BUITENLANDSCHE BERIGTEN. bovenbedoelde toespraak gaf de Heer Guyot o. a, te kennendat liet aantal der leerlingen eerstdaags weder aanzienlijk stond te worden vermeerderd. GELDER»!ALSEM, 26 Julij. Onlangs werd op hel erf van een landbouwer alhier, 2 a 3 voet onder den beganen grond gevonden eene ronde aarden kan, van onder breeder dan van boven, voorzien van een oor, doch zonder deksel. Boven om zijn vier ban den of hoepels. De voorzijde is verdeeld in drie gelijke vakken; ieder van deze bevat onderscheidene andere. In het bovenste ziet men aan iedere zijde een reiger met neergebogen kopalles omgeven met lofwerkhet middelste stelt een vrouwenborstbeeld voorwaarvan bet hoofd bedekt is met eene soort van helm of krijgs-muts, terwijl bet derde vak slechts lofwerk bevat. De kan is geheel ongeschonden, en het geheel kunstig bewerkt. Zij zat 'ton derst boven in den grond. Tot welk gebruik zij heeft gediend, en hoe lang zij onder de aarde geweest is, kan men zelfs niet gissen. MAASTRICHT, 26 Julij. Het is de Justitie gelukt den werkelijken dader van den manslag op een jong meisje te Margarelhen gepleegdop te sporen de persoon die daarvoor aanvankelijk was aangehouden zal dien ten gevolge op vrije voeten gesteld wordendeze misdaad staat in geen verband met die van kindermoord cenige dagen vroeger geconstateerd; de daarvoor thans in hechtenis zijnde persoon is een jong mensch van 's Gravenvoeren, in België, die het ouderlijk huis verlaten haden zoo als men verneemtzich vermaakte met het schie ten op vogels, door middel van een pistool, en die erkend heeft het meisje hetwelk hem geheel onbekend wasbij ongeluk te hebben getroffen zoodat zij onmiddelijk ter aarde is nedergezonken en bezweken. Men verneemt dat aanstaande Dingsdag ook hier ter stede de vergade ring van liet gemeentebestuur in het openbaar zal gehouden worden en dat daarvoor de zoogenaamde Prinsenzaal op het raadhuisop eene doelmatige wijze is ingerigt. EKCiELAA'». LONDEN, 26 Julij. Het Huis der Lords heeft de wet nopens de geestelijke titels aangenomen. Er is eergisteren eene openbare vergadering gehouden van belangstel lenden in de Anglikaansche zending op Borneo, welke door Sir J. Brooke, de Rajah van Sarawak is bijgewoond. Deze heeft de uitzending van meer dere zendelingen als zeer venschelijk voorgesteld. Serawak was het centraal puntvan waar de zending naar het binnenland van Borneo moest doordrin gen alwaar de stammen nog roovers en koppensnellers waren. Intusschen bij al hunne woestheid, waren de Dayakkers edelmoedig van aard en niet verraderlijk. Sir J. Brooke spoorde vooral de zendelingen tot behoedzaam heid aan, zonder welke zij al het gedane op het spel zouden kunnen zetten, «ij was van meening, dat het beter ware de bevolking in haren tcgenwoor- digen stand te laten, dan bij haar Christelijke beginselen zonder Christelijke praktijk over te planten. Door de vergadering is besloten een Bisschopszetel te Sarawak op te rigten en tot vinding der noodige geldenvan het publiek bijdragen te vragen. Richard Burgess, vroeger Engelsch Gezantschaps-Prediker te Rome, heeft 200 geteekend voor de Anglikaansche kerk, die Engelschen te Rome willen stichten. Een ander hoog kerkelijk persoon gaf tot hetzelfde doel 1000 Men wil in Engeland dezelfde som voor eene S'. Pauls-kerk te Rome bijeenbrengenals er zal gegeven worden tot het bouwen eener prach- tige SL Pieters-kerk te Londen. Er worden eene menigte voorwerpen in het gebouw der Tentoonstelling verloren zonder dat men die terug komt vorderen. Zoo heeft de commissie j gedurende de laatste twee maanden bijeenverzameld 271 zakdoeken, 65 arm- banden. 183 broches, 118 parasols, 21 parapluies, 10 brillen, 1 horologie, 14 shawls enz. enz. Onder die voorwerpen zijn er vele van groole waarde, de meeste zijn het eigendom van vrouwen. De commissie heeft al die arti kelen in eene groote zaal ten toon gespreid. De waarde der goederen op de Tentoonstelling voorhandenwordt vol gens berekening van sommigen op 90 millioen geschat. Gisteren is de laatste zitting van het vredes-congres gehoudenwaarin eene deputatie van Fransche burgers, ten getale van 15 personen, tegen woordig waren, wier reiskosten bij inschrijving waren verschaft. Er werd vastgesteld, om de oorlogs-geldleeningen der Regeringen tegen te werken, de groote Tentoonstellingen als hoogst bevorderlijk voor het behouden van den vrede te verklaren, door alle mogelijke middelen het groote doel der verga dering te bevorderen en om het aanstaande jaar weder eene zamenkomst te houden. De vooruitzigten op den oogst in Ierland blijven voorbeeldeloos gunstig. Men begint echter gebrek te gevoelen aan handenom de vruchten van het veld binnen te halen. De landverhuizing is biervan de oorzaak cn indien die blijft aanhouden als tot dusver, zal zich het tegenovergestelde kwaad van te sterke bevolking schrikbarend doen gevoelen; reeds nu worden landerijen tot spotprijs verkocht. Het naar Liverpool van New-York bestemde schip Salli Tearn is in volle zee door den bliksem getroffen en verbrand. De manschap echter, een klein deel der lading en een kist met 125,000 doll, in goud zijn nog gered door het schip Frank JohnsonKapt. Brown. FRAKKRIJH. PARIJS, 27 Julij. De Bergpartij heeft hij de Wetg. Vergadering een voorstel ingediend tol opheffing van 18 bisschoppelijke zetels in Frankrijk. De beraadslagingen over de Gemeentewet worden bedaard voortgezet. De eerste beraadslaging is geëindigd. Het verslag van den Heer Passy over de begrooting van uitgaven is verre van voldoende. Het cijfer, dat de commissie voor de uitgaven wil zien vastgesteldis ruim 1,439 millioen francs. Over het geheel geeft elk jaar een aanmerkelijk te kort, te weeg gebragt gedeeltelijk door de geringere opbrengst der belastingengedeeltelijk door de groote uitgaven. Den 22stcn Julij kwam eene omnibus in allerijl aandraven en hield op het plein der Bastille eensklaps stil. Rookwolken stegen er uit en men hoorde een erbarmelijk geschreeuw, een man had eene flesch zwavelzuur in een zijner achterzakken gestoken. Bij het schokken van het rijtuig, was de flesch gebroken en het brandende vocht had zijne geheele regterzijde vreese- gehrand. Het zijden gewaad van eene Dame, welke nevens hem zat, werd geheel bedorven en zij zelve ook gekwetst. Een pakje lucifers dat een an dere reiziger bij zich had was mede in brand geraakt. Door den dood van den Maarschalk Sebastiani blijven er slechts 5 Maar schalken van Frankrijk over, als: Soult, benoemd in 1804, Gérard in 1830, Reille in 1849, Jeröme Bonaparte in 1850 en Excelmans in 1851. Te Toulouse hebben oproerige bewegingen plaats gehadten gevolge van het sluiten van eenige socialistische koffijhuizen. De arrestatie van de belhamels heeft de rust hersteld. Het programma van het feest aan de Koninklijke commissie cn aan de commissarissen van alle gouvernementen hij de Tentoonstelling van Londen door de stad Parijs te geven isZat. 2 Aug. banquet op het stadhuisge volgd door een groot concert; Zond. 3 Aug. bezoek te Versailles en op het museumMaandag 4 Aug. feest op het kasteel van Sb Cloud Dingsd. 5 Aug. groot hal op het stadhuisWocnsd. 6 Aug. spiegelge vecht op het veld van Mars groote voorstelling in de opera. Een Notaris is op de vlugt gegaan een tekort van verscheidene hon derd duizende francs nalatende. Men is van plan een spoorweg aan te leggen tusschen Bordeaux en Toulouse. SPANJE. MADRID, 26 Julij. De Koningin heeft in plegtig gehoor dc gelukwenschen der beide Kamers wegens hare zwangerschap ontvangen. De Voorzitter van den Senaat zeide in zijne aanspraak, dat de erfelijke monarchie voor alle volken en hijzonder voor het Spaansche volkde beste instelling was. De Voorzitter der Kamer van Vertegenwoordigers zeidedat het Spaansche volk zich steeds had verblijd zoo dikwijls de vererving der kroon in de regte lijn van het Spaansche vorstenhuis verzekerd werd, maar dat dit thans vooral eene stof van blijd schap wasnu de door de omwenteling geschokte maatschappijen alleen in de constitutionnele monarchie, door trouw des volks geschraagd, weder vastheid konden vinden. De Koningin antwoordde met betuigingen van innige ge hechtheid aan Spanje en aan de bestaande staatsinstellingen. In de zitting van den Senaat van den 22sten is door eene commissie ver slag uitgebragt over het wets-ontwerp tot regeling der staatsschuld. Het strekt ter aanbeveling van het ontwerp, en betoogt vooral dat de middelen, waarmede de Regering aan die verpligtingenuit de voorgestelde schuldrege ling voor de schatkist ontstaande, denkt te voldoen, daartoe toereikende zui len zijn. De Senaat heeft den 23stcn de 6 eerste artikelen van het wets-ontwerp tot regeling der staatsschuldwelke als de belangrijkste worden beschouwd en den 26sten het geheele ontwerp met 59 tegen 19 stemmen aangenomen; de wet zou den volgenden dag worden uitgevaardigd. De Kapitein-Generaal der Philippijnsche eilanden heeft aan onze rege ring de acte van onderwerping van den Sultan van Solo overgezonden, krach tens welkehet eiland een deel van ons grondgebied zal uitmakende Spaan sche overheid zal er eene factorij kunnen oprigten cn er troepen kunnen houden, en de Sultan des eilands zal zijn gezag en aanstelling van de Ko ningin van Spanje ontvangen. Ook moet de regering de acte van onderwer ping ontvangen hebben van den Sultan van Cuzamalam y Mindanao, die zich, even als de Sultan van Solo, verbindt om de zeerooverij te weren. ITALIË, De Maarschalk Radetzky heeft onder dagteekening van den 19dcneene proclamatie gerigt aan de inwoners van het Lombardysch-Venctiaansch Ko ningrijk, waarin hij de gemeenten dreigt, om, indien zij zeiven niet mede werken om de rustverstoorderswelke weder hun werk schijnen te begin nen te beteugelenhij met de meest mogelijke strengheid zal te werk gaan en de geheele gemeente voor enkelen uit haar midden zal verantwoordelijk stellen. Hij zal ook alle verzachtingendie in den staat van beleg gebragt waren, weder intrekken. TOSCANE. In het Turynsche dagblad Rizorgimento werd een berigt uil dit land medegedeelddat bij het nieuwe met Rome gesloten concordaat cenige au thentieke verklaringen gevoegd warenvolgens welke de bij het concordaat aan de geestelijkheid verleende vrijheidzoo in het algemeenals in betrek king tot hare gemeenschap met Rome, slechts in naam bestaan, maar in het wezen der zaak de oude beperkende bepalingen in stand blijven zouden. Dat

Leydse Courant | 1851 | | pagina 3