten voortduren. Eindelijk is besloten. 1°. Aan te houden de voordragt tot betaling der kosten van verpleging van voorwerpen in de Koloniën der Maatschappij van Weldadigheid over 1850 ten bedrage 13709.54l. 2°. Met algemeene stemmen, hebbende de H1I. Bucaille, Hartevelt en Lezwyn zich buiten stemming gehouden tot het in gehruik verleenen van een stuk grond der Vestwal aan de Aschschuur, ten dienste der Koninklijke Nedcr- landsche Grofsmederij. De Voorzitter sluit de Vergadering na de overlegging van twee rapporten der Commissie van Financiën omtrent de rekening van 1850 en de ingele verde bedenkingen van het Raadslid Mr. J. Bake op het financieele stelsel. In de zaak van het Iluiszittenhuis, waarin eene Commissie benoemd was door de Regering, bestaande uit de Ileeren Mr. A. O. E. Grave van Lim burg Stirum, A. Ilartevelt Jz.Mr. G. P. van Outeren en A. Librecht Lezwyn, is door den Kerkeraad der Hervormde gemeente van zijne zijde eene Commissie benoemd bestaande uit de Ileeren Ds. II. FangmanProf. J. F. van OordtJwz. P. J. Zuurdeeg Jz. en 11. Zaalberg, ten einde elkander onderling te verstaan omtrent de redactie der concept-transactie en de middelen ter barer uitvoe ring benoodigd te regelen. Gisteren had de openbare Promotie en Prijsuitdeeling plaats onder de Leerlingen van het Stedelijk Gymnasium. Bij het ontvangen der prijzen werden de Gratiarum Actiones, als naar gewoonte, door den primus van iedere klasse opgezegd; en wel: in de le klasse door A. II. J. L. Ponse, in de Hoogduitsche taal. 2° A. Kuyper, Fransche 3C I. J. Suringar, Hollandsche 4e L. de Hartog, Engelsche 5e P. Hoogvliet, Latijnsche In het Verslag aangaande den Staat van het Gymnasiumwaarmede de Rector Dr. YV. H. D. Suringar deze plegtigheid opende, maakte hij melding van het eervol ontslag van den Heer D1'. A. Ilecker, als lcn Praeceptor, en dat van den Heer Dr. L. Ph. C. van den Bergh, als Onderwijzer in de Hol landsche Taal- en Letterkunde. Y'oorts vermeldende dat de Heer Dr. R. J. Fruin tot 1st™ Praeceptor bevorderdde Heer Dr. E. J. Kiehl tot 2tlc" Prae ceptoren de Ileer L. A. te YVinkel tot Onderwijzer der Hollandsche Taai en Letterkunde benoemd waren, wenschte hij die Ileeren geluk met de aan vaarding van hunne betrekkinggelijk ook den Heer Mr. J. G. Kistonlangs benoemd tot Secretaris van het Collegie van HII. Curatoren. Eindelijk bragt de Heer Suringar zijnen hartelijken dank aan allendie hem in den afgeloopen Cursus, bij gelegenheid zijner Feestviering, hunne deelneming en hulde bewezen hadden. Het aantal Leerlingen zal in den volgenden Cursus, die op Dingsdag den 9dcn September aanvangt, waarschijnlijk nog iets grooter zijn dan in het afgeloopen jaar; aangezien het getal van hen, die verzocht hebben als Leer lingen toegelaten te wordendat van hen overtreftdie het Gymnasium verlaten. 'sGRAVENHAGE, 1 September, volgende bulletin omtrent den toestand- van H. M. en Gisteren is het den jonggeborene uitgegeven »IIare Majesteit heeft eenen rust.igen nacht gehad en is redelijk wel. De jonggeboren Prins is welvarend." 31 Augustus 1851Dr. Vinkhüizen J. G. Vorstman. Hef bulletin van heden luidt aldus Hare Majesteit gevoelt zich, na een minder rustigen nacht, vermoeid, doch overigens redelijk wel. De jonggeboren Prins is vrij welvarend*. 1 September 1851, Dr. vlnkhuizen 's morgens ten 9 ure. J. G. Y'orstman. 2 September. Het heden morgen uitgegeven bulletin luidt als volgt Hare Majesteit is heden morgen redelijk welvarende. »De jonggeboren Prins is rustig en wel." DL YYnkhuizen, J. G. Vorstman, Z. M. de Koning heeft gisteren ochtend de godsdienstoefening in de groote kerk bijgewoond, onder het gehoor van den YVel-Eerw. Heer Moll, die in treffende woorden den Hemel heeft gedankt voor de gelukkige bevalling van II. M., en die tevens den hoogen zegen heeft afgesmeekt voor de verdere her stelling van II. M. en den voorspoedigen groei van den jonggeboren Prins. Uit Stokholm wordt berigtdat Prins Frederik er eene heerlijkheid voor 800,000 Rksd. heeft aangekocht. Ook waren uit naam van den Baron de Geer, Resident van Solo, onlangs uit O. Indie aangekomen, aan den Koning van Zweden prachtige Javaansche wapenen aangeboden. - In de residentie zijn aangekomen de Prins en Prinses van Saksen-YVei- mardeze laatste is eene zuster van II. M. Zij zijn door een hofkoets afge haald en hebben op het Paleis gedineerd. Gisteren middag woonden zij een groot diner bij op het huis de Pauw door Prins Frederik gegevenwaarbij ook Z. M. tegenwoordig was. II. K. II. Prinses Frederik heeft heden middag bij ÏIH. KK. HII. den Prins en de Prinses van Saksen-YVeimar, in het Hotel de l'Europe, een be zoek afgelegd. Naar men verneemt heeft II. K. H. Prinses Frederik der Nederlanden in de residentie doen gereed maken, om eerlang naar Stokholm te worden opgezondende luijermand voor H. K. II. de Kroonprinses van Zweden en Noorwegenvoor de ophanden zijnde bevalling van II. K. II. Gisteren avond heeft Z. Exc. Sir Ed. Disbrowe, Minister van Engeland, ter eere van den Prins en de Prinses van Saksen-YVeimar, eene luisterrijke soiree gegeven, die vereerd werd met de tegenwoordigheid van HH. KK. I1II. en van Z. K. H. Prins Hendriken waarop vele leden van het Corps Diplomatique genoodigd waren. Heden morgen, ongeveer ten 8j ure, heeft er op de publieke straat voor den Schouwburg eene moordadige aanranding plaats gehad op den Ilof- fourier van Z. K. H. Prins Frederik, den Heer Pabst, en wel door eenen voor cenigen tijd voor verregaand w angedragontslagen lakei. De wond isvan den hals af over de borst, door een snijdend werktuig toegebragt, maar daal de jas was gevuld en de snee over de bretel is heengedrongenheeft zij wel het ligchaam getroffen, doch is zij gelukkig van geenen bedenkelijker! aard. De verwonde bevindt zich naar omstandigheden vrij wel. De dader is in hechtenis genomen. Men verneemt, dat aan de begeleiders van het naar Londen gaande gezelschap practische beoefenaren van nijverheid en landbouw, de Ileeren Prof. P. L. Rijke en D1'. YV. C. II. Staring, is opgedragen, om alle Neder landers, welke zich, voor eigen rekening, daarbij zouden wenschcn aan te sluiten, op dezelfde wijze ten dienste te slaan als de anderen. YVij maken

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1