BUITEiVLANDSCnE BEIUGTEN. eenig voorregt ten deel vallenin de familie van den Heer A. v. B hier ter stede, het vijfde mannelijk geslacht, naar het leven, te portretteren. Met eene vaste hand zag men hem het kind van vier jaren schilderen, welks over grootvader hij, als een grijsaard van vier-en-negentig jarenvóór bijna eene halve eeuw, insgelijks geschilderd had. Deze merkwaardige reeks van por tretten, in hetzelfde vertrek opgehangen, getuigt, hoe het talent van gelij kenis te treffen, niet alleen, maar ook de fiksche behandeling van het pen ceel den Heer Wonder, tot op hoogen ouderdom, is bijgebleven. MIDDELBURG 21 Augustus. De Heer Jan de Kater, Notaris te Haamstede, bij arrest van het provin ciaal geregtshof in Zeeland van 22 Mei van dit jaar, schuldig verklaard aan het verduisteren of aan hunne bestemming onttrekken voor meer dan een derde deelder kooppenningen geprovenieerd uit eenen openbaren verkoop van roerende goederenen zulks door den openbaren bewaarhouder dier koop penningen zeiven, eerloos verklaard, veroordeeld tot confinement voor den tijd van vijf achtereenvolgende jaren, en in eene geldboete van twintig gul dens, mitsgaders ontzet van ambt als Notaris, is, bij arrest van den hoogen Raad der Nederlanden van den 19den dezer maandop zijne voorziening in cassatie, van alle regtsvervolging ontslagen, als stellende het feit, hem te laste gelegdnoch misdaadwanbedrijf, noch overtreding daar. ENiGELiAWD. LONDEN, 23 Augustus. Men berekent dat van de ruim 200,000 menschenwelke gedurende de 4 eerste dagen dezer week de Tentoonstelling bezocht hebben, 19/20 buiten landers waren of bewoners van andere gedeelten van Engeland en Schotland. De hitte was gisteren zoo groot, dat de meeste bezoekers in de localen door- bragten, waar ijs en ververschingen te beKomen waren. De nieuw benoemde Nederlandsche Gezantde Baron Bentinckis gis teren hier aangekomen. Nopens de ontwikkeling van de dagbladpers hier te lande, vindt men in een onzer bladen eenige opgaven betreffende den limes. Als eene bijzon derheid werd in 1840 nog gemeld, dat dit blad ter gelegenheid van de huwelijksfeesten van II. M. 30,000 afdrukken sleet; thans worden dagelijks 38,000 exemplaren verkocht en bij de opening van de tentoonstelling bereikte dit getal 52,000het hoogste tot dusver hier te lande van eenig nieuwsblad bekend. De machinepers, waarmede het gedrukt wordt, levert tusschen 8000 a 10,000 exemplaren per uur. Het onlangs gefailleerde huis Castelli en Comp. had zeer vele gelden onder zich die tot opbouw van de nieuwe Roomsche kerk alhier bestemd waren, en ook van den Kardinaal Wiseman. -De Sun meldt, dat de Hertog van Norfolk van de Roomsche tot de Protestantsche kerk is overgegaan. In eene steenkolenmijn nabij het Washington-station van den Berwick spoorweg, zijn 11. Maandag door eene allergeweldigste ontploffing, 40 arbei ders van de 60 gedood. Het gejammer der vrouwen en kinderen bij het ophalen der lijders was hartverscheurend. Een zekere Heer Aliens heeft een voor het vangen van walviscshen be stemd geweer uitgevonden, liet werpt eene lans, die, nadat zij in het lig- chaam van den visch is doorgedrongen, ontploft en alzoo aan het dier eene onmisbaar doodelijke wonde veroorzaakt. Dit geweer weegt 23 pond en drijft met eene gewone lading buskruid de lans op 120 voet afstand 6 voet in den grond. De Heer M'Cormickuit Noord-Amerikaheeft bij de Tentoonstelling de groote medaille behaald voor het door hem uitgevonden maaiw erktuig. Het wordt door twee paarden in beweging gebragten door één man gestuurd terwijl een ander het gevelde en op een bord neergestreken graan wegneemt; het is op verscheiden boerderijen omstreeks Londen dezer dagen beproefden heeft zoo goed voldaandat deskundigen het als eene groote aanwinst voor den landbouw beschouwenmet eenige verbeteringen zou hetnaar hun oordeel, algemeen in gebruik kunnen komenen bij het oogsten eene ge- wigtige besparing van handenarbeid en van tijd kunnen opleveren. Deze uitvinding zou thans vooral van pas komen nu er in Engelanddoor de vermindering van het aantal werkzoekende Ierengebrek aan handen is in den oogsttijd. In de zuidelijke deelen van Ierland wordt sterk geklaagd over gebrek aan werkvolk; inzonderheid hij den landbouwenden stand wordt deze schaarsch- heid gevoeld. Het gemiddeld weekloon voor grasmaaijers is thans ƒ4.20 met de kost, en bij den graanoogst 5.40. Er kwamen zich echter in de wes telijke streken gedurig vele personen uit Schotland en Engeland nederzetten. FRANHRIJK. PARIJS24 Augustus. Onder de nieuwe Ridders van het Legioen van Eer welke de President der Republiek benoemd heeftstaat boven aan op de lijst eene vrouwde weduwe Brulon, geboren in 1771 en thans onderofficier in het Invaliden- gesticht alhier. Daar nog geen voorbeeld eener zoodanige benoeming in de lijst der ridders van het legioen van eer bestond behelst het regeringsblad eene schets van het leven dier vrouw waaruit blijktdat zij op haar 21stc jaar als soldaat dienst genomen hebbende in het regement waarbij haar man man gesneuveld en haar vader nog in dienst was zich door krijgsmoed en onberispelijk levensgedrag zoozeer onderscheidde, dat haar vergund werd in dienst te blijvenen dat zij vervolgens zeven veldtogten bijwoonde en tot den rang van Sergeant-Majoor opklom. SARDINIË. TURYN17 Augustus. De Gezantschappen van de Protestantsche Staten hadden een verzoek bij den Gemeenteraad dezer stad ingediend, om buiten de Porta Nueva eene kerk te mogen bouwen. Dit verzoek is hun toegestaandoch nu protesteren de or ganen der Clerikale partij zeer tegen dien aanbouw en trachten de bevolking op te ruijen, die niet zou moeten dulden, dat aan de verbreiding der ketterij op deze wijze een vast steunpunt verzekerd wordt. STALIE, R.OME, 14 Augustus. De Paus zal hier ter stede een seminarie stichten voor jonge lieden die hunne godgeleerde studiën willen voortzettenen heeft er reeds eene som van 40,000 scudi voor hestemd. De Paus zou alzoo de roeping van velen willen heveiligen, tegen de gevaren, die hij meent dat hen, bij gemis van zulk eene opleiding, thans vaak bedreigen. Hier zouden hunne studiën beter bestuurd en bewaakt kunnen worden. Sedert drie dagen is de policie weder in de weerom de onruststokers en de moordenaars op te sporen. De moordaanslagen herhalen zich; alle vrees voor straf schijnt verdwenen. Dagelijks worden vele Italianen, die niet van Rome geboortig zijn, verbannen of naar hunne geboorteplaatsen terug gezonden. De Heer Gregori is in de gevangenis geworpenomdat hij Rome niet wilde verlaten, als hebbende er langer dan 50 jaren gewoond; hij kwam er in, toen hij 12 maanden oud was. De sbirren of geregtsdienaars zoeken overal naar personen, die niet in Rome gehoren zijn, om hen gevangen te nemen. De misdaadeenige mijlen van Rome geboren te zijn wordt met verbanning of gevangenis gestraft. - In Bologne hebben de Oostenrijkers zelfs het Servitenklooster bezet en 4 kanonnen aan den ingang geplaatst. flANOVER. Bij het jongste hezoekdoor den Koning van Pruissen bij onzen Koning afgelegd, bloeide juist in den koninklijken tuin eene overheerlijke Victoria Regia en daar men in Engeland dikwijls proeven namaangaande de draagkracht harer bladeren, werd ook nu eene soortgelijke proef met een der bladen genomen. Men liet een blad van 7 voet in doorsnede op het water dragen en plaatste daarop een jongen van zeven jaar, met twee stuk ken gewigt van 30 pond zwaarte, liet blad kon dit gezamentlijk gewigt zeer goed dragen. fiï T E N R IJ K. AVEENEN, 19 Augustus. Bij eene verordening van het Ministerie is de vrijheid der studie op de Universiteiten in ons land beperkt. Eenige alhier wonende Protestanten hebben het voornemen opgevat om eene kerkelijke courant uiltegevengewijd aan de bevordering der belan gen hunner geloofsbelijdenis. II A MB ITII 22 Augustus. Eergisteren bebben de Oostenrijksehe troepen eindelijk de voorstad SU Panli verlaten, ten gevolge van de vertoogen door den Senaat bij de Oostenrijksehe Regering gedaan. De troepen zijn naar Altona verplaatst, en slechts wei nige dragonders achter gebleven. - Onlangs is de luchtreiziger Tardini uit Modena met zijnen ballon te Kopenhagen opgestegen, en na een uur nabij Malmoë in Zweden nedergekomen. WEST-INDIE. SURINAME, 22 Julij. Berigten van deze dagleekening meldendat de gele koorts toen schrik barend onder de soldaten en zeelieden heerschte; van den Ist™ tot den 30sten der vorige maand hadden 41 sterfgevallen plaats. Op den lstcn en 2den de zer is niemand overledenmaar van den 3dcn tot den 22slen hebben wederom niet minder dan 64 sterfgevallen plaats gevondenzijnde alzoo de sterfte in vergelijking met de maand Junij, vermeerderd in eene rede van meer dan twee tot een. STADS DEKIGTE1V. VERGADERING van den Raad der stad Leydenop Donderdag den 28S,CTI Augustus 1851, des namiddags ten half 2 ure. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leyden geeft bij deze kennis, datingevolge art. 286 der Gemeentewetde Lijst der Kiezers voor den Gemeenteraad op heden is gesloten en ingevolge art. 31 der Kieswet, dade lijk op nieuw is aangeplakt en op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. VAN LIMBURG STIRUM, Leyden, 25 Augustns 1851. Weth. fung. Burg. CORRESPONDENTIE. Wij hebben boven gebruik gemaakt van een in onze Brievenbus gevonden ongeteekend berigt, daar hel ons juist heden tevens van elders was bekend geworden doch verzoeken alle Inzenders hunne stukken te teekenendaar wij ons niet op mededeelingen van onbekenden kunnen verlaten.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3