Tegenover zulke uitkomsten schijnt de meening geregtvaardigddat de wet van 1835 haar doel gemist en de wet van 1847 het hare bereikt heeft, en bestaat er zeker geene reden om van de laatste tot de eerste terug te keeren. 's GRAVENHAGE, 25 Augustus. Heden morgen is het heugelijk berigt der gelukkige bevalling van II. M. de Koningin, door het lossen van 101 kanonschoten, den volke aangekondigd. Heden namiddag is uit deze Residentie naar Stuttgardt vertrokken de Baron de Constant de Rebecque, Adjudant des Konings ten einde aan Z. SI. den Koning van AA'urtemberg het berigt over te brengen der gelukkige beval ling van H. SI. de Koningin. Omtrent deze heugelijke gebeurtenis is opgemaakt het navolgend bulletin «Heden morgen kwartier over vier ure beviel II. SI. de Koningin van een Prins. «De bevalling had ontijdig, doch voorspoedig plaats. Sedert gisteren na middag hadden zich cenige teekenen des ophanden zijnde verlossing voorge daan, welke echter na middernacht meerdere wezenlijkheid verkregen. Tot op dit oogenbliknegen ureheeft H. SI. nog weinig gerustwaar door de Koningin zwak en zeer vermoeid is." 25 Augustus 1851, D<\ ATnkhuizen 's morgens 9 ure. J. G. Vorstman. 26 Augustus. Heden morgen ten 9 ure is uitgegeven het volgende bulletin II. SI. was gisteren avond koortsig en onrustig tegen den morgen is de Koningin een weinig ingeslapen en bevindt zich daardoor meer versterkt. De jonggeboren Prins is welvarend." 26 Augustus 1851, D>'. Vinkhcizen, 's morgens ten 9 ure. J. G. Vorstman. Bij besluit van den 4denzijn benoemd tot Nederlandsche Consuls in ile Vereenigde Staten van Amerika1°. de Heer G. van Steenwijkte Mil waukee, voor den Staat AVisconsin; 2°. de Heer F. R. Toewater te S'. Louis, voor de Staten Slissouri, Jowa en Illinois; en 3°. de Heer Charles Hess te Détroitvoor de Staten SlichiganIndiana en Ohio. Z. SI. heeft Dr. I. van DeenGeneesheer te Zwollebenoemd tot bui tengewoon Hoogleeraar in de Geneeskunde te Groningen. Z. SI. hecfL de Luitenants ter zee van de lste en 2de klasseP. A. SI. Hinlopen en P. SI. Collardop 's Rijks stoomschip Heklabenoemd tot Rid ders der Slilitaire AA'illemsorde en voorts bepaald dat onderscheiden Officie ren en militairen eervol zullen vermeld worden wegens krijgsverrigtingen tegen de zeeroovers met het stoomschip Hekla in Oost-Indië. Z. SI. heeft den uit de Oost-Indië wedergekeerden Colonel en Chef van de artillerie aldaar J. C. van RyneveldZondag in een hijzonder gehoor ontvangen. Dc Heer de AVit op het stedelijk Badhuis te Schevcningenheeft Zaturdag- avond een bal gegeven tot veraangenaming van zijne badgasten dat door vele leden van het Corps Diplomatique en vele ingezetenen der Residentie werd bijgewoond. Slen verneemtdat verscheidene leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaaldoor tusschenkomst van den A'*oorzitterhun verlangen hebben te kennen gegeven, om, vóór de ophanden zijnde sluiting der zitting, hunne opwachting bij den Koning te maken en datdien ten gevolgeZ. BI. den A'oorzitter 11. AAroensdag in een bijzonder gehoor heeft ontvangen. Directeuren der te Rotterdam gevestigde Zuidliollandschc Maatschappij tot reddinc van schipbreukelingen hebben Donderdag, op het duin en aan het strand nabij Ter Heyde, in tegenwoordigheid van Z. K. II. Prins Hendrik, onderscheiden proeven genomen met het werpen der lijnen van verschillende dikte, en wel door middel van de in Engeland vervaardigde rackets, en ook met den gewonen mortier, ten einde langs dien weg cene gemeenschap door lijfien en trossen daar te stellen om des te zekerder met de reddingsboot een gestrand schip te kunnen bereikenwelke prueven volkomen aan het oogmerk hebben beantwoord. Bij het dezer dagen aan dc Tweede Kamer aangeboden ontwerp van w ethoudende eene begrooting wegens den arbeid der gevangenenover 1852, worden de uitgaven wegens dien arbeid vastgesteld op 142,265, waaronder 28,565 voor traktementen toelage enz. der beambten en be dienden, 80,000 voor grondstoffen, bereidingsmiddelen, gereedschappen, enz. Tot dekking dezer uitgaven worden aangewezen 1°. de opbrengst van de door de gevangenen vervaardigde goederen 2°. de opbrengst wegens ver koop van onbruikbare gereedschappen en andere fabriek-voorwerpen. In de bij dit ontwerp behoorende memorie van toelichting wordt hoofdza kelijk het volgende medegedeeld De arbeid der gevangenen wordt thans regelmatig verrigt in de bestaande zeven strafgevangenissenalsde huizen van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden en te AVoerden het huis van correctie te Hoorn, het huis van militaire detentie bij Leydende gevangenis van veroordeelde vrouwen te Gouda en de gevangenissen voor jeugdige veroordeelden te Rotterdam en te Amsterdam. In verband met het fabriekwezen in de voornoemde gestichten te Leeu warden, te AVoerden en te Hoorn, en door de lofwaardige medewerking der directeuren en verdere beambten aldaar, is sedert eenige jaren die arbeid uitgebreid tot al de huizen van verzekering, in de hoofdplaatsen der provin cie, en zelfs tot eenige huizen van arrest, als: te Leyden, Sneek, Amers foort, Almelo, Hoorn en Alkmaar; en er worden steeds pogingen aangewend, om de bezwaren die de invoering van meer geregelden arbeid ook in de overige dier kleine gevangenissen bemoeijelijken hetzij door den te grooten afstand van de strafgevangenis, uit welke het werk moet worden verstrekt, of door de gewoonlijk kleine bevolking en korten tijd der detentie, te over winnen. Nogtans wordt aldaar den veroordeelden, zoo veel mogelijkeenige bezigheden verschaft, hetzij door schoolonderwijs en lectuur, het herstellen hunner klec- ding- en liggingstukken en het schoonhouden der localenof door meer of mindere werkzaamheden voor particulierenvoor zoo veel de regenten die kunnen verkrijgen. In het cellulaire huis van arrest en justitie te Amsterdam, in het laatst van 1850 in dienst gesteld, zal de arbeid, bij verdere bevolking, naar de behoefte worden geregeld. De invoering van den arbeid in de huizen van verzekering en in eenige huizen van arrest, alwaar de gevangenen in vroegeren tijd aan de verderfe lijke werkeloosheid waren overgelaten heeftvolgens de jaarverslagen van regenten, de orde en tucht aanmerkelijk verbeterd, de pogingen tot zedelijke verbetering der gevangenen krachtigd ondersteunden verder ten gevolge gehaddatdoor het afzonderen van een gedeelte van het werkloon tot uit- gqgnskasveel minder behoeft te worden uitgegeven aan reisgeld aan ont slagen behoeftige gevangenen. De producten van den gezamenlijken arbeid der gevangenen bestaan hoofd zakelijk in ruw en wit linnen en katoenen stoffeneenig wollen en katoenen breiwerk, mitsgaders in kleer- en schoenmakerswerkten dienste der De partementen van Oorlog, van Marine en van Koloniën, van welke de bestel lingen uit den aard der zaak veranderlijk zijn, en gewoonlijk in de maand October van elk jaar worden kenbaar gemaakt. Buitendien wordt in de behoeften van de dienst der gevangenen als van kleeding-liggingstukken en van mobilaire voorwerpenzooveel immer mo gelijk is, door den arbeid der gevangenen voorzien. Blijkens eene opgave van den handel op China onder Nederlandsche vlag over het jaar 1850heeft de invoer plaats gehad met 39 schepen metende 14,823 tonnen, tegen 21 in het jaar 1849. Van deze 39 schepen waren 25 Ncderl. en 14 Nederl. Indische. Zij bragten aan voor eene geza- melijke waarde van 992,384 sp. m. zijnde 24,107,76 sp. in. meer dan in 1849. De uitvoer had plaats ingelijks met 38 schepen, metende 14,319 tonnen tegen 16 in 1849. De gezamentlijke waarde der uitvoeren bedroeg 965,931 Spaansche matten (ƒ2.50), zijnde 134,401,15 meer dan in 1849. Süersie tünnier tier Sfaten*€£enerattl. Zitting van Maandag 25 Augustus. In deze zitting hebben de Commissien van Rapporteurs hare verslagen uit- gebragt over de ontwerpen van wet1°. Nopens de onteigening ten alge- meenen nutteen 2°. wegens de bevorderinghet ontslagliet pensioneren enz. der militaire Officieren van de Land- en Zcemagtwaarover de discus sion morgen zullen plaats hebbenalsmede over het ontwerp tot helling van Prov. belastingen in Vriesland. Zitting van Dingsdag 26 Augustus. In deze zitting is het wets-ontwerp over der prov. belast in Friesland met algemeene stemmen aangenomen. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het wets-ontwerp tot regeling- van de onteigening ten algemeenen nutte. fTelegraphtscli Berigt. 5 uur 54 min. De Eerste Kamer heeft de Onteigenings-wet aangenomen met 19 tegen 17 stemmen. AB1STERDABI25 Augustus. LI. ATijdag gedacht de AVel-Eerw. en Zeer Gel. Heer Josué Teissèdre l'Ange, rustend Predikant bij de AVaalsch-Gereformeerde gemeente alhier, zijn vijftigjarig school-opzienerschap gedurende dien tijd heeft de Heer l'Ange aan eene meer dan gewone kennis van zaken in het lager schoolwezeneene warme belangstelling, eene onvermoeide en onafgebrokene werkzaamheid in zijnen werkkring gepaard. Het Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap afdee- ling Amsterdamheeftten blijke van de erkenning en waardering van al het geen door den waardigen schoolopziener is en nog wordt verrigt, een welge lijkend afbeeldsel van hem doen vervaardigen waarvan ieder, die tot de bestrijding der kosten bijdroeg een exemplaar heeft ontvangen, terwijl óén exemplaar, in eene lijst omvat, den Heer l'Ange als hulde is aangeboden. Ongeveer 250 onderwijzers en onderwijzeressen stortten daartoe met liefde hunne bijdragen. Ten 2j ure vereenigde zich de commissie en de deelne mers in het logement de Zwaanalwaar een half uur later de Heer Teissèdre l'Ange, binnengeleid door eene commissie, verscheen, en door den Voorzitter met eene gepaste toespraak werd begroet. Daarop werd het portret den ge- vierden grijsaard aangeboden, en getroffen door.de hem bewezen hulde, ont ving de edele man dit bewijs van erkentelijkheid en achtiDg van zoo velen in wier personen en verriglingen hij zoo veel belang stelt, en antwoordde op eene wijze, hem en zijnen vereerders ten volle waardig. Het portret is naar eene teekening van den Heer J. AV. Pienemangegraveerd door den Heer J. Sluyter, en heeft tot onderschrift: Aan den school-opziener J. Teissèdre l'Ange, 1801, 22 Augustus 1851. De onderwijzers en onderwijzeressen in het lste en het 8ste district van Noordholland. UTRECHT, 24 Augustus. Dezer dagen mogt onzen verdienstelijken stadgenoot, den kunstschilder P. C. AVondcrhet zeldzaam en welligt in de geschiedenis der schilderkunst,

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2