De grootste wijnstok waarvan wij immer hoordenbevindt zich in Jen tuin van het paleis te Windsor. Hij is 46 jaren oud en bedekt een' muur van 10 Ned. ellen breedte en 45 Ncd. ellen hoogte. In den herfst van 1843 droeg hij 2400 trossen van de allerschoonste druiven. Gemiddeld woog ieder tros ruim j- Ned. IS. BELG1E. BRUSSEL, 27 Augustus. Het beginsel van eenc belasting op de successie in de regte lijn vindt vele tegenstanders in den Senaat, die uitsluitend uit groote grondbezitters be staat en deze tegenstand wordt thans krachtig aangevuurd door de kerkelijke partij, die, als het ontwerp wordt afgestemd, op de aftreding van den Minis ter Frère rekenen en diens plaats door den vurigen aanhanger hunner partij den Heer de Thenx hopen vervuld te zien. De meerderheid der commissie van den Senaat, die het beginsel afkeurt, geeft voor, in dezen alleen het belang der middenklasse te beoogen, en daarmede dat van den handel en de nijverheid. De vrijzinnige partij daarentegen houdt voldat door eene dergelijke, doch altijd matige belasting, het belang der min gegoeden allezins wordt bevorderd, en het ontbreekt niet aan vermaningen aan de Senateurs, om wel toe te zienwat zij doen vermits door een afkeurend besluit de onderneming van belangrijke werken, waarnaar zeer wordt verlangd, en op welke reeds is gerekend, onbepaald zou worden uitgesteld. Onze spoorwegen vervoeren thans een buitengewoon getal reizigers. In de maand Julij alleen bedroeg dit getal 28,000 meer dan in dezelfde maand van 1850. Te Ostende komen en vertrekken wekelijks ongeveer 2000 personenhoofd zakelijk tot en van eene reis naar de Londensche Tentoonstelling. De Hoogeschool heeft eene prijsvraag uitgeschreven, luidende: geel eene beoordeelende verhandeling over de verschillende middelen tot luchtver- verschingtot op dezen dag uitgevonden en in gebruiken wijs aanwelke dier middelen het geschiktste is in hospitalen, gevangenissen, enz., enz." Voor de beste beantwoording geeft de Hoogeschool 500 fr.en de Inspecteur der Hoogeschool bragt die som op het dubbele. Hoe zeer de prijs van den grondeigendom is gestegen, blijkt uit het volgende: Te Bocholt in Limburg werden 199 bunders heide verkocht, ge schikt om in grasland te worden veranderd, en door deskundigen geschat op eene waarde van 26,099 fr. Zij werden gekocht door den Graaf de Theux voor 43,300 fr.dat is 19,201 fr. boven de schatting. De Commissie tot regeling van bet 3de Nederlandsche Letterkundig Congres alhierheeft laten bekend makendat het Congres zal plaats hebben den 30sten en 31sten Augustus en den lste" September in de groote gehoorzaal der Koninklijke Akademie (museum), en dat de letterkundigen, die zich als congres-leden zullen gelieven aan te gevende volgende merk waardigheden vrij en kosteloos kunnen bezoeken. 1°. De tentoonstelling van schoone kunstengedurende de vier dagen van den 30stcn Augustus tot den 2den September. 2°. De kamer der volksverte genwoordigers en des Senaats met ingang tot de voorbehoudene tribune. 3°. De nieuwe caserne. 4". De staatsgevangenissen van Brussel en Vilvoorden. 5°. Het museum van oudheden en wapentuig. 6°. De koninklijke en de Burgondi- sche bibliotheken. 7°. Het stadhuis. 8°. Den hortus botanicus. 8°. De kunst verzameling van den Hertog van Arenberg. 10°. Die van den Heer Wiertz. 11°. Het geographische gesticht van den Heer Fh. van den Maelen. 12°. De boekerij van den Heer Ridder de Jongheenz. ERANHRUK. PARIJS26 Augustus. Volgens het berigt in een der voornaamste bladenzou eerlang eene ex peditie naar de wateren van Japan worden gezonden, die bestaan zou uit een fregateene korvet en eene stoombootonder bevel van een Schout-bij- Nacht. Het zou eene militaire, wetenschappelijke en handels-onderneming zijnen ten doel hebbenvoor den Europeschen handel den toegang te openen lot een rijk, hetwelk daarvoor sedert de 16de eeuw gesloten is. Reeds hebbennaar men verzekertindustriëlen en geleerden aan de Regering hunne diensten voor deze expeditie aangeboden. De Minister van Openbare werkende Heer Magneheeft zich over België naar Duitschland begeven. Het doel zijner reis is volgens een der voorname Parijsche bladen, de spoorwegen in Duitschland op te nemen en inzonderheid de spoorwegverbinding tusschen OstendeTriest en Genuawier aanleg deels reeds ondernomendeels voorbereid is. Het was tijd voegt dat blad er bij dat de Regering bare aandacht vestigde op de mede dinging waarmede onze naburendoor vermogende Engelsche kapitalisten geholpen, ons bedreigen, eene mededinging die niets minder bedoelt dan om aan het Fransche grondgebied den doorvoer te ontnemen van de Indische overlandpost en van de naar de Levant bestemde reizigers en goederen en om het geheele verkeer over te brengen op twee spoorweglijnende eene op Genua en de andere op Triest uitloopend. De Prefect van policie heeft verboden, dat vrouwen met luchtballons opstijgen. Er is ontdekt, dat het beenzwart hetgeen tot meststof gebruikt wordt, grootendeels met turfmolm wordt vervalscbt. Door de Regering is daartegen een wetsontwerp ingediend, hetwelk na de schorsing der Wetgevende Verga dering in beraadslaging zal komen. Uit officiële opgaven blijkt dat de invoer in Frankrijk afnemende blijft: de invoerregten hebben in de verloopen zeven maanden dezes jaars 65,151,100 fr. opgebragt, tegen 69,381,309 fr. in 1850, en 72,436.544 fr. in 1849. Bij den uitvoer daarentegen wijzen de officiële opgaven eenge toeneming aan. Het Fransche regeringsblad behelst thans eerst liet wets-ontwerp op de pensioenen van burgerlijke ambtenarenvan regeringswege in de zitting der Wetgevende Vergadering van den 7den dezer ingediend. Alle ambtenaren zullen onderworpen worden aan: 1°. eene jaarlijksche in houding van 5 pCt. van hunne jaarwedde of emolumenten 2°. aan de in houding van een twaalfde gedeelte van de jaarwedde of emolumenten bij de eerste benoeming en van een twaalfde van elke vermeerdering van inko men; 3°. aan nader te bepalen inhoudingen wegens verlof en afwezigheid. 60-jarige ouderdom met 30-jarige waarneming eener sedentaire ambtsbetrek- king, en 55-jarige ouderdom met 25-jarige waarneming eener niet seden taire betrekking geeft regt op een pensioen, en wel ten bedrage van de helft van het gemiddelde der inkomsten van de laatste 6 jaren voor elk dienstjaar meer, vermeerdert het pensioen voor de eerstgemelde ambtsbetrek kingen met een 60ste, en voor de andere met een 50ste van het inkomen, tot een naar den aard der ambten en het bedrag der inkomsten verschillend maximum. Deze wet is niet toepasselijk op de Staats-Ministersde Secreta rissen Generaal der Ministeriende Leden van den Staatsraadde Prefecten en Onderprefectenwelke pensioen zullen blijven trekken naar de wet van 1790, die geene inhouding of korting hoegenaamd op de ambts-inkomsten voorschrijft. Het museum van natuurlijke historie alhierheeft uit Santa-Fé de Bogota in Zuid-Amerikahet bijna volledige geraamte van eenen mastodonle ontvangen. Dit dier der voorwereldwaarvan het geslacht is uitgestorven grensde aan den olifantmaar was veel grooter. Als een bewijs voor de woestheid der varkens schrijft men van Varen- nes-snr-Tèchedepartement Allier, het volgende: Een jong meisje, dat belast was met het bewaken van een aantal varkens, had deze zich door het veld laten laten verspreidener bevond zich ook eene zeug met hare jon gen bij, en, om de zeug terug te doen komen, nam het meisje een der biggen en liet dat schreeuwen. De zeug ijlde hierop toew ierp het meisje omver en beet het geweldig; andere varkens snelden daarop mede toe en voegden zich bij de zeug, zoodat het meisje bijna verscheurd werd. SARDINIË. Het Regeringsblad behelst eene opgave van de opbrengst der lolregten over de maand Julij jl. daaruit blijkt dat de opbrengst onder het nieuwe tarief 274,060 fr. grooter is geweest dan in Julij 1850. Hetzelfde blad behelst een Ministeriele besluit, bepalende dat in alle cor- rectionnele gevangenissen elke week drie malen en telkens een uur lang aan de gevangenen, die zich goed gedragen, in bijzijn van den kapelaan der gevangenisonderrigt zal worden gegeven in het lezen schrijvende chris telijke godsdienstleer, de rekenkunst, het decimaalstelsel van maten en ge- wigten het regtlijnig teekenen en de toepassing daarvan in het dagelijksch leven. Op Zon- en Feestdagen zal het onderwijs twee uren mogen duren. PRUISSEN. Te Hechingen beeft den 23sten de huldiging van den Koning plaats gehad als Vorst van Hohenzollernop den alouden burg, waar een troon voorZ.M. was opgerigt. Zoodra de Koning en de Prins van Pruissen aldaar aangeko men waren hield een Evangelisch prediker eene leerrede, en deed ook een Katholiek geestelijke eene gepaste toespraak, die door eene hoogmis werd ge volgd. Dö Koning plaatste zich toen op de trappen des troons, waar de Prins aan zijne regterhand stonden nam de huldiging der drie Standshee- ren, de Vorsten van FiirstenbergTurn en Taxis en Hohenlohe Schillingsfürst aanwaarna de President-Minister von Manteuffel eene toespraak tot de ge zamenlijke landsafgevaardigden hield, om hun het gewigt der plegtige eeds aflegging nog nader op het hart te drukkenen te herinneren hoe de aan vaarding der heerschappij door den Koning de wil des vorigen Landheerster voldoening aan een sedert lang bestaand verdraggeweest is. In aller naam sprak de Advokaat Burkle uit Sigmaringen vervolgens eene redevoering uit die door den Koning beantwoord werdwaarop de huldigingseed volgde. Nu verhief zich het geschal van pauken en trompetten werd een salvo uit het geschut gedaan en een Te Deum aangeheven, waarmede al de tegenwoordi- gen, ook de Koning, instemden. In de Villa Eugenia teruggekeerd, zette men zich daar aan den maaltijd, gedurende welken de huldigings-medaille aan al de aanwezigen werd uitgereikt. Des avonds werd een optogt met fakkels gehouden en een fraai vuurwerk afgestoken. Op zijne doorreis van Sigmaringen naar Ischl zal de Koning een bezoek aan den Koning en Koningin van Beijeren te Hohenschwangau brengenen vervolgens eene zamenkomst hebben te Ischl met den Keizer van Oostenrijk die reeds daarheen is vertrokken, RUSLAND. PETERSBURG, 16 Augustus. Men zendt thans van hier eene uitrusting naar het aan de Noordoostelijke grenzen van Aziatisch Rusland gelegen Schiereiland Kamschatkaten einde deze nog woeste landstreek aan den landbouw dienstbaar te maken. Aan het hoofd dier uitrusting staat de jonge Poolsche Graaf Czepskieen bekwaam man, die uit zijn eigen vermogen een jaarlijksche som van 10,000 Ned. daaraan bijdraagt. ZWEDEN. Eenigen tijd geleden is door een Stockholmsch koopman bij den Rijks dag een verzoekschrift ingediendom den Zweedschen handel en scheepvaart door afkoop, of eenig ander middel, te ontheffen van de belemmering en

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3