LEYDSCHE i COURANT. VRIJDAG, 29 AUGUSTUS. BL\i\ENLANDSCIIE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. N°. 1Ö4,; De Prijs der Courant is ƒ13 in het fa de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Augustus. Zitting van den Stedelijken Raad van heden. Afwezig de Heeren Mr. A. A. Dillié, Mr. J. C. Bucaille, P. du Rieu, Mr. P. G. Hubrecht, W. C. Baert, Prof. J. Bake en Prof. J. van der Hoeven. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede drie resolutiën van Gedep. Staten van Zuid-llol- land aeene van 19 Augustus 1851, houdende goedkeuring van het Raads besluit van 30 Julij omtrent af en overschrijving van zekere posten der be grooting; h) eene van 20 Augustus houdende goedkeuring van bet raadsbe sluit van 30 Julij tot bet geven van een voorschot aan Meesteren Regenten der Iluiszitten- en Diaconie-Arrnen uit stads kaslater uit de interessen terug te gevenc) van 27 Augustus houdende magliging tot bet benoemen van drie onder-bureauxovereenkomstig het beslotene in de Vergadering van den Raad van 16 Augustus. De Voorzitter brengt in behandeling 1. De rekening van de Stads Bank van Leening over 1850, sluitende met een goed slot van 822.57;. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. De rekening van de Kamer van Koophandel over 1850, sluitende met een goed slot van ƒ83.04;. Met algemeene stemmen goedgekeurd. De Hee ren Ilartevelt en de Fremerij houden zich als rendanten buiten stemming. 3. Den staat van begrooting der Schutterij voor 1852. Er ontstaat eene discussie of deze niet tegelijk met de Stedelijke Begrooting door den nieuwen Gemeenteraad behoort vastgesteld te worden. Door de beslissende stem des Voorzitters wordt met 9 tegen 9 stemmen besloten tot de dadelijke behan deling over te gaan, waarop hij met algemeene stemmen wordt aangenomen. ia. Staat van af en overschrijving van het Lutersch armbestuur over 1850 aangenomen met algemeene stemmen. Ah. Gelijken Staat van Regenten van het Luthersche Wees- en Armen huis over 1850. Daaromtrent zullen aan Regenten nadere inlichtingen ge vraagd worden. 5. Missive van den Breeden Kerkeraad van 22 Augustus 11. tot het benoe men eener commissie uit den Raadten einde zich met eene commissie uit den Kerkeraad te verstaan omtrent de redactie der concept-transactie en de middelen ter barer uitvoering benoodigd te regelen. Met 15 tegen 3 stem men wordt daartoe overgegaan. De Voorzitter benoemt tot Leden dier com missie, aan welker hoofd hij zich stellen zal, de heeren HarteveltMr. G. P. van Outeren en A. Librecht Lezwijn. 6. Rapport op de missive van Mren Regenten van het Heilige Geest of armen Wees- en Kinderhuis over de hun op 24 December 1849 gedane Sommatie. Wordt besloten dat rapport bij afschrift aan Meesteren Regenten mede te deelen en inmiddels te pogen van het Grootboek inlichting te krij gen over zekeren post van 36262.volgens de rekening van Meesteren Regenten over 1811 op het Grootboek ingeschreven. 7. Verzoek van de Leidsche afdeeling der Maatschappij lot Nut der Israëli ten in Nederland het kosteloos gebruik vragende van de kleine Gehoorzaal tot het houden van zes maandelijksche voorlezingen. Met algemeene stem men goedgekeurd. De Voorzittor doet mededeeling van ingekomen stukken, waaronder de Stedelijke Begrooting voor 1852, welke voor de leden van den Raad ter lezing zullen worden nedergelegd. Laatstleden Dingsdag hadden er in de werkzaal van de 3de kl. kleeder makers in de militaire strafgevangenis nabij deze stad, verregaande ongere geldheden plaatsuitgelokt door de weigering van eenige gedetineerdenom zichop den last van de Bewaarders en den Commandant des gestichts uit die zaal te verwijderen. Bij de daaruit ontstane moeijelijkheden vergat zich een der gedetineerdedie in het voorafgegane niet het minste betrokken was zooverre, dat hij met het mes waarmede hij, als hangmattenmaker voorzien wasaan den Hellebardier twee min beduidende sneden op den armen aan den eersten Bewaarder eene steek in den onderbuik toebragt, met dat nood- lottig gevolg, dat laatstgemelde ijverige en getrouwe ambtenaar, daags daar aan is overleden. Dc wonde schijnt volstrekt doodelijk te zijn geweest. Het onderzoek door de Commissie van Administratie aangevangenwordt grondig door de Justitie voortgezet, terwijl de dader van dit schandelijk misdrijf met hen die zich aan wederspannigheid schuldig maakten, in de strafccllen is afgezonderd. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben bepaald dat in de week, aanvang nemende den 31sten Augustusin die provincie eene algemeene col lecte zal geschieden voor de ongelukkig gewordenen door den brandvan den IB401 dezer te Haaksbergen. 's GRAVENHAGE, 27 Augustus. Het bulletinheden nopens II. M. en den jonggeborene uitgegevenluidt aldus »IL M. de Koningin is gedurende den nacht zeer onrustig geweest. De jonggeboren Prins is redelijk welvarend. 27 Augustus 1851 Dr. Vinkhüizen, J. G. Vorstman. 28 Augustus. Het bulletin dat heden omtrent den toestand van II. M. de Koningin en den jonggeboren Prins is uitgegeven, luidt als volgt: Gisteren avond heeft zich bij II. M. koortsverhelling opgedaanwaardoor de nacht slapeloos is doorgebragt. De jonggeboren Prins is redelijk weldoch minder rustig." 28 Augustus 1851, Dr. Vinkhüizen, 's morgens 9 ure. J. G. Vorstman. Gisteren heeft in het register van den Burgerlijken Stand alhier de in schrijving plaats gehad der geboorte van den Doorluchtigen Prins, die daarbij de namen heeft bekomen van WillemAlexanderCarelHendrikFredcrik. Z. M. heeft heden middag ten één ure de Commissie uit de Eerste Kamer der Staten-Generaal ontvangen tot het aanbieden van het adres van ge- lukwenschingbij de bevalling van H. M. de Koningin. Z. M. de Koning heeft tot Grootmeesteresse tijdelijk benoemd in plaats van wijle de Douare. FalckMevr. Deutz van Assendelft. Bij besluit van heden heeft Z. M. goedgevonden te bepalen dat een aantal van veertien opzieners of werkbazen op 's Rijks kosten naar Londen zullen worden gezonden ten einde onder geleide van twee deskundigen de Tentoonstelling te bezoeken. De Minister van Binnenl. Zaken, met de uitvoering van dit besluit be last heeft tot geleiders aangewezen den Hoogleeraar Dr. P. L. Rijkete Levden en den Secretaris der Geldersche Maatschappij van LandbouwDr. W. C. H. Staring. - Naar men verneemtzal de Minister van Binncnlandsche Zakenzich morgen naar de provincie Friesland op reis begeven. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de Oude Doelen afge stapt Z. Exc. Lussi de Moriano MontaltoMinister van Z. M. den Koning van Sardinië bij de Hoven van Nederland en Belgie komende van Brussel. Naar men verneemt heeft Z. M. bij besluit van 23 dezer, bewilliging verleend tot de oprigting eener Ooster-Schelde-Polder-Maatschappijwelke te Goes zal gevestigd zijn. Bij de Rekenkamer is thans ingetrokken en volkomen onbruikbaar ge maakt een bedrag van 29,372,860 aan muntbiljetten van 1845, en een bedrag 15,223,740 aan muntbiljetten van 1849. Z. M. de Koning heeft eene aanzienlijke gift geschonken aan de onge- lukkigen, die door den brand te Haaksbergen geleden hebben. -- Laatstleden Zaturdag overleed, op zijne buitenplaats te Loon-op-Zand de Hoogwelgeboren Heer Jhr. Mr. F. X. Verheyenridder der orde van den Nederlaridschen LeeuwGriffier der Staten van Noordbrabant. Uit de Overrijssel blijkt, dat, bij gelegenheid een te Zwolle ter eere van den Minister van Binnenlandsche Zaken gehouden diner, de Commissaris des Konings een toast op den Minister had uitgesproken, waarbij hij diens verdiensten jegens het Vaderland en den Koning deed uitkomen. De Heer Thorbecke stond dadelijk daarna op, te kennen gevende, »dat deze toast j een onmiddelijk antwoord vereischtonder dankbetuiging voor hetgeen ten j zijnen opzigte was gezegd, verklaarde hij, dat, indien aan de Regering, of aan eenig deel er van, eenige lof mogt toekomen, die lof behoorde aan den j Koning en aan den Koning alleenzonder wiens wil niets in den Staat konde tot stand komen hetzij ten gevolge van eigen initiatief, hetzij ten gevolge van bekrachtiging; dat dus op den Koning, als hoofd der Regering, alle

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1