stuur genietmet andere woordenwij betalen minder voor vijf brieven dan vroeger voor één. De briefwisseling is in het geheele rijk schier gelijkmatig toegenomen. In 1839 zijn in Engeland 59,982,520, in Ierland 8,301,904 en in Schotland 7,623,184 brieven verzonden; in 1850 276,252,642, 35,388,895 en 35,427,534. Sedert de portvcrlagirig was de toeneming van het getal brie ven gestadig doch niet altijd even groot. Het eerste gevolg der hervorming was, dat de briefwisseling in eens verdubbelde en van 75 tot ruim 160 mil- lioen brieven klom. Van toen af tot nu toe bedroeg de toeneming door gaans van 10 tot 20 millioen telken jare; zij was het geringst in het be ruchte jaar 1848, toen er slechts 6 millioen brieven meer dan in 1847 ver zonden zijnen het grootst in de niet minder beruchte dagen van 1845 toen de spoorwegspeculatien 28 millioen brieven hij die van het vorig jaar voegden. De opgaven over 1850 geven afzonderlijk het aantal brieven op van cene week in elke maandde week geëindigd met 21 Februarij had het grootste aantal. De voordeelen echter van deze groole hervorming breiden zich nog veel verder uit dan de opgegeven cijfers aanduiden. Het is niet bloot de bespa ring van 4 of 5 d. op een brief, waardoor het land zoo verbazend bevoor deeld is. Bevordering der handelszakengemak voor het bekomen van be- rigtenschriftelijk verkeer tusscheu vriendenaanhouding der familiebetrek kingen die vroeger door afstand van woonplaats schier afgebroken werden dat zijn de wezenlijkeonbecijferbare en onschatbare voordeelen van de posthervorming. Berigten van de Kaap de Goede IIoop van den 4<>cn Junij bevatten niets bijzonders ten aanzien van den Kaffer-oorlog. De zaken waren op denzelfden voet gebleven. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Augustus. Gisteren zou de uitvaart gevierd worden van den Maarschalk Sebastiani in de kerk der Invalidentoen de vlam van eene waskaars zich mededeelde aan de draperiën achter het altaar geplaatst, en niettegenstaande dadelijke hulp, het geheel inwendige der kerk door de vlammen verteerde. Onder de ver brande voorwerpenwaren de meeste vaandelsdie het gewelf van het ge bouw versierden, de zegeteekenen behaald in de oorlogen van het Keizerrijk, alsook onder de Restauratie en onder de Monarchie van Julij in Grieken land, Spanje en Algerië. Een verlies waarover de geheele bevolking zal treuren. De Bergpartij heeft een manifest uitgevaardigddat echter van weinig belang is. Er heerscht een geest van omverwerping in, aan die partij eigen, de Republiek wordt er in op den voorgrond gezet en tegen eene herziening der staatsregeling geprotesteerd. Mogt die geschonden wordenzoo luidt het slotdan zou geen krisisneeneene omwenteling eene wettigeheilige omwenteling het gevolg er van zijndan zouden wij onder de banier der staatsregelingonzen pligt tot behoud der Fiepubliek geheel weten te ver vullen. Dit manifest maakt bij de bevolking geen den minsten indruk. De Académie de Médecine is in een onaangenaam proces gewikkeld. Voor «enige jaren heeft de Marquis d'Argenteuilbaar eene som van 30,000 francs gelegateerd, onder beding van uit de renten om de 6 jaar een prijs aan den schrijver van de best gekeurde verhandeling over de ziektewaaraan de Mar quis langen tijd geleden en eindelijk gestorven is, uit te deelen. Daar deze prijs tot heden nog niet is uitgereikt, omdat geen voldoend antwoord werd ingeleverd, hebben de wilsuitvoerders van den Marquis de som terug gevor derd op grond dat aan de bedoeling daarvan door de Academie niet voldaan is. Het slimste van de zaak isdat de bankierwaarbij het geleerde ligchaam de interessen achtervolgend gedeponeerd heeft, failliet is en met 12,000 fr. van de Academie het hazenpad gekozen heeft. Mw. Martin Tisson, weduwe van een fabriekant te Lodève, heeft bij testament 400,000 frcs. nagelalen aan de godshuizen van Lodève en Montpel- lier, om te strekken tot dekking der kosten van verpleging van behoeftige werklieden en hunne kinderen. Uit Straatsburg schrijft men dat er zoo groote drukte op de akkers heerscht, om den oogst binnen te halen, dat er handen te kort zijn, en 700 soldaten van het 62ste regiment aangewezen zijnom de landlieden te helpen. PRCIIëEN. BERLIJN11 Augustus. Den 7den is te Halle overleden, Joh. Gottfr. Gruber, Hoogleeraar in de wijsbegeerte, zeer bekend als opzigter en redacteur der «Algemeene Encyclo pedie van wetenschappen en kunsten." Hij was in 1774 te Naumburg ge boren, werd in 1815 als Professor te Halle benoemd, en vierde in 1843 zijn 50-jarig jubilé als Academisch leeraar. Hij heeft veel en met groote ver scheidenheid geschreven. Sints 1818 hield hij zich hoofdzakelijk bezig met zijne «encyclopedie" waarvan hij de eerste afdeeling, AG, sedert 1828, toen hem zijn mede-arbeider Ersch door den dood ontrukt werd, van het 18de deel geheel alleen, met onverflaauwden ijver voortzette, in eene reeks van 103 deelen. Uit Koblentz schrijft men, dat de hitte, die na de zonsverduistering heerschtzeer voordeelig op den plantengroei en vooral op den druif werkt zoodat men zich eenen goeden oogst belooft. In de omstreken van Basel beeft zich eene vereeniging gevormd van grijsaardstot wederkeerige ondersteuning op den ouden dagmet raad en daad67 wakkeren grijzen waren bij de eerste vergadering tegenwoordig en het praesidium werd door een krassen acht-en-tachliger waargenomen. BADEN. De bekende Dr. PaulusGeheim-Kerkeraad en Hooglecraar aan de Hoogeschool van Heidelbergis in den ouderdom van 90 jaren aldaar over leden. Hij heeft aan de hoogere burger-school aldaar een legaat van 3000 fl. gemaakt, en aan de Duitsch-Katholieke gemeente binnen de genoemde stad een legaat van 5000 fl. voor den aanbouw van eene kerk en eene school. OOSTENRIJK. WEENEN, 11 Augustus. Toen onlangs bij de Universiteit alhier de Hoogleeraar Bonitz door zijne ambtgenooten tot deken van de wijsgeerige faculteit verkozen wasis deze keus door het burgerlijk bestuur afgekeurd omdat de benoemde de Protestantsche godsdienst belijdt. Het Bewind heeft zich deswegens verklaard dat zoo lang de bestaande verordeningen op de inrigting der Universiteit niet veranderd zijn, daaraan de hand moet'worden gehouden, en dat, bij die verordeningen wordt voorgeschrevendat een Hoogleeraar welke de R. K. godsdienst niet belijdtgeen deel kan uitmaken van het Universiteits- consistorie. De Minister voor de Eerediensten heeft eene commissie van Prelaten vereenigdten einde te beraadslagen over de wijzigingenwelke in de ver ordeningen op het beheer der kloosters in Oostenrijk zouden behooren te wor den gemaaktwelke zouden ten doel hebbenom die inrigtingen weder meer afhankelijk te maken van de in Rome gevestigde dusgenaamde Generalen of algemeene opzieners der verschillende klooster-ordendan in de laatst ver- loopene eeuw en tot bet jaar 1848 het geval is geweest. De hoofden dezer geestelijke instellingen hebben zich tot den Minister gewend, met het ver zoek dat in dezen niets zal worden beslist zonder dat zij daarop zijn ge hoord aan welk verlangen de Minister heeft toegegeven. Dezer dagen zijn twee Dominicaner-monnikken naar Londen vertrokken, welke, op verlangen van den R. K. Aartsbisschop Wissemande reis der waarts hebben ondernomen, en dien Prelaat behulpzaam zullen zijn bij de inrigting in Engeland van een klooster naar de orde der Dominicanen. Te Pesth is eene bekendmaking afgekondigd waarbij aan de Evange lische en Gereformeerde inrigtingen van onderwijs in het Oedenburger dis trict omdat zij den gestelden termijn hebben laten voorbijgaan zonder zich naar de voorschriften van den Minister van Onderwijs te organiserenalle regten van openbare gymnasien ontnomen zijn; de door deze afgegeven ge tuigschriften zullen niet meer door de Overheden erkend mogen wordenen de jongelieden die aan die inrigtingen onderwezen zijn, wanneer zij geldige getuigschriften wenschen te erlangenzich bij eene andere als openbaar er kende inrigting van onderwijs aan een examen moeten onderwerpen. Men twijfelde niet of deze maatregel zou ook op de Protestantsche gymnasien in de overige districlen worden toegepast, ten gevolge waarvan de Protestanten in Hongarye (die tusschen de 2 en 3 millioen sterk zijn) van alle openbare inrigting van hooger onderwijs zouden beroofd zijn. Zeer treurig luiden de berigten uit de noordelijke en oostelijke gewes ten van Hongarye, wegens de verschrikkelijke vermenigvuldiging der wol ven. Daar niemand schietgeweer mag bezitten, hebben deze verscheurendo dieren zich op eene ongelooflijke wijze vermeerderdbij troepen van 20 en 30 stuks overvallen zij de kudden, zonder dat de arme landman in staat is zijn eigendom te beschermen. Zelfs bet leven der ingezetenen is hierdoor ernstig bedreigd. Dit ging zoo verredat de regering onder de verantwoor delijkheid der gemeenten, aan eenige leden derzelve veroorloofd heeft zich schietgeweer aan te schaffenom deze roofdieren te keer te gaan. GRIEKENLAND. Onze wateren worden bestendig door zeeroovers verontrust en ook in onze en verschillende Turksche provinciën van Klein-Azië, zijn rooverijen aan de orde van den dag. Op het oogenblik zelf, waarop de vreemde Consuls te Smyrna, naar aanleiding van den aanslag, onlangs op den Nederlandschen Consul gepleegdzich tot hunne legatiën te Konslantinopcl wenddenten einde krachtdadige hulp te verzoekentot beteugeling van deze ongeregeld heden, stapte de zeeroover Valenga met eene bende van 150 man, in de nabijheid van Salonika aan landtastte eene karavaan aandie zich naar eene markt begaf en maakte zich van alle koopwaren en eene som van 50,000 piasters meester. RUSLAND. Uit het verslag over 1850door het Ministerie van Onderwijs openbaar ge maakt blijkt dat onmiddellijk nadat de tegenwoordige Minister van Onder wijs de portefeuille van zijnen voorganger overgenomen hadhem door den Keizer opgedragen werd een onderzoek te doen naar den slaat der in rigtingen van onderwijs in het geheele rijk. De Keizer stelde in zijn bevel schrift op den voorgronddat de godsdienst de beste en zekerste grondslag van het onderwijs was en wilde dus dat bij alle inrigtingen de betrekkin gen van godsdienst-onderwijzer zouden worden toevertrouwd aan mannen die de zekerste waarborgen voor getrouwe pligtsvervulling aanboden en die in staat waren ommet den reinen gloed des geloofs en der liefdede waarheden van het Christendom aan de jeugdige harten in te prenten. De Ministerdoor de geestelijke synode ondersteundheeft getracht aan den Kei zerlijken wil te voldoen. De synodale geestelijkheid bad een nieuw regle ment voor het onderwijs ontworpen en aan de Regering voorgelegd waarbij bijzonder acht was geslagen op de leerstoelen voor philosophievoor dogma tische theologie, godsdienstige zedeleer en kerkelijke geschiedenis. Op voor-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3