De locomotief van den extra-trein, die gisteren te IJ- ure van Amster dam naar Arnhem is vertrokken is ter hoogte van Abcoude uit het spoor geraaktzonder dat er echter eenïge ongelukken zijn voorgevallen. Op de den 6den te Alkmaar gehouden verkooping der aangekondigde 3600 bunders land, enz., in den Anna Paulowna-polder, hebben de 72 per celen de som van iets meer dan ƒ100,000 opgebragt; de linale toewijzing of verkoop in massa zal plaats hebben op Woensdag 20 Aug. 's GRAVENHAGE9 Augustus. Z. M. heeft bij besluit van den 5(lcn dezer aan Mr. J. M. Gordon vergund zijne notariële standplaats van ter Aar naar Bodegraven over te brengen. - De Ministers van Oorlog en Binnenl. Zaken zullen den 12den en 16den dezer geen gehoor verleenen. Uit het verslag door de Commissie van Rapporteurs opgemaakt, nopens het aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal aangeboden wets-ontwerp, tot helling eencr belasting op de renten van kapitalen, niet bestaande in onroe rend goednoch aangelegd tot eenigen tak van nijverheid zou blijken 1°. Dat die Commissiemet eene meerderheid van 4 stemmen tegen 1 van oordeel isdat het bestaande belastings-stelsel wel verbeteringmaar geene radicale hervorming behoeft. 2°. Dat zij zichmet eene meerderheid van 3 tegen 2 stemmenniet heeft kunnen vereenigen met de door de Regering voorgestelde wijzigingen. 3°. Dat zij van oordeel isdat er aan geene afschaffing van belasting kan worden gedacht, zoo lang men niet verzekerd is een ander middel in de plaats te bezitten. 4". Dat, al ware dit echter hel geval, dan nog de belasting op de brand stoffen niet de eerste in aanmerking kon komen. 5°. Dat, indien men daartoe overging, de accijnscn opliet gemaal, althans wat de rogge betreft, en die op het geslagt, voor zooveel de varkens en scha pen aangaat, in de eerste plaats in aanmerking zouden behooren te komen (slechts een lid moet voor de afschaffing van den accijns op de brandstoffen in de eerste plaats gestemd geweest zijn). 6°. Dat de voorgedragene belasting op de renten geen behoorlijk aequiva- lent daarstelt. 7°. Dat de meerderheid begreep, dat het uitschrijven dier belasting op de renten, zou strijden met art. 173 der Grondwet. 3°. Dat die belasting niet beschouwd wordt als eene billijke en met de lessen der staatshuishoudkunde overeenstemmende regeling van het belas tingstelsel daar men bij het voorstel slechts op het oog heeft céne klasse van ingezetenende zoogenaamde rentenierste treffen. 9°. Dat de meerderheid er groot hezwaar in heeft gevonden, dat geene uitzondering wordt gemaakt ten behoeve van kleine rentheffers. 10°. Dat de voorgestelde belasting niet aannemelijk is, noch uit het oog punt van het nationaal belang, noch uit dat van het belang van 'slands financienvooral met het oog op eene nieuwe rente-vermindering. 11°. Dat de Commissie alzoo heeft vermeend aan de vergadering de aanne ming van het gedane voorstel te moeten ontraden. 12°. Dat zij wensclit, dat er eene proef worde genomen met eene alge- meene inkomsten-belasting; dat daarmede gepaard zou kunnen gaan eene wijziging of opheffing van het regt van patent; dat zij ook de aandacht heeft gevestigd op de invoering van eene matige belasting op de successie in de regte lijn en op de goederen in de doode hand. Ook is in aanmerking ge komen eene matige belasting op het verbruik van de koffij. Men sprak ook van de uitgifte van muntpapier en men drong eindelijk aan op eene her ziening van de belasting op de zeep en eene vermindering op de hypo- theekregten. In eene brochure over de haven te Scheveningen wordt gewezen op de geschiktheid der ligging dier plaats voor eene havenbepaaldelijk ook om dat zij door eenen spoorweg spoedig in verband zou zijn te brengen met het hart des lands en met de grenzenin alle tijden des jaars. In verband daarmede kunnen wij meldendat reeds in den loop des vori- gen jaars ■door eenige ingezetenen der residentie bij de Regering de noodige stappen zijn gedaan tot het hekomen eener concessie voor den aanleg van eenen spoorbaan van Scheveningen op Utrecht, om aldaar met den Rijn spoorweg in verbinding te worden gebragt, en alzoo langs den kortst mó gelijken weg eene regtstreeksche gemeenschap daar te stellen tusschen de Noordzee Duitschland en Oostenrijk en de Middellandsche zee. Indien de beide ondernemingenwaarvan hier sprake istot stand mogten kunnen komenzou aan Nederland een belangrijk voordeel zijn geschonken ten aanzien zijner betrekkingen, als handelstaatmet het buitenland, en zou bovendien aan het inwendig verkeer met de residentiein tijd en kosten eene aanmerkelijke hesparing, en in gemak en genoegen eene beduidende uit breiding gegeven zijn. Nieuwsbode AMSTERDAM3 Augustus. Maandag II. hield de Ned. Entomologische Vereeniging alhier hare zevende jaarlijksche algeineene vergadering, welke, wegens het overlijden van den Voorzitter A. J. d'Aillybestuurd werd door Dr. J. G. II. Rombouts die de verdienste van den ontslapene herdacht, waarna tot nieuwen Voorzitter voor dien dag de laatstgenoemde benoemd werd. Even als de vorigeken merkte ook deze vergadering zich door de opkomst van vele leden buiten Amsterdam woonachtig, door echten wetenschappelijken zin en broederlijke eensgezindheidterwijl het den leden niet weinig genoegen schonkdoor de ijverige zorg van den Conservator J. W. Lodeessenin de gelegenheid gesteld 1e zijn, de keurige en reeds uitgebreide verzameling inlandsche insecten, in een der vertrekken ten toon gesteldte kunnen bezigtigen. In het algemeen is het te bejammeren, dat uit nog eenige provinciën voor alsnog geene beoe fenaars zich aan de vereeniging hebben aangesloten. Het besluitom het jaarlijksche uitvoerige verslag meer algemeen te verspreiden, doet ons ver wachten dat daartoe de lust meer en meer zal aanwakkeren. Ten slotte werd bepaald, de vergadering in 1852 te Utrecht te doen plaats hebben, onder Voorzitterschap van den Heer T. D. Schubart. Alhier heeft den 6den de reünie van wapenbroeders uit den tiendaag- schen veldtogten te Groningen den 6dc" en 7den het tweede herinnerings feest plaats gehad van de Groninger en Franeker-flankeurscompagniën der jaren 1830 en 1831. Omstreeks 70 Oud-Studenten hebben aan dit laatste feest deelgenomen. BUITE.XLAMlSCifK BERIGTE.X. ETKeEEAWI», LONDEN, 7 Augustus. De oprigter van het glazen Paleis, de Heer Paxton, heeft aangeboden dit gebouw voor 12 a 15,000 in een' prachtigen wintertuin te veranderen en voor 3000 jaarlijks, in eenen goeden toestand te onderhouden. Eergisteren namiddag steeg de Luchtreizigster Garneron in Kensing ton op; het schuitje stootte tegen een venster, zij viel daaruit en bleef, met het hoofd naar benedenin het net hangen. Gelukkig geraakte de ballon tusschen eenige schoorsteenen verward en viel de Luchtreizigster op een dak nederzoo weinig bezeerd dat zij na van eene kortstondige llaauwtc bekomen te zijn, de toeschouwers groette, die zulks met luide teekenen van blijdschap beantwoordden. De bevolking van Liverpoolwelke zeehaven met hare voorsteden in 1801 niet meer dan 90,239 zielen telde, bevat thans ruim 500,000 inwoners. FRANKRIJK. PARIJS7 Augustus. In de Zitting der Wetgevende Vergadering van Dingsdag werdbij de beraadslaging over het wets-ontwerp op de hospitalen en gasthuizendoor een lid der Bergpartij een amendement voorgesteld, strekkende om de zamenslel- ling van het personeel der Aalmoezeniers, in die gestichten dienst doende, niet aan de geestelijkheid alleen over te latenmaar aan het Gouvernement invloed daarop te geven. De Voorzitter de Heer Dupinondersteunde het amendement. Ik wenschzeide hijden invloed der godsdienst zoo uitge breid mogelijk, maar ik bestrijd elke inbreuk, van welke zijde ook, op het gebied van het staatsgezag. Als burger, als staatsman verzet ik mij tegen die heerschzucht, welke overal insluipt." Het tijdelijk en het geestelijk gezag komen bestendig in onderlinge aanraking; aan weerszijden is zucht tot magts- uitbreidingmen moet dus botsingen verhoedenzoo zou de geestelijke over heid een Aalmoezenier kunnen aanstellen, dien de Regering weigerde te be zoldigen. Er zijn in de gasthuizen te Parijs, waarvan ik sinds 27 jaren me debestuurder benAalmoezeniers geweestdie meenden minderjarigen van andere godsdienstige gezindheden op hel ziek- of doodbed te mogen bekeeren of die tot andere doeleinden zieken met onbehoorlijken aandrang kwelden en er zijn bezwaren ingekomen van ouders tegen bekeeringen, bewerkt door vreesaanj aging bij personen die niet het vrije gebruik van alle geestvermogens hadden." De Heer Dupin verlangde daarom eene wijziging, ten einde het kerkelijk gezag overeen te brengen met het staatsgezag. Deze opmerkingen werden door de linkerzijde levendig toegejuichtmaar door een lid der regterzijde bits beantwoord. De Heer Dupin zeide dat hij dit wel verwacht had, maar dat hij niet minder goed burger was dan goed Katholiek, en dat hij, getrouw aan het beginsel hetwelk hij zijn leven lang had voorgestaan, het gebied van het staatsgezag tegen alle inbreuken zou verdedigen. Geene magt zoo be sloot hij is sterk dan binnen hare grenzen; deze te buiten gaande, ver zwakt zij zich zelvedat is eene waarheid die allen moesten voor oogen hou den. De Republiek, met hare groote mate van vrijheid, kan veel laten be gaan maar zij mag van het burgerlijk gezag geen afstand doenen het is beter met kracht en rcgtvaardighcid tegen aanmatigingen te waken, dan zich bloot te stellen aan eene reactiedieeens de bovenhand verkregen hebbende, een ander karakter zou aannemen dan zij thans vertoont." Deze woorden maakten veel indruk, en de vergadering besloot het in be handeling zijnde artikel met het amendement weder aan de commissie van voorloopig onderzoek te verzendenten einde te overwegen of het artikel in den zin van het amendement zou moeten gewijzigd worden. Gisteren hadden, bij gelegenheid der feesten ter eere van de Commis sarissen der Londensche Tentoonstelling gegeven, de groote militaire manoeu vres plaats, onder den toeloop van een ontzettend groot aantal toeschouwers; er werden ongehoorde prijzen voor plaatsen betaaldonder anderen 300 fr. voor één venster. Men berekent dat in het geheel 600,000 personen getui gen van die manoeuvres zijn geweest. Onlangs is gemeld dat een Fransch Oudheidkundigede Heer Mariette in de puinhoopen van het aloude Memphis, in Egypte, ontdekkingen had gedaan die voor de wetenschap aanwinsten beloofden. De Regering heeft thans 30,000 fr. aangevraagd tot goedmaking der kosten van de verdere op delving van het Serapion van Memphis. Men meldt thans dat die geheele vlieghistorie van eenen Heer d'Arville alhier, een sprookje is, door een blad verzonnen en door anderen ter goeder trouw overgenomen.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2