deland, waren met ijver bezig mei de overzetting van den Bijbel in verschil lende talen. Vervolgens werd door den Bibliothecaris G. de la Fontaine Scliluitcr een breedvoerig verslag voorgelezen van betgeen meer in het bijzon der de bijbelverspreiding, den druk enz. betrofen deelde de Penningmeester, Mr. W. C. Backernog eenige opmerkingen mede aangaande den slaat der geldmiddelen. Na den afloop der beraadslagingen over de voorstellen die vroeger inge zonden waren, of ter tafel werden gebragt, is in plaats van Prof. S. Muller, die als lid van het Hoofdbestuur moest aflreden tot Ondervoorzitter verko zen de Heer Mr. J. S. van Naamen. Met dankzegging aan Godbeeft de Voorzitter de vergadering gesloten welke door een aanzienlijk getal Afgevaardigden van onderscheidene afdeelin- gen is bijgewoond. De vrouw van ecnen zekeren bakker K. alhier, ongeveer 50 jaren oud, vertrok Zondag avond ten 7 ure, uit de Nieuwe Nieuwslraat, in eene vigi lante naar den Amstelveenschen weg, ten einde aldaar voor hare gezondheid cenigen tijd te vertoeven. Aan de Kalfjeslaan gekomen, zeide zij tegen den koetsier dat zij noodzakelijk de vigilante even verlaten moest en dat hij met hare pakkaadje naar het bewuste huis aan den Amstelveenschen weg zou rij den en hare komst melden. Zij stapte uit bet rijtuig en de koetsier deed wat hem gezegd was. De beide dochters, uit het huis waar zij verwacht werd, reden met de vigilante terug, ten einde de aankomende te ontmoeten, doch haar bij de Kalfjeslaan niet ziende, zeide zij aan den voerman, dat hij wel stadwaarts kon rijdenwant dat zij de vrouw wel zouden vinden. Zij vonden baar dan ook aan den weg liggende, den keel tot bijna op het been doorsneden, een vinger, waaraan nog een ring, dien de moordenaar den tijd niet schijnt gehad te hebbenom af te stroopenvan de band gescheiden en beide handen op den rug gebonden. Een mes lag bij de vermoorde. Volgens bet verhaal van anderenzou een gezelschap aan de herberg Den Uitkijk zittende, gezien hebben, dat aan de Kalfjeslaan de ongelukkige een manspersoon was te gemoet gekomenveel jonger dan zij. Welligt was dit afspraak, althans zij scheen hem te kennen. Beide zouden toen de laan zijn opgewandeld en de euveldaad werd een oogenblik later in de schemering en als in het gezigt der herberg verrigt. Eenig geld, dat zij bij zich had, zou niet teruggevonden zijn. De vermoedelijke dader schijnt jong, lang en bleek te zijn, en is, schuilende achter de rij boomen, uit het gezigt geraakt. Het lijk is herwaarts gebragt. BUITENLANDSCIIE BElUGTEfl. ENGELAND. LONDEN, 16 Augustus. Tot beden toe is de gelieele ontvangst aan bet gebouw der Tentoon stelling 389,582 of ƒ4,674,981. Er is voor eenigen tijd eene acte van toelating verleend aan eene nieuwe gaz-compagnieonder voorwaarde van het gaz tegen 4 schill. de 1000 voeten te zullen leverenzij voldoet getrouwelijk aan de haar gestelde voorwaarden en het gevolg hiervan isdat ook de andere maatschappijen begrepen hebben hare prijzen merkelijk te moeten verminderenzoodat die prijzen, welke nog voor eenigen tijd 9 sch. de 1000 voet waren, thans op de helft4 sch. 6 d. gedaald zijn. In de baai van Edderton zijn dezer dagen 3 walvisschen waarvan de grootste eene lengte had van bijna 70 voetop het drooge geraakt en door de visscbers afgemaakt. BELGIË. BRUSSEL, 18 Augustus. Den 15den is de tentoonstelling van kunstvoortbrengselen alhier geopend en door den Koning bezocht. Onder de namen der Nederlandsche schilders wier voortbrengselen zijn tentoongesteld noemt men o. a. van HoveVer- vloetVerveerWaldorpKoekkoekAchenbachvan Osenz. Men roemt deze tentoonstelling als eene der fraaiste, welke in de laatste jaren heeft plaats gehad. Zoo als men weet, heeft de R. K. geestelijkheid zich sedert 1 Junij 1850 aan het geven van godsdienstig onderwijs op de middelbare scholen onttrokken. Bij de uitdeeling der prijzen aan het Athenaeum van Namen werd in het programma daarvan gezegd: »de kweekelingen hebben den ka- techismus van buiten geleerd." FBMHRIJH. PARIJS, 17 Augustus. Er is eene medaille geslagen ter gedachtenis aan de feesten door de stad Parijs aan den Lord-Mayor en de leden der Commissie voor de Tentoonstelling gegeven. Op de voorzijde vertoont zij het stadhuis met bet randschrift: Dies festus actus Pion. Aug. 1851, dat is: Feestdag gehouden den 5dcn Augustus 1851). Op de keerzijde staan twee geniusscn met palmen en kransen, en leest men de woorden: Solertiae artibusque populorum omnium. Civitas Lutetia Parisiorumdat is: [De stad Parijs aan de Nijverheid en Kunsten van alle Natiën.) De dagbladen geven breedvoerig verslag van een hevigen brand die in de vorige week te Havre beeft gewoed. De werf van den Heer Normand was verzekerd voor 175,000 fr. bij de Maatschappij Palladium, voor eene gelijke som in de Prévoyance, en voor het overige in eene onderlinge Waarborg- Maatschappij te Rouaan. Men begroot de schade op één millioen. De Fransche Consul te Bagdad heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken te Parijs berigt, dat men bij den berg Kardouzan, op 26 uren afstands van Diarbekir, goudmijnen heeft ontdekt. In Bagdad heeft men dit goud onderzocht en van goed gehalte bevonden. Er zijn reeds, per koerier, mons ters naar Konstantinopel verzonden. Het instructie-fregat de stad Parijs, hetwelk te Painboeuf gebouwd, en bestemd is, om op de Seine nabij Neuilly te komen liggen, ten einde tot oefenschip voor aspirant-zeevarenden te dienen, is van de plaats, waar het getimmerd is, naar Orleans, en van daar per stoomtrein herwaarts overgc- bragt. Men verbeelde zich echter niet, dat het daar op een der vrachtwa gens in volle tuigaadje heeft staan pronken, neen, het was geheel uiteen ge nomen, en lag daar in niet minder dan 1238 blokken bout, ter grootte van 4 tot 12 ellen. Het is een schip van 1000 tonen dat 800 personen aan boord zal kunnen opnemen. SPANJE. MADRID 9 Augustus. De Heer van VlietZaakgelastigde der Nederlandsche schuldeischers beeft een protest openbaar gemaakt tegen de nieuwe wet op de vereffening der schuld. Alle oppositiebladen beijveren zicli om dat stuk mede te deelen, en het wekt vrij veel opzien. BBISÏJIS§feTe. BERLIJN16 Augustus. Z. M. is eergisteren te Hanover aangekomen en door den Koning aan liet station van den spoorweg ontvangen. Z. M. zal binnenkort eene bijeen komst te Bregenz, in Tyrol aan het meer van Constanz hebben met den Keizer van Oostenrijk. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden dat zich hier thans onder scheiden witte zwaluwen verloonen. Uit Denemarken berigt men, dat de Koning bij zijn bezoek op Bornholm in groot levensgevaar heeft verkeerd, doordien de paarden van het rijtuig waarin bij zatop bol gingen en bet rijtuig verbrijzeld werd. Z. M. bleef ongedeerd en ging te voet naar zijn logement. SAKSEN. De dusgenoemde Vrije Gemeenten, die zich van de bestaande kerkge nootschappen hadden afgescheidenzijn bij een besluit van den Minister van Binnenl. Zakenverboden en ontbondenomdat zijonder de leus der Gods dienst eigenlijk eene staatkundige strekking hadden. Tegen hendie zich tegen deze verordening verzettenzullen geregtelijke vervolgingen worden ingesteld. OeSTESR B.5 ML. WEENEN 15 Augustus. Er is gemelddat de Regering de benoeming van den Protestantschen Hoogleeraar Bonitz tot Deken van de wijsgeerige faculteit had afgekeurd. De Hoogleeraren die de Protestantsche godsdienst belijden hebben thans een adres aan Z. M. den Keizer gerigt, waarin erkend wordt, dat de weigering, om de verkiezing van den genoemden persoon tot Deken te erkennen reg- tens gegrond is maar dat zij verlangen dat dadelijk in de beslaande veror deningen wijzigingen zullen worden gemaakt, waarbij aan allen gelijke regtcn worden verzekerden alzoo aan den eisch des tijds wordt voldaan. Terwijl men in andere landen veel beraadslaagd over de emancipatie der Israëlitenzijn hier binnen een kort tijdsverloop43 Joden tot staatsposlen benoemd.. - De Priester Thomas Juranek, die de Roomsch-Katholijke kerk verlaten heeftis door den Bisschop van Brunn in den ban gedaan. O ST-I 15 10. BATAVIA, 25 Junij. De Gouverneur-Generaal heeft met betrekking tot den slavenhandeleene publicatie afgevaardigd, waarbij de slavenhandel en de invoer lot dat einde in Nederlandsch-Indiehetzij van slavendan wel van vrije mcnschen blijven verbodenen de aangebragte slaven dadelijk vrij zijnzonder onder scheid of zij komen van landen aan Indische Vorsten of Regeringen onder worpen dan wel van vreemde Europesche koloniën of bezittingenals ook dat onder verboden slavenhandel begrepen is, bet aanvoeren van kinderen, beneden de tien jarenmet het oogmerk om deze in of tot dienstbaarheid op te voeden. In den namiddag van 18 April jl. zijn ter hoofdplaats Tandjong Pi nang, op het eiland Riouw, met twee visschersbooten aangekomen de Heeren T. Knoop en W. Ilollmankooplieden te Singaporedie te kennen gaven dat zij den vorigen dag uit vermaakmet twee vrienden genaamd II. C. Raiitenberg en A. Hartlaub, in eene opene sloep, Singapore hadden verlaten om een paar dagen op Riouw door te brengen; doch dat zij op 18dc" in bet gezigt van Riouw, door eene hevige bui zijn overvallen, zoodat de sloep water schepte, en niet lang daarna door eene tweede vlaag zonk, zoodat zij met de opvarenden, zijnde elf Maleijers en één Chinees, in zee werden ge worpen zich met zwemmen hebben moeten reddenen binnen weinigen tijd zoodanig uit elkander zijn geraaktdat de beide berigtgeversna circa 7 uren te hebben gezwommen, op verschillende plaatsen en tijdstippendoor twee visschers-vaartuigen zijn ontdekt en gered, niet wetende waar hunne twee vrienden en de overige twaalf personen zich bevonden. Op dit berigt, zijn door den Resident van Riouw onmiddelijk de noodige vaartuigen derwaarts gezonden met dat gevolgdat de elf Maleijers en do Chinees zijn gevonden en naar Rionw gebragt, doch, in weerwil van alle moeite en pogingenis van de Hoeren Raiitenberg en Hartlaub niets ontdekt.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3