LEYDSCHE COURAN 1851. 1)!\\E\LA\I)SCIIE BERIGTGX. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. LEYDEN, 26 Julij. Z. M. heeft tot lstcn Commissaris van Politie alhier benoemd den Heer W. Kemna, thans 2<Jc Commissaris, ter vervanging van den Heer C. Visscher Moulin, naar Dordrecht verplaatst. De Raad dezer stad heeft in eene op heden gehouden vergadering be sloten voortaan zijne zittingen in het openbaar te bouden. De aanbesteding van eene nieuwe predikantswoning te Hoogmade T zal niet plaats hebben aldaar, zoo als gemeld was, maar ten huize van J. van Egmond Logementhouder te Kouderkerk. Den 4den Augustus zullen de Kerkvoogden der Hervormde Gemeente te Arnhemaanbestedenhet leveren van 13 ijzeren kroonengeschikt tot verlichting door gaz en bestemd om in de kerk te worden opgehangen. De Y- en Amstelbode bevatte dezer dagen een berigt uit 's Gravenhage waarin gemeld werd, dat reeds sinds eenigen tijd onderhandelingen gevoerd werden tussclien onze Regering en de Engelscheover den afstand en aan koop van onze voormalige kolonie de Kaap de Goede ÏIoop. Uit Roozendaal schrijft mendat in de gemeente Leur in den nacht van den 22sten twee schuren en eene boerenwoning, met den inboedel door brand vernield zijn; veel was echter verzekerd. 'sGRAVENHAGE, 26 Julij. Naar men verneemtzijn door den Heer de Geerlaatstelijk Resident van Soerakartathans met verlof hier te landeaan Z. M. den Koning van wege den Soesoehoenan van Soerakartaaangeboden eenige fraaije Ja- vaansche wapenenals bewijs van buide en eerbied van dien Vorst. Die aanbieding was vergezeld van een schrijven van Z. II., getuigende van de gevoelens zijner bijzondere verknochtheid. Z. M. heeft die gevoelens op prijs stellende het aangebodene met de meeste welwillendheid aangenomen. 'Wmeede Biamev ties* Staten-fieneratst. Zitting van Vrijdag 25 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen over de wet op de onteigening ten algemeenen nutte voortgezet tot art. 64. -Voorts is verslag gedaan omtrent het ontwerp tot goedkeuring van het gesloten verdrag met Sardinië, welks aanneming de Commissie voorstelt, behoudens eene wijziging, zullende de beraadslagingen deswege na den afloop der aanhangige onderwerpen plaats hebben. In den aanvang dier zitting heeft de Minister van Justitie eenige ophelde ringen gegeven omtrent zijn gedrag bij de verschillende motiën van orde ten opzigte van het ontwerp op het regt van vereeniging en vergadering, ten einde zich te vrij waren tegen een verwijt of verdenking van onverschilligheid die hij daarbij zou hebben betoond. Na eenige woordenwisseling deswegens wordt, op voorstel van den Heer v. Hall, overgegaan tot de orde van den dag. De Commissie heeft verslag gedaan op een groot aantal verzoekschriften; onder anderen op een adres van Floor, ondernemer van diligences op Vree land, afschaffing verzoekende van de centimes, die aan de paarden-postmecs- ters moeten worden uitgekeerd. Nederlcgging ter Griffie, en tevens met 46 tegen 3 stemmen besluit tot verzending van het stuk aan den Minister van Finantiën. Op een adres van den Heer Senn van Basel, voormalig Nederl. Consul in China, die opkomt tegen eene redevoering van den lieer van Hoë- vellvolgens welke hij zijn post cigenmagtig zou hebben verlaten. Hij is bij geheim besluit ontslagen. Na langdurige beraadslaging is besloten, no pens dit adres, waarbij geen bepaald verzoek wordt gedaan, over te gaan tot de orde van den dag. Op een adres van Pieter Clébante Amsterdamin houdende klagte als voormalig suiker-contractant van de regering. Na lang durige beraadslaging besloten 1°. tot nederlegging van dit adres ter Griffie en 2°. met 30 legen 26 stemmen, tot het verzenden van een afschrift aan den Minister van Koloniënmet verzoek om de Kamer de noodige inlichtin gen te verschaffen. Zitting van Zaturdag 26 Julij. In deze zitting zijn de beraadslagingen over het ontwerp der onteigenings wet voortgezet cn ten einde gebragt. Hel is mei enkele wijzigingen aan genomen met 51 tegen 8 stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, o. a. hij de beraadslagingen van heden te kennen gegevendat er in de volgende zitting der Kamers aan haar zal worden onderworpen een wets-ontwerp, houdende algemeene po- litie-maatregelen tot wering van besmetting onder het vee. De zitting duurt voort. De werkzaamheden zullen heden waarschijnlijk niet ten einde worden gebragt. ROTTERDAM, 24 Julij. Wanneer men een oog slaat op de aanstalten, die overal in onze stad ge maakt worden, om Z. M. den Koning bij zijne komst op 28 dezer plegtig te ontvangen, op de algemeene illuminatie, Maandag avond en verdere toebe reidselen, dan laat het zich met grond verwachten, dat de 28, 29 en 30slc Julijdrie feestdagen zullen zijn, zoo als men zelden in onze stad gevierd heeft. Om onzen lezers eenig denkbeeld te geven van de hieromtrent bestaande voornemensdiene het volgende De Koning wordt op den genoemden dag, des voormiddags ten 11 ure, met een' extra spoortrein verwacht. Begeleid door do eerewacht, onder aan voering van den Heer Joost van Y'ollenhovenen eenige autoriteiten der stad zal Z. M. eerst naar het stadhuis gaan en zich van daar naar de verzamelde bataillons der schutterij begeven, om het vaandel uit te reiken. Na het uitreiken daarvan zal de Koning zich naar de voormalige landswcrf- begevenomdoor het corps eere-roeijersonder de orders van den lieer Eek met de Koninklijke sloep naar Fijenoord te worden gebragt, ten einde daar de fabrieken enz. in oogenschouw te nemen. Van daar terugkeerende, neemt Z. M. zijnen intrek in het llótel des Pays-Bas. Des namiddags zal er in hetzelfde Hotel een groot diner worden gehouden aan 's Konings tafel. Des avonds zal eene algemeene illuminatie worden ontstoken. Van wege de stedelijke regering worden de volgende inrigtingen gereed gemaakt: 1°. Aan het station van den spoorweg eene hooge en breede eerepoort prijkende met de zinnebeelden van Koophandel en Zeevaart en versierd aan den kant van het station-gebouw met het Nederlandsche en aan dien der stad met liet Piotterdamsche wapen. Zij zal ten opschrift voeren PiEGI OPTATISSIMO GRATA CIVITAS. (jDe dankbare Stad aan den zeer gewenschten Koning). Deze poort zal bij uitstek fraai zijn cn waarschijnlijk aan de zijde der stad geill umineerd worden. 2°. Eene eerenaald aan het Bolwerk, in den vorm van een Grieksch-Dori- sclie kolom, op het basement versierd met eene allegorie, toepasselijk op de zee- en landmaat. 3°. Een meer eenvoudige eereboog aan bet Westeinde van de Boompjes, rustende op vier Corinthische kolommenterwijl boven op de kruin 's Konings naamcijfer zal prijken, doorvlochten met twee hoornen van overvloed. Ook de beide laatstgenoemde stukken zullen waarschijnlijk, en als de tijd het toelaat, geillumineerd worden. Wijders zal de stedelijke regering doen verlichtena. het Stadhuis rondom en b. de Beurs, aan drie zijden, met de torens; deze beide gebouwen zullen stellig een allerprachtigst gezigt opleveren; c. de Beursbrug, van de leunin- ningen tot digt boven het water en aan beide zijdend. het Geregtsgebouw e. het Museum Booymans; het Bureau van Politie en Inkwartiering aan de Kaasmarktg. de Kaserne op het Oostpleincn Jt. het Stads Timmerhuis op het Haringvliet; van alle, de voorgevels. Hetgeen voor particuliere rekening wordt gedaanzal mede zeker uitmun tend wezen. De Houttuin zal met guirlandes worden verlicht, die dwars over de straat hangenterwijl aan het begin van die stftiattwee piramides en aan het einde, eene naald met eene zon er boven, schitterend zullen geillu mineerd worden. Deze straat heeft daarvoor eene buitengewone geschiktheid daar men er van onderscheidene punten het gezigt op beeft. Een aantal havens zullen gezamenlijk verlicht worden, ecu gedeelte van het oostelijke einde der Hoogstraat, even als de Houttuin. De Sociëteit Amicilia zal a giorno verlicht wordenwelke schoone wijze van illumineren zeker een fraai en aan genaam effect zal maken. Het Zeemans-Collegic zal allerprachtigst door lam pions en het Koffijhuis hoek Wijnstraat en Vischsteeg, regt schoon door gas verlicht zijn, terwijl er nog van vele andere soortgelijke schoone verlichtingen sprake is. Het schip India zal door de eigenaars, de Heeren A. van Hoboken en Zonen, van boven tot beneden worden geillumineerd, liggende midden in de rivier. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1851 | | pagina 1