alhier uitkomende, van de zendelingen Gntzlaff en Neumann ontvangen, komen de Chinezen in zoo talrijke menigte de predicatien der zendelingen bijwonen, dat men gewapende magt noodig heeft om de orde bij de over- groote menigte te handhaven. Er is eene nieuwe verhandeling van Gutzlaff ontvangen, getiteld: liet zendelingsveld in China, hetwelk eerlang uitge geven zal worden. De bekende natuuronderzoeker Eduard Ruppell zal weder eene reis naar de binnenlanden van Afrika ondernemen, en eenige jaren uitblijven. Ruppell, in 1794 geboren, telt reeds 57 jaren; een ouderdom, in welke weinigen zoodanige reis zullen wagen. Het zal zijne vierde Afrikaanscke reis zijn. De eerste reis naar Nu bic en Kordofan ondernam hij in 1822hij zond toen eene schoone zoölogische verzameling naar Frankfort. Er wordt veel gesproken van een nieuwen electro-magnelischen schrijf- telcgraapll, door den Heer Hipp, mechanicus te Reutlingen, uitgevonden. 120 letters kunnen door middel van dit werktuig in ééne minuut worden overgehragt, en de uitvinder beweert, dat men die snelheid nog vergrooten kan. De behandeling is zoo eenvoudig, dat er gcene bijzondere studie of behendigheid toe vereischt wordt. Voor geheime berigten beveelt deze tele- graaph zich hijzonder aan, dewijl de beriglgever zelf zijne depêche kan over maken, zonder behulp van een beambte. De toestel is zoodanig ingerigt, dat men des verkiezende meer dan een afschrift te gelijk bekomen kanzoodat het zelfde herigt terstond in verschillende exemplaren zou kunnen worden verspreid. ZWITSERLAID. Drie Engelsche jongelieden, Studenten aan de Hoogeschool te Oxford, hebben dezer dagen met den letterkundige Albert Smith den Montblanc beklommen, en zijn 20 minuten op den top gebleven. Sedert 1787 was dit de 25,te maal, dat dien berg met eenen goeden ofloop heklommen werd. Teruggekomen in het dorp Chamonny, werden zij door dc bevolking met Kroot Keiuich ontvangen. K IJS Ia AKI». Niettegenstaande de Russische bladen gedurig berigten mededeelen van overw inningen op de Circassiers behaald zoo gaan de bladen van de grenzen voort, het tegendeel te melden; thans wederom berigten zij, dat de Russen door Schamyl eene zware nederlaag hebben geleden en over den Kuban zijn teruggedreven. Men heeft thans een begin gemaakt met het aanleggen van een' spoor weg van Warschau naar Petersburg. Deze weg zal een dubbel spoor heb ben de kosten worden op 80 millioen zilveren roebels berekend. De werk zaamheden aan den spoorweg van Petersburg naar Moskou zijn reeds zoo ver gevorderddat the weg waarschijnlijk den lstcn November aanstaande zal worden geopend. VEREEWIGÖE STATE*. Te New-York zijn gedurende de maand Julij jl.27,512 landverhuizers aangekomen, en in dc vcrloopen zeven maanden dezes jaars 167,486 (tegen 124,610 in hetzelfde tijdvak van 1850). Op één enkelen dag, den 31stcn Julij jl.zijn te New-York door 14 schepen 3181 landverhuizers uit Enge land, Duitschland Frankrijk, Noorwegen en Italië, aangebragt. De policie-maatregelen te New-York en in andere steden van dien Staat tot bescherming der landverhuizers in den laatsten tijd ingevoerdhebben hunnen toestand aanmerkelijk verbeterd. KAAS» ÖE GOEDE HOOP. Uit een privaat schrijven van den 28sten Mei 11.deelt de Nederlander het volgende mede, aangaande den toestand van de boeren aan de overzijde van de Vaal Rivier Laatstledene week zijn wij teruggekeerd van een reis naar de Magalies berg, die zeer aangenaam en voorspoedig was. De vriendelijkheid der men- schen die wij bezochtengepaard met de bijzondere omstandigheden waarin zij verkeeren, maakte de reis hoogst belangrijk. Van Bloem Fontein naar de Vaal Rivier (30 uur te paard) reisden wij zeer snel. Wij zijn de Modder-, Vet-, Zand-, Valsch- en Rhenoster Rivierendie zich allen in de Vaal Rivier uitstorten, overgetrokken. De landstreek was hier niet buitengewoon schoon. Weinige boomen. behalve aan de oevers der rivieren. Het meest interessante gezigt was de verbazende troepen springbokkenwildebeestenhertebeesten blesbokkenzeebra'senz. Onzen eersten Zondag hebben wij te Potchefstroom doorgebragt, eene stad, 3 uren aan gene zijde der Vaalrivier. Het bestaat uit vijftig huizenbehalve een groot aantal erven. De ligging is in eene groote vlakte op de oevers der Mooirivier, een altijd loopenden stroom waar mede men een groot gedeelte dezer vlakte bewateren kan. De grond is zeer vruchtbaar en daardoor wordt hier veel graan en vruchten verbouwd. Van hier reisden wij per ossenwagen naar Magaliesbergeen afstand van vijftien uren te paard. De landstreek is hier zeer schoon, wel voorzien met gras en vele fonteinen. Wij hebben den oorsprong van de Mooirivier gezien. Naast een kleine heuvel is er een kom van omtrent 36 voet middellijnwaarin eene groote hoeveelheid water gedurig uit den grond opborrelt. Gij moet u voorstellen een aantal fonteinen, waarvan sommigen zeer sterk, die uit den grond op eene plaats ontspringen. Niet ver ten oosten van deze plaats leve ren twee fonteinen sterke stroomen water, dat echter weder in den grond verdwijnt; het schijnt dat de loop van de rivier gedeeltelijk onderaardsch is. Ook is er in de nabijheid een onderaardsche grot, met eene zeer kleine ope ning, waarin eenige overgeblevenen van de inlandsche stammen, die door Mosilikatsi vernield waren, zich langen tijd met goed gevolg tegen hem ver dedigden. In deze spelonk ontspringt eene fontein, waarschijnlijk in verband met den onderaardschen loop der Mooirivier. Van den voet der Magaliesberg (omtrent 25.30 z.) verkrijgt het land een geheel ander aanzien. De planten zijn die van de warmere streken langs de zeekust, ook is er een groote voor raad hout. Na de eentoonige grasstreken die wij doorgekomen waren, was het land zeer pitoresk. Het nieuwe dorp Rustenburg, aan gene zijde van de Magaliesberg, is maar pas begonnen; behalve de kerk is slechts één huis voltooid. De toestand der menschen, omtrent twaalfduizend zielen, is aller belang wekkendst. Zij bouwen kerken; hoe droevig dat er geen Leeraar gevon den wordt die hun het woord des levens gaat verkondigen. Ds. A. Murray is voor de tweede maal door hen beroepen, en hoe gaarne hij gaan wilde, vindt hij geene vrijheid, de gemeenten van Bloemfontein, Rietrivier en Smithfield herderloos te laten. Over het algemeen is dc opletlenheid van de menschen zeer groot, bij het liooren van Gods Woord. Hier echter zijn er ook eenige van de laagstgezonkene klassen die de kolonie verlaten hebben om zoo ver mogelijk verwijderd te zijn van alle maatschappelijk bedwang. Toch heb ik er vele achtenswaardige mannen, ook ware vromen ontmoet. Wat hunnen politieken toestand aangaat, deze is zeer verward. Eene vrije republiek hebben zij niet. Sommigen hunner wenschen tot eene zekere ver standhouding met het Britsche gouvernement te komenmeer bekrompenen willen hier niets van hooren. Dit gevoelen is zoo algemeendat de Kerke raden geweigerd hebben eene commissie af te vaardigen naar den ring van Bloemfontein. Zelfs de schijn van eene connectie met het Engelsche gouver nement is hun hatelijk. Deze toestand van zaken is allerdroevigst. Het beste middel ter verbetering schijnt dit te zijn laat alle oorzaken van onte vredenheid zoo veel mogelijk weggeruimd of vergeten worden laat zorg ge dragen wordendat er geene nieuwe ergernis gegeven wordeen wanneer dan de kolonie meer vrijheid zal verkregen hebbenzoo als verwacht wordt zullen de meer verstandigen zien, dat het zaak voor hen is, zich met dc kolonie te vcrcenigen onder ééne regering; op het oogenhlik heerscht er meer eenstemmigheid onder hen dan vroeger. Het uitvoerend bewind is in handen van den Krijgsraadbestaande uit de Commandanten en Veld-Cornets. Het wetgevend gezag wordt gevoerd door een Volksraad van vier en twintig leden, wiens vergaderingen soms wat onstuimig zijn daar ieder vrije burger het regt tot spreken heeft. Ieder van de drie steden PotchefstroomRustenburg en Lijdenburg (vroeger Origstad) wordt geregeerd door een Landdorst met zijne Heemraden. De inboorlingen die thans onder de boeren wonen, nemen gaarne dienst, daar zij arm zijn. De stammen echter ten oosten en ten westen van de emigranten zijn sterk en talrijk en drijven grooten handel in ammunitie zoodat het waarschijnlijk is dat de oorlogendie thans door de Kolonie tegen de Kaffers en Tamboekies gevoerd wordenlater door de boeren zullen moe ten verduurd worden. Hun maatschappelijke en huishoudelijke toestand verbetert zich. Zij zijn begonnen met het behouwen hunner plaatsen en hebben reeds eenige goede huizen. Tot nog toe is het land ongezond voor paarden en schapen. Voor hoornvee en voor den landbouw is het uitmuntend geschikt. Dit zal blijken wanneer men verneemt dat een onbebouwde plaats soms voor negen duizend Hollandsche guldens verkocht wordt. Graan, wijn, vruchten, tabak, enz. kunnen zij in menigte naar de Souvereinileit(het land tussehen de Oranje en Vaalriviereneerst sedert weinige jaren onder Engelsch gebied) en naar Natal brengen. De wegen zijn zeer goed ofschoon de reis wat lang is. De overvloed van timmerhout is ook een zeer groot voordeel." §TADS 85ÊKÏÏSTT"" BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennisse van de Patentpligtige Ingezetenen binnen deze Stad, dat tot dc afgifte der ingevulde Patentbladen over het Dienstjaar 1851, 1852 zal wor den gevaceerd ter Stedelijke Secretariecn wel voor de vier eerste Wijken op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag den 25sten26stcn, 28slen en 29sten dezer maand en voor de Wijken V en VI op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag den lsten2den, 4dcn en 5dcn September aanstaande, telkens des Namiddags van vijf tot zeven ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN LIMBURG STIRUM Wetli. fung. Burg. Leïden, 18 Augustus 1851. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Al» VERTE* TIE*. De Ondergeteekende betuigt zijn' welmeenenden dank voor de vele bewij zen van deelneming bij de bevalling zijner Echtgenoote ondervonden. Leyden, 23 Augustus 1851. P. J. KNAAP. Voor de bewijzen van deelneming mij betoondbij de bevalling mijner Echtgenootebetuig ik mijnen hartelijkcn dank. Leiden, 23 Augustus 1851. J. J. QUANT. Ten Kantore van II, VIN 61 «5MHg!iSÏ»£2 op de Turfmarkt, te Leydenwaar in de 214Je Staats-Loterij zijn getrokkende volgende Prij zen als op N». 16091 5,000N». 5676 1,250; N». 1580 l,OOOj N». 5634 1,000, zijn voor de 215<ie Staats-Loterijwaarvan de Trekking begint op den 8sten September aanstaande, wederom te bekomen HEELE en GEDEELTEN van LOTEN.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3