ROTTERDAM, t Augustus. Z, ML heeft henoemd tot Ridders der Orde van de Eikenkroon, de Heeren Joost van Vollenhoven, Commandant van de eerewacht te paard, J. R. Eek, President van de eerewacht-sloeproeijersen A. AAL v. DamArchitect. De maaltijd in het gebouw der Jachtclub was aller!uisterrijkst. Groot was het aantal toasten dat aan dezen feestdisch werd gedronken. De toast op Z. M. Koning AVillem III, door Z. K. II. Prins Hendrik ingesteld, werd met de grootste geestdrift ontvangen. Z. M. stelde dien op Prins Hendrik in; Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden dien op handel en scheepvaart, in de hartelijkste bewoordingende Heer Oud-Minister Rijk in treffende taal een aan de Nederl. vlag gewijd. Ten 10£ ure werd aan de andere zijde der Maastegenover de AVillems- kade, het heerlijk vuurwerk afgestoken, door den Heer van der Brugh te Amsterdam vervaardigd. Afgewisseld door vuurpeilen, enz., vertoonden zich, onder andere fraaije stukkeneen prachtig waterwerkeene decoratiein wier midden het wapen der Jachtclub prijkte; eene voorstelling van het firmamenteen mozaïk rad van enorme groottein verschillende kleuren eene prachtige cerezuil, door wit Bengaalsch vuur verlicht, bekroond door eene gloria van gouden en zilveren vuurstralenen eene voorstelling van den Koophandel door twee Mercuriusstavendie zich in alle rigtingen kruis ten terwijl geheel het verrukkend schouwspel besloten werd door eene allerprachtigste decoratie, bestaande uit een tempel, met het Koninklijk wapen en dat der stad Rotterdam prijkendehenevens de woordenHulde aan den Koningaan de zijden van welken tempel zich twee hooge eere- zuileri verhieven, even als de tempel door eene kroon, met de naamcijfers des Konings en der Koningin, gedekt. Eerst werd deze slotdecoratie door Grieksch vuur, daarna door eene menigte Bcngaalsche vlammen verlicht, het welk overging in eene purperroode verlichting, met een bloemenregen van ontelbare vuurstralen omkransd en van eene zware kanonnade gevolgd. De rivier was met ontelbare booten als bezaaidverscheiden vaartuigen waren verlicht, inzonderheid muntte de stoomboot Amicitia uit, terwijl nog van andere groote schepen schitterend Bengaalsch vuur werd ontstoken. liet feest is slechts bij afwisseling door goed weder begunstigd'; heden voor middag viel eene onweersbui en niet zelden had men regenvlagen. Later in de i avondook gedurende het afsteken van het vuurwerkwerd de volks menigte daardoor echter niet gehinderd. De Koning heeft ƒ1000, ten behoeve van de algemcene armen geschonken. LEEUAVARDEN, 30 Julij. In de Vergadering der Staten dezer Provincie is na eenige beraadslaging, de concept-hegrooting over 1852met 33 tegen 9 stemmen verworpenen beslotenGedep. Staten uittenoodigeneen nieuw ontwerp van bcgrooting aan de Vergadering aan te bieden. 's HERTOGENBOSCH, 30 Julij. Gisteren op den middag barstte er hoven deze stad en over de omliggende gemeenten Haren, Esch, Boxtel, Gemonde, St. Michielsgestel, Schijndel, St. OedenrodeDinthcr en Ilceswijk een zwaar onweder los in een streep lang ruim 6 en breed minstens IJ. ure, vergezeld van hevige rukwinden enzwaren ijs- en hagelslag; hier en daar zijn groote stukken ijs gevallen en de liagels waren van eene nimmer gekende grootte, op vele plaatsen hebben de land lieden met schoppen de daken hunner huizen van den hagel en het ijs moe ten bevrijden. In al de huizen, waarvan de huiten-blinden niet gesloten waren en alle kerken en gemeente-gebouwen zijn de glazen naar de zijde, waarop de wind stond, geheel verbrijzeld. Te Esch is het linnen ter bleek gespannen liggende, door het ijs en den hagel vol gaten geslagen. Te Schijn del is een man door den bliksem gedood en een ander heeft daardoor het gezigt verloren. Aldaar zijn ook 4 stuks vee doodgeslagen. In het bosch van Jhr. de Kuyperte Dinther zijn tien eikendie gemiddeld een omvang van 2 vademen haddendoor midden geslageneen andere boom van gelijke dikte is met wortel en tak uit den grond gerukt en op 10 voet afstand ne- dergeworpen. Al de te veld staande vruchten in die streken zijn vernield, van de boekweitvelden dreven door de zware stortregens de bloesems rond; hier en daar zijn ook de daken van de huizen gewaaid; in een woord, alles is nagenoeg door die ramp beschadigd of vernield. Men rekent dat in de omliggende gemeente meer dan drie vierde van den oogst zal verloren zijn. In de gemeente Zeeland bij Helmont begroot men de schade op 20,000. Men toonde hier nog twee dagen na het onweer een stuk ijs van zamenge- pakten hagel als een vuist. Volgens de Engelsche landmaalberigten zou te Bangamore in Britsch-Indie een stuk ijs zijn gevallen ter grootte van een olifant!] Ook te DinxpcrlooGendringenenz. in den Gelderschen achterhoek is door geweldigen hagelslagde oogst grootendcels vernield. B UI T E XL AN D SC IIE IIE RIG T E X ENGELAND, LONDEN, 28 Julij. II. M. de Koningin zal den 8stcn dezer in persoon het Parlement ontbinden. In de zitting van het Lagerhuis van jl. Maandag is weder gehandeld over de toelating van den Heer Salomons als Parlementslid voor Greenwichop voorstel van den Minister Lord Russell ismet 123 tegen 68 stemmen be sloten dat de Ileer Salomonsbij het uitspreken van den afzweringseed de woorden op het u-aar geloof eens Christens hebbende weggelatenniet geacht kon wordendien eed behoorlijk te hebben afgelegden derhalve on bevoegd was om als lid van het Huis zitting 1e nemen. In de zitting van het Lagerhuis van gisteren is met 75 tegen 45 stemmen besloten, om aan H. M. een adres aan te bieden, met verzoek om het gla- zenpaleis vooreerst en wel tot 1°. Mei in stand te houdenopdat in dien tus- scbentijd worde overwogen in hoever het tot algemeen nutof uitspanning zou kunnen behouden blijven. De van regeringswege uitgegevene Staten betrekkelijk den landbouw in Ierland in 1850 getuigen van de groote verandering die in den landlmis- houdelijken toestand des lands in de laatste jaren te midden van groote el lende plaats heeft gegrepen. Het aantal boerderijen nam in 1848 af met 71,137, in 1849 met 46,041 en in 1850 met 22,923. In 1849 werd van 5,543,748 akkers lands geoogst, in '1850 van 5,758,292, dus van 214,544 meer. Het is vooral het verbouw van voedergewassen haver en vlas, hetwelk toenneemt. De veestapel in Ierland vermeerdert sterkde gezamenlijke waarde van al het vee, tam gevogelte medegerekendbedroeg in bet jaar 1841 eene waarde van 21 millioen in 1847 eene van ongeveer 25 mill. en in 1850 eene van 27 mill. Deze toeneming bestaat alleen bij de boerderijen van 15 of meer akkers lands, zijnde bij de kleinere de veestapel afgenomen. Deze cijfers, zegt het verslag, wijzen in het toenemend aantal groote boer derijen de vermeerdering aan van het in den landbouw belegde kapitaal waarmede die onverstandige landhuishouding, welke met versnippering van den bodem en gebrek van kapitaal gepaard gaat, ophoudt. Een onmiddellijk gevolg van deze verandering is de vergrooting van den veestapel op de groo- tere boerderijenzoo ook de toenemende teelt van gewassen waarvoor Ierlands grond en luchtsgestel het geschiktst is, als vlas en haver en voeder-gewassen. Deze verandering in het landbedrijf ging gepaard met eene groote ver mindering der bevolking en is door deze ongetwijfeld bevorderd en bespoe digd. De landhuishoudelijke gesteldheid van Ierland is thans gezonder dan vroegeren voor de overgebleven bevolking zijn de vooruitzigten beter. Zoo degenen die naar andere landen verhuisd zijnthans ook een beter lot ge nietengelijk al de berigten doen gelooven dan is uit zooveel ellende een betere tijd geboren. FRAIIiRIJK. PARIJS, 31 Julij. De President der Republiek heeft aan den Heer Napoleon Bonaparte lid van de Bcrgpartij, doen aanzeggen, om het gebouw der Invaliden, waar hij bij zijn vaderden Gouverneur van dat gesticht woondete verlatenomdat hij aldaar vereenigingen van rustverstoorders hield. De Regering heeft beslotendat vreemde reizigers hunne paspoorten aan de grenzen niet meer met Fransche zullen behoeven te verwisselenmaar zc alleen moeten laten viseren. Men zegt, dat de Staat het hosch van Boulogne aan deze stad zou af staan om het tot eene wandelplaats in te rigten. De Turksche Gezant heeft met den Minister van Builenl. Zaken een langdurig onderhoud gehad ter zake van het H. Graf. De Directeur der Munt heeft sedert drie weken uit Californie ontvangen voor 26 millioen fr. in gouden baren. De Heer Rothschild zou een gedeelte van de nieuwe Oostenrijksche leening van 60 millioen aan onze beurs brengen. Hij heeft er 30 millioen van voor eigen rekening genomen en het overige in commissie. Er zijn 1500 Engelschen afgevaardigd tot bijwoning der feesten in de volgende week, door de Regering te geven. ITALIË, ROME, 26 Julij. De Paus heeft aan de Regeringen van Oostenrijk en Frankrijk het met den Koning van Napels onlangs gesloten verdrag medegedeeld, volgens het welk hij verlangt, dat Rome door de in Napelsche dienst staande Zwitsersche troepen, Ancona door Oostenrijksche en Civita Vecchia door Fransche bezet worden. HEER-HESSEN. KASSEL, 24 Julij. Gisteren hebben de Beijersche troepen den aftogt uit Keur-IIcssen begon nen en dezer stad verlaten. Heden verschenen voor het Militaire Geregtshof, de President en de zes Regters van de criminele Kamer der Regtbank van Rothenburg, beschuldigd van in October jl. een vonnis te hebben geveld, waarbij de Heer Faber, ambtenaar bij eene openbare Administratie, werd veroordeeld tot drie maan den gevangenzetting wegens schending der staatsregeling van 1848, welke op dat oogenblik, volgens zeggen der acte van beschuldiging, reeds met de daad was afgeschaft. De President zeide, zoo voor zich als voor zijne amblgenoo- ten, dat zij het beneden hunne waardigheid zouden achten, zich te verdedi gen tegen die beschuldiging; dat de staatsregeling regtens kracht had op het oogenblik, dat de Heer Faber werd veroordeeld; dat hij voor de Regtbank van Rothenburg was gedaagd op verzoek van het Openbaar Ministeriedat het vonnis slechts de wetten des lands had toegepast, en was uitgesproken naar luid der conclusien van den Procureur van den Staat; dat overigens de Heer Faber in dit vonnis had berust en zich vrijwillig gevangen gesteld. Het hof heeft, ondanks deze verdediging, de 7 magistraatspersonen tot 8 maanden gevangenzetting in eene staatsvesting veroordeeld. Deze uitspraak, door eene

Leydse Courant | 1851 | | pagina 2