LEYDSCHE BIi\iVEi\LAIVDSCnE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar WOENSDAG 30 «ÏIJLIT °fznn^er^j^e nommers worden tegen 10 -•* Centen afgegeven. LEYDEN, 29 Julij. Z. M. heeft bij besluit van den 21sten dezer den zich in de Oosl-Indië bevindenden Luitenant ter Zee der 2(le klasse A. E. Ilarlevelt, op zijn ver zoek uit hoofde van den min gunstigen staat zijner gezondheideervol ont slagen uit het corps Zee-Officieren dor Nederlandsche Marine. Op morgen Woensdag te half twee urezal de Vergadering van den Stedelijken Raad in het openbaar worden gehouden. Er bestaat sedert een jaar in Zuid-Holland eene gewestelijke Onderwij- zers-Zangvereeniging Deze zalden G(,e" September aanstaandein de Stads-Gehoorzaal op de Breedcstraat hare eerste Algemeene Vergadering hou den bij welke gelegenheiddoor een honderdtal Leden dier Vereeniging ge- zamentlijk, als ook door eenige Afdeelingen afzonderlijk, verscheidene koren van Hollandsche en Duitsche Componisten zullen worden uitgevoerd. Z. K. II. de Prins van Oranje heeft den 26stcn Leeuwarden verlaten, om de terugreis aan te nemenna alvorens nog eenige plaatsen in Friesland te hebben bezocht. Eerstdaags zal van Hellevoctsluis naar de Kaap de Goede Hoop en Ba tavia vertrekken het stoomschroefschip Padang, Gezagvoerder Bisschop Grevc- ling, welke van de stoomkracht gebruik makende, waarschijnlijk den overtogt in zeer korten tijd zal volvoeren. Met bovengenoemden bodem is aldus eene uitmuntende gelegenheid ter verzending van brieven via Hellevoetsluisnaar de Kaap de Goede Hoop en Oost-Indic'. Hel Weekhl. van het Regt bevat het volgendeHet wets-ontwerp op de zamenstelling der regterlijke magt en het beleid der Justitie is, naar men verneemt, in de afdeelingen der Tweede Kamer door een vijftigtal leden onderzocht geworden. De commissie van zoogenaamde zelfstandige rappor teurs bestaande uit de Heeren Dullertde ManMetmanJongstra en van Hall, heeft een aantal bijeenkomsten gehad om het ontwerp, naar aanleiding der beraadslagingen in de afdeelingenaan haar eigen onderzoek te onderwer pen. Tot algemeenen rapporteur heeft zij benoemd den Heer Metman. Een uitvoerig verslag, houdende het resultaat van het ingesteld onderzoek, is de zer dagen door de bedoelde commissie vastgesteld. Wij hopen nader op deze zaak terug te komen. 's GRAVENII AGE20 Julij. Op nieuw is ter Algemeene Rekenkamer overgebragt voor eene som van ƒ200,000 aan ingetrokken muntbiljetten van ƒ5; zoodat er thans voor een bedrag van 29,172,100 aan muntbiljetten is ingetrokken. De Tweede Kamer heeft in het laatste deel harer tegenwoordige zit ting de volgende voorstellen van wet aangenomendie thans aan de Eerste Kamer zijn verzonden ter behandeling in hare zitting, die den 14dcn Au gustus zal aanvangen. 1°. en 2°. twee ontwerpen regelende het bevorderen, ontslaan en op pen sioen stellen van de militaire Officieren der Land- en Zeemagt3". ontwerp regelende de pensioenen der Landmagt4". ontwerp regelende de pensioenen van de Zeemagt5°. ontwerp tot vaststelling van een nieuw artikel op de begrooting van Staatsuitgaven voor het YlIIe Hoofdstuk (Depart, van Marine dienst 1850); 6°. ontwerp tot daarstelling eener wijziging in de omschrijving van het 14de art., Vde afdeeling van het Xde Hoofdstuk (Dept. van Oorlog) der Staatsbegrootingen voor de jaren 1850 en 18517°. ontwerp lot ont eigening ten algemeenen nutte 8°. ontwerp tot goedkeuring van eene dading over eene domaniale zaak9". ontwerp tot staking der heffing van Maas- vaartregten; 10°. ontwerp tot staking van de heffing der scheepvaartregten op de Maas; 11°. ontwerp, tot wijziging van Hoofdstuk VI der Staatsbe- groolmg van 1850 (kindergelden en pensioenen); 12°. ontwerp tot bekrach tiging van Provinciale belastingen in Friesland; 13°. ontwerp tot goedkeuring van de arlt. wettelijke regten betreffende, van het traetaat van handel en scheepvaart, den 24sten Junij 1851, tussclien Nederland en Sardinië gesloten; 14°. ontwerp tot goedkeuring der additionele overeenkomst tot het Ilandels- cn Schecpvaartverdrag met Griekenland van 1848; en 15°. 29 ontwerpen tot verleenen van Naturalisation. De Tweede Kamer heeft nu nog niet afgehandeld de volgende haar aange boden Wets-ontwerpendie alzoo in de volgende Zitting der Kamers waar schijnlijk wederom ter tafel zullen worden gebragtals1°. ontwerp van AYet nopens hel regt van vereeniging en vergadering; 2°. ontwerp houdende bepalingen betrekkelijk het houwenenz. bij vestingwerkenen intrekking der Wet van 16 November 1814, n°. 55; 3°. ontwerp op de zamenstelling der Regterlijke Magt; 4°. zeven ontwerpen van Wet tot het brengen van wijzigingen in het stelsel van belastingen; als: a) tot heffing eener belasting op de renten van kapitalen niet bestaande in onroerend goed, noch aange legd tot eenigen tak van nijverheid; h) lot afschaffing van den accijns op den turf; c) lot afschaffing van den accijns op de steenkolen en tot invoe ring van een invoerregt op dezelve; d) tot vermindering van het lonnegeld der zeeschepen; etot verbetering van den accijns op het zout; tot wij- ziging van den vrijdom van accijns op het Binnenlandsch gedisleleerden gtot wijziging en aanvulling der Wet op het zegelregt, van den 3den Oc tober 1843 5°. ontwerp houdende regeling der verantwoordelijkheid van de hoofden der ministeriele Departement; 6°. ontwerp betrekkelijk den afstand in gebruik van domeinen tot oprigting van eene Landbouwschool te Borculo; 7°. ontwerp betreffende den accijns op de suiker8°. drie ontwerpen ter voldoening aan de arlt. 122 en 176 der Grondwet, als a) tot regeling van 's Rijks algemeene comptabiliteit; h) tot zamenstelling van de algemeene Rekenkamer en tot regeling van hare taak; en c) tot oprigting eener be- waarkas9". ontwerp tot regeling der zaken van de voormalige Wees- en Momboir-Kamers; 10°. ontwerp regelende de gevolgen van door den militairen strafregler uitgesprokene veroordeelingcn bij later gepleegde misdaad of wan bedrijf; 11°. ontwerp tot verhooging van het IX Hoofdstuk A der staatsbe- grooting van 1850 voor het achterstallig aandeel van Nederland in de Russi sche schuld in Holland; 12°. ontwerp nopens het regt van waarborg op de gouden en zilveren werken; 13°. ontwerp houdende de begrooting voor den arbeid der gevangenen over 1852; en 14°. ontwerp wegens de vaststelling der graanregten. Tiomic Eitsmer der Staten-Gesieraal. Zitting van Maandag 28 Julij. In deze zitting is eerst, zonder beraadslagingmet algemeene stemmen aangenomen, het ontwerp van wet tol bekrachtiging van provinciale belastin gen in Friesland. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp, tot goedkeuring van de artikelen, wettelijke regten betreffende, van het traetaat van handel en scheepvaart, den 24slcn Junij 1851 tussclien Nederland en Sardinië gesloten. Dat ont werp heeft tol vrij langdurige beraadslagingen aanleiding gegeven, waaraan de Heeren van der Linden, Blussé, de Fremery, van llall, Wichers en de Man deel namen. De Ministers van Buitenl. Zaken en van Finanliën hebben herhaaldelijk het woord gevoerd. Ten slotte is het ontwerp aangenomen met eene meerderheid van 38 tegen 13 stemmen. Tegen de Heeren: Engelen, Baud, van Goltsteinvan der Linden, Wichers, Schooneveld, van Höevell, llugeholtz, de Man, de Fremery, van Dam, Blussé en Borcel. Ten slotte is zonder beraadslaging met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp, tot goedkeuring der additionele overeenkomst tol het handels- en scheepvaart-verdrag met Griekenland van 1848. De commissie, in wier handen gesteld zijn de nadere inlichtingen van den Minister van Buitenl. Zakenbetrekkelijk de overeenkomst met Engeland brengt, hij monde van den Heer Borcel, verslag uit. De inlichtingen wor den voor kennisgeving aangenomen, terwijl het verslag zal worden gedrukt en rondgedeeld. De vergadering is daarop tot nadere b'jcenroeping gescheiden. ROTTERDAM, 28 Julij. Ilet bloeijende Rotterdam, de tweede koopstad des Rijks, is heden in zijn feestgewaad gedoschl. Wat tal van vlaggen wappert op havens en straten ziet, wat al groen is hier en ginds tot versiering aangebragt. Begeven wij ons naar de Boompjes en naar de Weslerkadcdan zien wij den trots en de grootheid van onze Vaderstad: de koopvaardijvloot namelijk, de bronader van ons bestaan, thans met duizende vlaggen versierd, die door den wind bewogen vrolijk wapperen. In de Boompjes staat aan het oostcinde eene eere zuil in den Griekschen stijl, van stads wege opgcrigt; ter hoogte van 15 Ned. ellen. Aan het andere einde der Boompjes staat een fraaije eere- boog, in Romeinschen stijl, hoog 11 en breed 10 Ned. ellen, op vier kolom men rustende, en in het midden versierd met 's Konings naamcijfer.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1