's GRAA'ENHAGE 12 Augustus. Z. M. heeft benoemd tot Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde te Gro ningen Dr. P. J. van KerckhoffProfessor in de Natuur- en Scheikunde aan het Athenaeum te Maastricht, in plaats van wijlen den Hoogleeraar Th. van Swinderen. Z. M. heeft een tractement van 600 uit 's Rijks kas verleend voor den Predikant, die bij de Herv. Gemeente van het Hollandsche Veld (ge meente Hoogeveen)zal worden benoemd, in te gaan met 1 Januarij 1852, terwijl bij dat besluit tevens de grenzen der genoemde gemeente zijn aan gewezen. - Bij de gisteren avond gehouden veiling, in het verkoophuis van Nota rissen van bet Park en de Manegeheeft het Willemspark in veiling opge- bragt ecne som van ƒ35,010 en de Manége ƒ25,000. De verkoop zal op aanstaanden Maandag, des avonds ten zeven ure, plaats hebben. De wedrennen en wedloopen te Scheveningen 1.1. Zaturdag uitgeschre ven door de Sociëteit tot aanmoediging der verbetering van het paardenras in Nederland, zijn in de beste orde afgeloopen. Eene talrijke menigte woonde deze feestelijkheden bij. ARNUEM, 10 Augustus. De eerste dag van het zesde Nederrijnsch-Nederlandsche zangersfeest werd eergisteren ochtend ten 7 ure met een algemeen plegtig koor, die Kapelle, van Kreutzer, ten aanhoore van eene tallooze volksmenigte, ingewijd. Daarna begonnen de repetitien van de ensemble-stukken, voor den eersten zoowel als voor den tweeden dagin het feestgebouwen duurden tot omstreeks een ure. Toen begaven zich de zangers, voorafgegaan door het muziek-korps der Grenadiers van 's Ilage naar de buiten-societeit aan de Rehberg. Ten 6 ure vergaderden de zangers op de markt voor het gouvernements gebouw en begaven zich toen in feestelijken optogt langs de voornaamste straten der stadwelke met vlaggen versierd waren. Onder het gebulder van het geschut, en onder bet daverend gejuich der reeds vergaderde toe hoorders trokken de zangers de feestzaal binnen en schaarden zich op de voor hen bestemde tribuneterwijl de banieren aan de pilaren bevestigd werden. De fraai gedecoreerde zaal leverde een treffend gezigt op. Ten 7 ure begon het concert met Mendelsson's Feslgesang an die Künstler, een grootsch en deftig koordat door de gezamentlijke zangersonder de leiding van den Heer A. AVeinbrenneruit Elberfeld, met kracht en vuur werd uitgevoerd. Het concert werd omstreeks 10 ure besloten met de indrukwekkende toon- schilderij Meeresstille und Glückliche Fahrt, van C. L. Fischer, uitgevoerd door de gezamentlijke zangersonder de leiding van den Heer C. R. Marx met orkesten wel op eene zoo treffende wijzedat de in geestdrift ontsto ken vergadering met algemeene stemmen de herhaling er van verzocht, die dan ook weder met denzelfden gunstigen uitslag plaats vond. De vauxlialldie na den afloop van het concert in het feestgebouw en een afgesloten gedeelte van den fraai aangelegden stadswal gegeven werd, leverde insgelijks een bijzonder genot op voor oog en oor. De geheele uitgestrektheid van dien wal was verlicht door gekleurde papier-lampions en andere zinne beeldige illuminatien. Aan den stadswal dreef eene groote fraai versierde ver lichte tentschuit, waarin het muziekkorps der Grenadiers van 'sflage, onder leiding van den Heer F. Dunkier, hetwelk zich reeds hij de uitvoeringen in het concert zoo verdienstelijk had gemaaktwas gezetenvan tijd tot tijd streelende, vrolijke harmonie-muziek doende hooren. De tweede dag is even genoegelijk afgeloopen als de eerste. De feestelijke optogt der liedertafels van het gouvernementsgebouw naar het feestgebouw geschiedde op dezelfde wijze als den vorigen dag, maar langs andere straten en een uur vroeger. In de feestzaal zelve had zich reeds vroeg de aanzien lijke en feestelijk getooide schaar van toehoorders vergaderd, in grooter getal dan den vorigen avonden volgens opgaveop 3000 personen te schatten. De daarop volgende vauxhal in het feestgebouw en den in een tuin her schapen Stadswal was niet minder schitterend dan die van den vorigen nacht, en niettegenstaande de overgroote menigte konden de dansliefhebbers zich tot laat in den nacht aan dit vermaak toewijden. Alles is zonder stoornis en onder begunstiging van een heerlijk weder ten einde geloopen. Heden avond zal het bovengenoemde muziekkorps der Grenadiers, een groot Militair Concert in de feestzaal gevenwaarnavan stadswege tot besluit van het feest een schitterend vuurwerk zal 'worden afgestoken. Er waren 30 zangvereenigingen met omstreeks 800 leden tegenwoordig. Het volgende zangfeest in 1852 zal te Cleve worden gehouden. ZWOLLE10 Augustus. Eergisteren kwam alhier de Heer Minister Thorbecke aanen nam zijnen intrek bij den Commissaris des Konings. Gisteren morgen hebben eene me nigte ambtenaren en particulieren hunne opwachting bij Z. Exc. gemaakt, en gisteren avond heeft de sociëteit de Harmonie, bestaande uit de kern der Zwolsche burgerijharen beminden ei* hoogst verdienstelijken voormali- gen stadgenoot, eene luisterrijke serenade bij fakkellicht gebragt. Des mid dags had de commissaris des Konings ter eere van Z. Exc. een diner van 30 a 40 couverts gegevenop hetwelk met algemeene geestdrift de toasten zijn ingesteld op Z. M. den Koning, op den gast en gastheer, op deze provincie, enz. Heden zal Z. Exc., begeleid door den Commissaris des Ko nings, een uitstapje naar de Dedemsvaart doen en, naar men gelooft, tot aanstaanden Dingsdag alhier vertoeven, Handelsbl 's HERTOGENBOSCH 10 Augustus. Den 83,«n hielden een 20-tal Burgemeesters der verschillende door den jong- sten hagelslag geteisterde gemeenten, eene tweede vergadering, ten einde de meest geschikte maatregelen te nemen om zoo veel mogelijk de schaden der behoeftige slagloffers van deze ramp te kunnen vergoeden. Er is besloten eene provinciale collecte te doen bewerkstelligenalsmede om een adres aan den Koning te rigtenten einde van Z. M. te verkrijgendat er eene alge meene Rijkscollecte worde daargesteld. Bij eene oppervlakkige beschouwing heeft men berekend dat de algemeene schade, door den hagelslag aangerigt, nagenoeg 300,000 bedraagt. Naar men verneemt is de bakker C.te Dinterheden middag overle den aan de gevolgen van een zestal wonden, welke hij door den zwaren ha gelslag op den 29sten Julij, om zijn kind er uit te redden, op zijn hoofd had bekomen. BREDA 9 Augustus. In den laten avond van gisterenwerd door de policie alhier aangehouden de persoon van AV. M. v. D., wonende te AVaalwijk, als verdacht van het wegvoeren van een knaap van 14 jaren, en wel naar een klooster te Brugge (in België). Volgens gerucht moet hij Zondag jl. met gezegd kind heimelijk AVaalwijk hebben verlaten, toen de vader van het kind te Rotterdam woon achtig, juist daar was aangekomen, om zijnen zoon te bezoeken. (AT. R. C.) EINDHOVEN, 9 Augustus. Gisteren morgen omstreeks 10 ure, heeft in het nabij gelegen dorp Aalst een hevige brand gewoed, welke, 6 of 7 woningen geheel heeft vernield, metom zoo te zeggengeheel den inboedel. Het vuur is ontstaan in het huis van C. M.winkelier en bakkeren heeft zich vervolgens met eene verschrikkelijke snelheid aan de belendende gebouwen medegedeeldeerstbe doeld huis met meubilair moet tegen brandschade gewaarborgd zijn. De oorzaak van het ontstaan des brands kon men met geene zekerheid mede- deelende Justitie doet onderzoek. BUITEXLANDSCHE BER1GTEX. ENGELAND. LONDEN, 8 Augustus. Sedert jaren was de toevloed van toeschouwers niet zoo aanzienlijk als he den, om de plegtigheid der sluiting van het Parlement bij te wonen. De daken zelfs waren met menschen bezet. Het fraaije weder en de groote me nigte vreemdelingen, thans in deze hoofdstad vercenigd, droegen daartoe bij. De Koningin reed met den gewonen stoet naar het Iluis der Lords, en werd met een levendig gejuich op haren weg en bij het Parlementsgebouw begroet. II. M. hield de volgende aanspraak Mylords en Ileeren Aangenaam is het Mij, u van de vervulling uwer wetgevende werkzaam heden te ontslaan, en Ik dank u voor den ijver, dien gij in de betrachting van uwe zoo veel inspanning vereischende pligten hebt betoond. Bij voortduring blijven Mijne betrekkingen met (de buitenlandsche Mo gendheden op eenen vriendschappelijken voet. «Hét strekt Mij tot genoegen, u te kunnen geluk wenschen met de aan zienlijke vermindering, welke de negerhandel tusschen Afrika en Brazilië ondergaan heeft. Daartoe hebben krachtdadig bijgedragen zoowel de be- moeijingen Mijner scheepsmagt op Afrika's*en Brazilië's kustenbenevens de waakzaamheid der Fransche en Amerikaansche kruisers, als de medewerking van Brazilië zelve. «Mijne Ileeren van het Huis der Gemeenten, Ik zeg n dank voor de bereidvaardigheid, waarmede gij u beijverd hebt, de noodige gelden voor de loopende dienst toe te staan. «Mylords en Ileeren, Het strekt Mij tot voldoeningop te merkendatondanks de aanmer kelijke verminderingen van belastingen's Rijks inkomsten over bet loopende jaar in groote mate de uitgaven over hetzelfde tijdsbestek hebben overtroffen. «Aangenaam is het Mij, dat gij daardoor bij magte zijt geweest, Mijn volk van eenen last te verligtendie het beroofde van 't genot van lucht en licht in zijne woningen. Ik koester het vertrouwen, dat die wet, met andere, waarop uwe aandacht gevestigd is, of nog zal worden, tot de gezondheid en welstand AI ij n er onderdanen zal bijdragen. Ik zeg u dank voor de naauwgezetheidwaarmede gij den maatregel over wogen hebt, ter beteugeling eener onbehoorlijke aanvaarding van kerkelijke titels, door eene vreemde magt opgedragen. «Met bijzondere voldoening zie Ik, dat, terwijl gij, aan de eene zijde, ongegronde vorderingen hebt afgewezengij aan den anderen kant de verhe ven beginselen van godsdienstvrijheid, zoo gelukkig in ons midden gevestigd, ongeschonden hebt in stand gehouden. De aandachtwelke gij gewijd hebt aan het regtswezenzalIk ben des zeker, heilzaam werken en tot verdere verbeteringen leiden. «Volgaarne heb Ik Mijne toestemming gegeven aan de voordragt, wegens het beheer van de Kroondomeinen, ter verbetering der bedoelde inkomsten waardoor te zelfder tijd grootere werken van algemeen nut te voorschijn zul len worden geroepen. Bij eene gelegenheiddie eene groote menigte vreemdelingen hier te lande gelokt heeftstrekte het Mij tot een innig genoegenop te merken den geest

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2