BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Aan infirmen, dat is aan zoodanige militairen, die niet in den strijd, maar door den dienst gebrekkig waren geworden, wordt geene gratificatie verleend, dan bij het afsterven van andere gegratificeerdenen in evenredig heid tot de krachten van het fonds. Ten gevolge hiervan, bestaat er nog voortdurend een zeer groot getal per sonen die cenc gratificatie verzocht hebbenen haar ook zouden ontvangen wanneer de krachten van het fonds daartoe toereikend waren. Dat getal bestond uit 668 personenwaaronder 7 blinden die vroeger bij Waterloo hadden gestreden, 77 blinden die den strijd tegen België hadden bijgewoond, 24 blinden die in de overzeesche koloniën hadden gediend, 93 blinden die geene veldtoglen hadden bijgewoonden andere gebrekkige mili tairen. Uit de rekening bleek verder, dat de uitgaven in 1850 hadden bedragen 83,175.25 J en de ontvangsten 73,168.28, zoodat er een tekort van ƒ10.006.97j bestond, tot dekking van welk tekort een gedeelte van het fonds was te gelde gemaakt. Het verslag deelde mede, dat er in het Invalidenhuis alhier 89 personen waren verpleegd en dat tot bestrijding der kosten van dit gesticht hadden gestrekt de Rijks-toelage van ƒ5000, de toelage van de stad Leyden ƒ600, de afgestane pensioenen en gratificatiënde renten der aan het Invalidenhuis gemaakte gelden, en eene suppletie uit het fonds, te zamen 23,487.49j. De jaarlijksche collecte had in 1850 opgebragt 25,587.15; 2595.17^ meer dan in 1849. De van alle zijden ontvangene bewijzen van goedkeuring, van medewer king en ondersteuningdeed bet Hoofdbestuur de hoop koesteren dat een maal door vermeerdering der collecte als anderzinsde inkomsten zoodanig mogten toenemendat aan alle militairendie daarop eene billijke aan spraak hebbeneene gratificatie zou kunnen worden verleend. Zoodanige toekomst was echter niet te verwachten zonder krachtige en algemeene on dersteuning dezer liefdadige inrigting. 's GRAVENHAGE14 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Raadsheer in het Prov. Hof van Zeeland, Mr. C. W. E. Vaillant, Regter in de Arrond.-Regtbank te Middelburg, in plaats van Mr. G. van IJsselsteijnthans lid van den Hoogen Raad. Z. M. heeft den Heer P. Kluit, Griffier van het Kantongeregt te Woer den in gelijke betrekking overgeplaatst alhier. Z. M. heeft, onder noodwendig voorbehoud, bewilligd in eene vermeer dering van de Rijks toelage met 10,000tot den aanleg eener groote schuil haven buiten de Ilezelpoort te Nijmegen, en bovendien wijzigingen in het vroeger daargesteld bestek betreffende de vestingwerken toegestaan, waardoor eene besparing van omtrent ƒ6000 zal worden verkregen. De Minister van Marine geeft den 15den geen gehoor. De Eerste Kamer zal heden middag ten twee ure bijeenkomen, ten einde hare werkzaamheden te hervatten. Men verneemt dat ten verzoeke van Jhr. R. E. van Andringa de Kem- penaer gedagvaard zijn de Heeren v. Hall, Oud-Minister, Generaal-Majoor Nahuys van BurgstJ. D. Kruseman Oud-Indisch HoofdambtenaarJ. A. Waldeck, Commissaris van Politie, B. Léon, J. de Bruin, A. H. van Gor- cum, L. van Hoogeveen Sterck (te Montfoort) en C. A. Deschamps (te Brus sel), en anderen en zulks om als getuigen op te treden in het aanhangig proces tegen de Koninklijke erfgenamen. Den lldsn werd alhier de voorloopige bijeenkomst gehouden van fabri kanten en werkbazen, ten gevolge der uitnoodiging van de Heeren E. van Beek en F. F. Maywald, te Leerdam. De Heer van Beek deed het woord, en zeidedattoen zij de eerste uitnoodiging tot deze bijeenkomst dedenj zij voorzeker op zulk een talrijk bijeenkomst niet gerekend hadden. Na het hoofddoel dezer vereeniging (de behartiging der algemeene belangen der nij verheid) uiteengezet te hebben, deelde hij der vergadering mede, dat zeer kort na hunne oproeping, zich de Heeren J. R. F. Nievergeld, M. L. Her mans en Ph. de Meyer, allen te 's Gravenhage woonachtig, aan hen hadden aangeslotendat zij dien ten gevolge met gemelde Heeren eene voorloopige bijeenkomst hadden gehouden, waarop zij eenige punten hadden opgesteld, die aan het oordeel der vergadering zouden onderworpen worden. Daarop werd de Heer Hermans nitgenoodigd de leiding der werkzaamheden op zich te nemen, terwijl de Heer Nievergeld tot Secretaris werd gekozen. Toen zijn de puntendie door het voorloopig bestuur opgemaakt warenaan de ver gadering voorgedragen door den President in omvraag gebragt en met eene overgroote meerderheid aangenomenen is men tot het benoemen der commissie tot opstelling der statuten overgegaan, waartoe benoemd zijn de Heeren Hermans, Rijtuigfabrikant, en Ph. de Meyer, Hof Goud- en Zilver smid E. van BeekZadelmakerF. F. MaywaldLoodgieterJ. W. Schaap Architect en Timmerman te Leyden; D. C. van Schouwerburg, Schilder en K. Spruyt, Molenmaker. De talrijke opkomst zoowel van buiten de stad als van inwoners van 's Gravenhagedoet eene spoedige uitbreiding over geheel Nederland verwachten van eene vereeniging, die, bij gepaste leiding en voort zetting, niet dan heilzame vruchten zou dragen. Het is alzoo van gewigt, dat de algemeene aandacht daarop worde gevestigd en ook hier het kracht dadig middel der openhaarheid werke, ten einde ontwikkeling te geven aan eene inrigting, die pas in hare geboorte is, doch de algemeene belangstelling in hooge mate heeft opgewekt. De volgende vergadering zal in November gehouden worden. ROTTERDAM, 14 Augustus. Een zekere korenverschieter v. L.alhier, maakte de zonderlinge wedden schap om eene muis levende de kop af te bijtende muis was echter te gaauw en schoot in 's mans keelhet diertje schijnt van daar in de inge wanden geraakt te zijn en heeft dien ongelukkige inwendig zoo beschadigd', dat deze roekelooze ten gevolge daarvan is gestorven. Handelsbl AMSTERDAM13 Augustus. Gisteren morgen bield de MaatschappijTot Nut van 't Algemeen hare 67ste jaarlijksche Algemeene Vergadering, in het kerkgebouw der Doopsge zinde gemeente alhier. Bij afwezigheid van den vroeger benoemden Algemeene» Voorzitter, den Ileer Mr. D. A. Portielje, door ongesteldheid in de vervulling zijner taak verhinderdtrad de Mede-Hoofdbestuurder S. Mullerals Voorzitter op en be gon de werkzaamheden met het voorlezen van eene door eerstgenoemden Heer vervaardigde rede, waarbij de spreker een blik wierp op het verleden, het tegenwoordige en de toekomst der MaatschappijTot Nut van 't Algemeen. Na deze rede ontving de bekroonde schrijver Ds. S. Blaupot ten Cate, uit banden van den Voorzitterden in het verleden j aar hem toegewezen Eere- prijsen beantwoordde op gepaste wijze de aan hem gerigte toespraak. Daarop deed het Hoofdbestuur, bij monde van den Algemeenen Secretaris verslag van den staat en de werkzaamheden der Maatschappij, waaruit bleek dat het getal der departementen met 5 vermeerderd is. Bij gevolg bestaat alsnu de Maatschappij uit 294 afdeelingen, bevattende te zamen 14,072 zoo gewone als honoraire ledenwaardoor zij eene vroeger nooit gekende hoogte heeft bereikt. Als schrijver van het prijsantwoord, waaraan het accessit van de verhande ling over het Armwezen is toegekend, heeft zich bekend gemaakt de Heer J. van Konijnenburg Cz.te Frederiks-Oord. Eene zilveren Medaille is vereerd aan den waardigen onderwijzer P. van der Schaft, te Delft, nadat hij gedurende meer dan eene halve eeuw zijne be trekking met loffelijken ijver had vervuld. Uit het verslag gedaan wegens de uitgeschrevene prijsvragen blijkt: dat op de Prijsstoffe N°. 3, over den omgang en behandeling van Dienstbaren, N°. 4, geteekendWerpt den balk uit uw oog, enz. de bekrooning op zich heeft mogen vereenigen. Bij de opening van het hiertoe behoorende naam briefje, deed zich als schrijfster van dit Prijsantwoord kennen, Mejnfvrouw Elise Schiotling, schrijfster van Hermine en verschillende andere geschriften, woonachtig te Breda. Na de benoeming van de commissie, belast met het zamenstellen der dub beltallen van beoordeelaars, werden door de vergadering als nieuwe Prijsvra gen gekozenEen beknopt en zaakrijk Overzigt van de Geschiedenis Aardrijks- en Volkshuishoudkunde der Kolonie Suriname, geschreven in den stijl en den trant, die voor Leer- en Leesboeken der Maatschappij doorgaans gevolgd wordt." »Een werk in den populairen trant der Maatschappij gesteld, waarin de volmaaktheden des Scheppers in zijne schepselen, volgens den tegenwoordige» stand der menschelijke Natuurkennis, worden verheerlijkt." Heden zijn de bijzondere werkzaamheden voortgezet en ten einde gebragt en daarna de vergadering door den Voorzitter met eene gepaste toespraak gesloten. De Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels hield gisteren hare 34stc algemeene vergadering in het lokaal de Fransche Tuin, in de Plantaadje. De talrijk opgekomen en de reeks van nieuw voor gestelde ledenzoowel als de belangstellingwaarmede de verschillende werk- i zaamheden werden behandeld, getuigden van den bloei eener vereeniging, die met bevordering van handelsbelangen, harmonie onder hare leden weet te verbindenen zoo tot bewijs strektwat vereende krachtenten goede aangewend, vermogen. Gisteren is van hier de Engelsche stoomboot Magnet naar Londen ver trokken met 1118 schapen, 87 kalveren en 43 koeijen. Het bouwen der nieuwe kerk der Hervormde gemeente te Purmerende is aangenomen door den Heer Borst Verdoorn te Ameidevoor 57,554. ENGELAN», LONDEN, 10 Augustus. Dezer dagen zijn van regeringswege aan het Lagerhuis opgaven medege deeld betreffende het postwezen, en de uitwerkselen der verlaging van het briefport, vereenigd met andere maatregelen tot bevordering van gemak en spoed voor de briefwisseling. De uitwerking der posthervorming doet zich in elk huisgezin in het ge- heele rijk gevoelen maar eenige uit de officiële opgaven ontleende cijfers zullen een bepaald begrip geven van den omvang dier uitwerking. De eerste algemeene portverlaging bad den 5(icn December 1839 plaats, zijnde voor korten tijd een port van 4 pence ingevoerd vóór de algemeene verlaging tot een penny. Te dier tijde bedroeg het aantal brieven, die jaarlijks in het vereenigd rijk verzonden werden, ongeveer 75 millioen zijnde voor 1839 het bedrag 75,907,572. De van deze brieven geheven belasting bedroeg in het geheel niet minder dan 2,339,737 waarvan, na aftrek der adminis tratie-kosten, ten bedrage van 687,000 eene zuivere bate van 1.652,324 voor de schatkist overbleef. Het getal der in 1850 in het vereenigd rijk verzonden brieven wordt be rekend op meer dan 347 millioenen terwijl het penny-port van al die brie ven gezamenlijk niet meer dan 2,264,684 opbragtzoodat het publiek minder aan de schatkist betaalten vijfmaal zooveel diensten van het be-

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2